تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی ومعادن «شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات»

هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با نماد ومعادن یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال در ایران است. ۸۰ درصد دارایی‌های شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ترکیبی از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران بوده و بیشترین سرمایه‌گذاری شرکت، در زنجیره سنگ‌آهن و فولاد متمرکز است. این مجموعه یک هلدینگ توسعه‌محور با هدف ارتقا معدن و صنایع معدنی در کشور به‌شمار می‌رود. در این مقاله علاوه بر معرفی این شرکت به تحلیل بنیادی ومعادن و محاسبه NAV آن پرداخته شده است.

جایگاه ومعادن در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به‌عنوان یکی از بزرگترین هلدینگ‌های صنایع معدنی و فلزی به‌خصوص در بخش سنگ‌آهن و فولاد، نقش موثر و به‌سزایی را در سرمایه‌گذاری بخش‌های توسعه‌ای و افزایش ظرفیت شرکت‌های موجود در صنعت سنگ‌آهن و فولاد ایفا کرده است. همچنین با حمایت و افزایش نقدشوندگی سهام شرکت‌های مزبور در بورس اوراق بهادار، سعی در بالا بردن ارزش پرتفوی خود دارد. در این راستا شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با در اختیار داشتن سهم مناسبی از دوقلوهای سنگ‌آهنی (چادرملو و گل‌گهر) و شرکت سنگ‌آهن گهرزمین به‌عنوان بزرگترین تولیدکنندگان سنگ‌آهن کشور، مجتمع فولاد خراسان به‌عنوان قطب چهارم تولید فولاد کشور و همچنین بسیاری از شرکت‌های واقع در حوزه‌های تولیدی، خدمات‌دهنده فولادی، بازرگانی، کارگزاری و…  علاوه بر ایجاد پتانسیل سودآوری بالا، نقش موثر و حائز اهمیتی به لحاظ مدیریتی و تامین منابع مالی لازم برای شرکت‌های زیرمجموعه خود را داراست.

صنایع ومعادن

سهامداران ومعادن

در جدول زیر سهامداران بالای یک درصد ومعادن آمده است. فولاد مبارکه اصفهان با 49/70 درصد سهامدار عمده این هلدینگ می‌باشد. از دیگر سهامداران عمده این شرکت می‌توان به صندوق بازنشستگی عشایر و شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین اشاره کرد.

سهامداران ومعادن

شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان شرکت مادر به‌همراه زیرمجموعه‌های خود بیش از نیمی از سهام ومعادن را در اختیار دارد. در ادامه بخشی از سهامداران ومعادن به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است. همچنین می‌توانید برای دیدن تمامی سهامداران ومعادن به‌صورت تلفیقی به محصول سهامداران انیگما مراجعه کنید.

سهامداران تلفیقی ومعادن

تحلیل بنیادی ومعادن

برای تحلیل بنیادی از طریق نسبت P/NAV حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی محاسبه می‌شود. بنابراین در ادامه به بررسی دارایی‌های بورسی و غیربورسی ومعادن پرداخته شده است.

پرتفوی بورسی ومعادن

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات علاوه دو شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و چادرملو در پرتفوی بورسی خود 18 درصد از سهام سنگ‌آهن گهرزمین و بخش عمده‌ای از سهام شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور را در اختیار دارد. در جدول زیر بخشی از پرتفوی بورسی این شرکت نشان داده شده است. مجموع مازاد ارزش بورسی ومعادن در تاریخ 29 تیر 1401 حدود 140 هزار میلیارد تومان می‌باشد.

پرتفوی بورسی ومعادن

پرتفوی غیربورسی ومعادن

در پرتفوی غیربورسی ومعادن شرکت‌های مهمی مانند شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر وجود دارد. همچنین این شرکت مالک 100 درصدی شرکت تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه است. طبق ارزش‌گذاری تیم تحلیلی انیگما، مجموع مازاد ارزش غیربورسی این شرکت بیش از 6 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

پرتفوی غیربورسی ومعادن

کلیه نکات تحلیلی ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی ومعادن در سایت انیگما وجود دارد. در ادامه به یک نمونه آن اشاره شده است:

  • شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر سالیانه 3 میلیون تن آهن اسفنجی تولید می‌کند که با فرض دلار 25000 تومان و بیلت 600 دلار و نسبت آهن اسفنجی به شمش 60 درصد در سال 1401 می‌تواند حدود 30,000 میلیارد تومان فروش و 7000 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.

محاسبه NAV ومعادن

برای محاسبه NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شود. بنابر محاسبات انجام شده حقوق صاحبان سهام ومعادن حدود 36 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. همچنین NAV این سهم از طریق تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام ومعادن به ازای هر سهم 9,490 ریال به دست می‌آید. برای تحلیل بنیادی ومعادن باید نسبت P/NAV آن محاسبه شود. این نسبت باتوجه به قیمت روز در تاریخ 1401٫04٫29، 58٫2 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی ومعادن

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه دقیقی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای به روش NAV وجود ندارد. اما تجربه نشان داده است که سهام شرکت‌ها تا حدود 60 تا 70 درصد نسبت P/NAV  رشد خواهند کرد که باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV ومعادن 58٫2 درصد است.

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز ومعادن و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا