تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی سپاها «شرکت سیمان سپاهان»

شرکت سیمان سپاهان در سال 1348 در  چهل و پنج کیلومتری جنوب‌غربی اصفهان در نزدیکی کارخانه ذوب‌آهن اصفهان ثبت شد. این کارخانه در سال 1358 به منظور تولید سیمان پرتلند با استفاده از سرباره کوره ذوب‌آهن اصفهان به بهره‌برداری رسید. این شرکت در سال 1370 با نماد «سپاها» در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی سپاها و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

سپاها در زمینه تولید انواع مختلف کلینکر، سیمان و مصالح ساختمانی مشتق از سیمان فعال است. ایجاد کارگاه‌های تولید مصالح ساختمانی، احداث و خرید، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از کارخانجات سیمان و سایر مصالح و مواد ساختمانی از دیگر اقدامات شرکت سیمان سپاهان است. همچنین از دیگر فعالیت‌های شرکت می‌توان به بازاریابی، حمل و نقل، توزیع و فروش و صادر نمودن انواع محصولات تولیدی شرکت اشاره کرد. علاوه بر این، شرکت در زمینه اکتشاف، استخراج، بهره‌برداری و اخذ پروانه بهره‌برداری برای کلیه معادن نیز فعالیت دارد.

جایگاه سپاها در صنعت سیمان، آهک و گچ

در حال حاضر 79 کارخانه سیمانی در کشور در حال فعالیت هستند. تولید سیمان در سال 1400 حدود 63 میلیون تن اعلام شده است. شرکت سیمان سپاهان با سه خط تولید و ظرفیت تولید 4 میلیون تن انواع سیمان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سیمان در کشور است. این شرکت با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات و ماشین‌آلات، منطبق با استانداردهای جهانی محصولات خود را تولید و به بازار عرضه می‌کند. سپاها سهم عمده‌ای از تأمین سیمان موردنیاز طرح‌های عمرانی در کشور را بر عهده دارد. شرکت سیمان سپاهان عنوان صنعت برگزیده سبز کشور را به خود اختصاص داده است. همچنین این شرکت تنها تولیدکننده سیمان‌های سرباره‌ای در کشور است.

مهمترین سهامداران سپاها

مهمترین سهامدار سپاها، شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر (36.10 درصد سهام) است. پس از آن، شرکت سرمایه‌گذاری آذر با داشتن حدود 18 درصد از سهام سپاها در جایگاه دوم سهامداران این شرکت قرار گرفته است. لیست سهامداران اصلی و درصد مالکیت هر یک به شرح جدول زیر است.

سهامداران سپاها

همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، در حالت تلفیقی، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح به همراه زیرمجموعه‌هایش، با مالکیت 55.07 درصد از سهام سپاها، مهمترین سهامدار شرکت محسوب می‌شود.

سهامداران تلفیقی سپاها

لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به‌صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود در سایت انیگما قابل مشاهده می‌باشد.

محصولات و خدمات اصلی

شرکت سیمان سپاهان با اعتقاد به ایجاد تنوع محصول مطابق با نیاز مشتری و تولید سیمان‌های با کیفیت و بهره‌گیری از امکانات تجهیزاتی، آزمایشگاه مجهز و پتانسیل نیروی انسانی متخصص، توان تولید 12 نوع سیمان شامل انواع سیمان پرتلند، پرتلند سرباره‌ای، آهکی، پوزولانی و مرکب را دارد. با توجه به سابقه طولانی در تولید انواع سیمان سرباره‌ای و مطالعات گسترده تحقیقاتی و کاربردی و کسب دانش فنی و بهره‌برداری از دپارتمان اختلات سیمان و سرباره، سپاها به‌عنوان اولین و تنها تولیدکننده این نوع سیمان بر اساس استاندارد ملی ایران و اروپا است.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات سپاها

شرکت سیمان سپاهان در دوره مالی 6 ماهه منتهی به 1400/12/29 با تولید 1,377 هزار تن کلینکر و 798 هزار تن سیمان در بین شرکت‌های برتر صنعت سیمان قرار دارد. درآمد فروش محصولات سیمانی این شرکت در دوره مذکور نسبت به سال گذشته 44 درصد افزایش یافته است؛ این افزایش قیمت به‌دلیل افزایش نرخ فروش سیمان نسبت به دوره قبل بوده است. طبق محاسبات تحلیلگران انیگما، فروش شرکت تا انتهای سال مالی 1401 حدود هزار و 600 میلیارد خواهد بود. جزئیات فروش محصولات در جدول زیر ارائه شده است.

فروش سپاها

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی سپاها

مواد اولیه مصرفی در شرکت سیمان سپاهان شامل سنگ آهن و گچ، سرباره، آهک، سیلیس، مارل و خاک نسوز است. در جدول زیر، جزئیات مصرف مواد مذکور و همچنین پیش‌بینی روند مصرف آن‌ها ارائه شده است. این شرکت در سال مالی 1400، 55 میلیارد تومان برای تأمین مواد اولیه خود هزینه کرده است. طبق پیش‌بینی انیگما، این شرکت در سال مالی 1401، لازم است که حدود 82 میلیارد تومان برای مواد مصرفی پرداخت کند. در این تحلیل، قیمت مواد اولیه مصرفی متناسب با تورم افزایش داده شده است.

مواد اولیه سپاها

سربار

مجموع هزینه‌های سربار سپاها در سال مالی 1400، 556 میلیارد تومان بوده است. جدول زیر جزئیات هزینه‌های پرداخت شده برای هر یک از اقلام سربار را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌شود، بیشترین هزینه سربار، مربوط به هزینه حما و نقل و انتقالات بوده است. تحلیلگران انیگما با در نظرگرفتن مفروضات، هزینه سربار این شرکت را در سال مالی منتهی به 1401/6/31، 949 میلیارد تومان محاسبه کرده‌اند. نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401، 50 درصد لحاظ شده است.

سربار سپاها

صورت سود و زیان سپاها

جدول زیر، صورت سود و زیان شرکت سیمان سپاهان را نشان می‌دهد. تحلیل بنیادی سپاها، با توجه به مفروضات این جدول ارائه شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، بیش از نیمی از درآمدهای عملیاتی این شرکت، صرف بهای تمام شده می‌شود. با کسر سایر هزینه ها، سود خالص سپاها برای هر سهم در سال مالی 1400، 1,317 ریال بوده است. طبق محاسبات تحلیلگران انیگما، این مبلغ در انتهای سال مالی 1401 به 2,137 ریال خواهد رسید.

صورت سود و زیان سپاها

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی 1401/06/31

در تحلیل بنیادی سپاها ظرفیت اسمی تولید کلینکر 2،700 هزارتن و سیمان 3،660 هزارتن در سال در نظرگرفته شده که طی پنج سال اخیر به صورت میانگین با 65 درصد ظرفیت، تولید کرده است. همچنین نرخ فروش محصولات داخلی سپاها برابر با آخرین نرخ فروش ماهانه و نرخ فروش محصولات صادراتی برابر با معادل دلاری آخرین نرخ فروش ماهانه شرکت لحاظ شده است. با درنظرگرفتن 30 درصد تورم در این سال و میانگین دلار 25,000 تومان، میزان سود خالص سپاها به ازای هر سهم (EPS) 2,137 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1401/04/25 در سایت www.tsetmc.com نسبت قیمت به EPS شرکت 5/4 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی سپاها

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا