تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شیران «شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران»

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با نماد شیران اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده ماده اولیه شوینده‌ها در ایران است. این شرکت در خرداد 1373 با ظرفیت اسمی تولید 50 هزار تن الکیل بنزن خطی و 41 هزار تن نرمال پارافین با استفاده از دانش فنی و مهندسی پایه شرکت UOP شعبه لندن به بهره‌برداری رسید و در سال 1382 با اجرای طرح توسعه اول، ظرفیت اسمی خود را به 75 هزار تن الکیل بنزن خطی و 140 هزار تن نرمال پارافین در سال افزایش داد. این شرکت تا سال 1384 تنها تولیدکننده ماده اولیه شوینده‌ها (LAB) در کشور بوده است و از سال 1384 شرکت پتروشیمی بیستون با ظرفیت تولیدی 50 هزار تن LAB در کرمانشاه به بهره‌برداری رسید. بیش از 70% از نیازهای مواد اولیه (LAB) شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده در ایران توسط شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران تامین می‌گردد. در این مقاله به تحلیل بنیادی سهام شیران از طریق محاسبه EPS آن پرداخته شده است.

جایگاه شیران در صنعت

در منطقه غرب آسیا، کشورهای قطر و عربستان صعودی از تولیدکنندگان بزرگ LAB و نرمال پارافین در منطقه هستند. از آنجایی که کشورهای قطر و عربستان در روابط مالی خود محدودیت‌های تحریم ندارند، به راحتی به شیوه‌ی LC می‌توانند محصولات خود را عرضه و طبیعتا سهم بازار را به خود اختصاص دهند. در حالیکه صنایع شیمیایی ایران با توجه به دانش فنی و مهندسی پایه خود که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصول LAB و NP (نرمال پارافین) در منطقه به‌شمار می‌آید، تا حدودی از این امکان محروم است.

فرآیند تولید نرمال پارافین و LAB

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با استفاده از برش میانی C10-C13 که با استحصال از نفت سفید دریافتی از پالایشگاه نفت اصفهان حاصل می‌شود، محصول میانی نرمال پارافین (NP) را تولید می‌نماید. نرمال پارافین تولیدی این شرکت در فرآیند بعدی در ترکیب با بنزن که عمدتا از شرکت‌های پتروشیمی بوعلی و پتروشیمی اصفهان تامین می‌گردد، تبدیل به LAB می‌شود. حدود 5% از تولید LAB تحت عنوان الکیلات سنگین HAB (به عنوان محصول جانبی) است که تولید سالانه آن بالغ بر 7.500 تن و عمدتا صادراتی می‌باشد و در صنایع روغن‌سازی کاربرد دارد.

فرایند تولید شیران

مهم‌ترین سهامداران شیران

بانک صنعت و معدن و گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند از سهامداران عمده شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران هستند. در ادامه سهامداران بالای یک درصد این شرکت قابل مشاهده است. برای دیدن تمامی سهامداران حقوقی زیر یک درصد به سایت انیگما مراجعه کنید.

سهامداران شیران

به صورت کلی با توجه به اینکه تمامی سهامداران مذکور از زیرمجموعه‌های بانک صنعت و معدن هستند، می‌توان گفت بازیگر اصلی سهم نیز، بانک صنعت و معدن است. این بانک به صورت تلفیقی به همراه زیرمجموعه‌های خود 85.54 درصد از سهام شیران را در اختیار دارد. در جدول زیر برخی از آن‌ها نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی شیران

محصولات شیران

آلکیل بنزن خطی (LAB) به دلیل تجزیه‌پذیری مناسب در محیط‌زیست به طور گسترده در صنایع تولید مواد شوینده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلکیل بنزن خطی پس از سولفونه‌شدن (Sulfonation) در واحدهای پایین‌دستی به سولفونیک آلکیل بنزن اسید (LABSA) تبدیل گردیده و به عنوان عامل پاک‌کننده در شوینده‌های مایع و پودرهای لباسشویی دستی و ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آلکیلات سنگین (HAB) محصول جانبی فرآیند تولید آلکیل بنزن خطی بوده و ترکیبی از دی‌فنیل‌آلکان‌ها و دی‌آلکیل‌بنزن‌ها می‌باشد. این ترکیب به علت خواص دی‌الکتریک و پایداری اکسیداسیون بالا و همچنین نقطه ریزش (Pour point) پایین دارای کاربردهای گسترده در صنایع تولید روغن‌های ترانسفورماتور، روانکارهای صنعتی، افزودنی‌های سوخت دیزل و روغن‌های داغ برای انتقال حرارت بوده و در شوینده‌های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نرمال پارافین (NP) با محدوده کربنی C10-C13 به طور گسترده در تولید آلکیل بنزن خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرمال پارافین همچنین دارای کاربرد در صنایع تولید الکل‌های چرب برای استفاده در عوامل فعال سطحی (Surfactants) و حلال‌های مورد استفاده در صنایع رنگ و رزین می‌باشد.
نرمال پارافین (NP) ویژه شامل پارافین خطی با محدوده کربنی C10-C13 و حاوی آروماتیک پایین­تر از 0.15 درصد وزنی می­ باشد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

در جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ فروش شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران قابل مشاهده است. مبلغ محصولات اصلی این شرکت در طول یک سال افزایش داشته است. به‌طور مثال الکیل بنزن خطی داخلی و صادراتی ۲ برابر شده است. باتوجه به این موضوع، پیش‌بینی می‌شود شرکت تا پایان سال 1401 حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان فروش داشته باشد.

تحویل فرآورده‌های شرکت به خریداران داخلی، فله‌ای و EX-WORK است و صادرات آن‌ها عمدتا به شیوه FOB در بندر بوشهر یا EX-WORK در گمرک اصفهان صورت می‌پذیرد.

فروش شیران

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

مطابق آخرین مصوبات وزارت نفت نرخ خرید نفت از پالایشگاه‎ها بر اساس میانگین نرخ تن دلار 15 روز آخر ماه قبل و 15 روز اول ماه جاری FOB خلیج فارس با اعمال 5% تحفیف و همچنین میانگین نرخ تسعیر سامانه نیما تعیین خواهد شد. نرخ عرضه داخلی محصول LAB نیز توسط دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی و بصورت هفتگی انجام می‌شود. مقدار مصرف مواد اولیه، قیمت و مبلغ هر یک در جدول زیر آمده است.

مواد اولیه شیران

سربار

در جدول زیر هزینه‌های سربار شیران شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… آمده است. باتوجه به اینکه هزینه سربار این شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 1400٫06٫31 میزان 218 میلیارد تومان بوده است، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مالی 1401، 393 میلیارد تومان هزینه سربار داشته باشد.

سربار شیران

صورت سود و زیان 5 دوره مالی گذشته

برای بررسی EPS شرکت‌های تولیدی باید صورت سود و زیان آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه صورت سود و زیان شیران برای 4 دوره گذشته و پیش‌بینی آن تا پایان سال مالی 1401 به شرح جدول زیر است.

درآمدهای عملیاتی شیران در پایان دوره مالی ۹ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ حدود ۱۳۰٪ نسبت به دوره مالی مشابه سال گذشته خود افزایش یافته است. همچنین بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی در این دوره نیز حدود ۸۷٪ نسبت به دوره مالی مشابه سال قبل افزایش داشته است.

افزایش 63 درصدی هزینه‌های فروش، اداری و عمومی عمدتا ناشی از افزایش هزینه‌های صادرات محصولات طی این دوره مالی بوده است.

صورت سود و زیان شیران

بررسی EPS و P/E تحلیلی شرکت منتهی به سال مالی 1401/09/30

برای تحلیل بنیادی سهم شیران قیمت نفت سفید 606 دلار بر تن و بنزن داخلی 800 دلار بر تن پیش‌بینی شده است. همچنین اگر نرخ افزایش حامل‌های انرژی در سال 1401، 40 درصد و میانگین دلار 25000 تومان در نظر گرفته شود، EPS شیران 3،202 ریال محاسبه خواهد شد. برای ارزش‌گذاری از طریق نسبت P/E قیمت روز این سهم در تاریخ 1400٫09٫20 بر EPS آن تقسیم شده است.

تحلیل بنیادی شیران

اهداف شرکت

هدف از سرمایه‌گذاری در شرکت نیرو کار (پروژه تولید پارافین کاره) ایفای نقش مدیریتی در تکمیل زنجیره تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر می‌باشد. در حال حاضر شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران سهامدار عمده شرکت نیروکلر و همچنین تولیدکننده عمده پارافین می‌باشد. با توجه به اینکه شرکت نیروکلر به‌عنوان یکی از واحدهای تولد کلر آلكالی در کشور شناخته می‌شود. یکی از اهداف این شرکت برنامه‌ریزی برای تولید پارافین کلره است.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا