تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کگل «شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر»

شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر يكی از شركت‌های فعال در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر به‌عنوان یکی از مطرح‌ترین قطب‌های فعال معدنی و صنعتی خاورمیانه است كه نقش مهمی در سياست‌گذاری و مديريت منطقه را برعهده دارد. اين شركت در حال حاضر با ظرفيت توليد بيش از 15 ميليون تن كنسانتره و بيش از 10 ميليون تن گندله بزرگترين توليدكننده كشور است. با اجرای پروژه‌های توسعه و بهينه‌سازی خطوط شرکت، در افق چشم‌انداز، مجموع تولیدات سالانه این شرکت به بيش 30 میلیون تن خواهد رسید. در این مقاله به تحلیل بنیادی کگل و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به شرح زیر است:

اكتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غيرفلزی از جمله سنگ‌آهن و توليد سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، كنسانتره، گندله، فولاد و انواع محصولات فولادی.

نصب، راه‌اندازی، تعميرات و نگهداری و بازرسی، سرویس ماشين‌آلات و تجهيزات مورد نياز شركت.

خريد و تهیه انواع ماشين‌آلات و تجهيزات و تأسيسات موردنياز برای انجام موضوع شركت.

مبادرت به كليه امور بازرگانی شامل خريد و فروش، صادرات و واردات و كليه امور و عملياتی كه بطور مستقيم يا غيرمستقيم در جهت اجرای موضوع شركت ضرورت داشته باشد.

جایگاه شرکت در صنعت

به گزارش سازمان زمين‌شناسی آمريکا مجموع ذخاير سنگ‌آهن جهان 176 ميليارد تن است كه عمده آن در كشور استراليا قرار دارد. ذخاير سنگ‌آهن استراليا 50 ميليارد تن اعلام شده است. پس از استراليا، برزيل، روسيه و چين به ترتيب با 34، 25 و 20 ميليارد تن در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند. ايران با دارا بودن 2٫7 ميليارد تن ذخاير شناسايی شده آهن در مقام نهم جهان جای گرفته است.

میزان تولید کنسانتره سنگ‌آهن

بر اساس آمار منتشر شده ميزان توليد كنسانتره سنگ‌آهن معادن بزرگ و عمده در كشور در سال 1399، بالغ بر 47,7 ميليون تن بوده است. از اين ميزان 15,341,417 تن كنسانتره سنگ‌آهن توسط شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر توليد شده است. باتوجه به این میزان تولید، شرکت با كسب سهم 32 درصدی رتبه اول توليد اين محصول در كشور را در اختیار دارد و نسبت به سال 1398 به میزان 2 درصد رشد داشته است.

میزان تولید گندله

همچنین طبق این آمار ميزان توليد گندله در مجتمع‌های فولادی و معدنی كشور در سال 1399 حدود 46 ميليون تن و سهم شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر از این میزان 12,239,840 تن بود. بنابراین شرکت در تولید این محصول استراتژيک نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

مهمترین سهامداران کگل

گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و فولاد مبارکه اصفهان از مهمترین سهامداران کگل هستند. در ادامه سهامداران بالای یک درصد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نمایش داده شده است.

سهامداران کگل

در محصول سهامداران انیگما دیگر سهامداران حقوقی‌ زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌اند نیز به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. به‌صورت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. نزدیک به 8 درصد از سهام کگل متعلق به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌باشد که قالب سهام عدالت عرضه شده‌اند.

سهامداران تلفیقی کگل

محصولات و بازارهای اصلی شرکت

مشتريان اصلی شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر شامل شركت‌های فولاد مباركه، فولاد كاوه جنوب، فولاد هرمزگان، فولاد خراسان، فولاد خوزستان، مجتمع جهان فولاد سيرجان و شركت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر می‌باشد.

محصولات قابل فروش شركت گل‌گهر شامل كنسانتره و گندله سنگ‌آهن است. محصول كنسانتره علاوه بر فروش به مشتريان داخلی به بازارهای جهانی نيز صادر می‌شود. فرآيند فروش محصولات كنسانتره و گندله به مشتريان داخلی از طريق انعقاد قراردادهای فروش ساليانه و با نرخ مشخصی بر اساس ميانگين قيمت فروش شمش فولاد خوزستان در دوره‌های سه ماهه انجام می‌گيرد.

در خصوص فروش صادراتی كنسانتره شركت طبق برنامه‌ريزی انجام شده قبلی و بررسی قــيمت‌های جهانی اقدام به برگزاری مزايده می‌نمايد و برنده از اين طريق مشخص می‌شود. بازارهای اصلی شركت مشتمل بر صنعت استخراج كانه‌های فلزی و تامين مواد اوليه در بخش صنعت فولاد كشور می‌باشد.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات کگل

سياست فروش محصولات شركت، كسب سود و ايجاد ارزش افزوده بيشتر در فروش محصولات توليدی است. اهداف و سياست‌گذاری شركت برای ارزش افزوده در فروش داخلی و صادراتی فروش، تامين مواد اوليه شركت‌های فولادی داخلی است.

در ادامه لیست میزان، قیمت و مبلغ فروش شرکت آمده است. با توجه به میزان فروشی که شرکت تاکنون در سال 1400 داشته است، میزان فروش شرکت در سال 1401 در حدود میزان فروش سال گذشته پیش‌بینی می‌شود. با توجه به افزایش قیمت‌های در نظر گرفته شده، مبلغ فروش شرکت تا پایان سال 1401حدود 60 هزار میلیارد پیش‌بینی می‌شود.

فروش کگل

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

مواد اولیه شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر شامل سنگ‌آهن مگنتیت خام است که میزان مصرف، قیمت، مبلغ و نسبت مصرف آن در جدول زیر آمده است.طبق پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما، شرکت در سال مالی 1401 بابت مواد اولیه خود بیش از 24 هزار میلیارد تومان هزینه خواهد کرد. ظرفیت بهره‌برداری از معادن طبق آخرین پروانه بهره‌برداری سالانه 8,570,000 تن است که برای کل سال در نظر گرفته شده است.

مواد اولیه کگل

سربار کگل

آیتم‌های سربار شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در ۴ دوره مالی گذشته و پیش‌بینی هر یک تا انتهای سال 1401 در جدول زیر آمده است. طبق این پیش‌بینی سربار این شرکت تا انتهای سال حدود 12 هزار میلیارد خواهد بود.

حق انتفاع بهره‌برداری از معادن برابر درصدهای مشخصی از مبلغ فروش به‌صورت 20% فروش سنگ‌آهن خام و دانه‌بندی، 19% فروش کنسانتره و 15/5% فروش هر تن کنسانتره فروش رفته برای محصول گندله فروخته شده در نظر و در آیتم سایر سربار لحاظ شده است.

سربار کگل

صورت سود و زیان کگل

صورت سود و زیان شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در ۴ دوره مالی گزارش شده و پیش‌بینی آن تا پایان سال 1401 به شرح زیر است.

صورت سود و زیان کگل

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1401/12/29

در تحلیل بنیادی کگل نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401، 50 درصد در نظر گرفته شده است. همچنین این تحلیل با میانگین قیمت دلار 25 هزار تومان در سال 1401 محاسبه شده است.

با در نظر گرفتن قیمت بیلت به میزان 683 دلار بر تن میزان سود خالص این شرکت به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) منتهی به دوره 12 ماهه سال 1401، 1,451 ریال پیش‌بینی شده است. نسبت قیمت این سهم در سایت www.tsetmc.com به EPS آن در تاریخ 7 اردیبهشت1401 (نسبت P/E فوروارد) 8/7 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کگل

  • شما می‌توانید مفروضات مدنظر خود را در سایت انیگما وارد کرده و EPS سال 1401 را طبق تحلیل خود مشاهده کنید. برای مشاهده و تغییر مفروضات مدنظر خود به تحلیل کگل در سایت انیگما مراجعه کنید.
امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا