تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کماسه «تأمین ماسه ریخته‌گری»

شرکت تأمین ماسه ریخته‌گری با نماد کماسه در سال 1351 تأسیس شد. این شرکت سال 1371 به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های این بخش در بورس تهران پذیرفته شد. موضوع اصلی فعالیت شرکت تهیه، استخراج، فرآوری و خرید و فروش ماسه‌های ریخته‌گری و همین‌طور بازیابی آن‌ها از طریق خرید یا تأسیس کارخانه بصورت مستقیم و غیرمستقیم است. بهره‌برداری از کارخانه در سال 1355 با ظرفیت 50 هزار تن در سال آغاز شد و در سال 1383 به 250 هزار تن افزایش یافت. در این مقاله به تحلیل بنیادی کماسه و محاسبه EPS آن پرداخته شده است.

مهم‌ترین سهامداران کماسه

بیشتر سهامداران کماسه، شخص حقیقی هستند. در جدول زیر تعداد، درصد و ارزش سهامداران عمده بالای 1 درصد را مشاهده می‌کنید.

سهامداران کماسه
برای دیدن تمامی سهامداران کماسه به سایت انیگما مراجعه کنید

محصولات شرکت

تولید اصلی شرکت شامل انواع ماسه‌های سیلیسی آرایش شده با هدف تأمین نیاز صنعت ریخته‌گری و همچنین انواع ماسه‌های سندبلاست و تصفیه‌خانه در سایزهای مختلف جهت صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه، لوله‌سازی، سدسازی و تصفیه آب و فاضلاب شهری می‌باشد.

میزان تولید و فروش شرکت 200 هزار تن در سال است. این میزان حدود 20 درصد از کل صنعت تولید ماسه‌های ریخته‌گری است.

با توجه به بحران خشکسالی و مشکلات کمبود آب بنظر می‌رسد که استفاده از چرخه‌های بازیافت آب و فیلتراسیون، امری ضروری در کشور باشد. تنوع محصولات شرکت این امکان را می‌دهد تا در این حوزه نیز برای محصولات خود بازار مصرف جدید فراهم کند.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

در جدول زیر میزان فروش، قیمت و مبلغ محصولات شرکت تأمین ماسه ریخته‌گری طی 3 دوره قابل مشاهده است. تولید و فروش شرکت در سال ۱۳۹۹ به ترتیب با رشد ۵ و ۷ درصدی نسبت به سال 98 روبرو بوده است، اما با توجه به رشد نرخ فروش محصولات شرکت، درآمد ناشی از فروش محصولات نسبت به سال 98 ، با افزایش حدود 70 درصدی همراه بوده است.

فروش کماسه

 مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه

مواد اولیه اصلی شرکت تأمین ماسه ریخته‌گری، بار معدنی است. در جدول زیر میزان مصرف بار معدنی و مواد کمکی مانند رزین، کلسیم و هگزامین و همچنین قیمت و مبلغ هریک باجزئیات قابل مشاهده است. همچنین نسبت مصرف محصولات نیز در ادامه جدول آمده است.

مواد اولیه کماسه

سربار

هزینه‌های سربار کماسه در 4 دوره مالی در جدول زیر آمده است. این هزینه‌ها شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… می‌باشند.

سربار کماسه

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان یکی از صورت‌های مالی اساسی مهم برای ارزش‌گذاری سهام یک شرکت است. در ادامه با بررسی صورت سود و زیان شرکت تأمین ماسه ریخته‌گری به تحلیل بنیادی کماسه و محاسبه سود یا به عبارتی EPS این شرکت پرداخته شده است.

صورت سود و زیان کماسه

بررسی و پیش‌بینی عملکرد فروش شرکت در سال 1400

پیش‌بینی می‌شود در سال 1400 شرکت با رشد فروش مقداری، با فرض ثبت رکورد 220 هزار تن، به فروش 107 میلیاردی در درآمدهای عملیاتی خود برسد. با اعمال نرخ افزایش حامل‌های انرژی، افزایش حقوق و دستمزد و میانگین نرخ دلار 22.500 تومانی برای سال 1400 به نظر می‌رسد شرکت توان ساخت سودی معادل 55 میلیارد تومان را داشته باشد. 

EPS و P/E تحلیلی دوره ی مالی 1400/12/29

اگر شرکت تأمین ماسه ریخته‌گری در سال 1400 حدود 191 تن ماسه ریخته‌گری با قیمت پیش‌بینی شده 475 هزار تومان و 28 تن ماسه صنعتی با قیمت‌ 450 هزار تومان به‌فروش برساند. درآمد کماسه برای سال 1400، حدود 100 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

همچنین اگر بهای تمام‌شده این شرکت با در نظر گرفتن افزایش حامل‌های انرژی پتروشیمی، نرخ افزایش حقوق و دستمزد، و تورم و دلار 22,500 تومان حدود 47 میلیارد تومان پیش‌بینی شود؛ سود خالص آن با کسر دیگر هزینه‌ها حدود 53 میلیارد تومان محاسبه می‌شود. این عدد به ازای هر سهم 2,428 ریال است که به آن EPS  سهام این شرکت گفته می‌شود. با توجه به قیمت روز تاریخ 1400/04/20  نسبت P/E برای این سهم 15/4 محاسبه شده است.

EPS کماسه

در ضمن طبق اطلاعیه شرکت پرداخت سود مربوط به سال مالی 1399 بعد از برگزاری مجمع از تاریخ 1400/10/1 لغایت 1400/12/29 از طریق مراجعه به شعب بانک ملی صورت خواهد پذیرفت.

ما در سایت انیگما تحلیل بنیادی تمامی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری را انجام داده‌ایم. این تحلیل‌ها به‌صورت پیوسته با تغییر متغیرها و قیمت‌گذاری‌ها به‌روز می‌شوند.

سایت انیگما این قابلیت را دارد که بتوانید کلیه مفروضات را طبق تحلیل خود تغییر دهید و نتیجه را در هر یک از انواع تحلیل‌ها مشاهده کنید. همچنین در این سایت می‌توانید سوالات خود درباره تحلیل‌ها را از تحلیلگران انیگما بپرسید.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا