تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی ساوه – شرکت سیمان ساوه

تحلیل ساوه به عنوان یکی از شرکت‌های سیمانی در بازار بورس، در این مقاله مورد بررسی قرار داده شده است. شرکت سیمان ساوه در سال ۱۳۶۷ تاسیس شد و در سال ۱۳۷۵ به بهره‌برداری رسید. سهام این شرکت در سال ۱۳۹۸ با نماد ساوه در بورس اوراق بهادار عرضه شد. فعالیت اصلی این شرکت تولید سیمان و کلینکر است. شرکت سیمان ساوه با استفاده از تکنولوژی تولید به روش تر، یکی از به‌روزترین تولیدکنندگان در صنعت سیمان می‌باشد. در ادامه‌ی این مقاله به جزئیات تکنولوژی‌های بکار رفته برای تولید سیمان در این شرکت و همچنین تحلیل بنیادی ساوه از طریق بررسی صورت‌های مالی و محاسبه‌ی EPS و P/E تحلیلی آن پرداخته شده است.

مقاله پیشنهادی: تحلیل بنیادی چیست

جایگاه شرکت در صنعت سیمان

شرکت سیمان ساوه زیرمجموعه‌ی هلدینگ فارس و خوزستان است. کارخانه سیمان سفید ساوه با ظرفیت ۵۰۰ تن در روز آغاز به کار کرد و هم اکنون ظرفیتی معادل 1000 تن در روز دارد. این شرکت از تکنولوژی تولید به روش «تر» که برگرفته از Societe Des Climments Francise است، استفاده می‌کند. در این روش سیمان سفید، افزایش درجه سفیدی بالای ۹۱ درصد داشته و همچنین مقاومت مکانیکی آن افزایش می‌یابد. همچنین خط تولید سیمان سفید توسط شرکت FCB فرانسه طراحی و نصب شده است.

در سال 1386 کارخانه سیمان خاکستری به ظرفیت 7500 تن در روز توسط یک شرکت دانمارکی راه‌اندازی شد. در این کارخانه تولید سیمان خاکستری به روش خشک انجام می‌شود. تولیدات و محصولات این شرکت تاکنون به بیش از ۳۰ کشور دنیا صادر شده است. مقاصد مهم صادراتی برای صنعت سیمان قزاقستان، روسیه، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، سومالی، عمان، قطر، کویت و عراق هستند که در این بین افغانستان با ۲۰ درصد بیشترین سهم را دارد.

سرمایه و ترکیب سهامداران نماد ساوه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 50 میلیون ریال بود. اکنون پس از چندین مرحله افزایش سرمایه، سرمایه شرکت سیمان ساوه به 650,000 میلیون ریال رسیده است. تمامی افزایش سرمایه‌های شرکت از محل آورده نقدی بوده است.

سهامداران عمده ساوه، سیمان فارس و خوزستان با 26.84 درصد مالکیت، سرمایه‌گذاری سیمان تامین با 24.3 درصد، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با 21.24 و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با 15.36 درصد مالکیت هستند.

سهامداران ساوه

در حالت تلفیقی سازمان تامین اجتماعی به‌واسطه زیرمجموعه‌های خود مالکیت بیش از 51 درصد از سهام ساوه را در اختیار دارد. جدول زیر سهامداران تلفیقی در تحلیل بنیادی ساوه را به همراه درصد مالکیت هر یک نشان می‌دهد.

سهامداران تلفیقی

قیمت، مقدار و مبلغ فروش در تحلیل ساوه

محصولات این شرکت شامل سیمان سفید، سیمان خاکستری و کلینکر سفید و خاکستری است. جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات سیمان ساوه و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 را نشان می‌دهد.

در تحلیل ساوه و بررسی عملکرد فروش شرکت، مقدار فروش در دوره 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است؛ این در حالی است که مبلغ فروش شرکت در این دوره نسبت به 9 ماهه سال 1400، 74 درصد افزایش یافته است که دلیل آن مربوط به افزایش نرخ فروش هر تن سیمان است.

همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، در دوره 9 ماهه ۱۴۰۱ بیشترین مقدار فروش متعلق به سیمان خاکستری است. پیش‌بینی می‌شود شرکت سیمان ساوه در سال مالی 1402 نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان درآمد از محل فروش داخلی و صادراتی محصولات خود داشته باشد.

فروش در تحلیل ساوه

مواد اولیه در تحلیل بنیادی ساوه

مواد اولیه در تحلیل ساوه شامل سنگ آهک، سیلیس، آهن کلوخه، سنگ گچ و… می‌باشد. جدول زیر تاریخچه مقدار و قیمت مصرف این مواد اولیه در 5 دوره مالی گذشته را نشان می‌دهد.

مقدار و قیمت فروش

جدول زیر نیز مبلغ فروش محصولات در تحلیل بنیادی ساوه را نشان می‌دهد. مبلغ فروش از ضرب مقدار فروش در قیمت آن محاسبه می‌شود. طبق این جدول در دوره 9 ماهه منتهی به آذر 1401، بیشترین مبلغ مواد اولیه در تهیه کائولن هزینه شده است.

مبلغ فروش در تحلیل بنیادی ساوه

سربار در تحلیل ساوه

هزینه‌های سربار ساوه در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 به شرح جدول زیر است. در صنعت سیمان، بخش قابل توجهی از سربار صرف هزینه‌ سوخت می‌شود؛ بنابراین افزایش قیمت سوخت می‌تواند در هزینه سربار تاثیرگذار باشد. هزینه‌ی سربار ساوه در 9 ماهه اول سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته 68 درصد افزایش داشته است. با درنظر گرفتن 7,000 ریال بر مترمکعب برای نرخ سوخت سال 1402، پیش‌بینی می‌شود در سال مالی 1402 هزینه‌های سربار شرکت به 875 میلیارد تومان برسد.

سربار

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی ساوه

صورت سود و زیان در تحلیل ساوه به‌صورت زیر است. سود خالص ساوه در نیم‌سال اول ۱۴۰۱ معادل 406 میلیارد تومان و در دوره 9 ماهه همین سال معادل 713 میلیارد تومان بوده است. بهای تمام‌شده شرکت در دوره 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال قبل 65 درصد افزایش یافته است که دلیل آن افزایش نرخ خرید مواد اولیه و افزایش هزینه‌های حقوق و دستمزد است. افزایش 125 درصدی درآمدهای غیرعملیاتی در این دوره نیز عمدتا ناشی از سود سپرده‌های حساب‌های بانکی است.

پیش‌بینی می‌شود در صورتی که بهای تمام شده شرکت در سال 1402 معادل 1,133 میلیارد تومان باشد، با در نظر گرفتن سایر درآمدها و هزینه‌ها که در جدول زیر آمده است، سود خالص شرکت به بیش از 1,300 میلیارد تومان برسد.

صورت سود و زیان در تحلیل ساوه

سود مجمع (DPS) ساوه

در بخش پیش مشاهده شد که شرکت سیمان ساوه در سال مالی 1400 به میزان 510 میلیارد تومان سود خالص به دست آورده است. باتوجه به سرمایه شرکت، سود ساوه به ازای هر سهم در این سال معادل 7,856 ریال بوده است. مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت برای این دوره مالی در تاریخ 1401/02/26 برگزار شد. در این مجمع میزان سود نقدی ساوه به ازای هر سهم 7,554 ریال تصویب شد. به‌عبارتی شرکت عمده سود به دست آمده را میان سهامداران تقسیم کرد.

طبق اطلاعیه زمانبندی پرداخت سود منتشر شده در سامانه کدال، سود سهامداران حقیقی و حقوقی که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند در تاریخ 1401/06/29 از طریق همین سامانه واریز شد.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402/12/29

برای تحلیل بنیادی ساوه و پیش‌بینی نسبت P/E فوروارد آن، مفروضات زیر در نظر گرفته شده است.

  • نرخ سیمان سفید داخلی 13,767,944 ریال بر تن
  • نرخ سیمان خاکستری داخلی 6,621,412 ریال بر تن
  • میانگین قیمت دلار 27.000
  • 40 درصد افزایش نرخ محصولات داخلی صنعت سیمان در سال 1402
  • 30 درصد نرخ افزایش حقوق و دستمزد

با توجه به مفروضات فوق ای پی اس تحلیلی ساوه برای سال مالی 1402 توسط تحلیلگران انیگما 20,714 ریال پیش‌بینی می‌شود. باتوجه به قیمت این سهم در تاریخ 1402/01/15 (113,950 ریال) نسبت پی به ای ساوه 5.5 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی ساوه

شما می‌توانید در سایت انیگما مفروضات مدنظر خود را وارد کرده و تحلیل بنیادی ساوه را مطابق مفروضات خود مشاهده کنید. در جدول فوق میانگین P/E تحلیلگران میانگین پیش‌بینی تمامی کاربران سایت انیگما از نسبت پی به ای این سهم است. برای یادگیری انجام تحلیل بنیادی مقاله آموزش تحلیل بنیادی پیشنهاد می‌شود.

قیمت سهام ساوه

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد سهام این شرکت در سال ۱۳۹۸ وارد بورس اوراق بهادار شد و از بدو ورود روند صعودی خود را آغاز کرد. قیمت سهام ساوه در سال 1399 به بیشترین مقدار خود یعنی 156,595 ریال رسید. در حال حاضر پس از ریزش حدود 70 درصدی، قیمت سهم ساوه روند صعودی خود را پیش گرفته و در محدود 114 هزار ریال در حال معامله است.

چارت قیمتی ساوه
4/5 - (5 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا