تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وساپا «شرکت گروه سرمایه‌گذاری سایپا»

تحلیل وساپا به‌عنوان یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه خودرو در این مقاله بررسی شده است. شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا سال 1383 در بورس اوراق بهادار تهران در گروه واسطه‌گری‌های مالی با نماد «وساپا» درج شد. سهام این شرکت برای اولین بار در تاریخ 1384٫06٫15 مورد معامله قرار گرفت. در ادامه به محاسبه نسبت P/NAV وساپا از طریق بررسی مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی آن پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی و انواع روش‌های آن مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت شرکت

سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در صنعت خودرو، صنایع نفت، گاز و انرژی، صنعت کانی‌های فلزی و غیرفلزی، صنعت انبوه‌سازی و بهره‌برداری از املاک و مستغلات و صنایع واسطه‌گری و تامین مالی است. در ادامه نمودار درصد فعالیت این شرکت در هر یک از صنایع قابل مشاهده می‌باشد. طبق این نمودار عمده فعالیت شرکت (79 درصد) در صنعت خودرو و ساخت قطعات می‌باشد.

صنعت وساپا

سرمایه و ترکیب سهامداران وساپا

سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری سایپا در بدو تاسیس 140 میلیون ریال بوده است. در نهایت سرمایه شرکت طی چندین مرحله به مبلغ 16,000 میلیارد ریال افزایش یافت. آخرین مرحله افزایش سرمایه شرکت در تاریخ 1400/11/05 به میزان 50 درصد و از محل سود انباشته بوده است.

در ادامه جدول سهامداران بالای یک درصد گروه سرمایه‌گذاری سایپا قابل مشاهده است.

سهامداران وساپا

شرکت سایپا سهامدار عمده وساپا است که به‌صورت مستقیم 37٫85 درصد و به‌صورت تلفیقی بیش از 67 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد. جدول زیر سهامداران گروه سرمایه‌گذاری سایپا را به‌صورت تلفیقی و به همراه شرکت مادر نشان می‌دهد.

سهامداران تلفیقی

در محصول سهامداران انیگما تمامی سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد شرکت‌ها که در کدال گزارش داده شده‌اند، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است.

تحلیل بنیادی وساپا

در تحلیل بنیادی شرکت‌های سرمایه‌گذاری، محاسبه ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای ارزش‌گذاری به روش NAV میزان دارایی‌های بورسی و غیربورسی یک شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ادامه پرتفوی بورسی و غیربورسی وساپا و مازاد ارزش هر یک مورد بررسی قرار گرفته است. عموما بیش از 50 درصد از پرتفوی سهام این شرکت در صنعت خودرو و ساخت قطعات است.

ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی وساپا

56 درصد از پرتفوی سهام این شرکت، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های گروه خودروسازی سایپا و گروه صنعتی رنا می‌باشد. مازاد ارزش پرتفوی بورسی وساپا طبق ارزش بازار هر یک در تاریخ 1401٫10٫26 نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. در جدول زیر برخی از مهم‌ترین نمادهای بورسی تحت اختیار این شرکت، نمایش داده شده است.

پرتفوی بورسی در تحلیل وساپا

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل وساپا

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی گروه سرمایه‌گذاری سایپا باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 26 دی ماه 1401 مطابق جدول زیر است. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی وساپا در این تاریخ بیش از 4 هزار 600 میلیارد تومان برآورد شده است.

پرتفوی غیربورسی

در بسیاری از تحلیل‌ها مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی شرکت‌ها در محاسبه NAV آن لحاظ نمی‌شود. برای شرکت‌هایی مانند گروه سرمایه‌گذاری سایپا محاسبه مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی آن که قابل توجه نیز می‌باشد، باعث افزایش دقت محاسبه NAV می‌شود. انیگما مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را محاسبه و به همراه نکات مهم آن در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد. در ادامه نمونه‌ای از نکات تحلیلی پرتفوی غیربورسی وساپا آمده است.

  • شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا در تاریخ 31 شهریور 1401 دارای 1700 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 1000 میلیارد تومان است. همچنین این شرکت در پرتفوی غیربورسی خود 90 درصد از شرکت ستاره سفیران آینده، 100 درصد تجارت الکترونیک خودرو تابان تاخت، 73 درصد پیشگامان بازرگانی ستاره تابان، 80 درصد تجارت الکترونیک خودرو تابان و 100 درصد پیشگامان خوراک تابان را دارد. باتوجه به آخرین حقوق صاحبان سهام شرکت و قیمت 220 تومانی هر سهم خساپا، ارزش خالص دارایی‌های این شرکت را می‌توان برابر 6500 میلیارد تومان در نظر گرفت.

سود هر سهم (EPS) وساپا

سود خالص به ازای هر سهم وساپا در سال مالی 1400 برابر با 430 ریال بوده است. نسبت P/E ttm وساپا نیز در سال برابر با 7.3 بوده است. سایر نسبت‌های مالی از جمله P/S و حاشیه سود خالص و ناخالص وساپا در جدول زیر نمایش داده شده است.

نسبت‌های مالی وساپا

سود مجمع (DPS) وساپا

مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به دوره مالی 1400/12/29 وساپا در تاریخ 21 تیر ماه 1401 برگزار شد. همانطور که در بخش قبل گفته شد EPS وساپا در این سال مالی برابر با 430 ریال است که سود نقدی به ازای هر سهم وساپا در این مجمع 200 ریال تصویب شد.

سود مجمع سهامداران حقیقی در تاریخ 1401/08/10 از طریق سامانه سجام به حساب سهامداران واریز شده است. سود سهامداران حقیقی که فاقد کد سجام هستند، در تاریخ 1401/08/30 به حساب معرفی شده آن‌ها واریز شده است. همچنین سود نقدی سهامداران حقوقی وساپا نیز از تاریخ 1 الی 29 اسفند 1401 واریز خواهد شد. سهامداران حقوقی و حقیقی فاقد سجام باید شماره حساب خود را از طریق فرم پیوست اطلاعیه پرداخت سود، به شرکت معرفی کنند.

محاسبه و تحلیل NAV وساپا

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی وساپا حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 2 هزار و 400 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش بورسی و غیربورسی وساپا بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم وساپا در تاریخ 26 دی 1401، 9٫413 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در این تاریخ در سایت (www.tsetmc.com) تقسیم بر NAV شرکت نسبت P/NAV وساپا 71 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی وساپا

سوالات متداول

NAV وساپا چقدر است؟

ان ای وی وساپا به ازای هر سهم در تاریخ 26 دی 1401 برابر با 9,413 ریال است.

مهمترین دارایی‌های بورسی وساپا کدام‌اند؟

گروه خودروسازی سایپا، شرکت سرمایه‌گذاری رنا و تامین سرمایه لوتوس پارسیان از مهمترین شرکت‌های پرتفوی بورسی وساپا هستند.

مجمع وساپا در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

مجمع سال مالی 1400 وساپا در تاریخ 1401/04/21 برگزار شده است.

5/5 - (2 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا