تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی ونیکی – شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران

تحلیل ونیکی به‌عنوان یکی از شش شرکت چندرشته‌ای صنعتی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران در آبان 1354 در راستای قانون گسترش مالکیت واحدهای تولیدی تاسیس شد. این شرکت در اسفندماه همان سال در فهرست شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفت. سرمایه اولیه این شرکت در بدو تاسیس، 10 میلیون ریال بود و به‌تدریج در طول سال‌های فعالیت شرکت، افزایش یافت. در این مقاله به تحلیل بنیادی ونیکی و محاسبه ارزش خالص دارایی‌های این شرکت (NAV) پرداخته شده است.

برای آشنایی گام به گام با مراحل تحلیل بنیادی مقاله آموزش تحلیل بنیادی پیشنهاد می‌شود.

جایگاه ونیکی در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران یکی از شش شرکت چندرشته‌ای صنعتی است. این شرکت در صنایع شیمیایی، معادن و فلزات اساسی، سیمان و صنایع وابسته، برق و انرژی، محصولات غذایی و آشامیدنی، مواد و محصولات دارویی، استخراج کانی‌های فلزی، خودرو، فرآورده‌های نفتی، ساخت کانی غیرفلزی و واسطه‌گری‌های مالی فعالیت دارد. در تحلیل بنیادی ونیکی ، عمده فعالیت این شرکت در فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای است.

جایگاه ونیکی

سرمایه و ترکیب سهامداران ونیکی

همانطور که گفته شد سرمایه ونیکی در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده است که به‌تدریج در سال‌های فعالیت افزایش یافت. آخرین افزایش سرمایه شرکت سرما‌یه‌گذاری ملی ایران در تاریخ 1401/06/13 از محل اندوخته و آورده نقدی با افزایش 100 درصدی نسبت به سرمایه قبلی بوده است که در نهایت سرمایه شرکت به 35٬000 میلیون ریال رسیده است.

اصلی‌ترین سهامدار نماد ونیکی، بانک تجارت است که 41٫94 درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد. صندوق بازنشستگی بانک‌ها با در اختیار داشتن 33٫64 درصد از سهام این شرکت، در جایگاه دوم سهامداران ونیکی قرار دارد. در جدول زیر، لیست سهامداران بالای یک درصد و درصد مالکیت هر یک از آن‌ها در تحلیل ونیکی نمایش داده شده است.

سهامداران در تحلیل ونیکی

می‌توان تمامی سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تولیدی را به صورت عادی و تلفیقی در سایت انیگما مشاهده کرد. در ادامه سهامداران ونیکی به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی در سرمایه‌گذاری ملی ایران

تحلیل بنیادی ونیکی

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند ونیکی، ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه می‌شود. برای به‌دست آوردن NAV شرکت، تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری می‌شوند. بر همین اساس در ادامه مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی ونیکی محاسبه شده است.

لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین موارد در افزایش دقت ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری محاسبه مازاد ارزش دارایی‌های غیربورسی است که بسیاری از تحلیلگران به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات کافی، آن را صفر در نظر می‌گیرند. انیگما ارزش روز پرتفوی غیربورسی تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را محاسبه و در تحلیل‌های خود لحاظ کرده است.

مازاد ارزش پرتفوی بورسی در تحلیل ونیکی

مازاد ارزش پرتفوی بورسی ونیکی در تاریخ 1402/02/12 حدود 52 هزار و 150 میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی از دارایی‌های بورسی ونیکی قابل مشاهده است. طبق جدول زیر شرکت ونیکی 5 درصد از شرکت ایران‌خودرو و 15 درصد از سهام نفت پارس را در اختیار دارد.

پرتفوی بورسی در تحلیل ونیکی

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی ونیکی

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی ونیکی باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 12 اردیبهشت‌ماه 1402 مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش غیربورسی ونیکی مبلغ 2٬576 میلیارد تومان است. همچنین باتوجه به لیست زیر می‌توان دریافت ونیکی مالک 100 درصد شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران است.

پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی ونیکی

در تحلیل ونیکی برای ارزش‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران نکات تحلیلی زیر آورده شده است:

  • شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران در تاریخ 29 اسفندماه 1401 بیش از 2٬034 میلیارد تومان پورتفوی بورسی با بهای تمام‌شده 1٬521 میلیارد تومان داشته است. باتوجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت، می‌توان ارزش خالص دارایی‌های آن را 1٬900 میلیارد تومان دانست.
  • پیش‌بینی می‌شود شیمی بافت در سال 1402 با فروش 70 هزارتن ام تی بی ای و 60 هزارتن رافینت 2، با فرض دلار 40 هزار تومان، 4٬000 میلیارد تومان فروش داشته باشد و 700 میلیارد تومان سود خالص بسازد.

برای مشاهده دیگر شرکت‌های پرتفوی ونیکی و نحوه ارزش‌گذاری هریک از این شرکت‌ها به سایت Enigma.ir مراجعه کنید.

سود خالص (EPS) ونیکی

در تحلیل بنیادی ونیکی سود خالص این نماد به ازای هر سهم برای سال مالی منتهی به 1401/09/30 مبلغ 1٬733 ریال بوده است. نسبت‌های مالی مانند P/E ttm ،P/S ttm و حاشیه سود خالص ونیکی برای دوره‌های مالی مختلف در جدول زیر قابل مشاهده است. باتوجه به این جدول حاشیه سود ناخالص شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 1401/12/29، 142 درصد است. همچنین نسبت پی بر ای در سال مالی 1402 برابر با 6٫6 می‌باشد.

نسبت‌های مالی شرکت

سود مجمع (DPS) در تحلیل ونیکی

سود نقدی ونیکی در مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به 1401/09/30 به ازای هر سهم 1٬200 ریال تصویب شده است. این مجمع در تاریخ 1401/01/30 برگزار شد.

نحوه پرداخت سود سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران به‌شرح زیر است:

  • سود سهامداران حقیقی دارای کد سجام در تاریخ 1402/03/28 از طریق سامانه سجام پرداخت خواهد شد.
  • سهامداران حقیقی فاقد کد سجام می‌توانند در تاریخ 1402/05/15 با مراجعه به شعب بانک تجارت و با ارائه کارت ملی و کد بورسی، نسبت به دریافت سود خود اقدام کنند.
  • سود سهامداران حقیقی فاقد کد سجام که امکان مراجعه حضوری به بانک مذکور ندارند، در صورت معرفی شماره حساب بانکی خود به اداره سهام در مهرماه 1402 به حساب ‌آن‌ها واریز خواهد شد.
  • سود سهامداران حقوقی طی مهلت مقرر در قانون تجارت با ارائه مدارک ثبتی و آخرین تغییرات و اعلام شماره بانکی متعلق به شخص حقوقی از طریق امور مالی شرکت پرداخت خواهد شد.

محاسبه و تحلیل NAV ونیکی

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی ونیکی ، حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 7٬300 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم برای ونیکی 17٬729 ریال محاسبه شده است. در تحلیل ونیکی با تقسیم قیمت روز این سهم در تاریخ 1402/02/12 بر NAV محاسبه شده، نسبت P/NAV ونیکی 57٫5 درصد است.

تحلیل بنیادی ونیکی

مقاله پیشنهادی: تحلیل بنیادی چیست

تحلیل سهم ونیکی

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV  برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV ونیکی 57٫5 درصد است. پس می‌توان انتظار داشت ارزش سهم ونیکی در آینده افزایش یابد.

نمودار قیمتی ونیکی

چارت زیر روند قیمتی سهام ونیکی را نشان می‌دهد. قیمت سهام ونیکی در تاریخ 1399/09/26 به بالاترین قیمت (22٬270 ریال) رسید. ارزش بازار این نماد در تاریخ مذکور 38٬867 میلیارد تومان بود. مطابق چارت زیر قیمت سهام ونیکی بعد از رسیدن به سقف قیمتی، افت کرده است. در حال حاضر باتوجه به رشد بازار، قیمت این نماد افزایش یافته و امروز (تاریخ 1402/02/12) در سایت www.tsetmc.com با قیمت 10٬200 ریال معامله شده است. در تحلیل بنیادی ونیکی ارزش بازار شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران در این تاریخ معادل 35٬700 میلیارد تومان است.

نمودار قیمتی شرکت

سوالات متداول

سهامداران عمده ونیکی چه کسانی هستند؟

بانک تجارت با مالکیت بیش از 40 درصد سهامدار عمده ونیکی است.

ان ای وی ونیکی چقدر است؟

در تحلیل ونیکی NAV این شرکت به ازای هر سهم 17٬729 ریال محاسبه شده است.

سود خالص ونیکی چقدر است؟

سود خالص ونیکی به ازای هر سهم برای پایان سال مالی 1401 مبلغ 1٬733 ریال است.

4/5 - (6 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا