تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شیران – شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران

در این مقاله، تحلیل شیران به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده ماده اولیه شوینده‌ها در ایران انجام شده است. این شرکت در خرداد 1373 با ظرفیت اسمی تولید 50 هزار تن الکیل بنزن خطی و 41 هزار تن نرمال پارافین با استفاده از دانش فنی و مهندسی پایه شرکت UOP شعبه لندن به بهره‌برداری رسید و در سال 1382 با اجرای طرح توسعه اول، ظرفیت اسمی خود را به 75 هزار تن الکیل بنزن خطی و 140 هزار تن نرمال پارافین در سال افزایش داد. این شرکت تا سال 1384 تنها تولیدکننده ماده اولیه شوینده‌ها (LAB) در کشور بوده است و از سال 1384 شرکت پتروشیمی بیستون با ظرفیت تولیدی 50 هزار تن LAB در کرمانشاه به بهره‌برداری رسید. در این مقاله به تحلیل بنیادی شیران از طریق محاسبه EPS تحلیلی و P/E فوروارد آن پرداخته شده است.

جایگاه شیران در صنعت

بیش از 70% از نیازهای مواد اولیه (LAB) شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده در ایران توسط شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران تامین می‌شود. در حال حاضر شیران با ظرفیت عملی تولید 115٬000 تن الکیل بنزن خطی (LAB)‌ و 6٬900 تن الکیلات سنگین و 163٬000 تن نرمال پارافین در سال مشغول فعالیت است. در منطقه غرب آسیا، کشورهای قطر و عربستان صعودی از تولیدکنندگان بزرگ LAB و نرمال پارافین در منطقه هستند. از آن‌جایی که کشورهای قطر و عربستان در روابط مالی خود محدودیت‌های تحریم ندارند، به‌راحتی می‌توانند به شیوه‌ی LC محصولات خود را عرضه و سهم بازار را به خود اختصاص دهند. در حالی‌که صنایع شیمیایی ایران باتوجه به دانش فنی و مهندسی پایه خود که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصول LAB و NP (نرمال پارافین) در منطقه به‌شمار می‌آید، تا حدودی از این امکان محروم است.

فرآیند تولید نرمال پارافین و LAB

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با استفاده از برش میانی C10-C13 که با استحصال از نفت سفید دریافتی از پالایشگاه نفت اصفهان حاصل می‌شود، محصول میانی نرمال پارافین (NP) را تولید می‌کند. نرمال پارافین تولیدی این شرکت در فرآیند بعدی در ترکیب با بنزن که عمدتا از شرکت‌های پتروشیمی بوعلی و پتروشیمی اصفهان تامین می‌شود، تبدیل به LAB می‌شود. حدود 5 درصد از تولید LAB تحت عنوان الکیلات سنگین HAB (به‌عنوان محصول جانبی) است که تولید سالانه آن بالغ بر 7,500 تن و عمدتا صادراتی می‌باشد و در صنایع روغن‌سازی کاربرد دارد.

فرایند تولید شیران

سرمایه و ترکیب سهامداران شیران

سرمایه شیران در بدو تاسیس مبلغ 165 میلیون ریال (تعداد 165,000 سهم به ارزش اسمی هر سهم 1,000 ریال) بوده است. این سرمایه طی چندین مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 19,280,352 میلیون ریال در تاریخ 7 تیرماه 1401 رسیده است.

بانک صنعت و معدن و گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند از سهامداران عمده شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران هستند. در ادامه سهامداران بالای یک درصد در تحلیل بنیادی شیران قابل مشاهده است. برای دیدن تمامی سهامداران حقوقی زیر یک درصد به سایت انیگما مراجعه کنید.

سهامداران عادی در تحلیل شیران

به‌صورت کلی با توجه به اینکه تمامی سهامداران مذکور از زیرمجموعه‌های بانک صنعت و معدن هستند، می‌توان گفت بازیگر اصلی سهم نیز، بانک صنعت و معدن است. این بانک به‌صورت تلفیقی به همراه زیرمجموعه‌های خود 86٫82 درصد از سهام شیران را در اختیار دارد. در جدول زیر برخی از آن‌ها نمایش داده شده است.

سهامدار تلفیقی شرکت س. صنایع شیمیایی ایران

محصولات شیران

آلکیل بنزن خطی (LAB) به‌دلیل تجزیه‌پذیری مناسب در محیط‌زیست به‌طور گسترده در صنایع تولید مواد شوینده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلکیل بنزن خطی پس از سولفونه‌شدن (Sulfonation) در واحدهای پایین‌دستی به سولفونیک آلکیل بنزن اسید (LABSA) تبدیل شده و به‌عنوان عامل پاک‌کننده در شوینده‌های مایع و پودرهای لباسشویی دستی و ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آلکیلات سنگین (HAB) محصول جانبی فرآیند تولید آلکیل بنزن خطی بوده و ترکیبی از دی‌فنیل‌آلکان‌ها و دی‌آلکیل‌بنزن‌ها است. این ترکیب به علت خواص دی‌الکتریک و پایداری اکسیداسیون بالا و همچنین نقطه ریزش (Pour point) پایین دارای کاربردهای گسترده در صنایع تولید روغن‌های ترانسفورماتور، روانکارهای صنعتی، افزودنی‌های سوخت دیزل و روغن‌های داغ برای انتقال حرارت بوده و در شوینده‌های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نرمال پارافین (NP) با محدوده کربنی C10-C13 به‌طور گسترده در تولید آلکیل بنزن خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین نرمال پارافین دارای کاربرد در صنایع تولید الکل‌های چرب برای استفاده در عوامل فعال سطحی (Surfactants) و حلال‌های مورد استفاده در صنایع رنگ و رزین می‌باشد.

نرمال پارافین (NP) ویژه شامل پارافین خطی با محدوده کربنی C10-C13 و حاوی آروماتیک پایین­تر از 0.15 درصد وزنی می­‌باشد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل بنیادی شیران

شیران آلکین بنزن خطی خود را در بورس کالا به فروش می‌رساند. نرخ پایه این محصول طبق نرخ اعلامی دفتر توسعه صنایع پتروشیمی در هر هفته و بر مبنای دلار 28٬500 تومان محاسبه می‌شود. باتوجه به اینکه درصد رقابت روی محصولات 5 درصد می‌باشد، لذا عملا فروش محصولات داخلی با نرخ دلار 28٬500 تومانی و محصولات صادراتی با نرخ دلار بازار متشکل ارزی است. در این تحلیل، تحلیلگران انگیما تمامی محاسبات خود را با دلار 40 هزار تومان در نظر گرفته‌اند.

در جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ فروش و همچنین پیش‌بینی سال 1402 مقادیر هر یک در تحلیل شیران قابل مشاهده است. درآمدهای عملیاتی شیران در دوره 3 ماهه منتهی به 1401/12/29 مبلغ 2٬577 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال 1400 حدود 113 درصد رشد داشته است. این افزایش ناشی از افزایش قیمت محصولات می‌باشد. همچنین در تحلیل شیران پیش‌بینی می‌شود شرکت در دوره 9 ماهه باقیمانده تا پایان سال مالی 1402 حدود 11٬134 میلیارد تومان فروش داشته باشد.

تحویل فرآورده‌های شرکت به خریداران داخلی، فله‌ای و EX-WORK است و صادرات آن‌ها عمدتا به شیوه FOB در بندر بوشهر یا EX-WORK در گمرک اصفهان انجام می‌شود.

فروش در تحلیل بنیادی شیران

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی در تحلیل شیران

مطابق آخرین مصوبات وزارت نفت، نرخ خرید نفت از پالایشگاه‎‌ها بر اساس میانگین نرخ تن دلار 15 روز آخر ماه قبل و 15 روز اول ماه جاری FOB خلیج فارس با اعمال 5% تخفیف و همچنین میانگین نرخ تسعیر سامانه نیما تعیین خواهد شد. نرخ عرضه داخلی محصول LAB نیز توسط دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی و به‌صورت هفتگی انجام می‌شود. مقدار مصرف مواد اولیه، قیمت و مبلغ هر یک از محصولات در تحلیل بنیادی شیران در جدول زیر آمده است.

مواد اولیه مصرفی شیران

سربار شیران

در جدول زیر هزینه‌های سربار شیران شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… آمده است. هزینه سربار این شرکت در دوره 3 ماهه منتهی به 1401/12/29 میزان 158 میلیارد تومان بوده است. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مالی 1402، شیران 646 میلیارد تومان هزینه سربار داشته باشد.

سربار شرکت س. صنایع شیمیایی ایران

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی شیران

برای بررسی EPS شرکت‌های تولیدی باید صورت سود و زیان آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه صورت سود و زیان شیران برای 3 دوره گذشته و پیش‌بینی آن تا پایان سال مالی 1402 به شرح جدول زیر است.

درآمدهای عملیاتی شیران در پایان دوره مالی 3 ماهه منتهی به 1401/12/29 حدود 113 درصد نسبت به دوره مالی مشابه سال 1400 افزایش یافته است. همچنین بهای تمام‌شده شیران در همین دوره برابر با 1٬745 میلیارد تومان بوده است. بهای تمام‌شده در تحلیل بنیادی شیران به‌دلیل افزایش بهای مواداولیه مصرفی و هزینه‌های تبدیل، حدود 158 درصد نسبت به دوره مالی مشابه سال 1400 افزایش داشته است.

افزایش 143 درصدی هزینه‌های فروش، اداری و عمومی در تحلیل شیران عمدتا ناشی از افزایش هزینه‌های صادرات محصولات طی دوره مالی مورد گزارش بوده است. در ادامه سود خالص شیران برای دوره 9 ماهه منتهی به 1402/09/30 مبلغ 2٬929 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

صورت سود و زیان در تحلیل شیران

سود مجمع (DPS) در تحلیل شیران

سود خالص منتهی به پایان سال مالی 1401/09/30 به ازای هر سهم 1٬581 ریال بوده است. مجمع عمومی عادی سالیانه شیران در تاریخ 1401/12/27 برگزار شد. در این مجمع سود نقدی به ازای هر سهم 1٬350 ریال تصویب شده است.

سود سهامداران حقیقی، صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری دارای کد سجام در تاریخ 1402/01/30 از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب بانکی معرفی‌شده در سامانه سجام واریز شد. همچنین سود سایر سهامداران فاقد کد سجام از تاریخ 1402/02/31 به شماره حساب بانکی اعلام‌شده به این شرکت از طریق مکاتبات رسمی واریز خواهد شد.

سود سهامداران حقوقی در تحلیل شیران نیز از تاریخ 1402/04/15 و در مهلت قانونی در صورت قبول مسئولیت توسط سپرده‌گذاری مرکزی، از طریق سامانه سجام پرداخت خواهد شد.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی شیران منتهی به سال مالی 1402/09/30

برای تحلیل بنیادی شیران ، قیمت نفت سفید 703 دلار بر تن و بنزن داخلی 922 دلار بر تن پیش‌بینی شده است. همچنین اگر نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1402، 30 درصد و میانگین دلار 40 هزار تومان در نظر گرفته شود، EPS تحلیلی شیران 2٬019 ریال محاسبه خواهد شد. برای ارزش‌گذاری از طریق نسبت P/E قیمت روز این سهم در تاریخ 1402/02/06 در سایت www.tsetmc.com بر EPS آن تقسیم شده است. در نتیجه پی بر ای فورارد در تحلیل شیران 8٫7 برآورد شده است.

تحلیل بنیادی شیران

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

اهداف شرکت

هدف از سرمایه‌گذاری در شرکت نیرو کار (پروژه تولید پارافین کاره) ایفای نقش مدیریتی در تکمیل زنجیره تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر است. در حال حاضر شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران سهامدار عمده شرکت نیروکلر و همچنین تولیدکننده عمده پارافین می‌باشد. باتوجه به اینکه شرکت نیروکلر به‌عنوان یکی از واحدهای تولید کلر آلكالی در کشور شناخته می‌شود، یکی از اهداف این شرکت برنامه‌ریزی برای تولید پارافین کلره است. در ادامه تحلیل بنیادی شیران ، روند قیمتی این سهم بررسی شده است.

نمودار قیمتی شیران

چارت زیر بیانگر روند قیمتی سهام شیران است. شروع افزایش قیمت سهم شیران از ابتدای سال 1398 بوده و تاریخ 1399/04/22 به بالاترین قیمت خود به ارزش بازار 38٬637 میلیارد تومان بوده است. سپس سهام شیران با کاهش قیمت مواجه شده است. اکنون با توجه به شرایط کنونی بازار سرمایه، روند صعودی قیمت سهم شیران آغاز شده است.

نمودار قیمتی شرکت س. صنایع شیمایی ایران

سوالات متداول

تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شیران چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شیران منتهی به 1401/09/30 در تاریخ 1401/12/27 برگزار شد.

سود نقدی شیران چقدر است؟

براساس تصمیمات صورت‌گرفته در مجمع، سود نقدی به ازای هر سهم شیران در سال 1400، 1٬350 ریال است.

P/E فوروارد شیران چقدر است؟

تحلیلگران انگیما در تحلیل شیران ، پی بر ای فوروارد منتهی به پایان سال مالی 1402 را 8٫7 برآورد کرده‌اند.

4.4/5 - (10 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا