تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کاما – شرکت باما

در این مقاله تحلیل کاما به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های معدنی در ایران انجام شده است. شرکت باما سال 1334 در شهرستان اصفهان به‌بهره‌برداری رسید. این شرکت فرآیندهای اکتشاف، استخراج و فرآوری (فلوتاسیون) را انجام می‌دهد. محصولات تولیدی شرکت باما شامل کنسانتره روی و کنسانتره سرب است. شرکت باما در سال 1382 با نماد کاما در گروه استخراج کانه‌های فلزی مورد پذیرش بورس اوراق بهادار قرار گرفت. در این مقاله به تحلیل بنیادی کاما و محاسبه EPS و P/E تحلیلی آن پرداخته شده است.

جایگاه باما در صنعت

شرکت باما اولین تولیدکننده کنسانتره سولفور روی و سرب در کشور و بزرگ‌ترین معدن در استان اصفهان است. این شرکت در بین شرکت‌های فعال در این صنعت با حجم فروش معادل 7٬634 میلیارد ریال در رده دوم قرار دارد. شرکت‌های ذوب روی اصفهان، تولیدی و صنعتی شاهین روی سپاهان، کانی کربن طبس، سرزمین جلگه‌های آسمانی، کیمیا فرآوران زرین و بهپوران صفه از شرکت‌های تابعه باما هستند.

تکنولوژی مورد استفاده در شرکت باما

تکنولوژی مورداستفاده در تولید محصولات شرکت باما به‌صورت زیر است:

  • عملیات اکتشاف در این شرکت شامل شناسایی، پی‌چوبی، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس‌های مختلف، مطالعات ژئو شیمیایی، تعریف نقاط حفاری و مغزه‌گیری است.
  • روش مورد استفاده در معدن روباز OPEN PIT (پلکانی روباز) می‌باشد که این فرآیند شامل حفاری، آتش‌باری دپو، بارگیری و حمل است.
  • روش مورد استفاده در معدن زیرزمینی Sub Level Stoping (استخراج طبقات فرعی) و Pillar & Slope Room (استخراج اتاق و پایه در شیب) می‌باشد. فرآیند مذکور شامل حفاری توسط دستگاه‌های جامبو دریل، سیمبا دریل، آتش‌باری با الگوی تونلی، بارگیری (توسط لودرهای زیرزمینی و روباز) و حمل است.
  • فرآیند تولید شامل مراحل سنگ‌شکن، آسیاب و واحد کانه‌آرایی به روش فلوتاسیون (شناورسازی) است.
  • فرآیند پرعیار‌سازی ماده معدنی کم‌عیار با استفاده از دستگاه‌های هوی مدیا و اسپیرال می‌باشد.
  • آزمایشگاه با استفاده از دستگاه‌های جذب اتمی و تیتراسیون جهت تعیین عناصر سرب، روی و سایر ترکیبات با دقت در حال کار هستند.

سرمایه و ترکیب سهامداران کاما

سرمایه کاما در بدو تاسیس مبلغ 0٫3 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش یافته است. در حال حاضر باتوجه به آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال 1399، سرمایه کاما از محل سود انباشته به مبلغ 10٬000٬000 میلیارد ریال رسیده است.

گروه صنعتی و معدنی امیر با بیش از 49 درصد از سهام کاما، سهامدار عمده این شرکت محسوب می‌شود. در لیست زیر سهامداران بالای یک درصد به همراه ارزش آن‌ها در تحلیل بنیادی کاما قابل مشاهده است.

سهامداران کاما

شرکت صنعتی آراسته معدن به‌صورت تلفیقی به‌همراه زیرمجموعه‌های خود بیش از نیمی از سهام کاما را در اختیار دارد. منظور از سهامدار تلفیقی سهامداری است که به‌صورت غیرمستقیم و به‌واسطه زیرمجموعه‌های خود دارای درصدی از سهام یک شرکت باشد. سهامداران تلفیقی تمامی شرکت‌ها در محصول سهامداران انیگما قابل مشاهده است.

سهامداران تلفیقی شرکت باما

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل بنیادی کاما

کربنات روی، شمش روی، کنسانتره کربنات سرب و کنسانتره سولفوره روی و… از محصولات کاما هستند. محصولات كنسانتره سولفور روی و سرب و شمش روی عمدتا از طريق بازاريابی جهانی LME و با قيمت جهانی به‌فروش می‌رسند. كربنات و پودر اكسيد روی نیز براساس مصوبه هيئت‌مديره در بازار داخلی به‌فروش می‌رسند. کاما در دوره 9 ماهه منتهی به تاریخ 1401/09/30 حدود 141 هزار تن از محصولات خود را ‌به‌فروش رسانده است. مبلغ حاصل از فروش این محصولات در همین دوره نزدیک به 900 میلیارد تومان بوده است. در تحلیل کاما مبلغ حاصل از فروش محصولات تا پایان سال مالی 1402 مبلغ 1٬382 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

فروش در تحلیل کاما

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل کاما

شرکت باما مواد اولیه مصرفی خود را از طریق استخراج از معادن شرکت و خرید مواد معدنی به قیمت تمام‌شده تامین می‌کند. کاما در دوره 9 ماهه منتهی به آذرماه 1401 مبلغ 373 میلیارد تومان برای تامین مواد اولیه خود هزینه کرده است. در تحلیل بنیادی کاما این مبلغ نسبت به دوره مشابه سال 1400، 2 درصد کاهش یافته است.

مواد اولیه در تحلیل بنیادی کاما

سربار در تحلیل بنیادی کاما

اقلام سربار شرکت باما شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و هزینه مواد مصرفی است. هزینه سربار در تحلیل کاما برای دوره 9 ماهه منتهی به تاریخ 1401/09/30 مبلغ 132 میلیارد تومان بوده است. عمده هزینه سربار در این دوره مربوط به سوخت است. باتوجه به افزایش 30 درصدی نرخ حقوق و دستمزد در سال 1402، هزینه حقوق و مزایا در این سال مبلغ 45 میلیارد تومان برآورد می‌شود. در جدول زیر تمامی آیتم‌های سربار کاما در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 قابل مشاهده است.

سربار شرکت باما

صورت سود و زیان در تحلیل کاما

بهای تمام‌شده شرکت باما در دوره 9 ماهه منتهی به آذرماه 1401 معادل 553 میلیارد تومان بوده است. این مبلغ نسبت به دوره مالی سال 1400 (مجموعا 233 میلیارد تومان) به میزان 57 میلیارد تومان ناشی از افزایش نرخ و 176 میلیارد تومان ناشی از افزایش مقدار فروش رشد داشته است. در تحلیل بنیادی کاما ، با کسر بهای تمام‌شده از درآمدهای عملیاتی، سود ناخالص در این دوره 344 میلیارد تومان با حاشیه سود ناخالص 38 درصد است. باتوجه به مقادیر موجود در صورت سود و زیان کاما سود خالص شرکت در پایان سال مالی 1402 نزدیک به 460 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

صورت سود و زیان در تحلیل کاما

سود مجمع (DPS) کاما

شرکت باما در پایان سال مالی 1400 به‌ازای هر سهم 339 ریال سود خالص (EPS) ساخته است. تاریخ مجمع عمومی عادی سالیانه کاما 1401/04/14 بود. براساس تصمیمات این مجمع، سود نقدی شرکت به ازای هر سهم 34 ریال تصویب شده است.

سود سهامداران حقیقی، صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری در مردادماه و سود سنواتی سهامداران حقیقی در آبان‌ماه 1401 پرداخت شد. همچنین سود سهامداران حقوقی طی دی‌ماه و بهمن‌ماه واریز شد. لذا سهامداران می‌بایست نسبت به تکمیل اطلاعات خود در سامانه سجام اقدام کنند.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به سال مالی 1402

در تحلیل بنیادی کاما نرخ شمش روی 2٬618 دلار بر تن و نرخ سرب 2٬104 دلار بر تن در نظر گرفته شده است. اگر در سال 1402 نرخ میانگین دلار 40 هزار تومان و تورم 30 درصد فرض شود، آن‌گاه EPS تحلیلی کاما 230 ریال پیش‌بینی می‌شود. همچنین با تقیسم قیمت روز این سهم در تاریخ 1402/02/17 در سایت www.tsetmc.com بر ای پی اس تحلیلی، نسبت P/E فوروارد در تحلیل کاما معادل 34.5 محاسبه می‌شود.

تحلیل بنیادی کاما

نمودار قیمتی کاما

چارت زیر روند قیمتی سهام کاما را نشان می‌دهد. قیمت سهام کاما در تاریخ 1399/05/07 به بالاترین قیمت خود به ارزش بازار بیش از 32 هزار میلیارد تومان رسید. سپس با افت قیمت شدیدی مواجه شد. اما از اواخر سال 1401 روند صعودی قیمت کاما آغاز شده و امروز (تاریخ 1402/02/17) با قیمت 7٬940 ریال معامله شده است. در تحلیل کاما ارزش بازار این نماد در تاریخ مذکور حدود 16 هزار میلیارد تومان است.

نمودار قیمتی سهام شرکت باما
5/5 - (4 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا