تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی فسازان «شرکت غلتک‌سازان سپاهان»

شرکت غلتک‌سازان سپاهان با نماد فسازان یکی از برترین شرکت‌های فعال در صنعت فلزات اساسی است. این شرکت با بهره‌گیری از دانش روز و امکانات خود توانسته است جایگاه خوبی میان رقبای خود در صنعت کسب کند. در این مقاله به معرفی، مزایای رقابتی، محصولات شرکت، طرح‌های توسعه‌‌ای و تحلیل بنیادی فسازان پرداخته شده است.

جایگاه فسازان در صنعت

شركت غلتک‌سـازان سپاهان به‌عنوان يک مجموعه تخصصی و كيفی با هـدف ريخته‌گری قطعات سنگين و فوق‌سنگين چدنی و فولادی، با ظرفيت توليد سـاليانه 20 هزار تن انواع قطعات چدنی و فولادی تا وزن 100 تن و همچنين 150 هزار تن شمش فولادی به روش ريخته‌گری مداوم تاسيس شد. از سالن‌ها و فضاهای توليدی این شرکت می‌توان به سالن ريخته‌گری قطعات سنگين، ‌كوره‌های ذوب، سالن ريخته‌گری پيوسته CCM، سالن توليد غلتک‌های فوق‌سنگين از جمله غلتک‌های پشتيبان، ‌سالن عمليات حرارتی كارگاه مدلسازی و… اشاره كرد.

بر اساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در سال 1400 در تولید مجموع محصولات فولادی نسبت به سال 1399 کاهش 7 درصدی داشته است. یکی از دلایل این کاهش محدودیت‌های انرژی در فصل تابستان و زمستان بوده است.

شرکت غلتک‌سازان سپاهان دارای دو خط تولید مجزا برای قطعه‌ریزی و تولید شمش است. این شرکت با نصب کوره‌های جدید، تامین برق و مسیر انتقال قدرت از پست شهرک به شرکت و تامین دوساله قطعات یدکی وارداتی و همچنین طرح توسعه سالن ذوب و ریخته‌گری در سال 1400 موفق به تولید حدود 168 هزار تن انواع شمش ریخته‌گری مداوم و 5,594 تن انواع قطعات ریخته‌گری شد.

مزیت‌های رقابتی فسازان

شرکت غلتک‌سازان سپاهان در صنعت خود دارای مزیت‌های رقابتی نسبت به سایر شرکت‌ها است که در ادامه مطرح شده‌اند.

امکان استفاده از آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه در کوره‌های القایی

استفاده از آهن اسفنجی برای تولید فولاد در کشور صرفا توسط کوره‌های قوس الکتریک امکان‌پذیر است. در شرکت غلتک‌سازان با تغییر تکنولوژی و دانش داخلی شرکت، این امکان فراهم شده است که از آهن اسفنجی به‌عنوان ماده اولیه در کوره‌های القایی استفاده شود. با توجه به اینکه قیمت آهن اسفنجی نسبت به قراضه همواره پایین‌تر است، باعث افزایش حاشیه سود خصوصا در تولید شمش شده است.

عدم استفاده از الکترود گرافیتی در تولید فولاد

با توجه به بهره‌گیری از کوره‌های القایی در شرکت غلتک‌سازان نیازی به استفاده از الکترود گرافیتی نیست. شایان ذکر است قیمت الکترود گرافیتی طی دو سال اخیر افزایش قابل‌توجهی یافته که روی بهای تمام شده محصولات فولادی در کوره‌های قوس الکتریکی اثر زیادی گذاشته است. همچنین با توجه به اینکه الکترود گرافیتی مصارف نظامی و هسته‌ای دارد، ورود آن به کشور با محدودیت‌های زیادی همراه است.

کیفیت بالای شمش تولیدی

با توجه به اینکه تیم مهندسی این شرکت هم در حوزه قطعات و هم در حوزه شمش فعالیت می‌کنند و حساسیت‌های قطعه‌ریزی در تولید شمش نیز وجود دارد، با بهره‌گیری از دستگاه‌های آزمایشگاهی پیشرفته، کنترل کیفی تمامی محصولات پایش می‌شوند. در نتیجه آن همواره استاندارد، حداقل کیفیت محصولات شرکت غلتک‌سازان است.

گستره زیاد محصولات قابل تولید

باتوجه به ماشين‌آلات و تجهیزات و دانش فنی موجود در شرکت غلتک‌سازان برای ساخت قطعات فلزی، این شرکت می‌تواند در بازارهای جدیدی علاوه بر بازارهای فعلی خود نیز ورود کند که انعطاف‌پذیری شرکت را بالا می‌برد.

مهم‌ترین سهامداران فسازان

شرکت تولیدی چدن‌سازان بیش از نیمی از سهام فسازان را در اختیار دارد و مهم‌ترین سهامدار این شرکت می‌باشد. در جدول زیر سهامداران بالای یک درصد فسازان قابل مشاهده است. باتوجه به این جدول 3 شخص حقیقی از سهامداران درصدی فسازان می‌باشند.

سهامداران فسازان

در محصول سهامداران انیگما امکان مشاهده سهامداران تمامی شرکت‌ها به‌صورت عادی و تلفیقی وجود دارد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش فسازان

شرکت غلتک‌سازان سپاهان در سال 1400 حدود 1,800 میلیارد تومان صادرات شمش داشته است. درمجموع درآمد شرکت از فروش داخلی و صادراتی شمش و قطعات در سال 1400 حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان بود. در جدول زیر مقدار و مبلغ فروش داخلی و صادراتی محصولات این شرکت طی 3 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی تا پایان دوره مالی سال 1401، آمده است. باتوجه به میزان فروش شرکت در 3 ماهه ابتدای سال (حدود 40 هزار تن)، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری بیش از 268 هزار تن فروش داشته باشد.

فروش فسازان

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی فسازان

در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ موجودی اول دوره و پایان دوره و همچنین پیش‌بینی دوره 9 ماهه منتهی به 1401/12/29 مواد اولیه فسازان قابل مشاهده است.

موجودی اول دوره مواد اولیه

پیش‌بینی خرید و مصرف دوره

موجودی پایان دوره مواد اولیه

سربار فسازان

جدول زیر سربار فسازان شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… را نشان می‌دهد. باتوجه به افزایش نرخ سوخت و هزینه مواد اولیه، هزینه سربار شرکت در سال مالی 1401 حدود 500 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سربار فسازان

صورت سود و زیان فسازان

در ادامه صورت سود و زیان فسازان در 3 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آیتم‌های آن برای سال مالی 1401 توسط تیم تحلیلی انیگما آمده است. طبق این تحلیل شرکت تا پایان دوره مالی منتهی به 29 اسفند 1401، بیش از 3 هزار و 400 میلیارد تومان درآمد عملیاتی خواهد داشت که با کسر بهای تمام شده، نزدیک به 200 میلیارد سود ناخالص خواهد داشت.

صورت سود و زیان فسازان

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت غلتک‌سازان سپاهان و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی فسازان

با در نظر گرفتن بیلت 445 دلار بر تن و میانگین دلار 25،000 تومان، همچنین افزایش 50 درصدی حقوق و دستمزد در سال 1401، سود خالص به ازای هر سهم فسازان 118 ریال پیش‌بینی شده است. برای تحلیل بنیادی فسازان قیمت در تاریخ 1401/05/24 بر EPS آن تقسیم می‌شود. باتوجه به محاسبات انجام شده نسبت P/E فسازان 28/1 می‌باشد.

تحلیل بنیادی فسازان

دو دستگاه کوره 15 تن جدید از شهریور ماه سال ۱۴۰۰ در مدار تولید قرار گرفت که موجب افزایش ۱۷۰ تنی ظرفیت تولید روزانه شده است و اقدامات لازم جهت نصب در دستگاه کوره ۱۵ تن دیگر نیز در حال انجام است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه سال جاری مراحل نصب و راه‌اندازی انجام شده و از مهرماه در مدار تولید قرار گیرند. میزان تولید برای سال ۱۴۰۱ با لحاظ محدودیت مصرف برق مقدار ۲۵۰.۰۰۰ تن و برای سال‌های بعد از آن در صورت عدم محدویت برق ۳۰۷.۰۰۰ تن برآورد می‌شود.

 

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا