تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی عرضه اولیه فجهان «شركت مجتمع جهان فولاد سیرجان»

امـروزه یکـی از اساسـی‌ترین پایه‌هـای اقتصـادی کشـورهای جهـان را صنایـع آهـن و فـولاد تشـکیل داده است. تولیـد و مصـرف فــولاد یکــی از شــاخص‌های اصلــی توســعه‌یافتگــی کشــورها و جوامــع بــه شــمار می‌آیــد. افزایــش مصــرف فــولاد، افزایــش تولیـد و رقابتـی شـدن بـازار را بـه همـراه داشـته است و باعث شده که تولیدکننـدگان بـا بـالا بـردن بهـره‌وری و اسـتفاده از امکانـات موجـود سـهم بیشـتری از بـازار را بـه خـود اختصـاص دهنـد. در این مقاله به تحلیل بنیادی فجهان (به‌عنوان یکی از تولیدگنندگان فولاد) و محاسبه EPS تحلیلی سهام این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت فجهان

شركت مجتمع جهان فولاد سیرجان فعالیت خود را در زمینه تولید محصولات فولادی از جمله آهن‌اسفنجی با ظرفیت سالیانه یک میلیون تن آغاز کرده است. با توجه به موقعیت مکانی و نزدیکی به مجتمع سنگ‌آهن گل‌گهر، قرار داشتن در مرکز اتصال شاه راه‌های ارتباطی جاده‌ای چهار استان و همچنین نزدیک بودن به آب‌های آزاد خلیج‌فارس، وجود راه‌آهن سراسری و منطقه ویژه آزاد تجاری و اقتصادی، یکی از توجیه‌پذیرترین مناطق کشور جهت سرمایه‌گذاری و احداث کارخانه‌های مادر در زمینه مس، آهن، سنگ‌های معدنی و ساختمانی و مهم‌تر فولاد و صنايع فولادسازی و تهيه كنسانتره سنگ‌آهن و گندله‌سازی، كارخانه احيا مستقيم، شمش فولادي و.. بوده است. این شرکت با توجه به زيرساخت‌های موجود بابت دسترسی به بازارهای داخلی و خارجی از نظر تامین مواد اولیه و همچنین در زمینه فروش محصولات هیچگونه محدودیت و نگرانی ندارد.

سهامداران عمده

شرکت معدنی و صنعتی گلگهر با داشتن نزدیک به 51 درصد از سهام فجهان، سهامدار عمده این شرکت به حساب می‌آید. از دیگر سهامداران این شرکت می‌توان به صندوق بارنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران اشاره کرد. در ادامه جدول سهامداران بالای یک درصد این فجهان آمده است.

سهامداران فجهان

محصولات شرکت

یکی از محصولات این شرکت آهن اسفنجی است که در حال حاضر در یک خط و به ظرفیت اسمی تولید سالیانه 900 هزار تن در سه شیفت فعال است. محصول دیگر این شرکت بریکت سرد است که با ظرفیت تولید 18،000 تن در سال و یک شیفت مشغول به تولید است. همچنین یک خط شمش فولاد بیلت به ظرفیت اسمی سالیانه یک میلیون تن تولید در سه شیفت و میلگرد آجدار به ظرفیت اسمی سالیانه 330 هزار تن تولید در دو شیفت فعال هستند. خط تولید گازهای صنعتی نیز با ظرفیت سالیانه 25 هزار تن به تولید گازهای اکسیژن، نیتروژن و آرگون فعال است.

جایگاه فجهان در صنعت

شركت مجتمع جهان فولاد سیرجان از منظر تولید آهن اسفنجی در سال 99 با حدود 15 درصد رشد نسبت به سال گذشته، 3 درصد از سهم تولید آهن‌اسفنجی کشور را داشته و در رتبه نهم در بین دیگر شرکت‌های تولید‌کننده آهن‌اسفنجی قرار دارد.

فجهان با رشد 142 درصدی در سال 99 پیشرفت چمشگیری در تولید شمش فولادی نسبت به سال 98 داشته است. این شرکت در این سال توانسته است با کسب سهم ۳ درصدی رتبه هشتم را در تولید شمش فولادی در کشور کسب کند.

این شرکت در خصوص تولید میلگرد نیز رشد قابل توجهی در سال 99 (123 درصد) داشته است و  7 درصد از سهم تولید این محصول را به خود اختصاص داده است. فجهان در رتبه ششم تولید میلگرد در کشور قرار دارد.

روند تولید محصولات در سال 1400

شركت مجتمع جهان فولاد سیرجان در برنامه سال 1400 خود، تولید آهن‌اسفنجی را 252 هزار تن پیش‌بینی کرده است که 27 درصد آن در سه ماهه ابتدای سال محقق شده است. همچنین 29 درصد از پیش‌بینی شمش فولادی این شرکت (یک میلیون تن) نیز در این سه ماه تولید شده است. در ادامه روند تولید دیگر محصولات این شرکت قابل مشاهده است.

محصولات فجهان

قیمت‌گذاری محصولات

نرخ فروش آهن‌اسفنجی شرکت بر اساس میانگین 50 درصد قیمت فروش نقدی شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود. قیمت پایه شمش فولاد خوزستان 95 درصد FOB بندرعباس است. نرخ فروش میلگرد نیز 110 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان است.

همانطور که از نحوه قیمت‌گذاری محصولات مشخص است فروش میلگرد حاشیه سود به مراتب بیشتری نسبت به فروش شمش دارد، به همین دلیل شرکت بخش عمده محصولات شمش تولیدی خود را به میلگرد تبدیل کرده و با نرخ‌های بالاتری در بورس کالا به فروش می‌رساند. همچنین فروش صادراتی به‌صورت مزایده انجام می‌شود و کف قیمت فروش بر اساس قیمت‌های متال بولتن است. لازم به ذکر است که عمده فروش شرکت به‌صورت نقدی است و باقی فروش به‌صورت اعتباری و با ضمانت‌نامه بانکی انجام می‌شود که حداکثر زمان وصول آن‌ها 90 روز است.

طرح‌های توسعه‌ای شرکت

شركت مجتمع جهان فولاد سیرجان چندین طرح توسعه در دستور کار خود دارد که در ادامه به روند پیشرفت هر یک اشاره شده است:

احداث کارخانه احیای مستقیم مگامدول جهت تولید آهن اسفنجی یکی از طرح‌های توسعه‌ای مهم این شرکت است. احداث این طرح تاکنون آغاز نشده است، اما پیش‌بینی شرکت این است که طرح مذکور تا پایان سال 1400، 41درصد پیشرفت داشته باشد و در سال 1402 به بهره‌برداری رسد. با بهره‌برداری از این طرح شرکت از لحاظ تامین آهن اسفنجی به‌عنوان خوراک فولادسازی بی‌نیاز خواهد شد.

از دیگر طرح‌های این شرکت باعث تامین آهن‌اسفنجی خواهد شد، تکمیل کارخانه احیای فاز دوم آهن‌اسفنجی است. این طرح تاکنون رشد 35 درصدی داشته است و بهره‌برداری از آن برای سال 1402 پیش‌بینی می‌شود.

احداث کارخانه ذوب و ریخته‌گری شماره 2 نیز از دیگر طرح‌های توسعه‌ای این شرکت است که پیشرفت آن تاکنون کمتر از 10 درصد بوده است. در صورت محقق شدن پیشرفت 31 درصدی این طرح تا پایان سال 1400، پیش‌بینی می‌شود طرح تا پایان سال 1403 بهره‌برداری و منجر به افزایش میزان فروش شرکت شود.

شرکت برای تکمیل و تنوع تولید میلگرد، اقدام به احداث دو طرح تولید خط کلاف و طرح تولیدی فولاد آلیاژی Alloy Steel کرده است. پیش‌بینی می‌شود هر کدام از این طرح‌ها به‌ترتیب در سال‌های 1402 و 1403 به بهره‌برداری رسد.

EPS و P/E تحلیلی منتهی به دوره منتهی به سال مالی 1400

در تحلیل بنیادی فجهان نرخ بیلت 600 دلار، نسبت قیمت میلگرد به بیلت 1٫08 درصد و قیمت گندله در سال 1400 28٫5 درصد شمش در نظر گرفته شده است. پیش‌بینی می‌شود سود خالص این شرکت به ازای هر سهم آن تا پایان سال 1400، 104٫6 ریال باشد.

همچنین در این تحلیل قیمت دلار 25،000 تومان در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی فجهان

با توجه به قیمت عرضه 550 تومانی برای هر سهم در عرضه اولیه سهام فجهان، می‌توان انتظار رشدی تا حدود 25 الی 30 درصد برای سهام این شرکت به لحاظ بنیادی پیش‌بینی کرد.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا