تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی فروسیل – شرکت فروسیلیسیم خمین

تحلیل فروسیل به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان فروآلیاژ فروسیلیسیم در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. کارخانه فروسیلیسیم خمین در سال 1396 با هدف تولید بخشی از فروسیلیسیم کشور و صادرات این محصول فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت به‌عنوان اولین شرکت از شرکت‌های زیرمجموعه شستان در تیر ماه سال 1401 با نماد فروسیل در فرابورس ایران عرضه شد. در ادامه به تحلیل بنیادی فروسیل و محاسبه EPS تحلیلی منتهی به سال 1402 این شرکت پرداخته شده است. جایگاه شرکت در زنجیره صنعت از دیگر موارد بررسی شده در این مقاله است.

  • برای درک بیشتر مفاهیم تحلیل بنیادی (تحلیل فاندامنتال) مطالعه مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

جایگاه شرکت در صنعت تولید فروسیلیسیم

شرکت فروسیلیسیم خمین پس از بهره‌برداری فاز اول در سال 1396 و همچنین بهره‌برداری از فاز دوم در سال ۱۴۰۱، توانست با ظرفیت ۳۰,۰۰۰ تن در سال جایگاه خود را به‌عنوان یکی از شرکت‌های سرآمد در عرصه تولید این محصول کسب کند و ۱۱ درصد از سهم تولید این ماده را در اختیار گیرد. تولیدکنندگان فروسیلیسیم در کشور به‌شرح جدول زیر هستند.

نام شرکتظرفیت (تن)درصد تولید نسبت به کل
شرکت صنایع فروآلیاژ ایران60,00023%
شرکت آهن و سیلیس آذرخش32,00012%
شرکت فروسیلیسیم خمین30,00011%
شرکت فروسیلیس ایران25,0009.5%
فروآلیاژ پارس دامغان25,0009.5%
شرکت فروسیلیس غرب پارس24,0009%
شرکت فروآلیاژ آسا آذرین18,0007%
لوتوس آدلی15,0005.5%
کانی آلیاژ12,0004.5%
شرکت فروآلیاژ کاویان6,0002%
شرکت فروآلیاژ اکسین6,0002%
شرکت آلیاژ گستر هامون5,0002%
شرکت آلیاژسازان اشتهارد4,0002%
شرکت آلیاژ صنعت امید سپاهان2,0001%
مجموع264,000100%

سرمایه و ترکیب سهامداران فروسیل

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ یک میلیون ریال بوده است. هم‌اکنون پس از چند مرحله افزایش سرمایه، سرمایه شرکت به 800 میلیارد ریال شامل 800 میلیون سهم رسیده است.

جدول زیر شامل سهامداران بالای یک درصد در تحلیل فروسیل است. طبق این جدول شرکت سرمایه‌گذاری تجاری شستان بیش از 79 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد و سهامدار عمده آن محسوب می‌شود.

سهامداران شرکت فروسیلیسیم خمین

در سایت تحلیل بنیادی انیگما امکان مشاهده سهامداران عادی و تلفیقی تمامی شرکت‌ها وجود دارد. در حالت تلفیقی هر شرکت به‌همراه شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح به‌همراه زیرمجموعه‌های خود و به‌صورت تلفیقی بیش از 90 درصد از سهام فروسیل را در اختیار دارد.

محصولات شرکت فروسیلیسیم خمین

محصولات شرکت شامل فروآلیاژها هستند که در صنایع تولید آهن و فولاد، ریخته‌گری و تولید شمش منیزیم ازجمله در تولید فولاد و چدن کاربرد دارند؛ بر همین اساس تولید فروآلیاژها از نظر کمی و کیفی به تولید فولاد وابسته است و هرچه تولید فولاد بیشتر باشد، نیاز به فروآلیاژها نیز بیشتر است. در ادامه هر یک از محصولات در تحلیل بنیادی فروسیل و کاربرد آن‌ها توضیح داده شده است.

فروسیلیسیم

فروسیلیسیم آمیژانی از آهن و سیلیسیم است که از طریق حرارت دادن، ذوب، احیای اکسیدآهن و سیلیس (کوارتز) توسط مواد کربنی مانند ذغال‌سنگ، کک متالورژی و ذغال‌چوب در کوره‌های قوس الکتریکی تولید می‌شود.

این محصول در کارخانه‌های فولادسازی و ریخته‌گری به‌عنوان منبع تامین سیلیسیم استفاده می‌شود. همچنین در تمام فولادهای ساده کربنی، کم‌آلیاژی و پرآلیاژی به‌منظور اکسیژن‌زدایی استفاده و در تولید فروآلیاژها به روش سیلیکو ترمیت به‌کار می‌رود. سیلیسیم در تولید فولادهای الکتریکی که در هسته ترانسفورمرها و الکتروموتورها استفاده می‌شوند، نقش عنصر آلیاژی دارد. فروسیلیسیم کاربردهای متنوعی در صنعت دارد اما مهم‌ترین آن‌ها به‌شرح زیر هستند:

  • اکسیژن‌زدایی در فولادسازی
  • عنصر آلیاژی در فولاد و چدن
  • جوانه‌زدایی در ریخته‌گری چدن‌های خاکستری
  • ماده احیا‌کننده

پودر میکروسیلیکا

پودر میکروسیلیکا محصول جانبی فرآیند تولید فروسیلیسیم در کوره قوس الکتریکی است. این ماده خاصیت سوپرپوزولانی دارد و در بتن‌ریزی‌های مربوط به ساخت سازه‌های دریایی، سازه‌های با رده مقاومتی بالا و کلیه سازه‌هایی که در معرض حملات شیمیایی به‌خصوص یون کلر و سولفات قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر کاربردهای این محصول می‌توان در صنایع راه‌سازی (تولید آسفالت‌های فوق مستحکم)، صنایع پلیمر و نسوز و صنایع شیمیایی (تولید کفپوش‌های اپوکسی و پلی‌اورتان) اشاره کرد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل فروسیل

در سال مالی 1401 به‌دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی وزارت نیرو در مصرف انرژی در دوره خرداد تا شهریور ماه و همچنین اواسط زمستان، فرآیند تولید متوقف بوده یا با توان پایین صورت گرفته است. بر همین اساس تناژ تولید شرکت به میزان 23 درصد نسبت به ظرفیت اسمی شرکت کاهش یافته است که میزان تناژ فروش نیز متاثر از این موضوع بوده است.

این شرکت محصولات خود را در داخل کشور به شرکت‌های فولادساز بزرگ ازجمله فولاد مبارکه اصفهان، فولاد ارفع، ذوب‌آهن اصفهان، فولاد آلیاژی ایران و… به فروش رسانده است. همچنین شرکت بخشی از محصولات خود را به کشورهای ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، ایتالیا، هلند و امارات صادر کرده است. لازم به ذکر است که باتوجه به پایین بودن قیمت‌های صادراتی نسبت به قیمت‌های داخلی محصولات شرکت در سه‌ماهه دوم و سوم سال 1401، اولویت در فروش داخلی محصولات قرار گرفت و همین امر موجب کاهش صادرات شد. در تحلیل فروسیل جدول زیر جزئیات درآمد شرکت در سال مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که در تحلیل بنیادی فروسیل، نرخ فروش فروسیلیسیم 3.2 برابر بیلت فخوز درنظر گرفته شده است. باتوجه به این مفروضات مبلغ فروش شرکت در سال 1402 حدود 1,128 میلیارد تومان برآورد شده است.

فروش در تحلیل بنیادی فروسیل

مواد اولیه مصرفی در تحلیل بنیادی فروسیل

افزایش میزان خرید مواد اولیه در سال 1401 به‌دلیل راه‌اندازی طرح توسعه در انتهای سال و پیش‌بینی مواد برای هر دو فاز بوده است. همچنین تغییرات (کاهش یا افزایش) در مصرف مواد اولیه در این سال به‌دلیل تغییرات در ترکیب شارژ کوره و همچنین توقف کوره و عدم تولید بوده است. جدول زیر مقدار و قیمت مواد اولیه شرکت در دوره‌های مالی گذشته را نشان می‌دهد. مبلغ مواد اولیه در سال 1402 معادل 4,871٬074 میلیون ریال پیش‌بینی می‌شود.

مواد اولیه در تحلیل فروسیل

سربار شرکت فروسیلیسیم خمین

جدول زیر جزئیات آیتم‌های سربار شرکت فروسیلیسیم خمین در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی جاری را نشان می‌دهد. طبق این جدول سربار شرکت در سال مالی 1401 معادل 128 میلیارد تومان بوده است. باتوجه به افزایش 30 درصدی حقوق و مزایا در سال 1402 و همچنین درنظر گرفتن 5,000 ریال بر متر مکعب برای قیمت سوخت در این سال، مبلغ سربار در تحلیل فروسیل بیش از 268 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

سربار شرکت فروسیلیسیم خمین

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی فروسیل

طبق صورت سود و زیان در تحلیل فروسیل، بهای تمام شده این شرکت در سال مالی منتهی به 29 اسفند 1401 نسبت به سال مالی گذشته خود (سال 1400) 58 درصد افزایش داشته است؛ این افزایش عمدتا ناشی از افزایش نرخ مواد اولیه، هزینه‌های انرژی و نهاده‌های تولید و همچنین افزایش نرخ ارز جهت خریدهای خارجی بوده است. پیش‌بینی می‌شود بهای تمام شده شرکت در سال 1402 به بیش از 700 میلیارد تومان برسد.

باتوجه به پیش‌بینی‌های انجام شده سود خالص فروسیل در سال 1402 حدود 272 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

صورت سود و زیان در تحلیل فروسیل

سود مجمع (DPS) فروسیل

مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به تاریخ 1401/12/29 فروسیل در تاریخ 5 تیر 1402 برگزار شد. طبق تصمیمات اتخاذ شده در این مجمع شرکت از 1,150 ریال سود به دست آمده در سال 1401، 800 ریال معادل 69 درصد را به‌عنوان سود نقدی میان سهامداران تقسیم کرده است. باتوجه به اطلاعیه منتشر‌شده در سامانه کدال، زمانبندی پرداخت سود فروسیل مطابق جدول زیر است:

نوع سهامدارتاریخ پرداخت سودنحوه واریز سود نقدی
سهامداران حقیقی1402/07/01با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
سهامداران حقوقی1402/07/30با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402/12/29

در تحلیل بنیادی فروسیل قیمت کک 270 دلار بر تن و قیمت بیلت 483 دلار بر تن در نظر گرفته شده است. در صورتی که میانگین قیمت دلار در سال 1402 معادل 40,000 تومان باشد، باتوجه به تحلیل فوق EPS فوروارد منتهی به سال 1402 فروسیل 1,702 ریال برآورد می‌شود. باتوجه به قیمت روز این سهم در تاریخ 25 تیر 1402 (14,690 ریال) نسبت P/E تحلیلی فروسیل 8.8 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فروسیل

در سایت انیگما قابلیت تغییر مفروضات و مشاهده تحلیل شخصی‌سازی شده شرکت‌ها وجود دارد. برای یادگیری گام به گام انجام تحلیل بنیادی مقاله آموزش تحلیل بنیادی پیشنهاد می‌شود. طبق جدول فوق کاربران انیگما پی بر ای فروسیل برای سال 1402 را به‌صورت میانگین 7.5 برآورد کرده‌اند.

روند قیمتی در تحلیل فروسیل

نمودار زیر روند قیمتی سهام فروسیل را نشان می‌دهد. قیمت این سهم در تاریخ 4 اردیبهشت 1402 به بیشترین مقدار خود یعنی 24,200 ریال رسید. اکنون قیمت فروسیل پس از حدود 37 درصد ریزش از سقف قیمتی خود در محدوده 15,000 ریال در حال نوسان است.

جارت قیمتی فروسیل
3.7/5 - (3 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا