تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی فایرا «شرکت آلومینیوم ایران»

شرکت آلومینیوم ایران با هدف تأمین نیاز داخلی فلز آلومینیوم در صنایع مختلف از جمله صنایع هوافضا، حمل و نقل، خودروسازی، ساختمان، صنایع الکتریک و سایر صنایع در سال 1346 تأسیس شد. آلومینیوم ایران اختصاراً به نام ایرالکو نیز نامیده می‌شود. این شرکت با نماد «فایرا» در بورس اوراق بهادار تهران درج شد. این شرکت به‌عنوان اولین تولیدکننده شمش آلومینیوم در ایران و منطقه خاورمیانه در زمینی به مساحت 232 هکتار واقع شده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی فایرا و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

فایرا در زمینه تأسیس و ایجاد کارخانجات جهت تولید و ساخت انواع محصولات آلومینیومی، آلیاژهای مربوطه و فروش آن‌ها در داخل و خارج از کشور فعالیت می‌کند. انجام واردات کلیه مواد اولیه، ماشین‌آلات، تجهیزات، لوازم یدکی و سایر مایحتاج موردنیاز از دیگر اقدامات شرکت است. همچنین این شرکت در زمینه مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی و سرمایه‌گذاری در موضوعات مرتبط فعال است. از دیگر اقدامات شرکت می‌توان به مبادرت به هرگونه فعالیت تولیدی، بازرگانی، خدماتی، فرهنگی، ورزشی، مالی و آموزشی مرتبط اشاره کرد. علاوه بر این، فایرا در زمینه اکتشاف، استخراج، بهره‌برداری از معادن مواد اولیه و مشارکت در شرکت‌های معدنی برای تأمین مواد اولیه و کمکی نیز فعالیت می‌کند.

جایگاه فایرا در صنعت فلزات اساسی

شرکت آلومینیوم ایران در سال 1351 با دو خط تولید به ظرفیت 45 هزارتن در سال مورد بهره‌برداری قرار گرفت. با افزایش نیاز به مصرف آلومینیوم و احداث صنایع پایین دستی آن در شهر اراک و دیگر شهرهای این استان، استان مرکزی به‌عنوان قطب صنعت آلومینیوم ایران تبدیل شد. در سال 1370 خطوط تولید، از دو خط به پنج خط افزایش یافت و ظرفیت تولید آلومینیوم نیز به 120هزارتن در سال رسید. در حال حاضر فایرا، دارای دو تکنولوژی 70 و 200 کیلوآمپر و با مجموع ظرفیت تولید 177٫5 هزارتن در سال فعال است.

شرکت آلومینیوم ایران در سال 1399 با تولید نزدیک به 186هزارتن انواع شمش آلومینیوم نسبت به کل مقدار تولید شده در داخل کشور، سهم 42 درصدی از تولید داخل را به خود اختصاص داده است. همچنین این شرکت با عرضه و معامله مقدار بیش از 114 هزارتن از مجموع تولیدات خود در سال 1399 در بازار داخلی، سهم 37 درصدی از تأمین نیاز بازار مصرف آلومینیوم در داخل کشور را داشته است.

مهمترین سهامداران فایرا

سهامداران اصلی فایرا، شرکت صنایع آلوم رول نوین (11٫39 درصد) و شرکت روان گداز پردیس (10٫44 درصد) هستند. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران بالای یک درصد و درصد مالکیت هر یک نمایش داده شده است.

سهامداران فایرا

بیشترین سهام فایرا در حالت تلفیقی، به سهام عدالت (16٫16 درصد)، در سایت انیگما، لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی فایرا

محصولات و خدمات اصلی

محصولات تولیدی شرکت آلومینیوم ایران شامل 5 نوع شمش به شرح ذیل است:

شمش بیلت: این شمش‌ اغلب در صنایع اکستروژن کاربرد دارند. این محصول بر اساس سفارش مشتریان در انواع گروه‌های آلیاژی طبق استاندارد بین المللی AA و در قطرهای مختلف تولید می‌شود.

شمش تی‌باز: این محصول برحسب نیاز کارخانجات مصرف‌کننده به صورت آلیاژ EC و خالص تولید می‌شود. شمش تی‌باز بیشتر در تولید هدایت‌کننده‌های الکتریکی، کابل‌ها، وسایل خانگی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شمش اسلب یا تختال: این نوع شمش در صنایع نورد و تولید انواع ورق، تسمه و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شمش هزارپوندی: این شمش‌ها اغلب به صورت آلومینیوم خالص تولید می‌شوند. درجه خلوص شمش تولیدی در کارخانه قدیم 99٫70 درصد و در کارخانه جدید 99٫85 درصد آلومینیوم خالص است. همچنین در آلیاژسازی، قطعه‌سازی، صنایع ذوب مجدد و… کاربرد دارد.

شمش 50 پوندی: این شمش‌ها بیشتر به صورت آلومینیوم آلیاژی تولید می‌شوند و در صنایع خودروسازی و تولید قطعات ریخته‌گری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

شرکت آلومینیوم ایران طی سال مالی 1399، مقدار 186هزارتن تولید و 114هزارتن از محصولات تولیدی خود را در بازار داخل و مقدار 64 هزارتن آن را در خارج از کشور (صادرات) به فروش رسانده است. مجموع فروش فایرا در سال مالی 1399، 6 هزار و نهصد میلیارد تومان بوده است. با توجه به این‌که این شرکت در ۳ ماهه سال 1400 حدود 2 هزار و 450 میلیارد تومان فروش داشته است، فروش این شرکت تا انتهای سال مالی 1400، 11 هزار و هشتصد میلیارد تومان محاسبه شده. میزان، قیمت و مبلغ فروش تمام محصولات در جدول زیر ارائه شده است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، بیشترین درآمد فایرا، هم در بازار داخلی و هم در بازار خارجی از فروش شمش خالص حاصل می‌شود.

فروش فایرا

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی در شرکت آلومینیوم ایران شامل پودر الومینا، پترولیوم کک، آند و… است. جزئیات مصرف مواد مذکور و همچنین نسبت مصرف آن‌ها، در جدول زیر ارائه شده است. طبق مفروضات جدول، در سال مالی گذشته، فایرا برای تأمین مواد اولیه خود، 3 هزار و هفتصد میلیارد تومان هزینه داشته است. با توجه به روند مصرف مواد اولیه در سه ماهه اول سال، این مبلغ تا انتهای سال 1400، 5 هزارمیلیارد محاسبه شده است.

مواد اولیه فایرا

سربار

جزئیات اقلام سربار فایرا و مبالغ هرکدام، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، مجموع هزینه‌های سربار در سال 1400، هزار و هشتصد میلیارد تومان محاسبه شده است. این مبلغ نسبت به سال گذشته، حدود 250 درصد افزایش داشته است. افزایش هزارمیلیارد تومانی تأمین سوخت شرکت، تأثیرگذارترین عامل در افزایش هزینه‌های سربار نسبت به سال گذشته بوده است. لازم به ذکر است، نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1400، 40 درصد لحاظ شده است.

سربار فایرا

صورت سود و زیان فایرا

برای تحلیل بنیادی فایرا، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است. طبق این جدول، سود ناخالص شرکت در سال گذشته، 2 هزار و ششصد میلیارد تومان بوده است. این شرکت در انتهای سال 1400، پنج هزارمیلیارد تومان از درآمدهای عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل می‌کند. این عدد نسبت به سال گذشته، تقریباً 94 درصد افزایش داشته است. همچنین سود پایه هر سهم در این سال، با رشد 160 درصدی نسبت به سال گذشته، 4278 ریال خواهد بود.

صورت سود و زیان فایرا

 تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی فایرا هزینه حمل هر تن پودر آلومینا وارداتی 125 دلار در نظرگرفته شده است. همچنین برای هزینه‌ی برق مصرفی شرکت در سال 1400، افزایش 380 درصدی لحاظ شده است. علاوه بر این، هزینه آلایندگی برای سال 1398 و 6 ماهه دوم 1397 پرداخت نشده که این مبلغ در هزینه‌های اداری، عمومی و فروش سال موردبررسی منعکس شده است. با درنظرگرفتن 30 درصد تورم، میزان سود خالص فایرا به ازای هر سهم (EPS) 4،278 ریال پیش‌بینی شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/06/18 در سایت www.tsetmc.com (19،120 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 4،5 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فایرا

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا