تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وسپه «شرکت سرمایه‌گذاری سپه»

تحلیل وسپه از طریق بررسی پرتفوی بورسی و غیربورسی آن انجام می‌شود. شرکت سرمایه‌گذاری سپه سال 1370 توسط بانک سپه به صورت سهامی عام تاسیس و شروع به فعالیت کرد. سپس در سال 1371 در بازار بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی وسپه و محاسبه NAV سهام این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه وسپه در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری سپه در استخراج کانه‌های فلزی، فلزات اساسی، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی و محصولات شیمیایی فعالیت دارد. عمده فعالیت این شرکت در زمینه استخراج کانه‌های فلزی است. نمودار زیر درصد فعالیت این شرکت در هر یک از صنایع مختلف را نشان می‌دهد.

صنایع وسپه

سهامداران وسپه

گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با داشتن 67 درصد از سهام وسپه، سهامدار عمده این شرکت می‌باشد. در جدول زیر تمام سهامداران بالای ۱ درصد شرکت سرمایه‌گذاری سپه قابل مشاهده است.

سهامداران

برای مشاهده تمام سهامداران حقوقی و حقیقی وسپه و تمام شرکت‌های سرمایه‌گذاری به محصول سهامداران انیگما مراجعه کنید. در این محصول می‌توان سهامداران را به صورت تلفیقی نیز مشاهده کرد. در جدول زیر بخشی از سهامداران تلفیقی وسپه آمده است.

سهامداران تلفیقی

تحلیل بنیادی وسپه

برای ارزش‌گذاری نماد وسپه، به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری لازم است که خالص ارزش دارایی‌های آن (NAV) محاسبه شود. در ادامه برای محاسبه NAV وسپه پرتفوی بورسی و غیربورسی این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی وسپه

مازاد ارزش پرتفوی بورسی وسپه باتوجه به قیمت سهام در تاریخ 1401٫09٫14 بیش از 13 هزار و 400 میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی مهم وسپه قابل مشاهده است.

پرتفوی بورسی وسپه
در جدول فوق درصد سهام شرکت‌ها گرد شده‌اند

پرتفوی غیربورسی وسپه

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وسپه باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 14 آذر 1401 مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی وسپه توسط تیم تحلیلی انیگما حدود 3 هزار و 200 میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی غیربورسی وسپه

← نکات پرتفوی غیربورسی وسپه

شرکت سرمایه‌گذاری مهر در تاریخ 29 اسفند 1400 نزدیک به 630 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 280 میلیارد تومان داشته است که با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام آن خالص ارزش دارایی‌های آن را می‌توان حدود 550 میلیارد تومان در نظر گرفت.

در سایت انیگما تمامی نکات تحلیل پرتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری قابل مشاهده است.

محاسبه NAV و تحلیل بنیادی وسپه

برای محاسبه NAV وسپه حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های شرکت تعدیل و حدود 5 هزار و 600 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی وسپه بر تعداد سهام این شرکت NAV هر سهم آن 9,582 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1401٫09٫14 در سایت www.tsetmc.com (4,017ریال) تقسیم بر NAV شرکت نسبت P/NAV وسپه 41/8 درصد محاسبه شده است.

تحلیل وسپه

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV  برای سهام این شرکت باید حدود 60 الی 70 درصد باشد. پس می‌توان انتظار داشت ارزش سهام وسپه در آینده رشد کند.

نمودار قیمتی پترول

قیمت سهام وسپه در تاریخ 1401/05/19 به بالاترین میزان خود رسید. ارزش بازار شرکت در این تاریخ حدود 14 هزار و 800 میلیارد تومان بود. اکنون در تاریخ 1401/05/22 ارزش بازار این نماد برابر با 9 هزار و 788 میلیارد تومان است. سهام وسپه در این بازه زمانی بیش از 33 درصد افت قیمتی را تجربه کرده است. در ادامه چارت قیمت وسپه از سال 1398 تاکنون نمایش داده شده است.


سوالات متداول

ان ای وی وسپه چقدر است؟

NAV پترول در تاریخ 14 آذر 1401 برابر با 9,582 ریال است.

مجمع وسپه چه زمانی است؟

مجمع عمومی سال مالی 1400 وسپه در تاریخ 1400/11/25 برگزار شد.

سود سهام وسپه چقدر است؟

سود نقدی تقسیمی منتهی به سال مالی 1400/09/30 وسپه برابر با 1,100 ریال تعیین شده است.

5/5 - (2 رای)
۲ دیدگاه
  1. با سلام.
    ارزش روز دارایی ها تابعی از ارزش روز زیرمجموعه هاست. هنگامی که nav کمتر از حد انتظار است، یک اتفاق ممکن رشد قیمت سهم است اما احتمال دیگر افت قیمت زیر مجموعه هاست

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا