تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی پکویر «شرکت کویر تایر»

شرکت کویر تایر، بزرگترین واحد صنعتی استان خراسان جنوبی است. در حال حاضر این شرکت بخش قابل توجهی از تولید تایرهای کشور را در اختیار دارد. در این مقاله به تحلیل بنیادی پکویر و محاسبه P/E تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت پکویر

احداث هرگونه کارخانه در زمینه‌های تولید و پردازش هر نوع لاستیک و سایر فرآورده‌های صنایع لاستیک فعالیت اصلی این شرکت است. انجام معاملات بازرگانی داخلی و خارجی در زمینه مواد اولیه و ماشین‌آلات و تجهیزات صنایع لاستیکی، خرید و فروش و کلیه فعالیت‌های تجاری و خدماتی در زمینه‌های فوق و همچنین صادرات و واردات این محصولات نیز از فعالیت‌های این شرکت به‌شمار می‌آیند.

جایگاه شرکت در صنعت تایر

در حال حاضر بیش از ده شرکت تایرسازی در کشور فعال هستند. با توجه به بررسی انجام شده در صورت‌های مالی، شرکت کویرتایر جزو یکی از اولین شرکت‌هاي مطرح و معتبر در این صنعت از لحاظ حجم تولید و فروش است. بیش از 14 درصد از تایر تولیدی کشور (به لحاظ وزنی) و بیش از 20 درصد از تایر تولیدی کشور (به لحاظ تعدادی) و 25 درصد کل تایرهای سواری کشور در کارخانه کویرتایر تولید می‌شود.

مهم‌ترین سهامداران پکویر

در حال حاضر شرکت کویرتایر جزو شرکت‌های فرعی گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (دارای 69٫84 درصد سهام) است. در ادامه لیست سهامداران بالای یک درصد پکویر و درصد مالکیت هر یک قابل مشاهده است.

سهامداران پکویر

در سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌های حاضر در بورس،  فرابورس و بازار پایه به صورت عادی و تلفیقی نمایش داده شده‌اند. در ادامه لیست سهامداران تلفیقی پکویر قابل مشاهده است. با توجه به این لیست بانک سپه به صورت تلفیقی سهامدار عمده شرکت کویر تایر است.

سهامداران تلفیقی پکویر

محصولات تولیدی و روش‌های توزیع

شرکت کویرتایر به منظور دستیابی به مقیاس اقتصادی در تولید، اقدام به ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات (دستگاه‌های پرس‌پخت و ماشین‌آلات تایرسازی، اپکس و…) و اصلاح و بهبود برخی از تجهیزات قدیمی کرده است. این شرکت موفق به افزایش پروانه فعالیت از 26،639 تن به 31،225 تن در سال شده است. این موضوع باعث ثبت رکوردهای جدید از منظر نرخ رشد تولید در مقایسه با شرکت‌های رقیب و سنوات گذشته شرکت شده است.

در حوزه تکنولوژی پکویر با طراحی، ساخت و معرفی ۳۱ سایز جدید با کارآمدی بالا (UHP) پیشتاز معرفی تایرهای CUV، SUV خودروهای شاسی‌بلند، ساخت داخلی به بازار می‌باشد؛ به طوری که در سال ۹۷ تایر سبز و در سال ۹۸ تایرهای رینگ ۱۸ و در سال 99 تایرهای رینگ 19 طی سه سال متوالی از سوی دانشگاه صنعتی شریف و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان محصول برتر ایرانی معرفی شد. شرکت کویر تایر مزیت رقابتی خود را با محصولات متنوع در حوزه تایرهای رادیال سواری، تایرهایی با اندازه رینگ ۱۳ اینچ تا تایرهایی با اندازه رینگ۲۰ اینچ و شاخص سرعت‌های متفاوت در خودروهای مدرن و با بالاترین استانداردهای کیفی کشور و نیز شاخص استانداردهای روز اروپا مستحکم کرده است.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

شرکت کویرتایر از طریق نمایندگان و عاملین فروش خود، خودروسازان، شرکت‌ها و سازمان‌ها عمدتا با مشتری نهایی داخلی در ارتباط است و از این طریق محصولات خود را به فروش می‌رساند. ضمنا جهت حمایت از مصرف‌کنندگان، فروش تایر رادیال سواری با قیمت مصوب در سامانه فروش اینترنتی شرکت انجام می‌شود.

با توجه به اینکه فروش داخلی این شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 1399٫06٫30 بیش از هزار و 400 میلیارد تومان بوده است، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مالی 1401 حدود 3 هزار و 100 میلیارد تومان (36,000 تن) فروش داشته باشد. این مقدار فروش چیزی حدود 3 برابر فروش این شرکت در سال مالی 1399 می‌باشد.

فروش پکویر

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

بخش مهمی از مواد اولیه اساسی پکویر از طریق شرکت‌های پتروشیمی تامین می‌شود. نحوه سیاست‌گذاری و مکانیزم تعیین قیمت این شرکت‌ها به صورت قیمت‌های مبتنی بر بورس کالا است، بنابراین همواره اثر افزایش قیمت ناشی از موضوعات مختلف بر آن وجود دارد. در این خصوص تیم مدیریت شرکت تلاش کرده است تا با به‌کارگیری مذاکرات اثربخش، تعاملات با آن شرکت‌ها را در سطح بهینه مدیریت کند.

در ادامه مبلغ مواد اولیه مصرفی و پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما تا پایان دوره مالی 1401 قابل مشاهده است. با توجه به اینکه این شرکت در آخرین گزارش مالی خود (پایان شهریور 1400) هزینه مواد اولیه را حدود 894 میلیارد تومان اعلام کرده است، پیش‌بینی می‌شود این هزینه تا پایان دوره مالی منتهی به آذر 1401 نزدیک به هزار و 700 میلیارد تومان باشد.

مواد اولیه پکویر

سربار

آیتم‌های سربار پکویر از جمله حقوق و مزایا، استهلاک و… این شرکت در جدول زیر نمایش داده شده است. بیشترین هزینه سربار این شرکت مربوط حقوق و مزایا بوده است. اگر هزینه حقوق و مزایای این شرکت با توجه به افزایش حقوق در سال 1401، حدود 150 میلیارد تومان پیش‌بینی شود، هزینه سربار تا انتهای این دوره مالی نزدیک به 259 میلیارد تومان خواهد بود.

سربار پکویر

صورت سود و زیان پکویر

در ادامه صورت سود و زیان پکویر در ۴ دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای دوره‌ی 12 ماهه منتهی به سال 1401 قابل مشاهده است. پکویر در آخرین گزارش خود (گزارش 9 ماهه منتهی به شهریور 1400) سود خالص خود را 254 میلیارد تومان گزارش کرده است. با توجه به این میزان سود و مفروضات در نظر گرفته شده، سود خالص این شرکت در سال مالی 1401، 549 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

صورت سود و زیان پکویر

احتمال ریسک صنعت تایر

به علت وابستگی صنعت تایر به کشورهای خارجی، اعمال تحریم‌های تجاری و بانکی غرب علیه ایران بر صنعت تایر بی‌تأثیر نبوده و در مقاطعی خریدهای خارجی شرکت را تحت تأثیر قرار داده است. ولی با تغییر نحوه و شرایط خرید، جایگزین نمودن منابع خرید، گشایش مجدد L/C و به طور کلی با اعمال راه‌کارهای تجاری که برای شرکت بی‌هزینه هم نبوده، استمرار تولید و فروش حفظ شده است. تنها عامل نگران‌کننده‌ای که راهکاری برای مقابله با آن وجود ندارد، کاهش تعرفه‌های واردات تایر است که در صورت اعمال و در شرایطی که هیچگونه حمایتی از این صنعت نمی‌شود، ضربه مهلکی بر پیکره این صنعت وارد خواهد کرد.

نکات تحلیل پکویر

طرح توسعه شرکت کویر تایر شامل 14,000 تن تایر رادیال سواری درحال انجام است و پیش‌بینی می‌شود در اواسط سال مالی 1401 به بهره‌برداری برسد. میزان بهره‌برداری از این طرح در سال اول 85 درصد ظرفیت در نظر گرفته شده است.

همچنین مطابق با اطلاعیه انجمن صنفی صنعت تایر ایران 30 درصد افزایش نرخ در تایرهای سواری رادیال و 40 درصد افزایش نرخ در تایرهای بایاس و رادیال سنگین و نیمه‌سنگین طی دو مرحله از 1400/07/26 و 1400٫10٫01 اجرا می‌شود. تاثیرات ناشی از این افزایش نرخ در این تحلیل لحاظ شده است.

در این تحلیل 7 درصد از نرخ کائوچو طبیعی، هزینه‌های جانبی مربوط به کارمزد بانک و هزینه حمل در نظر گرفته شده است. همچنین 20 درصد اختلاف قیمت خرید شرکت با نرخ‌های جنوب شرق آسیا لحاظ شده است.

 

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1401٫09٫30

در تحلیل بنیادی پکویر نرخ افزایش حامل‌های انرژی و حقوق و دستمزد در سال 1401، 40 درصد در نظر گرفته شده‌اند. همچنین میانگین دلار در سال آینده 25000 تومان در نظر گرفته شده است.

با درنظرگرفتن 30 درصد تورم در این سال، میزان سود خالص پکویر به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) 2،519 ریال پیش‌بینی شده است. قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400٫08٫1 در سایتwww.tsetmc.com  نسبت به EPS تحلیلی شرکت (P/E) 4٫6 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی پکویر

امتیاز خود را ثبت کنید
۲ دیدگاه
    1. سلام وقتتون بخیر
      تحلیل انجام شده مربوط به سال 1401 است.
      طبق تحلیل انیگما فروش تا پایان سال 1400، 2 هزار و 100 میلیارد و سود خالص آن بالای 300 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا