تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شکام «شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز»

شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران به عنوان شرکتی پیشرو در تولید محصولات اتوکسیله و پروپوکسیله در منطقه خاورمیانه، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با تولید انواع پلی‌اتیلن گلایکول‌های دارویی آغاز کرد و در گام‌های بعدی اقدام به تولید و عرضه انواع مختلف محصولات اتوکسیله و پروپوکسیله از جمله نونیل فنول‌های اتوکسیله، الکل‌های چرب اتوکسیله و اسیدهای چرب اتوکسیله اقدام نمود. در این مقاله به تحلیل بنیادی این شرکت و محاسبه EPS شکام آینده‌نگر آن پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران در زمینه تولید مواد اولیه دارویی و شیمیایی در دو فاز فعالیت می‌کند. ساخت اولین واحد شرکت در سال 1374 آغاز و در سال 1376 به بهره‌برداری رسید. سایر واحدها به صورت مستمر ساخته و توسعه یافته‌اند.

مجموع فضاهای تولیدی بالغ بر 12 هزار متر مربع، مخازن و انبارها از جمله انبار گمرك به مساحت 8 هزار متر مربع و یوتیلیتی به مساحت بیش از هزار متر مربع واقع است. بخش عمده فضا برای طرح‌های توسعه آتی در نظر گرفته شده است. مطابق با آخرین پروانه‌های بهره‌برداری دریافتی از وزارت صنعت معدن و تجارت، شرکت ظرفیت تولید 18 نوع ماده شیمیایی و مواد موثره دارویی از جمله انواع اتوکسیالت، پروپیلن گالیکول، پلی اتیلن گالیکول، انواع اتیلن گالیکول‌ها، مترونیدازول، استامینوفن و آسپرین را دارا است. همچنین شرکت در حال راه‌اندازی واحدهای جدید با هدف افزایش سبد محصولات در حوزه مواد موثره دارویی و تکمیل زنجیره تولید مواد اولیه است که شامل محصولاتی از جمله پارا‌‌آمینوفنل، پارا نیترو کلرو بنزن، مفنامیک اسید، متفورمین و استامینوفن DC است.

جایگاه صنعت در جهان

سرمایه‌گذاری در صنایع شیمیایی در سال 2019 حدود 553 میلیارد دلار بوده است. پاندمی کرونا سبب اخلال در سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه صنعت شیمیایی شده است. این رقم در سال 2020 به حدود 453 میلیارد دلار کاهش یافته است. نمودار زیر 10 کشور برتر تولیدکننده مواد شیمیایی و گردش‌ مالی مربوط به آن‌ها را نشان می‌دهد. این  کشور در مجموع 86٫6 درصد از فروش جهان را  به خود اختصاص داده‌اند. از میان 10 کشور برتر تولیدکننده، 6 شرکت در آسیا قرار دارند.

جدول مقایسه‌ای کشورها

چشم‌انداز صنعت شیمیایی جهان به سرعت در حال تغییر است. در همین راستا سرمایه‌گذاری شرکت‌های صنایع شیمیایی در حوزه تحقیق و توسعه صعودی بوده و بیش از ۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند که نشان از چشم‌انداز مثبت این صنعت دارد. جین با 14٫6 میلیارد دلار در جایگاه اول و ایالات متحده، ژاپن و آلمان با 12٫1، 6٫9 و 4٫6 میلیارد دلار در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

جایگاه صنعت در ایران

توسعه صنایع بالادستی و میان‌دستی در کشور و تولید محصولات متنوع در صنعت شیمیایی بستر مناسبی برای توسعه صنایع پایین‌دستی به‌عنوان مصرف‌کنندگان محصولات پتروشیمی فراهم کرده است. در حوزه صنایع پایین‌دستی شاخه‌های متعددی از صنایع از جمله صنعت پلاستیک، لاستیک، کامپوزیت الیاف مصنوعی، رنگ و رزین، چسب، کود و سموم شیمیایی، محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی و شوینده‌ها فعالیت دارند.

مقدار فروش داخلی محصولات پتروشیمی در داخل کشور از 14٫5 میلیون تن در سال 1392 به 20٫2 میلیون تن در سال 1399 افزایش یافته است. همچنین میزان صادرات نیز از 12٫8 میلیون تن در سال 1392 به 25 میلیون تن در سال 1399 رسیده است. رشد تولید ناشی از راه‌اندازی واحدهای جدید پتروشیمی و رشد ریالی عمدتا ناشی از کاهش ارزش ریال بوده است. در نمودار زیر سهم محصولات پتروشیمی تولید شده در کشور به تفکیک توزیع آن‌ها در داخل و خارج از کشور در سال 1399 ارائه شده است.

جایگاه صنعت در ایران

در سال 1399 حدود 61 میلیون تن محصول پتروشیمی در کشور تولید شده است. 41 درصد از محصولات تولیدی صادر شده است. حدود 26 درصد به‌عنوان محصول واسطه، 17 درصد فروش بین مجتمعی و تنها 16 درصد آن به‌طور خالص در داخل به فروش رسیده است که عمدتا از طریق بورس کالا صورت پذیرفته است.

مهمترین سهامداران شکام

عمده سهام این شرکت در اختیار افراد حقیقی است که در ادامه لیست سهامداران بالای یک درصد نماد شکام نمایش داده شده است.

سهامداران شکام

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

به طور کلی حوزه‌های اصلی مصارف محصولات تولیدی شرکت، صنایع دارویی، غذایی و بهداشتی است و در صنایع دیگر مانند پلاستیک و لاستیک، کاشی و سرامیک، صنایع آبکاری و ریخته‌گری، تولید رنگ و رزین و پوشش‌های صنعتی نیز کاربرد دارد. با افزایش جمعیت و کهولت سن تقاضا برای داروها و مواد موثره دارویی در حال افزایش است. بهبود کیفیت زندگی و افزایش جمعیت باعث رشد تقاضا در انواع شوینده‌ها و به تبع آن مواد اولیه این صنعت می‌گردد. شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز یکی از تولیدکنندگان اصلی مواد موثره دارویی و مواد اولیه صنایع شوینده در کشور است.

در ادامه میزان، مقدار و قیمت فروش محصولات این شرکت، که تنوع زیادی دارند، در 4 دوره مالی گذشته نمایش داده شده است. همچنین تمامی این آیتم‌ها تا پایان سال مالی 1400 پیش‌بینی شده است. طبق این پیش‌بینی شرکت تا پایان سال جاری بیش از هزار و 400 میلیارد تومان فروش خواهد داشت.

فروش شکام

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

اتیلن گلایکول و الکل از جمله مواد اولیه ساخت محصولات شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران است. در ادامه میزان و نسبت مصرف هر یک از این مواد قابل مشاهده است.

مواد اولیه شکام

سربار

جدول زیر آیتم‌های سربار شکام شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… است.سربار شکام

صورت سود و زیان شکام

درآمدهای عملیاتی شرکت در ۶ ماهه ابتدایی سال 837 میلیارد تومان بوده است. پیش‌بینی می‌شود فروش شرکت در ۶ ماهه دوم افزایش داشته باشد و تا پایان سال تا حدود هزار و 400 میلیارد تومان برسد. با کسر بهای تمام شده از درآمدهای عملیاتی شرکت سود ناخالص شرکت 642 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

صورت سود و زیان شکام

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به سال مالی 1400

در تحلیل بنیادی شکام نرخ افزایش حامل‌های انرژی پتروشیمی در سال 1400، 50 درصد در نظر گرفته شده است. باتوجه به تورم 30 درصدی در این سال و میانگین دلار 25 هزار تومان، سود خالص شرکت به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) منتهی به دوره 12 ماهه سال 1400، 5,005 ریال پیش‌بینی شده است. نسبت قیمت این سهم در سایت www.tsetmc.com (در تاریخ 15آبان) به EPS تحلیلی به دست آمده، 6٫2 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شکام

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا