تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کرمان «شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان»

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان در سال 1376 با هدف تسهیل و کمک به امر ایجاد و توسعه، تکمیل، بازسازی، نوسازی، راه‌اندازی و بهره‌برداری از طرح‌ها و انجام فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های مختلف تاسیس شد. هم‌اکنون این شرکت فعالیت‌های خود را در چند حوزه مختلف، به‌خصوص حوزه تولید انرژی، ساخت‌وساز و گردشگری ادامه می‌دهد. در این مقاله به تحلیل بنیادی و محاسبه NAV کرمان از طریق بررسی دارایی‌های آن پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

صنایعی که این شرکت و شرکت‌های زیرمجموعه‌ی آن در چارچوب فعالیت‌های تعریف شده در اساسنامه خود در آن‌ها مشغول به فعالیت هستند، شامل موارد ذیل است:

  • بخش صنعت برق: شرکت آرین ماهتاب گستر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه احداث نیروگاه و انرژی برق می‌باشد که شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان دارای 22٫2% سهام آن است. در حال حاضر با توجه به کل ظرفیت تولید برق در کشور، این شرکت به همراه واحدهای زیرمجموعه خود حدود 5% از برق تولیدی کشور را تولید می‌کند.
  • صنعت ساختمان: فعالیت‌های ساختمان و مسکن شرکت از طریق شرکت فرعی ساختمانی برج هزار کرمان انجام می‌شود که 100 درصد سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان می‌باشد.
  • صنعت معدن: فعالیت‌های معدنی شرکت از طریق شرکت فرعی صنایع روی کرمان صورت می‌پذیرد که 100 درصد سهام آن متعلق به گروه شرکت سرمایه‎‎گذاری توسعه و عمران استان کرمان می‌باشد.
  • صنعت خودرو: فعالیت‌های تولیدی، توزیع، فروش، صادرات و واردات رینگ و چرخ انواع خودرو از طریق شرکت فرعی شرکت رینگ مارال ارگ در مرحله قبل از بهره‌برداری می‌باشد که 50% سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان است.
  • صنعت میکروبیولوژی: فعالیت در زمینه تاسیس و راه‌اندازی آزمایشگاه و مطالعه در زمینه پلاسمای خون و سایر فرآورده‌های خونی از طریق شرکت صنعت و توسعه پلاسمای نوین که 10% سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان می‌باشد. لازم به ذکر است که این شرکت در مرحله قبل از بهره‌برداری است.
  • هتلداری: فعالیت‌های هتلداری و گردشگری شرکت از طریق شرکت فرعی هتل‌های بین‌المللی ماهان انجام می‌شود که 100 درصد سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان می‌باشد.

مهمترین سهامداران کرمان

شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران و ساختمان نوین از سهامداران مهم کرمان هستند. در ادامه لیست سهامداران بالای یک درصد این شرکت را قابل مشاهده است.

سهامداران کرمان

در محصول سهامداران انیگما می‌توان سهامداران شرکت‌ها را به‌صورت عادی و تلفیقی به همراه شرکت مادر مشاهده کرد. جدول زیر سهامداران کرمان به صورت تلفیقی را نشان می‌دهد.

سهامداران تلفیقی کرمان

تحلیلNAV  کرمان

برای محاسبه NAV یا همان ارزش خالص دارایی‌های کرمان، میزان پرتفوی بورسی و غیربورسی و همچنین حقوق صاحبان سهام این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی کرمان

نهادهای مالی بورس انرژی 3 میلیارد 700 تومان مازاد ارزش برای پرتفوی بورسی این شرکت دارد. جدول زیر نمادهای بورسی تحت اختیار این شرکت را نشان می‌دهد.

پرتفوی بورسی کرمان

پرتفوی غیربورسی کرمان

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان دارای مازاد ارزش اندکی در پرتفوی غیربورسی خود است. از شرکت‌های پرتفوی غیربورسی کرمان می‌توان به شرکت آرین ماهتاب گستر اشاره کرد که مالک بیش از 10 نیروگاه با ظرفیت بیش از 3000 مگاوات می‌باشد. این شرکت در سال 99 حدود 20000 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است. در ادامه بخشی از پرتفوی غیربورسی کرمان به همراه ارزش‌گذاری هر یک در این تحلیل قابل مشاهده است.

پرتفوی غیربورسی کرمان

با توجه به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی کرمان، مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی در حقوق صاحبان سهام لحاظ شده است. بنابراین مازاد ارزش در نظر گرفته شده برای پرتفوی غیربورسی صفر می‌باشد.

محاسبهNAV  کرمان

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی کرمان حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 4 هزار و 500 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش بورسی و غیربورسی کرمان بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم این نماد در تاریخ 7 دی 1400، 1،072 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در این تاریخ در سایت (www.tsetmc.com) تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV)، 84٫3 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کرمان

5/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا