تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شفا – شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو

تحلیل شفا به‌عنوان یکی از هلدینگ‌های تخصصی شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا در این مقاله انجام شده است. شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو در سال 1383 به ثبت رسید. این شرکت در سال 1390 با نماد «شفا» در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در ادامه به تحلیل بنیادی شفا از طریق پیش‌بینی ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) و محاسبه ارزش روز دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن پرداخته شده است.

در مقاله تحلیل بنیادی چیست، با رویکردها، مزایا و معایب تحلیل بنیادی بیشتر آشنا شوید.

جایگاه شفا در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو به صورت عمده در سهام شرکت‌های دارویی، غذایی، شیمیایی، بهداشتی و درمانی در داخل و خارج از کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. همچنین این شرکت در زمینه سرمایه‌گذاری در سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار نیز فعال است.

سهامداران شفا

سهامدار اصلی در تحلیل شفا، شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا با دراختیار داشتن  71.82  درصد از سهام این شرکت است. سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (نماد وبانک) با مالکیت 14.41 درصد از سهام این شرکت در رده دوم سهامداران شفا دارو قرار دارد. وبانک یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری چند رشته‌ای است که فعالیت‌های خود در زمینه محصولات شیمیایی و دارویی را از طریق شرکت شفادارو انجام می‌دهد. از طریق لینک تحلیل بنیادی وبانک در سایت انیگما انجام شده است.

سایر سهامداران بالای ۱ درصد شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو و درصد سهام هریک از آن‌ها در جدول زیر قابل مشاهده است.

سهامداران شفا

در حالت تلفیقی، سهامداران اصلی شفا زیرمجموعه بانک ملی هستند. در واقع 91.02 درصد از سهام این شرکت به صورت غیرمستقیم در اختیار بانک ملی قرار دارد.

سهامداران تلفیقی

تحلیل بنیادی شفا

برای تحلیل بنیادی هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری مانند این شرکت، باید خالص ارزش دارایی‌ها (ان ای وی) برآورد شود. برای ارزش‌گذاری دقیق این نوع شرکت‌ها و محاسبه NAV علاوه بر پورتفوی بورسی، باید ارزش روز پرتفوی غیربورسی نیز برآورد شود. اما به دلیل سختی محاسبه مازاد ارزش غیربورسی، برخی تحلیلگران آن را صفر در نظر می‌گیرند. در ادامه برای تحلیل شفا ارزش روز پورتفوی بورسی و غیربورسی محاسبه شده است.

ارزش‌گذاری پورتفوی بورسی در تحلیل شفا

در جدول زیر بخشی از دارایی‌های بورسی شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو به همراه ارزش بازار آن‌ها قابل مشاهده است. همان‌طور که ملاحظه می‌شود، شرکت‌های داروسازی اسوه، دانا و جابرابن حیان در پورتفوی بورسی شفا قرار دارند. مجموع مازاد ارزش پورتفوی بورسی شفا در تاریخ 18 بهمن 1401، هفت هزار و 608 میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی بورسی شفا

ارزش‌گذاری پورتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی شفا

مطابق جدول زیر، شرکت‌هایی مانند پخش رازی، فرایند شیمی حکیم و … جزء دارایی‌های غیربورسی شفا محسوب می‌شوند. در ادامه ارزش‌گذاری بخشی از پرتفوی غیربورسی این نماد توسط تیم تحلیلی انیگما قابل مشاهده است. در حال حاضر، طبق بررسی‌های انجام شده مازاد ارزشی برای پرتفوی غیربورسی این شرکت در نظر گرفته نشده است.

پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی شفا

سود هر سهم (EPS) شفا

طبق جدول زیر نسبت P/E ttm شفا در دوره 12 ماهه منتهی به 1400/03/31 برابر با 8 بوده است. همچنین پی بر ای تی تی ام شفا در دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذر 1401، 8.2 بوده که در مقایسه با دوره 9 ماهه سال گذشته حدود 4 واحد کاهش داشته است.

تمامی صورت‌های مالی شرکت‌های فعال در بازار  سرمایه، در بخش کدال پلاس سایت انیگما قرار گرفته است.

بر اساس صورت سود و زیان منتشر شده شرکت در سایت کدال، سود هر سهم شفا در دوره ۱۲ ماهه منتهی به 31 اسفند 1401، 1,680 ریال بوده است.

نسبت‌های مالی

سود مجمع (DPS) شفا

همان‌طور که در بخش پیش گفته شد EPS سال 1401 در تحلیل بنیادی شفا 1,680 ریال بوده است. طبق تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه شفا، سود نقدی این شرکت به ازای هر سهم در دوره مالی یکساله منتهی به 31 اسفند سال 1401، 120 تومان بوده است. همچنین در تحلیل شفا این شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذرماه همین سال، 425 ریال سود خالص به ازای هر سهم به دست آورده است. در جدول زیر، زمانبندی پرداخت سود شفا (DPS) ارائه شده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، سهامداران حقیقی که مالک 1 سهم تا یکصد میلیون سهم از نماد شفا هستند، در تاریخ نهم آذر 1401 سود نقدی خود را دریافت کرده‌اند.

سهامدارانتاریخ پرداخت
سهامداران (مالک 1 سهم تا یکصد میلیون سهم)1401/09/09
سهامداران (دارای بیش از یکصد میلیون سهم)طی مهلت قانونی از تاریخ مجمع

محاسبه و تحلیل NAV شفا

برای برآورد ان ای وی شفا حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. با توجه به تحلیل شفا، ان ای وی این نماد، 635 میلیارد تومان محاسبه شده است. NAV شفا از طریق تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، 30,400 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت سهم در سایت TSE به ان ای وی شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401٫11٫18 حدود 54.1 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شفا
تحلیل بنیادی شفا

در مقاله آموزش تحلیل بنیادی مراحل انجام تحلیل بنیادی شرکت‌ها توضیح داده شده است.

4.5/5 - (2 رای)
۲ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا