تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی غزر – شرکت زر ماکارون

در این مقاله به تحلیل غزر (شرکت زر ماکارون) و بررسی صورت‌های مالی این شرکت پرداخته شده است. شرکت زر ماکارون وابسته به گروه صنعتی پژوهشی زر، بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی ماکارونی و مواد غذایی بر پایه‌ی آرد در کشور است. این شرکت در سال 1384 تأسیس و سهام آن در سال 1399 با نماد غزر در بورس اوراق بهادار عرضه شد. در ادامه به تحلیل بنیادی غزر و محاسبه‌ی EPS فوروارد آن پرداخته شده است.

شما می‌توانید در مقاله‌ی تحلیل بنیادی چیست با تحلیل بنیادی و روش‌های آن بیشتر آشنا شوید.

جایگاه زر ماکارن در صنعت غذایی

موضوع فعالیت شرکت شامل تهیه، تولید و بسته‌بندی انواع ماکارونی است. از محصولات این شرکت می‌توان به پاستا، پودر کیک، آرد، رشته و سایر محصولات اشاره کرد. شرکت زرماکارون با ظرفیت تولید ۴ میلیون تن در سال، بخش قابل توجهی از ماکارونی و مواد غذایی بر پایه‌ی آرد در داخل کشور را تولید می‌کند. همچنین این شرکت در حال حاضر بزرگ‌ترین صادرکننده‌ی انواع ماکارونی در کشور است. این شرکت توانسته با افزایش تعداد سیلوهای غلات خود، بالاترین توان ذخیره‌سازی یکجا را در کشور کسب کند و با راه اندازی ۵ خط تولید آرد در مقام نخست بیشترین ظرفیت تولید یکجای انواع آرد در ایران قرار گیرد.

سهامداران عمده‌ در تحلیل غزر

سهامداران غزر به شرح زیر می‌باشند. طبق جدول زیر مرتضی سلطانی بنیان‌گذار گروه صنعتی زر با 38.39 درصد مالکیت، آرش سلطانی با 12 درصد و گروه صنعتی پژوهشی فرهیختگان زرنام با 9.86 درصد مالکیت، سهامداران عمده  شرکت زرماکارون هستند.

سهامداران غزر

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل غزر

جدول زیر مقدار فروش شرکت زر ماکارون را نشان می‌دهد. شرکت زر ماکارون محصولات خود را از طریق دو شرکت زرنگار و زرپخش توزیع می‌کند. طبق جدول زیر مقدار فروش شرکت در دوره‌ی ۹ ماهه منتهی به 1401/09/30 نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل 30 درصد افزایش داشته است. از لحاظ مقداری بیشترین فروش متعلق به رشته‌ی آش صادراتی بوده است.

مقدار فروش

مبلغ فروش در تحلیل بنیادی غزر به شرح زیر است. طبق جدول زیر درآمد حاصل از فروش دوره‌ی منتهی به 1401/09/30 نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته 80 درصد افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 1401 درآمد عملیاتی به  4٬416  میلیارد برسد.

مبلغ فروش در تحلیل غزر

مواد اولیه در تحلیل بنیادی غزر

ماده‌ی اولیه زرماکارون آرد و سایر افزودنی‌ها می‌باشد. جدول زیر مبلغ مصرف مواد اولیه در این شرکت را نشان می‌دهد. طبق جدول در دوره‌ی منتهی به 1401/09/30 مبلغ مصرف مواد اولیه برای آرد معادل 1٬877 میلیارد تومان و برای سایر مواد 441 میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل به ترتیب 150 و 56 درصد افزایش داشته است.

مواد اولیه در تحلیل بنیادی غزر

سربار

هزینه‌های سربار عمدتاً شامل حقوق و دستمزد، استهلاک و سایر هزینه‌ها می‌باشند. هزینه‌های سربار در دوره‌ی منتهی به 1401/09/30، حدود 88 میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل 50 درصد افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال ۱۴۰۱ هزینه‌های سربار به حدود 134 میلیارد تومان نیز برسد. لازم به ذکر است در این تحلیل افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 به میزان ۵۰ درصد درنظر گرفته شده است.

سربار زر ماکارون

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی غزر

صورت سود و زیان در تحلیل غزر به صورت زیر می‌باشد. در نیم‌سال ۱۴۰۱ سود خالص غزر معادل 283 میلیارد بوده که تقریباً معادل سود خالص نیم‌سال اول ۱۴۰۰ است. پیش‌بینی می‌شود سود خالص تا پایان سال ۱۴۰۱ به 563 میلیارد تومان برسد.

صورت سود و زیان

سود نقدی (DPS) غزر

در تحلیل غزر، طبق صورت‌جلسه مجمع‌عمومی عادی سالیانه منتهی به سال مالی 1400، سود نقدی برای هر سهم 65 ریال در نظر گرفته و مابقی سود قابل تخصیص به سود انباشته منتقل شد. سهامداران حقیقی از تاریخ 1401/06/30 و از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، سود غزر را دریافت خواهند کرد. همچنین سهامداران حقوقی، صندوق‌های سرمایه گذاری و سبدگردان‌ها نیز از تاریخ مذکور از طریق حساب بانکی معرفی شده در سامانه‌ی سجام می‌توانند سود خود را دریافت کنند.

محاسبه EPS و P/E  تحلیلی منتهی به 1401/12/29 نماد غزر

مفروضات زیر برای محاسبه ای پی اس و پی بر ای غزر استفاده شده است.

  • 10 درصد نرخ افزایش حامل‌های انر‌ژی در سال ۱۴۰۱
  • 50 درصد نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۱
  • 30 درصد تورم در سال ۱۴۰۱

مفروضات بالا به همراه تمامی نکات تحلیلی از جمله نرخ دلار، جزئیات محصولات و… در قسمت خلاصه تحلیل در سایت انیگما قید شده است. همچنین می‌توانید مراحل انجام تحلیل بنیادی را در مقاله آموزش تحلیل بنیادی مطالعه کنید.

با توجه به مفروضات فوق و قیمت سهام غزر در زمان نگارش این مقاله در سایت ww.tsetmc.com (3,327 ریال)، نسبت P/E فوروارد غزر 10.6 محاسبه شده است. همچنین میانگین P/E و EPS تحلیلگران بر مبنای پیش‌بینی‌های مشترکین انیگما می‌باشد.

تحلیل بنیادی غزر
تحلیل بنیادی غزر

وضعیت معاملات و قیمت سهام زر ماکارون

نمودار زیر تغییرات قیمتی سهام غزر را نشان می‌دهد. سهام شرکت زر ماکارون در سال ۱۳۹۹ در بالاترین قیمت خود (7,300 تومان) با ارزش بازار حدود 11 هزار میلیارد تومان بوده است. قیمت این سهم پس از ریزش 60 درصدی، هم اکنون در محدوده 4,000 تومان با ارزش بازار 7 هزار میلیارد تومان در حال نوسان است.

چارت قیمتی غزر
4.5/5 - (2 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا