تحلیل‌ بنیادیگزارشات کدال

بهترین P/S ttm های بورس در اردیبهشت 1401

نسبت ارزش بازار به میزان فروش یک شرکت (نسبت P/S) یکی از نسبت‌های بنیادی برای سنجش ارزندگی شرکت‌ها می‌باشد. انیگما هر ماه بهترین P/S های بازار را منتشر می‌کند. همچنین شما می‌توانید این نسبت را به‌صورت لحظه‌ای در سایت انیگما مشاهده کنید. در این گزارش به بررسی شرکت‌های بورسی با کمترین P/S ttm پرداخته شده است.

چگونه می‌توان P/S را محاسبه کرد؟

نسبت P/S را به دو روش محاسبه می‌کنند. در روش اول ارزش بازار شرکت در سایت TSE را به میزان فروش یک سال گذشته شرکت که در در سامانه کدال ثبت می‌شود، تقسیم می‌کنند. روش دوم نیز با تقسیم قیمت روز سهم بر فروش آن به ازای هر سهم محاسبه می‌شود. حدود نسبت قیمت به فروش برای هر صنعت متفاوت است و هر شرکت باید باتوجه به شرکت‌های هم‌گروه خود سنجیده شود.

در تحلیل بنیادی برخی شرکت‌ها علاوه بر نسبت P/E، بررسی نسبت P/S نیز مهم می‌باشد. به‌طور مثال اگر سهمی دارای EPS منفی، یعنی شرکت زیان‌ده باشد و دارای P/S نزولی باشد، می‌توان انتظار داشت به یک شرکت سودده تبدیل شود.

شرکت‌هایی با بهترین P/S ttm در بورس

هرچه نسبت P/S شرکت‌ها کوچک‌تر باشد، به اصطلاح آن شرکت اهرمی‌تر است و با تغییرات کوچک در سودآوری، شرایط مناسبی را تجربه خواهد کرد. در ادامه لیست شرکت‌هایی که دارای کمترین P/S ttm می‌باشند، نمایش داده شده است. شرکت پلاسکوکار با نماد پلاسک که در حوزه قطعات خودرو فعالیت می‌کند دارای کمترین P/S ttm بازار می‌باشد. پس از آن P/S ttm دو شرکت ذوب‌آهن اصفهان و پالایش نفت شیراز 0/6 می‌باشد.

کمترین P/S بازار 1

همچنین نمادهای شاوان، شپاس، فسازان و شپنا دارای پی به اس 0/7 می‌باشند. برای آشنایی بیشتر با نسبت P/S و مشاهده پی به اس‌های فوروارد شرکت‌ها در بهمن ماه 1400 مقاله شرکت‌هایی با پایین‌ترین P/S فوروارد در بورس را مطالعه کنید.

بهترین P/S های بازار

ادامه لیست فوق را در کانال تگرام انیگما به آدرس enigma_investing یا صفحه اینستاگرام انیگما مشاهده کنید.

همچنین می‌توان برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان انیگما، شماره تماس خود را در بخش دیدگاه‌ها وارد کنید.

5/5 - (1 رای)
۴ دیدگاه
 1. خیلی ممنون از مقاله های خوبتون
  فقط یه سوال برام پیش اومد الان هر چی پی به اس کوچیکتر شرکت ارزنده تر درسته؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. خوشحالیم که مقاله‌ها براتون مفید بوده
   خیر، پایین بودن پی به اس یک شرکت لزوما نشان از ارزندگی آن نیست و این نسبت یک معیار برای سنجش و داشتن دید بهتر از عملکرد شرکت در فروش می‌باشد.

  1. در این مقاله تنها شرکت‌های تولیدی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در بخش کدال پلاس انیگما می‌توانید به تمامی نسبت‌های مالی گذشته‌نگر شرکت‌های بورسی دسترسی داشته باشید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا