تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی پکویر – شرکت کویر تایر

در این مقاله تحلیل پکویر به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد صنعتی استان خراسان جنوبی مورد بررسی قرار گرفته است. این شرکت با ظرفیت 16,600 تن لاستیک و 5,000 تن خمیر لاستیک در سال 1377 به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر پکویر بخش قابل توجهی از تولید تایرهای کشور را در اختیار دارد. در این مقاله به تحلیل بنیادی پکویر و محاسبه EPS و P/E تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی، انواع رویکردها و روش‌های آن مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت در تحلیل پکویر

احداث هرگونه کارخانه در زمینه‌های تولید و پردازش هر نوع لاستیک و سایر فرآورده‌های صنایع لاستیک فعالیت اصلی این شرکت است. انجام معاملات بازرگانی داخلی و خارجی در زمینه مواد اولیه و ماشین‌آلات و تجهیزات صنایع لاستیکی، خرید و فروش و کلیه فعالیت‌های تجاری و خدماتی در زمینه‌های فوق و همچنین صادرات و واردات این محصولات نیز از فعالیت‌های این شرکت به‌شمار می‌آیند.

جایگاه شرکت در صنعت تایر

در حال حاضر بیش از ده شرکت تایرسازی در کشور فعال هستند. با توجه به بررسی انجام شده در صورت‌های مالی، شرکت کویرتایر جزو یکی از اولین شرکت‌هاي مطرح و معتبر در این صنعت از لحاظ حجم تولید و فروش است. بیش از 15 درصد از تایر تولیدی کشور (به لحاظ وزنی) و بیش از 22 درصد از تایر تولیدی کشور (به لحاظ تعدادی) و 21 درصد کل تایرهای سواری کشور در کارخانه کویرتایر تولید می‌شود. برای آشنایی بیشتر با صنعت لاستیک مقاله تحلیل صنعت لاستیک و پلاستیک پیشنهاد می‌شود.

سرمایه و ترکیب سهامداران پکویر

سرمایه پکویر در زمان تاسیس 1٬000٬000 میلیون ریال بوده است که طی 25 مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 4,360,000 میلیون ریال رسیده است. آخرین افزایش سرمایه پکویر در پایان سال 1401 و از محل آورده نقدی و مطالبات بوده است. در حال حاضر شرکت کویرتایر جزو شرکت‌های فرعی گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (دارای 70.07 درصد سهام) است. جدول زیر لیست سهامداران بالای یک درصد در تحلیل پکویر و درصد مالکیت هر یک را نشان می‌دهد.

سهامداران شرکت کویر تایر

در سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌های حاضر در بورس،  فرابورس و بازار پایه به‌صورت عادی و تلفیقی نمایش داده شده‌اند. در ادامه لیست سهامداران تلفیقی پکویر قابل مشاهده است. با توجه به این لیست بانک سپه به صورت تلفیقی سهامدار عمده شرکت کویر تایر است.

سهامداران تلفیقی شرکت کویر تایر

محصولات تولیدی و روش‌های توزیع

شرکت کویرتایر به منظور دستیابی به مقیاس اقتصادی در تولید، اقدام به ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات (دستگاه‌های پرس‌پخت و ماشین‌آلات تایرسازی، اپکس و…) و اصلاح و بهبود برخی از تجهیزات قدیمی کرده است. این شرکت موفق به افزایش پروانه فعالیت از 26,639 تن به 31,225 تن در سال شده است. این موضوع باعث ثبت رکوردهای جدید از منظر نرخ رشد تولید در مقایسه با شرکت‌های رقیب و سنوات گذشته شرکت شده است.

در حوزه تکنولوژی پکویر با طراحی، ساخت و معرفی ۳۱ سایز جدید با کارآمدی بالا (UHP) پیشتاز معرفی تایرهایCUV ، SUV خودروهای شاسی‌بلند، ساخت داخلی به بازار می‌باشد؛ به طوری که در سال ۹۷ تایر سبز و در سال ۹۸ تایرهای رینگ ۱۸ و در سال 99 تایرهای رینگ 19 طی سه سال متوالی از سوی دانشگاه صنعتی شریف و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان محصول برتر ایرانی معرفی شد. شرکت کویر تایر مزیت رقابتی خود را با محصولات متنوع در حوزه تایرهای رادیال سواری، تایرهایی با اندازه رینگ ۱۳ اینچ تا تایرهایی با اندازه رینگ ۲۰ اینچ و شاخص سرعت‌های متفاوت در خودروهای مدرن و با بالاترین استانداردهای کیفی کشور و نیز شاخص استانداردهای روز اروپا مستحکم کرده است.

میزان، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل بنیادی پکویر

شرکت کویرتایر از طریق نمایندگان و عاملین فروش خود، خودروسازان، شرکت‌ها و سازمان‌ها عمدتا با مشتری نهایی داخلی در ارتباط است و از این طریق محصولات خود را به فروش می‌رساند. ضمنا جهت حمایت از مصرف‌کنندگان، فروش تایر رادیال سواری با قیمت مصوب در سامانه فروش اینترنتی شرکت انجام می‌شود.

در تحلیل پکویر فروش داخلی شرکت در دوره 12 ماهه منتهی به 1401٫09٫30 بیش از 2 هزار و 600 میلیارد تومان بوده است، پیش‌بینی می‌شود شرکت تا پایان سال مالی 1402 حدود 4 هزار و 660 میلیارد تومان (36,000 تن) فروش داشته باشد.

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی پکویر

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی در تحلیل پکویر

بخش مهمی از مواد اولیه اساسی پکویر از طریق شرکت‌های پتروشیمی تامین می‌شود. نحوه سیاست‌گذاری و مکانیزم تعیین قیمت این شرکت‌ها به صورت قیمت‌های مبتنی بر بورس کالا است، بنابراین همواره اثر افزایش قیمت ناشی از موضوعات مختلف بر آن وجود دارد. در این خصوص تیم مدیریت شرکت تلاش کرده است تا با به‌کارگیری مذاکرات اثربخش، تعاملات با آن شرکت‌ها را در سطح بهینه مدیریت کند.

در ادامه مبلغ مواد اولیه مصرفی و پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما تا پایان دوره مالی سال 1402 در تحلیل بنیادی پکویر قابل مشاهده است. با توجه به اینکه این شرکت در آخرین گزارش مالی خود (آذر ماه 1401) هزینه مواد اولیه را 1,744 میلیارد تومان اعلام کرده است؛ پیش‌بینی می‌شود این هزینه تا پایان دوره مالی منتهی به آذر 1402 مبلغ 2,700 میلیارد تومان باشد.

مواد اولیه در تحلیل پکویر

سربار پکویر

آیتم‌های سربار پکویر از جمله حقوق و مزایا، استهلاک و… در جدول زیر نمایش داده شده است. هزینه سربار پکویر در دوره 9 ماهه منتهی به 1401/09/30 حدود 300 میلیارد تومان بوده است. بیشترین هزینه سربار این شرکت مربوط حقوق و مزایا بوده است. اگر هزینه حقوق و مزایای این شرکت با توجه به افزایش حقوق در سال 1402، حدود 186 میلیارد تومان پیش‌بینی شود، هزینه سربار تا انتهای این دوره مالی بیش از 470 میلیارد تومان خواهد بود.

سربار شرکت کویر تایر

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی پکویر

در ادامه صورت سود و زیان پکویر در ۴ دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای دوره‌ی 12 ماهه منتهی به سال 1402 قابل مشاهده است. بهای تمام‌شده پکویر در دوره 9 ماهه ابتدای سال 1401 مبلغ 218 میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال مالی مشابه گذشته 49 درصد رشد داشته است. پکویر در آخرین گزارش خود (گزارش 12 ماهه منتهی به آذر ماه 1401) سود خالص خود را 160 میلیارد تومان گزارش کرده است. با توجه به این میزان سود و مفروضات در نظر گرفته شده، سود خالص در تحلیل پکویر برای سال مالی 1402، 669 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

صورت سود و زیان در تحلیل پکویر

ریسک صنعت تایر

به علت وابستگی صنعت تایر به کشورهای خارجی، اعمال تحریم‌های تجاری و بانکی غرب علیه ایران بر صنعت تایر بی‌تأثیر نبوده و در مقاطعی خریدهای خارجی شرکت را تحت تأثیر قرار داده است. ولی با تغییر نحوه و شرایط خرید، جایگزین نمودن منابع خرید، گشایش مجدد L/C و به طور کلی با اعمال راه‌کارهای تجاری که برای شرکت بی‌هزینه هم نبوده، استمرار تولید و فروش حفظ شده است. تنها عامل نگران‌کننده‌ای که راهکاری برای مقابله با آن وجود ندارد، کاهش تعرفه‌های واردات تایر است که در صورت اعمال و در شرایطی که هیچ‌گونه حمایتی از این صنعت نشود، صنعت تایر با چالش جدی مواجه خواهد شد.

سود مجمع (DPS) پکویر

مطابق صورت سود و زیان پکویر، سود خالص این شرکت در پایان سال مالی 1401، 370 ریال بوده است. تاریخ مجمع عمومی عادی سالیانه پکویر 1401/12/22 بود. با توجه به تصمیمات صورت گرفته در این مجمع سود نقدی پکویر به ازای هر سهم 540 ریال تصویب شده است.

سود سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت‌نام نموده‌اند تاریخ 1402/08/01 لغایت 1402/08/22 از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب بانکی معرفی‌شده در سامانه سجام واریز خواهد شد. لذا سهامدارانی که تاکنون در سامانه مذکور ثبت‌نام نکرده‌اند نسبت به تکمیل مراحل ثبت‌نام اقدام کنند.

همچنین سود سهامداران حقوقی با ارائه تائیدیه شماره‌حساب بانکی معتبر با توجه به نقدینگی شرکت طی مهلت مقرر در قانون تجارت با هماهنگی قبلی پرداخت خواهد شد.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402٫09٫30

در تحلیل بنیادی پکویر نرخ فروش محصولات نسبت به آخرین نرخ فروش ماهانه شرکت متناسب با افزایش نرخ صنعت تایر رشد داده شده است. همچنین نرخ افزایش حامل‌های انرژی و حقوق و دستمزد در سال 1402، 30 درصد در نظر گرفته شده است. میانگین قیمت دلار در این سال نیز 40,000 تومان در نظر گرفته شده است.

با درنظرگرفتن 30 درصد تورم در این سال، میزان سود خالص در تحلیل پکویر به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) 1,024 ریال پیش‌بینی شده است. قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1401٫01٫15 در سایت www.tsetmc.com  معادل 1,024 ریال است؛ باتوجه به ای پی اس تحلیلی پکویر نسبت P/E فوروارد آن 4٫3 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی پکویر

در مقاله آموزش تحلیل بنیادی مراحل انجام تحلیل بنیادی به‌صورت گام به گام آموزش داده شده است.

سایر نکات تحلیل پکویر:

طرح توسعه شرکت کویر تایر شامل 14,000 تن تایر رادیال سواری درحال انجام است و پیش‌بینی می‌شود در سال مالی 1402 به بهره‌برداری برسد. میزان بهره‌برداری از این طرح 25 درصد در نظر گرفته شده است.

در تحلیل بنیادی پکویر 7 درصد از نرخ کائوچو طبیعی، هزینه‌های جانبی مربوط به کارمزد بانک و هزینه حمل در نظر گرفته شده است. همچنین 30 درصد اختلاف قیمت خرید شرکت با نرخ‌های جنوب شرق آسیا لحاظ شده است.

نمودار قیمتی پکویر

با توجه به چارت زیر سهام پکویر از آبان‌ماه 1398 روند افزایش قیمتی خود را آغاز و در تاریخ 1399/04/04 به بالاترین قیمت خود به ارزش بازار 7,394 میلیارد تومان رسید. با نزول قیمت این سهم در سال‌های متوالی با در نظرگرفتن قیمت روز این سهم در تاریخ 1402/01/15، ارزش بازار پکویر 2,900 میلیاردتومان است. قیمت سهام پکویر در این بازه زمانی 60 درصد افت داشته است.

چارت قیمتی پکویر

سوالات متداول

EPS تحلیلی پکویر چقدر است؟

EPS فوروارد در تحلیل فاندامنتال پکویر برای سال 1402 مبلغ 1٬024 ریال پیش‌بینی شده است.

سود نقدی پکویر چقدر است؟

طبق تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه سود نقدی به ازای هر سهم پکویر برای سال مالی 1401، 540 ریال تصویب شده است.

مجمع پکویر چه زمانی است؟

مجمع عمومی عادی سالیانه پکویر در تاریخ 1401/12/22 برگزار شد.

3/5 - (2 رای)
۲ دیدگاه
    1. سلام وقتتون بخیر
      تحلیل انجام شده مربوط به سال 1401 است.
      طبق تحلیل انیگما فروش تا پایان سال 1400، 2 هزار و 100 میلیارد و سود خالص آن بالای 300 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا