تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی ونفت «شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت»

شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت سال 1382 در بورس اوراق بهادار تهران در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای با نماد «ونفت» درج شد و سهام آن مورد معامله قرار گرفت. این شرکت، یک هلدینگ در صنعت نفت است که فعالیت اصلی آن سرمایه­‌گذاری در شرکت­‌ها، مجتمع‌ها و طرح­‌های تولیدی، صنعتی، ‌تجاری،‌ خدماتی و فرهنگی به ­منظور ایجاد، راه‌اندازی و مشارکت درتوسعه این واحدها است. در این مقاله به تحلیل بنیادی ونفت و محاسبه NAV آن پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

از فعالیت‌های این شرکت می‌توان به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز به منظور اکتشاف، استخراج و پالایش نفت خام، گاز و فرآورده‌های آن و تأمین تجهیزات موردنیاز در صنایع نفت، گاز و ذخیره‌سازی و انتقال آن‌ها اشاره کرد.

همچنین تهیه و تولید انواع مواد و محصولات پتروشیمی و شیمیایی و فرآورده‌های فرعی آن‌ها که از فرآوری نفت، مشتقات نفتی، گازهای طبیعی، هیدروکربن‌ها و سایر مواد خام بدست می‌آید، از دیگر فعالیت‌های این شرکت است.

اجرای طرح‌های تاسیساتی و زیربنایی مرتبط با اکتشاف، استخراج، پالایش، فرآوری، ذخیره‌سازی و انتقال نفت خام، مشتقات نفتی و گازهای طبیعی نیز از فعالیت‌های این شرکت است.

مهمترین سهامداران ونفت

شرکت سرمایه‌گذاری اهداف نزدیک به 48 درصد از سهام ونفت را در اختیار دارد و از ذینفعان مهم این هلدینگ به شمار می‌آید. در ادامه جدول سهامداران بالای یک درصد این شرکت قابل مشاهده است.

سهامداران ونفت

صندوق بازنشستگی نفت به همراه زیرمجموعه‌های خود به صورت تلفیقی حدود نیمی از سهام این شرکت را در اختیار دارد. در ادامه بخشی از جدول سهامداران ونفت به صورت تلفیقی آمده است. طبق این جدول بانک مسکن و کاگزاری مفید نیز به صورت تلفیقی بخشی از سهام این شرکت را در اختیار دارند.

سهامداران تلفیقی ونفت

در سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌ها به صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است.

تحلیل NAV ونفت

برای تحلیل بنیادی شرکت‌های سرمایه‌گذاری، لازم است ارزش خالص دارایی‌های آن (NAV) محاسبه شود. برای ارزش‌گذاری و محاسبه NAV ونفت دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی ونفت

میزان سرمایه‌گذاری شرکت‌ سرمایه‌گذاری صنعت نفت در شرکت‌های بورسی ناچیز بوده و عمده مازاد ارزش این شرکت مربوط به شرکت‌های غیربورسی است. مازاد ارزش پرتفوی بورسی ونفت طبق ارزش بازار آن در تاریخ 1400/10/04، حدود 62 میلیارد است که بخشی از جزئیات آن در جدول زیر قابل مشاهده است.

پرتفوی بورسی ونفت

پرتفوی غیربورسی ونفت

یکی از مهمترین شرکت‌های پرتفوی غیربورسی ونفت، شرکت سرمایه‌گذاری نفت قشم است که به تنهایی 2 هزار 500 میلیارد تومان مازاد ارزش برای این شرکت داشته است.

شرکت‌های مهم پرتفوی غیربورسی شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 4 دی ماه ۱۴۰۰ طبق جدول زیر است. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی ونفت در این تاریخ بیش از 3 هزار 600 میلیارد تومان برآورد شده است.

پرتفوی غیربورسی ونفت

تحلیل بنیادی ونفت

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی ونفت حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 600 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش بورسی و غیربورسی ونفت بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم 26،196 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز (4 دی 1400) در سایت www.tsetmc.com (14،150 ریال) تقسیم بر NAV شرکت نسبت P/NAV برای این شرکت 53٫4 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی ونفت

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا