تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی خگستر «شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو»

شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو یک نهاد مالی و یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های کشور است. این شرکت با هدف سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تولیدی، تجاری و پولی در خدمت زنجیره تأمین گروه صنعتی ایران‌خودرو می‌باشد و با بهره­‌گیری از اعتبار جهانی گروه صنعتی ایران‌خودرو، ضمن سرمایه‌گذاری و اعمال مدیریت در برخی شرکت‌های تولیدی مجموعه و قطعه‌سازی صنعت خودرو اقدام به سرمایه‌گذاری در صنعت لیزینگ، بانکداری و بیمه نموده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی خگستر و محاسبه NAV سهام این شرکت پرداخته شده است.

صنعت خگستر

شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو به‌عنوان بزرگترین شرکت هلدینگ گروه صنعتی ایران‌خودرو، نقش قابل‌توجهی در پیشبرد اهداف و استراتژی‌های گروه صنعتی ایران‌خودرو دارد.

توزیع و فروش قطعات و مجموعه‌های تولیدی شرکت‌های تحت پوشش در بازار خدمات پس از فروش (AM) از طریق شرکت تامین‌کننده قطعات مشتری اصلی (بر اساس ابلاغیه‌های درون گروهی) صورت می‌پذیرد. لذا بازارهای اصلی شرکت‌های تحت پوشش تامین خطوط تولید (OEM) گروه صنعتی ایران‌خودرو می‌باشد. خگستر در حوزه محصول (خودرو) بازار داخل و خارج و در حوزه خدماتی، مالی و اقتصادی مشتریان بازار داخل کشور شامل حوزه‌های مرتبط با صدور انواع بیمه‌نامه، لیزینگ، اعتبارسنجی، وصول مطالبات و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در سهام شرکت‌های بورسی فعال می‌باشد. 

صنعت خگستر

سهامداران خگستر

گروه صنعتی ایران‌خودرو نزدیک به نیمی از سهام خگستر را در اختیار دارد و سهامدار عمده این شرکت است. جدول زیر سهامداران بالای یک درصد شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو را نشان می‌دهد.

سهامداران خگستر

در محصول سهامداران بورس انیگما تمام سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌ است، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. ستاد فرمان اجرایی امام به‌صورت تلفیقی بیش از 3 درصد نماد خگستر را در اختیار دارد که در جدول زیر نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی خگستر

تحلیل بنیادی خگستر

برای ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری ازجمله شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، لازم است ارزش مجموع دارایی‌های آن محاسبه شود. شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ دو نوع دارایی دارند. سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند که به آن پرتفوی بورسی گفته می‌شود. همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس، مانند سرمایه‌گذاری از طریق خرید طلا، ارز، املاک، اوراق و… یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند، نیز پرتفوی غیربورسی شرکت را تشکیل می‌دهند. برای تحلیل بنیادی خگستر پرتفوی بورسی و غیربورسی آن بررسی شده است.

پرتفوی بورسی خگستر

خگستر ضمن تنوع‌بخشی به پرتفوی سرمایه‌گذاری خود نسبت به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری تک‌بخشی اقدام نموده و علاوه بر آن بخشی از فعالیت حرفه‌ای خود را به بازار پول و سرمایه اختصاص داده است. در ادامه پرتفوی بورسی خگستر قابل مشاهده است. مجموع مازاد ارزش پرتفوی بورسی این شرکت نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان است.

پرتفوی بورسی خگستر

پرتفوی غیربورسی خگستر

شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو تمامی سهام شرکت‌های مرتبط با ایران‌خودرو مانند خدمات بیمه ایران‌خودرو، ریخته‌گری آلومینیوم ایران‌خودرو و صنایع ریخته‌گری ایران‌خودرو را در اختیار دارد. در ادامه بخشی از پرتفوی غیربورسی خگستر و ارزش‌گذاری هر یک از این شرکت‌ها توسط تیم تحلیلی انیگما قابل مشاهده است. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی محاسبه شده خگستر بیش از هزار و 300 میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی غیربورسی خگستر

برای محاسبه ارزش شرکت‌های موجود در پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی را تحلیل و ارزش‌گذاری کرد. تحلیل‌های انجام شده باید به‌طور پیوسته به‌روز شوند. تیمی متخصص در انیگما ارزش تمامی شرکت‌های غیربورسی را تحلیل و به‌روزسانی می‌کنند. برخی از تحلیل‌های پرتفوی غیربورسی خگستر توسط تیم انیگما در ادامه آمده است.

 • شرکت سرمایه‌گذاری سمند در تاریخ 31 شهریور 1400 حدود 7200 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 1500 میلیارد تومان داشته است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت، خالص ارزش دارایی‌های آن را می‌توان معادل 7500 میلیارد تومان دانست.

محاسبه NAV خگستر

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی خگستر حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده و حدود 6 هزار و 300 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای خگستر 3،957 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401٫01٫20 در سایتwww.tsetmc.com  حدود  98/3 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی خگستر

امتیاز خود را ثبت کنید
۶ دیدگاه
 1. من سایت های زیادی را مطالعه کردم ولی این سایت کامل ترین وبروز ترین وتخصصی ترین سایتی است که اطلاعات جامع وکامل شرکت های بورسی را ارائه می دهد تشکر

 2. سلام این تحلیل پ اشتباه محاسباتی دارد و در حساب شرکت ۲۵۰۰ میلیارد پول هست حدود ۵۰۰ میلیارد هم خودرو رو تابلو فروخت چند روز قبل یعنی ۳۰۰۰ میلیارد نقد الان شرکت داره و ناو میاد رو ۴۷۰ تومن

  1. سلام، دوست عزیز دارایی نقد شرکت در محاسبه NAV آن لحاظ شده است (وجه نقد در دارایی شرکت منعکس شده و با کم کردن بدهی از کل دارایی شرکت مبلغ باقی‌مانده در محاسبه NAV لحاظ شده است).
   خرید و فروش‌ها و سود و زیان ناشی از خرید فروش هم با توجه به گزارش عملکرد ماهانه که توسط شرکت منتشر می‌شود در تحلیل‌ها لحاظ شده و تحلیل به‌صورت اتوماتیک آپدیت می‌شود.
   اگر همچنان در خصوص شیوه محاسبه و دقت آن سوالی دارید می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا