تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی خراسان «شرکت پتروشیمی خراسان»

شرکت پتروشیمی خراسان بزرگترين مركز توليد محصولات شيميایی شمال و شمال شرق كشـور محسوب می‌شود. در حال حاضر این شرکت جزو واحدهای فرعی شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) و واحد تجاری نهایی گروه سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی است. این شرکت در سال 91 با نماد «خراسان» در بازار دوم فرابورس اوراق بهادار درج شد. در سال 97 با توجه به افزایش درصد سهام شناور پتروشیمی خراسان، در بازار دوم بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. در ادامه به تحلیل بنیادی خراسان و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت پتروشیمی خراسان با هدف تولید محصولات پتروشیمی به احداث و بهره‌برداری از کارخانجات صنعتی پرداخته است. این شرکت اقدامات لازم برای بازاریابی، فروش، واردات و صادرات این محصولات را انجام می‌دهد. شرکت پتروشیمی خراسان با استفاده از فن‌آوری‌های نوين و روش‌های خلاق و مبتكرانه، برنامه‌ها و اقدامات خود را با هوشياری و درک مؤلفه‌ها و تغييرات محيط كسب و كار با هدف رشد و سودآوری و تضمين منافع ذينفعان پیش می‌برد.

جایگاه خراسان در صنعت

شرکت پتروشیمی خراسان دارای جایگاهی مناسب در بازار اوره و کریستال ملامین صنعت پتروشیمی است. این شرکت با سه دهه سابقه در زمینه تولید و فروش محصول اوره در داخل کشور، با شرکت‌های پتروشیمی پردیس، شیراز، کرمانشاه و رازی رقابت می‌کند. در زمینه تولید و فروش محصولات کریستال تنها رقیب این شرکت، پتروشیمی ارومیه است.

بازار محصول اوره در داخل کشور عمدتاً شرکت خدمات حمایتی کشاورزی است. سایر مشتریان از طریق بورس کالا محصولات این شرکت را خریداری می‌کنند. در بازارهای خارجی نیز کشورهای افعانستان، عراق، هندوستان، امارات، سریلانکا، مالزی، میانمار، تایوان، کره جنوبی، سومالی، ترکیه و… از مشتریان اوره این شرکت هستند. محصول کریستال ملامین در کشورهای هند، اسپانیا، ترکیه، ایتالیا و… و آمونیاک نیز در کشورهای ترکیه، پاکستان و افغانستان دارای بازار فروش است.

مهمترین سهامداران خراسان

شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با داشتن نزدیک به 43 درصد از سهام این شرکت، سهامدار عمده پتروشیمی خراسان است. در جدول زیر لیست سهامداران بالای یک درصد این شرکت قابل مشاهده است.

سهامداران خراسان

سازمان تامین اجتماعی با شرکت‌های زیرمجموعه خود به صورت تلفیقی مالکیت 44٫33 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. در ادامه لیست برخی سهامداران خراسان به صورت تلفیقی نمایش داده است. در سایت انیگما تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود موجود است.

سهامداران تلفیقی خراسان

محصولات و خدمات اصلی

شركت پتروشيمی خراسان توليدكننده آمونياک،‌ اوره، كريستال ملامين و ازت مايع است. محصولات این شرکت بخشی از نياز كشاورزی و صنايع بازارهای داخل و خارج کشور را تامين می‌کند.

آمونياک: واحد آمونیاک پتروشیمی خراسان با ظرفیت تولید هزار تن آمونياک در روز با طراحی و ليسانس ICI با استفاده از گاز طبيعی احداث شده است. این مجتمع توسط کنسرسیوم شرکت‌های تومن (TOMEN) و کاواساکی ژاپن و شرکت ناموران ایران احداث شده است. دانش فنی و مهندسی اصولی این طرح از شرکت‌های کلاگ انگلیس برای واحد آمونياک، استامی کربن جهت واحد اوره و نورسک هیدرو گرفته شده است.

اوره: اوره مشهورترين كودهای ازته است. از ویژگی‌های این محصول می‌توان به مواردی از قبيل سازگاری برای اغلب گياهان بويژه غلات، عدم تغيير در غلظت املاح خاک و بجا نگذاشتن تركيبات نمكی در خاک اشاره کرد. اين محصول در توليد كودهای شيميايی و رزين‌های اوره فرم‌آلدهيد كاربرد دارد.

كريستال ملامين: قرارداد واحد ملامين در دی ماه 1378 مابين شركت پتروشيمی خراسان و شركت طراح ايتاليايی(ETCE) و همچنين پيمانكار فرعی نارگان بسته شد و در خرداد ماه سال 1382 به بهره‌برداری رسيد. ظرفيت توليد اين واحد 20 هزار تن پودر كريستال ملامين در سال است. تكنولوژی این واحد از نوع فشار بالا و بدون استفاده از كاتاليست است كه گازهای خروجی نيز جهت بازيافت مجدد به واحد اوره برگشت داده می‌شود. عمدتا ملامين به صورت ملامين فرمالديد برای صنايع لاستيک‌سازی، سيمان و بتن‌ريزی، پودرهای قالب‌گيری، صنايع چسب‌سازی، صنايع مصرف‌كننده حامل نيتروژن‌دار، صنايع چرم‌سازی، نساجی، فرش، خاموش‌كننده‌ها و… استفاده می‌شود.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات شرکت

شرکت با اتخاذ راهبردهای مؤثر توانسته است، روند فروش محصولات خود را در مقایسه با دوره مشابه سال قبل افزایش دهد. فروش محصول اوره با افزایش 0٫43 درصد در مقدار و با افزایش 111 درصد در ارزش نسبت به دوره قبل رشد داشته است. مقدار فروش محصول کریستال ملامین نسبت به دوره قبل 31 درصد و ارزش فروش آن 235 درصد افزایش داشته است. مقدار فروش محصول آمونیاک 6٫01 درصد و ارزش فروش آن 282 درصد نسبت به دوره قبل رشد داشته است.

مجموع فروش خراسان در سال مالی 1399، حدود 2 هزار و 200 میلیارد تومان بوده است. باتوجه به فروش سه ماهه اول این شرکت، پیش‌بینی می‌شود این مبلغ در انتهای سال مالی 1400، به 5 هزار و 350 میلیارد تومان برسد. جزئیات فروش محصولات در جدول زیر نمایش داده شده است.

فروش خراسان

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

عمده‌ترین ماده اولیه خراسان، گاز طبیعی است که از شرکت ملی گاز ایران تأمین می‌شود. نرخ هر مترمکعب خوراک (گاز طبیعی) در دوره مالی منتهی به 31 خرداد 1399 برابر 6,216 ریال و در دوره منتهی به 31 خرداد 1400 برابر 20,588 ریال است. نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوی وزارت نفت محاسبه و اعلام می‌شود. شایان ذکر است ضریب محاسبه نرخ گاز در 6 ماهه اول سال 0٫9 و برای 6 ماهه دوم 1٫1 است.

در جدول زیر، جزئیات مصرف مواد اولیه خراسان (گاز طبیعی و مواد شیمیایی) و همچنین پیش‌بینی روند مصرف هریک ارائه شده است. این شرکت در سال مالی 1399، 360 میلیارد تومان برای تأمین مواد اولیه خود هزینه کرده است. پیش‌بینی می‌شود هزینه مواد مصرفی این شرکت تا پایان سال 1400، حدود 737 میلیارد تومان باشد. در این تحلیل، قیمت مواد اولیه مصرفی متناسب با تورم افزایش داده شده است.

مواد اولیه خراسان

سربار

مجموع هزینه‌های سربار خراسان در سال مالی 1399، 357 میلیارد تومان بوده است. جدول زیر جزئیات هزینه‌های پرداخت شده برای هر یک از اقلام سربار را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌شود، بیشترین هزینه سربار، مربوط به سوخت و حقوق و مزایا بوده است. هزینه سربار این شرکت در سال مالی منتهی به 1400٫12٫29، 470 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. در ادامه جزئیات سربار این شرکت قابل مشاهده است.

سربار خراسان

صورت سود و زیان خراسان

جدول زیر، صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی خراسان را نشان می‌دهد. طبق این جدول خراسان در سال مالی گذشته از 2 هزار و 200 میلیارد تومان از درآمدهای عملیاتی خود، حدود هزار و 500 میلیارد تومان را به سود ناخالص تبدیل کرده است. پیش‌بینی می‌شود این شرکت تا پایان سال مالی 1400، 3 هزار و 750 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.

صورت سود و زیان خراسان

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1400٫12٫29

در تحلیل بنیادی خراسان نرخ اوره صادراتی با 21 درصد تخفیف نسبت به آخرین نرخ اوره خلیج‌فارس در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ فروش کریستال ملامین داخلی برابر با اخرین نرخ اعلامی دفتر توسعه پتروشیمی و نرخ فروش کریستال ملامین صادراتی 20 درصد بیشتر از اخرین نرخ اعلامی دفتر توسعه پتروشیمی در نظر گرفته شده است.

همچنین با درنظرگرفتن 150 درصد نرخ افزایش حامل‌های انرژی پتروشیمی در سال 1400 و 30 درصد تورم در این سال، میزان سود خالص خراسان به ازای هر سهم (EPS) 20،977 ریال پیش‌بینی شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400٫07٫10 در سایت www.tsetmc.com (97،380 ریال) نسبت P/E تحلیلی شرکت 4٫6 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی خراسان

در این تحلیل میانگین نرخ دلار در سال 1400، 25,000 تومان محاسبه شده است. طبق تحلیل فوق و باتوجه به رشد جهانی قیمت اوره، می‌توان روند رو به رشدی را برای  این شرکت انتظار داشت.

5/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا