تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی پترول «گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس»

تحلیل پترول به‌عنوان یکی از هلدینگ‌های تخصصی در حوزه سرمایه‌گذاری پتروشیمی و تولید مواد شیمیایی در این مقاله آمده است. شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان در سال 1389 تاسیس و با نماد پترول در بازار پایه فرابورس پذیرفته شد. فعالیت اصلی این شرکت، سرمایه‌گذاری در سهام و سهم‌الشرکه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها به خصوص در بخش صنایع پتروشیمی است. در این مقاله به تحلیل بنیادی پترول و محاسبه NAV این نماد از طریق بررسی دارایی‌های بورسی و غیربورسی شرکت پرداخته شده است.

برای یادگیری تحلیل بنیادی مقاله تحلیل بنیادی چیست را مطالعه کنید.

جایگاه پترول در صنعت

این شرکت به‌عنوان یکی از هلدینگ‌های تخصصی صنعت پتروشیمی، تحت کنترل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، است. اصلی‌ترین هدف این شرکت تبدیل شدن به بازیگر اصلی بخش خصوصی در صنایع پتروشیمی در ایران و یکی از بازیگران مطرح در سطح منطقه به همراه مشارکت با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و تحصیل نام تجاری معتبر و شناخته شده در تولید فرآورده‌های پتروشیمی است.

سهامداران پترول

سهامداران بالای 1 درصد شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان در جدول زیر قابل مشاهده است. می‌توان در سایت انیگما تمامی سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر 1 درصد تمام شرکت‌های سرمایه‌گذاری را مشاهده کرد.

سهامداران پترول

همان‌طور که گفته شد شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، سهامدار عمده پترول است که به همراه زیرمجموعه‌های خود به صورت تلفیقی نزدیک به 77 درصد از سهام پترول را در اختیار دارد. در ادامه این شرکت به همراه زیرمجموعه‌های خود نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی

تحلیل بنیادی پترول

در روش های ارزش گذاری ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری از طریق محاسبه ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) ارزش‌گذاری می‌شوند. ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی عاملی تاثیرگذار در محاسبه ان ای وی شرکت‌های سرمایه‌گذاری است؛ عموما تحلیلگران بنیادی به دلیل سختی محاسبه آن را صفر در نظر می‌گیرند. در ادامه برای تحلیل بنیادی پترول پرتفوی بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی پترول

در پرتفوی بورسی پترول شرکت‌های مهمی مانند شرکت کود شیمیایی اوره لردگان و شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه وجود دارد. جدول زیر بخشی از پرتفوی بورسی گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان به همراه ارزش‌گذاری هر یک طبق قیمت روز در تاریخ 21 آذر 1401 است. در مجموع مازاد ارزش پرتفوی بورسی پترول در این تاریخ 14 هزار و 358 میلیارد تومان است.

پرتفوی بورسی

نکته‌ای که وجود دارد تکرار دو بار نام پتروشیمی جم در این پرتفوی است که دلیل آن وجود حق تقدم سهام این پتروشیمی می‌باشد.

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل پترول

سهم عمده شرکت‌های پتروشیمی صدف خلیج‌فارس و شرکت مدیریت سرمایه گروه پتروشیمی ایران متعلق به پترول است. در ادامه ارزش‌گذاری بخشی از پرتفوی غیربورسی این نماد توسط تیم تحلیلی انیگما قابل مشاهده است.

پرتفوی غیربورسی

به‌طور کلی مازاد ارزش غیربورسی این شرکت 17 هزار و 380 میلیارد تومان محاسبه شده است. در ادامه به برخی نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی پترول پرداخته شده است:

  • شرکت مدیریت توسعه سرمایه گروه پتروشیمی ایرانیان در تاریخ 29 اسفند 1400 بیش از 562 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 175 میلیارد تومان داشته است که با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت می‌توان ارزش آن را 500 میلیارد تومان برآورد کرد.

برای مشاهده دیگر نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی و تغییر مفروضات مورد نظر خود، به تحلیل پترول در سایت انیگما مراجعه کنید.

محاسبه NAV پترول

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی پترول حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و 14 هزار 308 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای پترول 5،907 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401٫09٫21، 32/6 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی پترول

نمودار قیمتی پترول

نمودار زیر چارت قیمتی پترول را نشان می‌دهد. بیشترین ارزش بازار این سهم در تاریخ 1399/05/14 حدود 53 هزار میلیارد تومان بود. ارزش بازار این سهم در تاریخ نگارش این مقاله (21 آذر 1401) با 75 درصد ریزش به 13 هزار میلیارد تومان رسیده است.

نمودار قیمتی پترول

سوالات متداول

ان ای وی پترول چقدر است؟

nav هر سهم پترول در تاریخ 21 آذر 1401 برابر با 5,907 ریال است.

مجمع پترول چه زمانی است؟

طبق گزارش منتشر شده در کدال، مجمع عمومی عادی سالیانه پترول در تاریخ 1401/06/16 برگزار شد.

سود سهام پترول در سال 1401 چقدر است؟

سود نقدی پترول به ازای هر سهم در سال مالی منتهی به 1401/02/31 برابر با 20 ریال تعیین شده است.

4.3/5 - (6 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا