تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کگل – شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

در این مقاله تحلیل کگل به‌عنوان يكی از شركت‌های فعال در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر و یکی از مطرح‌ترین قطب‌های فعال معدنی و صنعتی خاورمیانه انجام شده است. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نقش مهمی در سياست‌گذاری و مديريت منطقه بر عهده دارد. اين شركت در حال حاضر با ظرفيت توليد بيش از 15 ميليون تن كنسانتره و بيش از 10 ميليون تن گندله بزرگترين توليدكننده كشور است. با اجرای پروژه‌های توسعه و بهينه‌سازی خطوط شرکت، در افق چشم‌انداز، مجموع تولیدات سالانه این شرکت به بيش 30 میلیون تن خواهد رسید. در این مقاله به تحلیل بنیادی کگل و محاسبه EPS و P/E فوروارد این شرکت پرداخته شده است.

می‌توانید برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی انواع شرکت‌های بورسی مقاله تحلیل بنیادی چیست را مطالعه کنید.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به شرح زیر است:

  • اكتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غيرفلزی از جمله سنگ‌آهن و توليد سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، كنسانتره، گندله، فولاد و انواع محصولات فولادی.
  • نصب، راه‌اندازی، تعميرات و نگهداری و بازرسی، سرویس ماشين‌آلات و تجهيزات مورد نياز شركت.
  • خريد و تهیه انواع ماشين‌آلات و تجهيزات و تأسيسات موردنياز برای انجام موضوع شركت.
  • مبادرت به كليه امور بازرگانی شامل خريد و فروش، صادرات و واردات و كليه امور و عملياتی كه بطور مستقيم يا غيرمستقيم در جهت اجرای موضوع شركت ضرورت داشته باشد.

جایگاه شرکت در صنعت

به گزارش سازمان زمين‌شناسی آمريکا مجموع ذخاير سنگ‌آهن جهان 180 ميليارد تن است كه عمده آن در كشور استراليا قرار دارد. ذخاير سنگ‌آهن استراليا 51 ميليارد تن اعلام شده است. پس از استراليا، برزيل، روسيه و چين به ترتيب با 34، 25 و 20 ميليارد تن در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند. ايران با دارا بودن 2٫7 ميليارد تن ذخاير شناسايی شده آهن در مقام نهم جهان جای گرفته است.

میزان تولید کنسانتره سنگ‌آهن در تحلیل بنیادی کگل

بر اساس آمار منتشر شده ميزان توليد كنسانتره سنگ‌آهن معادن بزرگ و عمده در كشور در سال 1400، بالغ بر 49,2 ميليون تن بوده است. از اين ميزان 15,498,966 تن كنسانتره سنگ‌آهن توسط شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر توليد شده است. باتوجه به این میزان تولید، شرکت با كسب سهم 31.46 درصدی رتبه اول توليد اين محصول در كشور را در اختیار دارد و نسبت به سال 1399 به میزان 1 درصد رشد داشته است.

میزان تولید گندله در تحلیل کگل

همچنین طبق این آمار منتشر شده در تحلیل کگل، ميزان توليد گندله در مجتمع‌های فولادی و معدنی كشور در سال 1400 حدود 50 ميليون تن و سهم شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر از این میزان 12,307,947 تن بود. بنابراین شرکت در تولید این محصول استراتژيک نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

سرمایه و ترکیب سهامداران کگل

سرمایه کگل در بدو تاسیس مبلغ 100 میلیارد ریال بوده است. این سرمایه طی چندین مرحله به مبلغ 100,000 میلیارد تومان افزایش یافته است. طبق تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده در تاریخ 1400/12/02، افزایش سرمایه کگل از 100،000 میلیارد تومان به 200,000 میلیارد تومان (40 درصد از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران و 60 درصد از محل سود انباشته) بوده است. در حال حاضر، شرکت برنامه افزایش سرمایه از 200,000 میلیارد ریال به 360,000 میلیارد ریال را در دستور کار خود قرار داده است.

گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و فولاد مبارکه اصفهان از مهمترین سهامداران کگل هستند. در ادامه سهامداران بالای یک درصد در تحلیل کگل نمایش داده شده است.

سهامداران کگل

در محصول سهامداران انیگما دیگر سهامداران حقوقی‌ زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌اند نیز به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. به‌صورت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. نزدیک به 36 درصد از سهام کگل متعلق به فولاد مبارکه اصفهان می‌باشد. در لیست زیر سهامداران تلفیقی بالای درصد در تحلیل بنیادی کگل نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

محصولات و بازارهای اصلی شرکت

مشتريان اصلی شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر شامل شركت‌های فولاد مباركه، فولاد كاوه جنوب، فولاد هرمزگان، فولاد خراسان، فولاد خوزستان، مجتمع جهان فولاد سيرجان و شركت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر می‌باشد.

محصولات قابل فروش شركت گل‌گهر شامل كنسانتره و گندله سنگ‌آهن است. محصول كنسانتره علاوه بر فروش به مشتريان داخلی به بازارهای جهانی نيز صادر می‌شود. فرآيند فروش محصولات كنسانتره و گندله به مشتريان داخلی از طريق انعقاد قراردادهای فروش ساليانه و با نرخ مشخصی بر اساس ميانگين قيمت فروش شمش فولاد خوزستان در دوره‌های سه ماهه انجام می‌گيرد.

در خصوص فروش صادراتی كنسانتره شركت طبق برنامه‌ريزی انجام شده قبلی و بررسی قــيمت‌های جهانی اقدام به برگزاری مزايده می‌نمايد و برنده از اين طريق مشخص می‌شود. بازارهای اصلی شركت مشتمل بر صنعت استخراج كانه‌های فلزی و تامين مواد اوليه در بخش صنعت فولاد كشور می‌باشد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل کگل

سياست فروش محصولات شركت، كسب سود و ايجاد ارزش افزوده بيشتر در فروش محصولات توليدی است. اهداف و سياست‌گذاری شركت برای ارزش افزوده در فروش داخلی و صادراتی فروش، تامين مواد اوليه شركت‌های فولادی داخلی است.

در ادامه لیست مقدار، قیمت و مبلغ فروش شرکت آمده است. با توجه به مقدار فروشی که شرکت تاکنون در سال 1401 داشته است، مقدار شرکت در سال 1402 حدود 7 درصد بیشتر از سال جاری پیش‌بینی می‌شود. با توجه به افزایش قیمت‌های در نظر گرفته شده در تحلیل بنیادی کگل، مبلغ فروش شرکت تا پایان سال 1402 حدود 56 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

فروش در تحلیل کگل

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی در تحلیل بنیادی کگل

مواد اولیه شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر سنگ‌آهن مگنتیت خام است که مقدار مصرف، قیمت و مبلغ آن در جدول زیر آمده است. کگل در دوره 9 ماهه منتهی به 1401/09/30 مبلغ 9,226 میلیارد تومان برای تامین مواد اولیه مصرفی خود هزینه کرده است. در تحلیل کگل طبق پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما، شرکت در سال مالی 1401 بابت مواد اولیه خود مبلغ 12 هزار میلیارد تومان هزینه خواهد کرد. ظرفیت بهره‌برداری از معادن طبق آخرین پروانه بهره‌برداری سالانه 8,570,000 تن است که برای کل سال در نظر گرفته شده است.

مواد اولیه در تحلیل بنیادی کگل

سربار کگل

آیتم‌های سربار شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در ۴ دوره مالی گذشته و پیش‌بینی هر یک تا انتهای سال 1402 در جدول زیر آمده است. هزینه سربار کگل در 9 ماهه ابتدای سال 1401 حدود 10 میلیارد تومان بوده است. طبق جدول زیر عمده هزینه سربار مربوط به سوخت و هزینه حمل و نقل و انتقالات است. طبق این پیش‌بینی سربار این شرکت تا انتهای سال 1402 حدود 18 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

حق انتفاع بهره‌برداری از معادن برابر درصدهای مشخصی از مبلغ فروش به‌صورت 20% فروش سنگ‌آهن خام و دانه‌بندی، 19% فروش کنسانتره و 15/5% فروش هر تن کنسانتره فروش رفته برای محصول گندله فروخته شده در نظر و در آیتم سایر سربار لحاظ شده است.

سربار

صورت سود و زیان در تحلیل کگل

صورت سود و زیان شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در ۴ دوره مالی گزارش شده و پیش‌بینی آن تا پایان سال 1402 به شرح زیر است. مطابق این جدول بهای تمام‌شده شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به آذر 1401 مبلغ 21 هزار و 690 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود 15 درصد افزایش یافته است. در تحلیل بنیادی کگل سود ناخالص سال مالی 1402 مبلغ 15 هزار و 281 میلیارد تومان برآورد شده است. با در نظر گرفتن سایر درآمدها و هزینه‌ها سود خالص کگل به ازای هر سهم 531 ریال پیش‌بینی می‌شود.

صورت سود و زیان در تحلیل کگل

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

سود مجمع (DPS) کگل

طبق صورت سود و زیان کگل، این شرکت در پایان سال مالی 1400 به ازای هر سهم مبلغ 2,085 ریال سود خالص ساخته است. تاریخ مجمع عمومی عادی سالیانه کگل 1401/04/18 بود. با توجه به تصمیمات صورت گرفته در این مجمع سود نقدی کگل 1,270 ریال تصویب شده است.

تاریخ پرداخت سود سهامداران حقیقی ثبت نام شده در سامانه سجام از یکم شهریورماه 1401 بوده است. سود سهامداران حقیقی دارای کد سجام از طریق سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز شد. همچنین سهامداران فاقد کد سجام سود خود را از یکم آبان‌ماه 1401 با در دست داشتن کارت ملی  و مراجعه به شعب بانک تجارت دربافت کردند.

سهامداران حقوقی نیز در مهلت قانونی با ارائه درخواست کتبی، اعلام شماره حساب و شبا به همراه آگهی آخرین تغییرات به آدرس شرکت سود خود را دریافت نمودند.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی کگل منتهی به 1402/12/29

در تحلیل بنیادی کگل نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1402، 30 درصد در نظر گرفته شده است. همچنین این تحلیل با میانگین قیمت دلار 35 هزار تومان در سال 1402 محاسبه شده است.

با در نظر گرفتن 572 دلار بر تن برای قیمت بیلت در تحلیل کگل ، میزان سود خالص این شرکت به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) منتهی به دوره 12 ماهه سال 1402، 531 ریال پیش‌بینی شده است. نسبت قیمت این سهم در سایت www.tsetmc.com به EPS آن در تاریخ 1401/12/20 (6,570 ریال) نسبت P/E فوروارد کگل 12.4محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کگل

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

نمودار قیمتی کگل

چارت زیر روند قیمتی سهم در تحلیل بنیادی کگل را نشان می‌دهد. این شرکت با توجه به نوسانات قمیتی که داشته در تاریخ 1401/04/21 به بالاترین قیمت خود به ارزش بازار 221 میلیارد تومان رسیده است. سپس قیمت سهم کگل با سیر نزولی همراه شده است و در حال حاضر با توجه به قیمت روز کگل تاریخ 1401/12/20 ارزش بازار کگل 187 میلیارد تومان است. قیمت  سهام کگل در این بازه زمانی 15 درصد افت داشته است.

چارت قیمتی

سوالات متداول

سهامداران عمده کگل کدام‌اند؟

بانک سپه و شرکت فولاد مبارکه اصفهان از سهامداران عمده کگل هستند.

تاریخ مجمع سالیانه کگل چه زمانی است؟

مجمع عمومی سالیانه منتهی به 1400/12/29 در تاریخ 18 تیر 1401 برگزار شد.

ای پی اس تحلیلی کگل برای سال مالی 1402 چقدر است؟

طبق محاسبه تحلیلگران انیگما EPS فوروارد منتهی به سال 1402 کگل 531 ریال خواهد بود.

3.1/5 - (7 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا