تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی پارس «شرکت پتروشیمی پارس»

شرکت پتروشیمی پارس به‌منظور استفاده بهینه از حجم گاز حاصل از میدان گازی پارس جنوبی در بهمن ماه 1377 تأسیس شد. در حال حاضر این شرکت جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج­‌فارس و واحد نهایی گروه شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. در این مقاله به تحلیل بنیادی پارس و محاسبه سود خالص این شرکت به ازای هر سهم آن پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع اصلی فعالیت شرکت پتروشیمی پارس طبق اساسنامه، سرمایه­‌گذاری در احداث، راه‌اندازی، بهره‌برداری کارخانجات صنعتی و همچنین فروش و صدور محصولات پتروشیمی است. علاوه بر این شرکت در ذخیره واردات و صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمی و پتروشیمیایی، فرآورده‌های فرعی و مشتقات نفتی به مواد اولیه صنایع پایین دستی فعالیت دارد.

جایگاه شرکت پارس در صنعت پتروشیمی

طبق رتبه­‌بندی IMI-100، شرکت پتروشیمی پارس، از نظر شاخص­‌های فروش، سودآوری، صادرات و خلق ارزش افزوده، مقام اول را در کشور دارد. همچنین بر اساس رتبه‌بندی ICIS، این شرکت در خاورمیانه در مقام دوم و در بین کشورهای جهان در مقام چهلم قرارگرفته است.

مهمترین سهامداران پارس

صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با داشتن 53 درصد از سهام این شرکت، مهمترین سهامدار پارس است. سایر سهامداران اصلی نماد پارس به شرح جدول زیر است.

سهامداران پارس

صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به صورت تلفیقی 56.6 درصد از سهام شرکت پتروشیمی پارس را در اختیار دارد. در سایت انیگما سهامداران تمام شرکت­‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌­های زیرمجموعه خود نمایش داده شده­‌اند.

سهامداران تلفیقی پارس

محصولات و خدمات اصلی شرکت پتروشیمی پارس

شرکت پتروشیمی پارس در زمینه تولید گاز اتان، پروپان، بوتان، پنتان پلاس، استایرن منومر، اتیل بنزن و تلوئن بنزن فعالیت دارد. این شرکت در سال 1399 جمعاً موفق به تولید 4202 هزار تن محصول گردیده است که 3036 هزارتن در واحد استحصال اتان و 1166 هزارتن در واحدهای اتیل بنزن و استایرن منومر است. فرآیند کلی خوراک دریافتی، محصولات تولیدی و زنجیره فرآیندی واحدهای مجتمع به شرح شکل زیر است.

زنجیره تولید پارس

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

محصولات پتروشیمی پارس در داخل ایران از طریق بازار بورس کالا و نیز بازار خارج از بورس کالا به فروش می­‌رسد. کل فروش شرکت در دوره مالی منتهی 1399/12/29 مبلغ 26 هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، به میزان 71 درصد افزایش یافته است. باید توجه داشت که هر نوع تغییرات در نرخ ارز مستقیماً در مبلغ درآمد فروش محصولات شرکت اثرگذار خواهد بود. لازم به ذکر است بر اساس آخرین مصوبات، کلیه فروش‌های ­داخلی و صادراتی با میانگین نرخ ارز سامانه نیما صورت می‌گیرد. پیش­‌بینی میزان فروش، قیمت و مبلغ هر یک از محصولات این شرکت در جدول زیر نمایش داده شده است. با توجه به این جدول، پیش­‌بینی می‌­شود مبلغ فروش شرکت تا انتهای سال حدود 41 هزار میلیارد تومان (تقریبا 57 درصد افزایش نسبت به سال گذشته) باشد.

فروش پارس

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

شرکت پتروشیمی پارس به‌منظور اطمینان از ثبات نرخ مواد اولیه با تأمین‌­کنندگان ذی‌ربط قرارداد منعقد کرده است. افزایش هزینه مواد اولیه می­‌تواند منجر به افزایش قیمت تمام شده محصول، شود. اما به دلیل همبستگی بالایی که بین نرخ خوراک و قیمت محصولات شرکت وجود دارد، افزایش در نرخ خوراک با افزایش فروش شرکت همراه بوده و ریسکی از این بابت به شرکت تحمیل نمی‌شود. جدول زیر میزان و نسبت مصرف مواد اولیه شرکت و قیمت هر یک و همچنین پیش­‌بینی روند آن تا پایان سال 1400 را نشان می‌­دهد.

مواد اولیه پارس

سربار

حقوق و مزایای نماد پارس با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1400 (40درصد) حدود 241 میلیارد تومان محاسبه شده است. دیگر اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت شامل استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی، هزینه حمل و نقل و انتقالات و سایر است. پیش‌­بینی مبالغ آیتم‌های سربار پتروشیمی پارس در جدول زیر ارائه شده است.

سربار پارس

صورت سود و زیان پارس

در ادامه برای تحلیل بنیادی پارس صورت سود و زیان آن نمایش داده شده است. شرکت پتروشیمی پارس در 3 ماهه اول سال 10 هزار و دویست میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. این شرکت میزان چهار هزار و نهصد میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را را به سود ناخالص تبدیل کرده است. درآمدهای عملیاتی این شرکت تا انتهای سال 1400 حدود 41 هزار و پانصد میلیارد تومان محاسبه شده است. با کسر دیگر هزینه­‌های این شرکت و درآمدهای حاصل از سرمایه­‌گذاری­‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال حدود 9 هزار و نهصد میلیارد تومان پیش­‌بینی شده است. اقلام صورت سود (زیان) شرکت طبق بودجه اولیه و بودجه اصلاحی و عملکرد به شرح جدول زیر است.

صورت سود و زیان پارس

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی پارس ظرفیت اسمی تولید سالانه 750 هزار تن اتان، 435 هزار تن پروپان، 255 هزار تن بوتان، 55 هزار تن پنتان، 322 هزار تن اتیل بنزن، 300 هزار تن استایرن منومر و 7 هزار تن تولوئن در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ اتیلن 227 دلار کمتر از آخرین نرخ پلتس محاسبه شده است. ضریب خوراک دریافتی واحد استحصال اتان نیز 70 درصد لحاظ شده است. با درنظرگرفتن 150 درصد نرخ افزایش حامل­‌های انرژی پتروشیمی در این سال و 30 درصد تورم، میزان سود خالص پارس به ازای هر سهم (EPS) 16،639 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/6/10 در سایت www.tsetmc.com (212،740 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 12.1 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی پارس

1/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا