تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی ونیکی «شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران»

شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران در آبان 1354 در راستای قانون گسترش مالکیت واحدهای تولیدی تأسیس شد. این شرکت در اسفندماه همان سال در فهرست شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفت. سرمایه اولیه این شرکت در بدو تأسیس، 10 میلیون ریال بود و به تدریج در طول سال‌های فعالیت شرکت، افزایش یافت. در این مقاله به تحلیل بنیادی ونیکی و محاسبه ارزش خالص دارایی‌های این شرکت (NAV) این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه ونیکی در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران یکی از شش شرکت چند رشته‌ای صنعتی است. این شرکت در صنایع شیمیایی، معادن و فلزات اساسی، سیمان و صنایع وابسته، برق و انرژی، محصولات غذایی، مواد دارویی، خودرو، فرآورده‌های نفتی، کانی غیرفلزی و واسطه‌گری‌های مالی فعالیت دارد. عمده فعالیت این شرکت در فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای است.

صنعت ونیکی

سهامداران ونیکی

اصلی‌ترین سهامدار نماد ونیکی، بانک تجارت با 41٫94 درصد سهام است. صندوق بازنشستگی بانک‌ها با در اختیار داشتن 29٫54 درصد از سهام این شرکت، در جایگاه دوم سهامداران ونیکی قرار دارد. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران باالای یک درصد و درصد مالکیت هر یک نمایش داده شده است.

سهامداران ونیکی

می‌توان تمامی سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تولیدی را در سایت انیگما مشاهده کرد. در ادامه سهامداران ونیکی به صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی ونیکی

تحلیل NAV  ونیکی

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند ونیکی، باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه شود. برای به‌دست آوردن NAV شرکت، تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری می‌شوند.

پرتفوی بورسی ونیکی

مازاد ارزش پرتفوی بورسی ونیکی در تاریخ ۱۴۰۰/07/11 حدود 43 هزار و هشتصد میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی ونیکی را مشاهده می‌کنید. طبق جدول زیر شرکت ونیکی 14 درصد از سهام نفت پارس را در اختیار دارد.

پورتفوی بورسی

پرتفوی غیربورسی ونیکی

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی ونیکی باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 11 مهرماه ۱۴۰۰ مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش غیربورسی ونیکی حدود هزار و هشتصد میلیارد تومان است.

پورتفوی غیربورسی ونیکی

  • شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران در تاریخ 31 اردیبهشت 1400 بیش از 1300 میلیارد تومان پورتفوی بورسی با بهای تمام شده 965 میلیارد تومان داشته است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت ارزش خالص دارایی‌های این شرکت را می‌توان 1300 میلیارد تومان دانست.
  • پیش‌بینی می‌شود شیمی بافت در سال 1400 با فروش 90 هزارتن ام تی بی ای و 60 هزارتن رافینت 2، با فرض قیمت 700 دلاری ام تی بی ای و دلار 22500 تومان، 2000 میلیارد تومان فروش داشته باشد و 400 میلیارد تومان سود خالص بسازد.

برای مشاهده دیگر شرکت‌های پرتفوی ونیکی و نحوه ارزش‌گذاری هریک از این شرکت‌ها به سایت Enigma.ir  مراجعه کنید.

محاسبه NAV  ونیکی

برای محاسبه NAV ونیکی حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 6 هزار میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای ونیکی 29،448 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400/07/11  تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 36 درصد است.

تحلیل بنیادی ونیکی

تحلیل سهم ونیکی

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV  برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV ونیکی 36 درصد است. پس می‌توان انتظار داشت ارزش سهم ونیکی در آینده افزایش یابد.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا