تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وسپهر «سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات»

تحلیل وسپهر به عنوان یکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. شرکت سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات با نماد «وسپهر» هلدینگی منسجم از زیرمجموعه‌های بانک صادرات است. این شرکت در سال ۱۳۹۳ با توجه به عرضه سهام بانک صادرات در بورس و تصویب قوانین ناظر بر خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری، تأسیس شد. سهام این شرکت سال 1399 در فرابورس تهران عرضه اولیه شد. در حال حاضر، وسپهر جزو واحدهای تجاری فرعی بانک صادرات ایران است. در این مقاله به تحلیل بنیادی وسپهر و محاسبه NAV آن پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری مقاله تحلیل بنیادی چیست را مطالعه کنید.

جایگاه وسپهر در صنعت

شرکت گروه مالی سپهر صادرات بر اساس طبقه‌بندی سازمان بورس اوراق بهادار تهران در صنعت سرمایه‌گذاری قرار گرفته است. علاوه بر سرمایه‌گذاری‌ در بانک‌ها و موسسات اعتباری، هرگونه اقدامی که برای پیشبرد و تحقق اهداف شرکت لازم و مفید باشند مانند سرمایه‌گذاری و مشارکت در طرح‌ها، واحدهای تولیدی، صنعتی، بازرگانی، خدماتی، حمل و نقل و غیره از فعالیت‌های این شرکت است.

طبق گزارش شش ماهه منتهی به 1401/06/31، گروه سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات در میان شرکت‌های حاضر در صنعت سرمایه‌گذاری از لحاظ ارزش بازار و میزان سرمایه به ترتیب در جایگاه دوم و دوازدهم قرار دارد.

صنایع وسپهر

سرمایه و ترکیب سهامداران وسپهر

سرمایه شرکت در بدو تاسیس برابر با 600 هزار میلیون ریال بود که طی دو مرحله افزایش سرمایه در سال‌های 1398 و 1399 به 30 هزار میلیارد ریال افزایش یافت. در تاریخ 1401/06/22 نیز هیئت مدیره شرکت پیشنهادی مبنی بر افزایش سرمایه تا مبلغ 75 هزار میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران را ارائه کرده است.

عمده سهام وسپهر متعلق به بانک صادرات است. صندوق بازارگردانی سپهر بازار سرمایه نیز با بیش از 19 درصد از سهامداران مهم این شرکت محسوب می‌شود. در ادامه جدول سهامداران بالای 1 درصد نماد وسپهر نمایش داده شده است.

سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری سپهر صادرات

می‌توانید این اطلاعات را در محصول سهامداران انیگما مشاهده کنید. در این محصول تمام سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش داده شده است، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است که در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود.

تحلیل بنیادی وسپهر

برای ارزیابی وسپهر به عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری باید دارایی‌های مهم بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرار گیرد.

پرتفوی بورسی وسپهر

گروه مالی سپهر صادرات یکی از سهامداران عمده شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی است. در جدول زیر بخشی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های بورسی وسپهر قابل مشاهده است. پرتفوی بورسی وسپهر در تاریخ 1401/09/22 مازاد ارزشی برای شرکت به همراه نداشته است.

پرتفوی بورسی

در ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی شرکت های سرمایه گذاری ، معمولا قیمت سهام مدیریتی با پریمیوم نسبت به سهام عادی معامله می‌شوند. سهام مدیریتی به سهامی گفته می‌شود که شرکت مالک عمده آن باشد یا قادر باشد تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره را تعیین کند. در این صورت قیمت سهام مدیریتی می‌تواند بین 15 تا 20 درصد با سهام عادی تفاوت داشته باشد. در این تحلیل فرض شده است که تفاوتی بین این دو قیمت وجود ندارد. اگر بخواهید بین قیمت سهام مدیریتی و سایر سهام‌ تفاوت قائل باشید، می‌توانید بامراجعه به سایت انیگما در قسمت پرتفوی بورسی این تغییرات را اعمال کنید.

پرتفوی غیربورسی وسپهر

از مهم‌ترین شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وسپهر می‌توان به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، انرژی سپهر و پتروشیمی گچساران اشاره کرد. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی بر اساس ارزش‌گذاری انجام شده در تاریخ 1401/09/22، 68 هزار و 202 میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی

شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در سال 1401 توسط سازمان خصوصی‌سازی حدود 90 هزار میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است.

مقاله پیشنهادی: پرتفوی غیربورسی شرکت های سرمایه گذاری

محاسبه NAV وسپهر

برای تحلیل بنیادی وسپهر، حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 3 هزار و 885 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم وسپهر 24,010 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1401/09/22 تقسیم بر NAV شرکت نسبت (P/NAV) 28/6 درصد است.

تحلیل بنیادی وسپهر

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. بنابراین باتوجه به محاسبات انجام شده می‌توان انتظار داشت ارزش سهم وسپهر در آینده تا حدودی افزایش یابد.

نمودار قیمتی وسپهر

نمودار زیر روند قیمتی سهام وسپهر از ابتدای عرضه آن در بازار سرمایه تاکنون را نشان می‌دهد. طبق این نمودار بیشترین ارزش بازار وسپهر در اوایل عرضه این سهم (تاریخ 1399/07/22) برابر با 45 هزار میلیارد تومان بوده است. اکنون در تاریخ 22 آذر 1401 ارزش بازار این سهم با ریزش حدود 56 درصدی به 20 هزار میلیارد تومان رسیده است.

نمودار قیمتی وسپهر

سوالات متداول

NAV وسپهر چقدر است؟

ان ای وی وسپهر باتوجه به دارایی‌های آن در تاریخ 22 آذر 1401 برابر با 24,010 ریال است.

سود سهام وسپهر چقدر است؟

سود نقدی منتهی به سال مالی 1400 وسپهر به ازای هر سهم برابر با 820 ریال تعیین شده است.

مهمترین دارایی‌های غیربورسی وسپهر کدام است؟

40 درصد از سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در اختیار وسپهر است. در تحلیل وسپهر سهام این شرکت با مازاد ارزش بیش از 35 هزار میلیارد تومان از مهمترین دارایی‌های غیربورسی وسپهر می‌باشد.

3/5 - (1 رای)
۶ دیدگاه
 1. درود بر شما .
  NAV وسپهر بر اساس صورتهای مالی 3 ماهه 1401 برابر است با 4554 میلیارد تومان.
  ارزش بازار وسپهر در تاریخ 25 تیر 1401 برابر است با 20550 میلیارد تومان.
  P/NAV وسپهر برابر است با 4.5.
  در نتیجه این در تاریخ 25 تیر 1401 این نماد بسیار گران است.

  1. سلام، محسابات شما اشتباه است. شما می‌توانید برای آشنایی با شیوه محاسبات NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا به راهنمای هر کدام از محصولات مراجعه کنید.

 2. سلام. چند روز پیش یک نظر در این صفحه قرار دادم و محاسبات خودم راجع به NAV وسپهر را نوشتم. نتیجه گرفتم که وسپهر بسیار گران است، اما شما نظر من را منتشر نکردید. دیروز دوباره نظر دیگری نوشتم و از شما بابت مطلب این صفحه تشکر کردم و نظر من منتشر شد(خیلی جای تعجب دارد). حقیقت این است اگر شما حقوق صاحبان سهم را با ارزش روز شرکتهای بورسی و خارج از بورس وسپهر جمع کرده و منهای بهای تمام شده آن شرکتها بکنید، سپس ارزش بازار روز سهم را با عدد بدست آمده مقایسه کنید، متوجه خواهید شده این سهم سوپر حباب است. و مطلب شما خواننده را گمراه خواهد کرد.
  من دوره آموزش تحلیل بنیادی شما را قبلا نگاه کردم و از نحوه مدلسازی شرکت زاگرس بسیار لذت بردم. اما تصور نمی کردم تیم شما این چنین نگاه نادرستی در محاسبه NAV یک شرکت سرمایه گذاری داشته باشد.

  1. دوست عزیز کامنت قبلی شما به دلیل اشتباه بودن محاسبات منتشر نشده بود. شما برای محاسبه NAV یک شرکت باید مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی آن را در نظر بگیرید. برای اصلاح ایراد خود می‌توانید از طریق شماره تماس 26870145-021 با کارشناسان ما در تماس باشید و یا شماره خود را در بخش گفت‌وگوی آنلاین یا دیدگاه‌ها وارد کرده تا با شما تماس گرفته شود. همچنین می‌توانید مقاله آموزش محاسبه NAV در سایت انیگما را مطالعه کنید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا