تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی فخوز «شرکت فولاد خوزستان»

شرکت فولاد خوزستان اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتریکی است. این شرکت در مجاورت شهر اهواز، مرکز استان خوزستان، واقع شده است. فولاد خوزستان در سال 1366 ثبت و در سال 1368 افتتاح شد. این شرکت با نماد «فخوز» در بورس اوراق بهادار تهران درج شده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی فخوز و بررسی نسبت P/E تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت فولاد خوزستان در زمینه عملیات ذوب، ریخته‌گری، نورد فلزات آهن و فولادهای آلیاژی جهت تولید انواع مقاطع هندسی فعالیت دارد. این شرکت متشکل از سه واحد اصلی تولید برای عرضه محصولات میانی و نهایی است. این سه واحد شامل کارخانه گندله‌سازی، کارخانجات احیاء مستقیم و بخش فولادسازی است.

کارخانه گندله‌سازی شامل دو مدول گندله‌سازی، هر یک به ظرفیت اسمی 3/2 میلیون تن گندله در سال است. این کارخانجات سالانه بالغ بر شش میلیون تن گندله سنگ‌آهن از پودر تغلیظ شده تولید می‌کنند. در کارخانجات احیاء مستقیم گندله‌های سنگ‌آهن به آهن اسفنجی (آهن احیاء مستقیم) تبدیل می‌شوند. بخش فولادسازی نیز محل تولید محصولات نهایی شرکت یعنی شمش و تختال از آهن اسفنجی می‌باشد.

جایگاه فخوز در صنعت فلزات اساسی

شرکت فولاد خوزستان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده محصولات نیمه‌نهایی فولادی مانند اسلب، بلوم و بیلت است. همچنین این شرکت دومین قطب تولید فولاد خام کشور و یکی از بنگاه‌های پیشروی اقتصادی است که در عرصه‌های ملی و منطقه‌ای حضوری فعال دارد. در طول نزدیک به سه دهه فولاد خوزستان طرح‌های توسعه را در فاز اول از ظرفیت اولیه 1٫5 تا 2٫4 میلیون تن و در فاز دوم تا 3٫2 میلیون تن و هم اکنون بالغ بر 3٫8 میلیون تن را محقق ساخته است.

مهمترین سهامداران فخوز

گروه توسعه اقتصادی پایندگان، با داشتن 46٫21 درصد از سهام این شرکت، اصلی‌ترین سهامدار فخوز محسوب می‌شود. همچنین شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا با دراختیارداشتن 3٫31 درصد از سهام این شرکت، در جایگاه دوم سهامداران آن قرار دارد. جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران بالای یک درصد شرکت فولاد خوزستان را نشان می‌دهد.

سهامداران فخوز

در محصول سهامدارن انیگما، لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده می‌باشد. جدول زیر بخشی از لیست سهامداران تلفیقی فخوز می‌باشد.

سهامداران تلفیقی فخوز

در لیست سهامداران فخوز شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در قالب مدیریت سهام عدالت به‌صورت تلفیقی نمایش داده می‌شوند.

محصولات و خدمات اصلی

محصولات اصلی فخوز شامل شمش و تختال (بیلت، بلوم، اسلب) است که برای تولید انواع مقالطع فولادی، ورق‌های گرم و سرد و فولادهای ساختمانی به کار می‌رود. در ادامه زنجیره تولید این شرکت توضیح داده شده است.

سنگ‌آهن پس از استخراج از معدن و انجام عملیات تغلیظ (کنستانتره‌سازی) در محل معدن، به واحد انباشت و برداشت منتقل می‌شود. پس از آن، به کارخانجات گندله‌سازی منتقل شده و به گلوله‌های کوچکی به نام گندله تبدیل می‌شود. گندله‌ها بعد از انجام عملیات پخت، در کوره احیاء مستقیم با استفاده از گازهای احیایی که از ریفرم‌های گاز طبیعی به دست می‌آیند، احیا می‌شوند. محصول این عملیات آهن اسفنجی نام دارد که در کوره‌های قوس الکتریکی (در بستری از قراضه مذاب) ذوب شده و پس از پالایش و آلیاژسازی به فولاد مذاب تبدیل می‌شود. فولاد مذاب تهیه شده توسط ماشین‌های ریخته‌گری مداوم به بیلت، بلوم و اسلب تبدیل می‌شود. اگر زنجیره ارزش صنعت فولاد را شامل 6 مرحله بدانیم، محدوده فعالیت‌های شرکت فولاد خوزستان در این زنجیره شامل 3 مرحله فرآوری سنگ‌آهن، آهن‌سازی و فولادسازی می‌شود که در شکل زیر نشان داده شده است:

زنجیره ارزش فخوز

بازارهای داخلی و صادراتی

شرکت‌های گروه ملی صنعتی فولاد ایران، شرکت فولاد اکسین خوزستان، شرکت الگو تجارت آتیه، شرکت مجتمع فولاد روهینا، شرکت فولاد کاوه اروند، فولاد گیلان، شرکت فولاد آتیه خاورمیانه و تعداد زیادی دیگر از شرکت‌های داخلی از مشتریان انواع شمش فولاد خوزستان هستند. از مهم‌ترین مقاصد صادراتی شرکت فولاد خوزستان می‌توان به کشورهای منطقه منا و خاور دور اشاره کرد.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات فخوز در جدول زیر نمایش داده شده است. همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، فولاد خوزستان در سال 1400 از فروش محصولات خود، بیش از 50 هزار میلیارد تومان درآمد داشته است. طبق پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما، مبلغ فروش این شرکت در انتهای سال مالی 1401، کمتر از این سال گذشته و حدود 48 هزار میلیارد تومان می‌باشد. در این تحلیل مقدار تولید اهن اسفنجی و گندله در سال 1401 به ترتیب برابر با 3,500,000 و 5,660,000 تن در نظر گرفته شده است.

فروش فخوز

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی شرکت فولاد خوزستان شامل سنگ‌آهن، آهن قراضه و چدن، آهن اسفنجی، فروآلیاژها و مواد افزودنی است. در جدول زیر میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه و همچنین پیش‌بینی هر یک تا انتهای دوره مالی سال 1401، ارائه شده است. این شرکت برای تأمین مواد اولیه خود در سال 1400، نزدیک به 25 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است. هزینه مواد اولیه برای دوره مالی سال 1401 حدود 24 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

مواد اولیه فخوز

سربار

جزئیات اقلام سربار شرکت فولاد خوزستان و مبالغ هرکدام، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، این شرکت در سال 1400، 9 هزار و 841 میلیارد تومان هزینه سربار داشته است. حدود 1900 میلیارد تومان از این هزینه مربوط به تأمین مواد مصرفی بوده است.

پیش‌بینی می‌شود که هزینه تأمین سوخت در انتهای سال مالی 1401، بیش از 3 هزار و 900 میلیارد تومان باشد. طبق تحلیل انیگما با فرض افزایش 50 درصدی نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401، مجموع مبالغ سربار در انتهای سال مالی، حدود 12 هزار و 400 میلیارد تومان تخمین زده شده است.

سربار فخوز

صورت سود و زیان فخوز

درآمدهای عملیاتی این شرکت در سال مالی 1401، حدود 50 هزار میلیارد تومان گزارش شده است. این مبلغ نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. همچنین، سود خالص شرکت در این دوره 16 هزار و 861 میلیارد تومان بوده است.

پیش‌بینی می‌شود درآمد عملیاتی فخوز در انتهای سال مالی 1401 حدود 49 هزار میلیارد تومان باشد و از میزان نزدیک 12 هزار میلیارد تومان از درآمدهای عملیاتی شرکت، به سود خالص تبدیل شود. در ادامه برای تحلیل بنیادی فخوز، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است.

صورت سود و زیان فخوز

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1401/12/29

در تحلیل بنیادی فخوز، نکات زیر لحاظ شده است:

 • شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد از شرکت‌های فرعی فولاد خوزستان با ظرفیت تولید سالانه 2500 هزارتن کنسانتره و 2500 هزار تن گندله در سال مشغول فعالیت است.
 • شرکت فولاد شادگان از شرکت‌های فرعی فولاد خوزستان دارای یک خط تولید آهن اسفنجی با ظرفیت 800 هزار تن در سال است. طرح توسعه‌ی این شرکت شامل یک خط تولید بیلت به ظرفیت 800 هزار تن در سال تا شهریور 1400، 66/6 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. پیش‌بینی می‌شود در سال 1401 این طرح به بهره‌برداری برسد.
 • تقسیم سود شرکت‌های فولاد شادگان و سناباد برای سال 1401 برابر با 50 درصد در نظر گرفته شده است.
 • لغو معافیت مالیاتی صادرات بیلت و اسلب در تحلیل سال مالی 1401 لحاظ شده است.
 • پروژه زمزم3 با ظرفیت تولید 1.76 میلیون تن آهن اسفنجی در سال در حال اجرا بوده و زمان بهره برداری انتهای مرداد 1401 گزارش شده است. با بهره برداری از این طرح مقدار آهن اسفنجی مورد نیاز شرکت تامین شده و نیاز به خرید این ماده اولیه ندارد.

با در نظر گرفتن 30 درصد تورم، میزان سود خالص فخوز به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) 799 ریال پیش‌بینی شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1401/03/31 در سایت www.tsetmc.com نسبت قیمت به EPS تحلیلی شرکت 7،3 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فخوز

امتیاز خود را ثبت کنید
۲ دیدگاه
 1. تشکر از اطلاعات مفید منتشر شده.
  من از تحلیل های شما به صورت روزانه بهره مند میشم، ولی در مورد تحلیل فخوز با اطلاعات منتشر شده شما موافق نیستم. از نظر بنده فخوز تابستان سیاهی را سپری کرده و در بدبینانه ترین و سیاه ترین سناریو امکان تحقق ضرر در تابستان دور از انتظار نیست.
  اولین پارامتر قطعی مداوم برق در طول تابستان بوده که در صورت های فروش ماهیانه مرداد و مخصوصا شهریور فخوز مشهود است.
  مورد دوم بحران صنعت ساختمان در چین و سقوط قیمت سنگ آهن جهانی هست که آینده ای مبهم برای صنعت فولاد در پاییز زمستان امسال رقم زده و موجب سقوط قیمت بیلت و شمس جهانی شده که حتی تقاضا در بازار داخلی را هم تحت تاثیر قرار داده.
  نکته سوم طرح مسکن دولت جدید هست که ریسک قیمت دستوری را متوجه فولاد سازان کرده. کاهش دوره ای فروش در فصل پاییز و زمستان و همچنین ابهام در قیمت آتی حامل های انرژی مصرفی فولاد سازان را هم میتوان مزید بر این علت دانست.
  تصور من بر این هست صنعت فولاد حداقل تا ماه ژانویه آتی برای سرمایه گذاری پر ریسک محسوب می شود و بهتر هست بر صنایع سودده و با ثبات سرمایه گذاری صورت پذیرد.

  1. سلام، ممنون از اشتراک‌گذاری نظرتان
   تحلیل‌های صورت گرفته با در نظر گرفتن تمام اتفاقات و اطلاعاتی است که تاکنون منتشر شده‌اند. فخوز در شش ماهه 6700 میلیارد تومان سود داشته است که معادل 134 تومان سود به ازای هر سهم است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا