تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی سمازن «شرکت سیمان مازندران»

شرکت سیمان مازندارن به‌منظور تأمین سیمان موردنیاز استان مازندران، در سال 1353 ثبت شد. در سال 1360 تولید کارخانه با ظرفیت 600 هزار تن کلینکر و 624 هزارتن سیمان در سال آغاز شد. شرکت سیمان مازندران در سال 1374 در بورس اوراق بهادار تهران در گروه صنعت سیمان، آهک با نماد «سمازن» درج شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی سمازن و محاسبه EPS تحلیلی این نماد پرداخته شده است.

موضوع فعالیت سمازن

شرکت سیمان مازندران، در زمینه تأسیس و ایجاد کارخانجات تولید سیمان و صنایع جانبی وابسته به آن فعال است. اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از کلیه معادن موردنیاز این صنعت، تأسیس شرکت‌های جدید و یا سهیم شدن در شرکت‌های موجود از دیگر فعالیت‌های شرکت است.

به طور کلی این شرکت در زمینه انجام کلیه معاملات مجاز تولیدی و بازرگانی و صنعتی مرتبط با موضوعات فوق فعالیت دارد. همچنین شرکت مازندترابر نیز حمل و نقل جاده‌ای داخلی کالا از مبدأ شهرستان نکا را انجام می‌دهد.

جایگاه سمازن در صنعت سیمان، آهک و گچ

ایران هفتمین تولیدکننده برتر جهانی سیمان است. حجم فروش بازار داخلی صنعت سیمان از آذر سال 1399 تا آذر 1400 حدود 56 میلیون‌تن بوده است. شرکت سیمان مازندارن 3/12 درصد از کل تحویل بازار داخلی را به خود اختصاص داده است. همچنین شرکت در این سال مالی نزدیک به 140 هزار تن صادرات داشته است. گستره فعالیت سیمان مازندران در داخل کشور، استان مازندران، گلستان و گیلان و همچنین خارج از کشور در کشورهای قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان، روسیه، ازبکستان و سایر کشورهای آسیای میانه است.

مهمترین سهامداران سمازن

از مهمترین سهامداران سمازن می‌توان به شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع (20/19 درصد) و گروه صنایع سیمان کرمان (19/48 درصد) اشاره کرد. سایر سهامداران بالای یک درصد شرکت سیمان مازندران به شرح جدول زیر می‌باشد.

سهامداران سمازن

بانک ملی با زیرمجموعه‌های خود بیش از 60 درصد از سهام سمازن را در اختیار دارند. در سایت انیگما امکان دسترسی به سهامداران تمامی شرکت‌ها به‌صورت عادی و تلفیقی وجود دارد. در ادامه نیز بخشی از لیست سهامداران تلفیقی سیمان مازندران قابل مشاهده می‌باشد.

سهامداران تلفیقی سمازن

محصولات و خدمات اصلی

محصولات شرکت سیمان مازندران شامل کلینکر، سیمان پاکتی، سیمان فله و سیمان صادراتی است. با توجه به ماهیت فعالیت شرکت در زمینه تولید سیمان، شرکت محصولات تولیدی خود را به صورت مستقیم و از طریق عاملین فروش سیمان به مصرف‌کنندگان نهایی عرضه می‌کند.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات سمازن

میزان، قیمت و مبلغ فروش هر یک از محصولات شرکت سیمان مازندران در جدول زیر نمایش داده شده است. این شرکت در سال مالی منتهی به 30 آذر 1400 در تناژ فروش داخلی خود 3 درصد و در صادرات محصولات 9 درصد نسبت به سال مالی گذشته رشد داشته است.  نرخ فروش محصولات داخلی سمازن برابر با آخرین نرخ فروش ماهانه و نرخ فروش محصولات صادراتی برابر با معادل دلاری آخرین نرخ فروش ماهانه شرکت در نظر گرفته شده است. با توجه به مفروضات جدول زیر، پیش‌بینی می‌شود مبلغ فروش شرکت تا انتهای سال مالی 1401 حدود هزار و سیصد میلیارد تومان باشد.

فروش سمازن

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه سمازن

مواد اولیه مصرفی سمازن شامل آهن، گچ، سیلیس، پوزولان، آهک، خاک و سنگ‌آهن است. در جدول زیر میزان، قیمت، مبلغ و نسبت مصرف مواد اولیه شرکت نمایش داده شده است. همچنین روند مصرف آن تا پایان سال مالی 1401 پیش‌بینی شده است.

مواد اولیه سمازن

سربار

حقوق و مزایای شرکت سیمان مازندران با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 (50 درصد) حدود 174 میلیارد تومان محاسبه شده است. دیگر اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت شامل استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و… در جدول زیر نمایش داده شده است. در این جدول سربار سمازن تا پایان دوره مالی سال 1401 شرکت پیش‌بینی شده است.

سربار سمازن

صورت سود و زیان سمازن

در ادامه برای تحلیل بنیادی سمازن صورت سود و زیان آن نمایش داده شده است. این شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 1401/09/30، 1,093 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است که 586 میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. درآمدهای عملیاتی سمازن تا انتهای سال مالی 1401 حدود هزار و سیصد میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. با کسر دیگر هزینه‌های شرکت و درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال مالی 1401، تقریبا 633 میلیارد تومان برآورد شده است. اقلام صورت سود و زیان شرکت به شرح جدول زیر است.

صورت سود و زیان سمازن

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت سیمان مازندران و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی 1401/09/30

در تحلیل بنیادی سمازن ظرفیت اسمی تولید کلنکر 2،160 هزارتن و سیمان نیز 2،277 هزارتن در سال در نظر گرفته شده است. با درنظرگرفتن میانگین دلار 25000 تومان در سال 1401 و 30 درصد تورم، میزان سود خالص سمازن به ازای هر سهم (EPS) 2،570 ریال توسط تیم تحلیلی انیگما پیش‌بینی شده است. باتوجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1401/04/24 در سایت www.tsetmc.com و EPS شرکت، نسبت P/E فوروارد سمازن 4/9 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی سمازن

  • شما می‌توانید مفروضات مدنظر خود را در سایت انیگما وارد کرده و EPS سال 1401 را طبق تحلیل خود مشاهده کنید. برای مشاهده و تغییر مفروضات مدنظر خود به تحلیل سمازن در سایت انیگما مراجعه کنید.
امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا