تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی فایرا – شرکت آلومینیوم ایران

در این مقاله تحلیل فایرا به‌عنوان اولین تولیدکننده شمش آلومینیوم در ایران و منطقه خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفته است. شرکت آلومینیوم ایران با هدف تامین نیاز داخلی فلز آلومینیوم در صنایع مختلف از جمله صنایع هوافضا، حمل و نقل، خودروسازی، ساختمان، صنایع الکتریک و سایر صنایع در سال 1346 تاسیس شد. آلومینیوم ایران به‌اختصار با نام ایرالکو نیز شناخته می‌شود. این شرکت با نماد «فایرا» در بورس اوراق بهادار تهران درج شده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی فایرا و محاسبه EPS تحلیلی و P/E فوروارد این شرکت پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی و انواع روش‌های آن مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

موضوع فعالیت شرکت

فایرا در زمینه تاسیس و ایجاد کارخانجات جهت تولید و ساخت انواع محصولات آلومینیومی، آلیاژهای مربوطه و فروش آن‌ها در داخل و خارج از کشور فعالیت می‌کند. انجام واردات کلیه مواد اولیه، ماشین‌آلات، تجهیزات، لوازم یدکی و سایر مایحتاج موردنیاز از دیگر اقدامات شرکت است. همچنین این شرکت در زمینه مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی و سرمایه‌گذاری در موضوعات مرتبط فعال است. از دیگر اقدامات شرکت می‌توان به مبادرت به هرگونه فعالیت تولیدی، بازرگانی، خدماتی، فرهنگی، ورزشی، مالی و آموزشی مرتبط اشاره کرد. علاوه بر این، فایرا در زمینه اکتشاف، استخراج، بهره‌برداری از معادن مواد اولیه و مشارکت در شرکت‌های معدنی برای تامین مواد اولیه و کمکی نیز فعالیت می‌کند.

جایگاه فایرا در صنعت فلزات اساسی

شرکت آلومینیوم ایران در سال 1351 با دو خط تولید به ظرفیت 45 هزارتن در سال مورد بهره‌برداری قرار گرفت. با افزایش نیاز به مصرف آلومینیوم و احداث صنایع پایین دستی آن در شهر اراک و دیگر شهرهای این استان، استان مرکزی به‌عنوان قطب صنعت آلومینیوم ایران تبدیل شد. سال 1370 خطوط تولید، از دو خط به پنج خط افزایش یافت و ظرفیت تولید آلومینیوم نیز به 120هزار تن در سال رسید. در حال حاضر فایرا، دارای دو تکنولوژی 70 و 200 کیلوآمپر و با مجموع ظرفیت تولید 177٫5 هزار تن در سال فعال است.

در تحلیل بنیادی فایرا ، این شرکت در دوره 9 ماهه سال 1401 با تولید نزدیک به 134 هزار تن انواع شمش آلومینیوم نسبت به کل مقدار تولید شده در داخل کشور به میزان 325 هزار تن، سهم 28 درصدی از تولید داخل را به خود اختصاص داده است. همچنین این شرکت با عرضه و معامله مقدار بیش از 83 هزار تن از مجموع تولیدات خود در دوره 9 ماهه سال 1401 در بازار داخلی، سهم 35 درصدی از تامین نیاز بازار مصرف آلومینیوم در داخل کشور را داشته است.

سرمایه و ترکیب سهامداران فایرا

سرمایه فایرا در بدو تاسیس مبلغ 75 میلیون ریال منقسم به 75 هزار سهم یک ریالی بوده است که طی چندین مرحله افرایش سرمایه در سال‌های مختلف، سرمایه فایرا به مبلغ 5٬197٬831 میلیون ریال افزایش یافت. در حال حاضر بر اساس آخرین افزایش سرمایه شرکت تاریخ 1401/07/11 از محل سود انباشته و اندوخته احتیاطی سرمایه فایرا برابر با 37٬965٬074 ریال است.

شرکت صنایع روان گداز پردیس (11.22 درصد) دارای بیشترین درصد از سهام فایرا است و شرکت مدبر تجارت آریا (8.16 درصد) در جایگاه دوم سهامداران این شرکت قرار دارد. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران بالای یک درصد و درصد مالکیت هر یک در تحلیل بنیادی فایرا نمایش داده شده است.

سهامداران در تحلیل فایرا

بیشترین سهام فایرا در حالت تلفیقی، به سهام عدالت (14.09 درصد) تعلق دارد. در سایت انیگما، لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی شرکت آلومینیوم ایران

محصولات و خدمات اصلی

محصولات تولیدی شرکت آلومینیوم ایران شامل 5 نوع شمش به شرح ذیل است:

  • شمش بیلت: این شمش‌ اغلب در صنایع اکستروژن کاربرد دارند. این محصول بر اساس سفارش مشتریان در انواع گروه‌های آلیاژی طبق استاندارد بین المللی AA و در قطرهای مختلف تولید می‌شود.
  • شمش تی‌باز: این محصول برحسب نیاز کارخانجات مصرف‌کننده به صورت آلیاژ EC و خالص تولید می‌شود. شمش تی‌باز بیشتر در تولید هدایت‌کننده‌های الکتریکی، کابل‌ها، وسایل خانگی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • شمش اسلب یا تختال: این نوع شمش در صنایع نورد و تولید انواع ورق، تسمه و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • شمش هزار پوندی: این شمش‌ها اغلب به صورت آلومینیوم خالص تولید می‌شوند. درجه خلوص شمش تولیدی در کارخانه قدیم 99.70 درصد و در کارخانه جدید 99.85 درصد آلومینیوم خالص است. همچنین در آلیاژسازی، قطعه‌سازی، صنایع ذوب مجدد و… کاربرد دارد.
  • شمش 50 پوندی: این شمش‌ها بیشتر به صورت آلومینیوم آلیاژی تولید می‌شوند و در صنایع خودروسازی و تولید قطعات ریخته‌گری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل فایرا

شرکت آلومینیوم ایران طی دوره 9 ماهه سال مالی 1401، مقدار 133٬965 هزار تن تولید و 83٬202 هزار تن از محصولات تولیدی خود را در بازار داخل و مقدار 61٬789 هزار تن آن را در خارج از کشور (صادرات) به فروش رسانده است. مجموع فروش فایرا در دوره 9 ماهه سال مالی 1401، مبلغ 10٬935 میلیارد تومان بوده است. میزان، قیمت و مبلغ فروش تمام محصولات در جدول زیر ارائه شده است. تحلیلگران انیگما در تحلیل بنیادی فایرا مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت تا پایان سال مالی 1402 را 21٬258 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌کنند. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، بیشترین درآمد فایرا، هم در بازار داخلی و هم در بازار خارجی از فروش شمش خالص حاصل می‌شود.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل بنیادی فایرا

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه در تحلیل بنیادی فایرا

مواد اولیه مصرفی در شرکت آلومینیوم ایران شامل پودر الومینا، پترولیوم کک، آند و… است. جزئیات مصرف مواد مذکور، در جدول زیر ارائه شده است. طبق مفروضات جدول، در دوره 9 ماهه منتهی به آذرماه 1401، فایرا برای تامین مواد اولیه خود، 6 هزار میلیارد تومان هزینه داشته است. این مبلغ هزینه شده نسبت به دوره مالی مشابه سال 1400، 51 درصد افزایش داشته است. این مبلغ هزینه شده برای تامین مواد اولیه مصرفی در تحلیل فایرا تا انتهای سال 1402، 11٬689 میلیارد محاسبه شده است.

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه فایرا

سربار در تحلیل فایرا

جزئیات اقلام سربار فایرا و مبالغ هر کدام، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، مجموع هزینه‌های سربار در دوره 9 ماهه سال 1401، 2٬280 میلیارد تومان محاسبه شده است. این مبلغ نسبت به دوره مشابه سال 1400، حدود 45 درصد افزایش داشته است. لازم به ذکر است، در تحلیل فایرا نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1402، 30 درصد لحاظ شده است.

سربار شرکت آلومینیوم ایران

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی فایرا

برای تحلیل بنیادی فایرا ، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است. طبق این جدول، سود ناخالص شرکت در دوره 9 ماهه ابتدای سال 1401، 2 هزار و سیصد میلیارد تومان بوده است. در تحلیل فایرا ، پیش‌بینی می‌شود این شرکت در انتهای سال 1402، 5٬167 میلیارد تومان از درآمدهای عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کند. همچنین سود خالص فایرا در پایان سال 1402 مبلغ 4٬357 میلیارد تومان خواهد بود.

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی فایرا

 سود مجمع (DPS) فایرا

مطابق صورت سود و زیان فایرا در بخش فوق، این شرکت در پایان سال مالی منتهی به 1400/12/29 مبلغ 3٬269 ریال سود خالص به ازای هر سهم ساخته است. بر اساس تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه که در تاریخ 1401/04/30 برگزار شد، سود نقدی فایرا به ازای هر سهم 1٬350 ریال می‌باشد.

سود تمامی سهامداران حقیقی و حقوقی در طی شهریورماه 1401 از طریق سامانه سجام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب معرفی‌شده واریز شد. لذا کلیه سهامداران شرکت تا قبل از تاریخ مذکور می‌بایست نسبت به ثبت‌نام اقدام می‌کردند.

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1402/12/29

در تحلیل بنیادی فایرا هزینه حمل هر تن پودر الومینا وارداتی 125 دلار در نظر گرفته شده است. همچنین برای هزینه‌ی برق مصرفی شرکت در سال 1402، مبلغ 9٬200 ریال بر کیلووات ساعت لحاظ شده است. با درنظرگرفتن 30 درصد تورم، میزان سود خالص فایرا به ازای هر سهم (EPS) 1٬148 ریال پیش‌بینی شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1402/01/30 در سایت www.tsetmc.com (9٬710 ریال) نسبت قیمت به EPS فوروارد در تحلیل فایرا ، 8.5 محاسبه شده است.

مقاله مرتبط : لیست بهترین سهام با کمترین p/e تحلیلی

 

تحلیل بنیادی فایرا

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

نمودار قیمتی فایرا

نمودار زیر نشان‌دهنده روند قیمتی سهام فایرا است. باتوجه به این چارت قیمت فایرا از آبان‌ماه 1398 روند صعودی خود را آغاز کرده و به‌صورت پیوسته این روند ادامه داشته است. سپس از آذرماه 1401 شیب صعودی نمودار روند قیمتی فایرا افزایش یافت و در حال حاضر در تاریخ 1402/01/30 به بالاترین قیمت خود رسیده است. در تحلیل فایرا ارزش بازار این شرکت در تاریخ مذکور برابر با 36٬788 میلیارد تومان است.

نمودار قیمتی شرکت آلومینیوم ایران

سوالات متداول

سود نقدی فایرا چقدر است؟

طبق تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به سال 1400، سود نقدی به ازای هر سهم 1٬350 ریال بوده است.

ای پی اس فایرا چقدر است؟

تحلیلگران انگیما EPS تحلیلی در تحلیل بنیادی فایرا برای سال مالی 1402 را 1٬418 ریال برآورد کرده‌اند.

تاریخ پرداخت سود سهامداران فایرا چه زمانی است؟

سود سال 1400 کلیه سهامداران حقیقی و حقوقی طی شهریورماه 1401 پرداخت شد.

4.7/5 - (6 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا