تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وتوسم _ شرکت سرمایه‌گذاری توسعه‌ ملی‌

تحلیل وتوسم به‌عنوان یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار بورس این مقاله انجام شده است. شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی در سال 1382 به صورت سهامی عامل، در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید. این شرکت به منظور حداکثر نمودن ثروت سهامداران خود پس از تجزیه و تحلیل عملکرد و سودآوری سایر شرکت‌های بورسی یا غیربورسی، اقدام به خرید و فروش سهام آن شرکت‌ها می کند. در ادامه به تحلیل بنیادی وتوسم از طریق پیش‌بینی ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) و محاسبه ارزش روز دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن پرداخته شده است.

در مقاله تحلیل بنیادی چیست، با ارزش‌گذاری سهام در تحلیل بنیادی بیشتر آشنا شوید.

جایگاه وتوسم در صنعت

بازار اصلی فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی در صنعت سرمایه‌گذاری و در بازار سرمایه ایران است. وتوسم با سرمایه‌گذاری در بورس اوراق تهران و فرابورس ایران، عمده سودآوری خود را از محل سود تقسیمی شرکت‌های سرمایه‌پذیر و همچنین از محل سود ناشی از گردش سبد سهام تحت تملک خود تأمین می‌نماید. عمده سرمایه‌گذاری‌های این شرکت، در شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی و فلزات اساسی است.

فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی

سهامداران وتوسم

سهامدار اصلی وتوسم، شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی با دراختیار داشتن 58.29  درصد از سهام این شرکت است. سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (نماد وبانک) یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری چند رشته‌ای است که فعالیت‌های خود در زمینه فلزات اساسی را از طریق شرکت وتوسم انجام می‌دهد. سایر سهامداران بالای ۱ درصد در تحلیل بنیادی وتوسم و میزان درصد سهام هریک از آن‌ها در جدول زیر قابل مشاهده است.

سهامداران وتوسم

در حالت تلفیقی، سهامداران عمده وتوسم زیرمجموعه بانک ملی هستند. به عبارت دیگر، 87.65 درصد از سهام این نماد تحت مالکیت بانک ملی و زیرمجموعه‌هایش قرار گرفته است.

سهامداران تلفیقی

تحلیل بنیادی وتوسم

در تحلیل وتوسم ، خالص ارزش دارایی‌ها (ان ای وی) آن محاسبه شده است. برای پیش‌بینی ارزش ذاتی این شرکت ارزش روز پورتفوی بورسی و غیربورسی آن محاسبه شده است. محاسبه مازاد ارزش دارایی‌های غیربورسی به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی، دشوار است؛ به همین دلیل برخی تحلیلگران آن را معادل بهای تمام شده در نظر می‌گیرند.

ارزش‌گذاری پورتفوی بورسی در تحلیل وتوسم

در جدول زیر بخشی از سرمایه‌گذاری‌های بورسی این شرکت به همراه ارزش بازار آن‌ها قابل مشاهده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری غدیر و… در پورتفوی بورسی وتوسم قرار دارند. مجموع مازاد ارزش پورتفوی بورسی وتوسم در تاریخ 8 اسفند 1401، 3 هزار و 575 میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی بورسی در تحلیل وتوسم

ارزش‌گذاری پورتفوی غیربورسی در تحلیل وتوسم

طبق محاسبات انجام شده در تحلیل بنیادی وتوسم ، مازاد ارزش غیربورسی این شرکت صفر در نظر گرفته شده است. در جدول زیر بخشی از دارایی‌های غیربورسی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی به‌همراه ارزش‌گذاری هر یک نمایش داده شده است.

پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی وتوسم

سود هر سهم (EPS) وتوسم

طبق جدول زیر نسبت P/E ttm وتوسم در دوره 12 ماهه منتهی به 1401/09/30 برابر با 3.7 بوده است. تمامی صورت‌های مالی شرکت‌های فعال در بازار  سرمایه، در بخش کدال پلاس سایت انیگما قرار دارد.

بر اساس صورت سود و زیان منتشر شده شرکت در سایت کدال، سود هر سهم در تحلیل بنیادی وتوسم در دوره ۱۲ ماهه منتهی به 30 آذرماه 1401، 1,262 ریال بوده است. P/E ttm وتوسم در سال مالی 1400 معادل 3.8 است. پی بر ای گذشته‌نگر وتوسم و سایر نسبت‌های مالی این سهم در دوره‌های مالی گذشته در جدول زیر قابل مشاهده است.

نسبت‌های مالی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی

سود مجمع (DPS) وتوسم

همان‌طور که در بخش پیش گفته شد EPS وتوسم در سال مالی 1401 معادل 1,262 ریال است. مجمع عمومی عادی سالیانه وتوسم در تاریخ 16 اسفند 1401 برگزار می‌شود که طی آن نسبت به تقسیم سود نقدی هر سهم تصمیم‌گیری خواهد شد.

جدول زیر زمانبندی پرداخت سود وتوسم (DPS) را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌شود، سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت نام کرده باشند، در تاریخ 20 اردیبهشت 1402 سود نقدی خود را دریافت خواهند کرد.

شرحتاریخ پرداخت
سهامداران حقیقی دارای کد سجام1402/02/20
سهامداران حقیقی غیرسجامی1402/03/10
سهامداران حقوقی دارای کد سجام1402/06/15
سهامداران حقوقی غیرسجامی1402/07/01

محاسبه و تحلیل NAV وتوسم

به منظور محاسبه NAV وتوسم، حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. با توجه به تحلیل بنیادی وتوسم، حقوق صاحبان سهام این نماد، 2 هزار و 308 میلیارد تومان محاسبه شده است. ناو هر سهم وتوسم با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش دارایی‌های بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، 7,355 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت سهم در سایت TSE به ان ای وی شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401٫12٫08 حدود 77.1 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی وتوسم

برای یادگیری روش انجام تحلیل بنیادی، مقاله آموزش تحلیل بنیادی پیشنهاد می‌شود. همچنین می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات با کارشناسان انیگما در میان بگذارید.

5/5 - (2 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا