ارزنده‌ترین‌هاتحلیل‌ بنیادی

شرکت‌هایی با پایین‌ترین P/S فوروارد در بورس

نسبت P/S (ارزش بازار بر میزان فروش شرکت) یکی از نسبت‌های مالی مهم برای تحلیلی بنیادی شرکت‌های تولیدی است. در این مطلب شرکت‌هایی با پایین‌ترین نسبت P/S فوروارد (P/S Forward) تا ابتدای بهمن ماه 1400 گزارش داده شده است.

P/S چیست؟

نسبت ارزش روز بر فروش یک شرکت را P/S می‌گویند. برای محاسبه P/S دو روش کلی وجود دارد؛ در روش اول این نسبت با تقسیم ارزش بازار شرکت به میزان فروش کل شرکت محاسبه می‌شود. در روش دوم نیز از طریق تقسیم قیمت هر سهم بر فروش به ازای هر سهم شرکت محاسبه می‌شود. برای محاسبه میزان فروش به ازای هر سهم باید میزان فروش شرکت بر تعداد سهام آن تقسیم شود.

بررسی شرکت‌ها از طریق نسبت P/S

رشد فروش ثابت و قوی یک شرکت نشان‌دهنده رشد آن شرکت است. به بیان دیگر رشد میزان فروش، رشد شرکت را رقم خواهد زد. این نسبت می‌تواند موجب برآورد صحیح تحلیل‌گران از وضعیت شرکت‌های مختلف شود؛ به‌ویژه شرکت‌های زیان‌ده، شرکت‌هایی که جریان نقدی منفی دارند یا حتی شرکت‌هایی که به صورت سیکلی رشد کرده و سودشان نزدیک به صفر است. این نسبت در کنار نسبت P/E از مقدمات ارزیابی وضعیت کلی سهام یک شرکت بورسی محسوب می‌شود.

شرکت‌هایی با پایین‌ترین P/S فوروارد

در جدول زیر شرکت‌هایی که پایین‌ترین نسبت P/S را در بورس تهران دارند، نمایش داده شده است. نمادهای فسازان و شپنا با P/S تحلیلی 0٫29 در ردیف اول این جدول قرار دارند. فروش شرکت غلتک‌سازان سپاهان در 6ماهه ابتدای سال بیش از هزار میلیارد تومان بوده است. شرکت پالایش نفت اصفهان نیز که یکی از شرکت‌ها بزرگ پالایشی می‌باشد، در نیمه اول سال 1400 بیش از 8 هزار 500 میلیارد تومان فروش داشته است. در صنعت غذایی نمادهایی چون غمارگ، غبشهر، غفارس و غپآذر در این لیست قرار دارند.

پایین‌ترین P/Sها

در تحلیل این شرکت‌ها، میانگین قیمت دلار در سال 1401، 25000 تومان در نظر گرفته شده است. نرخ افزایش حقوق و دستمزد در این سال 40 درصد و همچنین تورم در این سال 30 درصد در نظر گرفته شده است.

P/S بازار

به جمع کل فروش شرکت‌های تولیدی موجود در بازار سرمایه تقسیم بر ارزش بازار را P/S فوروارد بازار می‌گویند. فروش بازار 2،365 هزار میلیارد تومان و ارزش بازار 3،227 هزار میلیارد تومان است. بنابراین پی به اس فوروارد بازار 36/1 محاسبه شده است.

P/S بازار

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا