ارزنده‌ترین‌هاگزارشات کدال

برترین گزارش‌های ماهانه شرکت‌های بورسی در آذر 1400

شرکت‌های حاضر در بورس طبق روال هر ماهه، در آذر ماه 1400 گزارش‌ مالی خود شامل میزان فروش، بهای تمام شده و… خود را در سایت کدال منتشر کردند. در این گزارش لیستی از برترین شرکت‌های بورسی، طبق گزارش‌های مالی منتشر شده در آذر ماه به تفکیک صنایع ارائه شده است.

برترین گزارش ماهانه‌های آذر

در ادامه شرکت‌هایی که فروش آذر ماه آن‌ها 30 درصد بیشتر از فروش آبان بوده است مورد بررسی قرار گرفته است. این شرکت‌ها در بخش فیلترنویسی کدال پلاس سایت انیگما به تفکیک صنایع فیلتر شده است. این صنایع شامل استخراج کانه‌های فلزی، سیمان، شیمیایی، فلزات اساسی محصولات غذایی و دیگر گروه‌ها می‌باشند.

گروه استخراج کانه‌های فلزی

در گروه استخراج کانه‌های فلزی شرکت‌هایی مانند شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و گل‌گهر، سنگ‌آهن گهر زمین، معادن منگنز ایران و بسیاری دیگر از شرکت‌ها مشغول به فعالیت هستند. شرکت‌هایی که در صنعت روی و سرب فعال هستند عموما فروش منظمی در طی سال ندارند. ممکن است در برخی ماه‌ها دارای فروش بالا و در برخی ماه‌ها فروش کمی داشته باشند.

نماد کاما در این گروه از شرکت‌هایی است که در آذر ماه 30 درصد رشد در فروش خود داشته‌ است. کاما تقریبا در کل زنجیره صنعت سرب و روی فعالیت دارد. این شرکت در ماه‌های مهر و آبان فروش کمی داشته است، ولی در آذر فروش این شرکت رشد فراوانی داشته و به 118 هزار میلیارد تومان رسیده است. عمده فروش این شرکت در کنسانتره صادراتی بوده است.

کانه‌های فلزی

گروه سیمان

در گروه‌های سیمانی شرکت‌هایی مانند سیمان باقران، صنایع سیمان دشتستان، سیمان هگمتان، سیمان غرب، سیمان خزر، سیمان سپاهان و سیمان شاهرود از شرکت‌های برتر در گزارش ارائه شده در آذر ماه بوده‌اند. برترین نماد در این لیست شرکت سباقر بوده است که فروش آذر ماه آن بیش از 68 درصد نسبت به ماه گذشته خود رشد داشته است.

یکی از دلایل رشد مبلغ فروش این شرکت‌ها، افزایش نرخ پایه سیمان در کشور بوده است. همچنین با شروع فصل سرما گاز برخی شرکت‌های سیمانی قطع شد و شرکت‌ها به جای گاز از مازوت استفاده کردند. این موضوع منجر به کاهش عرضه و افزایش رقابت در بورس کالا و در نهایت افزایش قیمت سیمان شد.

سیمانی‌ها

گروه شیمیایی

در این گروه شرکت‌هایی بزرگی  مانند شرکت پتروشیمی خراسان و شرکت پتروشیمی پردیس حضور دارند. شرکت پتروشیمی خراسان با فروش بیش از 960 میلیون تومان فروش در ماه آذر 110٫58 درصد رشد داشته است. شرکت دوده صنعتی پارس، پتروشیمی ارومیه، صنایع پتروشیمی کرمانشاه، شرکت پتروشیمی زاگرس و… در این دسته قرار می‌گیرند.

شرکت‌هایی مانند خراسان، شپدیس و کرماشا که در زنجیره اوره فعالیت دارند به دلیل رشد قیمت اوره در این ماه رشد قیمت خوبی داشته‌اند. دلیل افزایش میزان فروش بوعلی به دلیل افزایش حجم فروش بوده است و نرخ محصولات آن دستخوش تغییرات چندانی نبوده است.

شیمیایی

گروه محصولات غذایی و قند و شکر

در این گروه نمادهایی مانند قنیشا، قشکر، قشیر، قمرو دارای رشد قابل توجهی در مبلغ فروش خود بوده‌اند. نکته‌ای در این گروه وجود دارد این است که قند و شکر از چغندر تولید می‌شود و بهتر است چغندر مدت کوتاهی پس از برداشت وارد چرخه تولید شود. بنابراین باتوجه به آب و هوای هر منطقه میزان تولید و فروش برخی از این شرکت‌ها در ماه‌های مختلف متغیر می‌باشد.

محصول مهم شرکت قند نیشابور، شکر است که در در آبان ماه 2600 تن و در آذر 9200 تن فروش داشته است. در شرکت‌های غذایی مانند غشهد و بهپاک نیز نرخ عمده محصولات ثابت بوده و افزایش مبلغ فروش به دلیل افزایش حجم فروش بوده است.

غذایی و قند و شکر

سایر گروه‌ها

در ادامه نماد سایر گروه‌ها که رشد بیش از 30 درصدی در فروش خود داشته‌اند، به همراه درصد رشد هر یک قابل مشاهده است.

سایر گروه‌ها

می‌توانید تحلیل هر یک از این نمادها را در سایت انیگما مشاهده کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا