تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی دارو – شرکت کارخانجات داروپخش

در این مقاله به تحلیل دارو به‌عنوان بزرگ‌ترین و باسابقه‌ترین شرکت داروسازی فعال در ایران پرداخته شده است. شرکت کارخانجات داروپخش در سال 1342 تاسیس و در سال ۱۳۸۱ با نماد دارو در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان بورس اوراق بهادار تهران درج شد. این شرکت با تولید حدود 300 قلم انواع دارو در گروه دارویی تامین رتبه‌ی اول و در کشور جایگاه دوم را از نظر مبلغ و مقدار فروش دارد. در ادامه تحلیل بنیادی دارو از طریق بررسی عملکرد این شرکت در سال مالی گذشته و پیش‌بینی EPS آن تا پایان سال ۱۴۰۱ آمده است. 

در مقاله تحلیل بنیادی چیست می‌توانید با تحلیل بنیادی و انواع روش‌های آن آشنا شوید.

موضوع فعالیت شرکت داروپخش

شرکت کارخانجات داروپخش در زمینه‌های مختلف دارویی از قبیل انسانی، دامپزشکی، شیرخشک، غذای کودک، لوازم درمانی، آرایشی، آزمایشگاهی، ملزومات دارویی، مکمل‌های تغذیه‌ای، فرآورده‌های طبیعی و سنتی و غذا‌های ویژه و توزیع و فروش آن‌ها در سراسر کشور فعالیت می‌کند. همچنین این شرکت محصولات خود را به خارج از کشور نیز صادر می‌کند.

سرمایه و ترکیب سهامداران داروپخش

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 500 میلیون ریال (شامل 500 هزار سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) بوده است که طی چندین مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 1,500 میلیارد ریال رسیده است. لازم به ذکر است افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 1,500 ریال به مبلغ 2,600 میلیارد ریال در مرحله‌ی اخذ مجوز سازمان بورس می‌باشد.

فهرست سهامداران بالای یک درصد در تحلیل دارو به شرح زیر است. طبق جدول زیر شرکت داروپخش با 82.87 درصد از سهامداران عمده این شرکت می‌باشد.

سهامداران دارو

مبلغ فروش محصولات در تحلیل دارو

جدول زیر مبلغ فروش در تحلیل بنیادی دارو را نشان می‌دهد. طبق این جدول فروش ریالی و مقداری محصولات در 9 ماهه سال 1401 در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته حدود 20 درصد افزایش داشته است که دلیل آن افزایش قیمت از سوی سازمان غذا و دارو به علت رشد هزینه‌های تامین مواد و تولید است. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 1401 درآمد شرکت از محل فروش محصولات به بیش از 3 هزار و 300 میلیارد تومان برسد.

فروش در تحلیل دارو

نمودار زیر درصد صادرات این شرکت به سایر کشورها در سال 1400 را نشان می‌دهد. طبق این جدول مقصد اصلی محصولات صادراتی شرکت کارخانجات داروپخش، کشور افغانستان است که 72 درصد از صادرات شرکت در سال 1400 را به خود اختصاص داده است. سایر مقاصد صادراتی کارخانجات داروپخش به ترتیب عراق، سوریه، ازبکستان و گرجستان هستند.

صادرات شرکت داروپخش

مواد اولیه در تحلیل دارو پخش

جدول زیر نشان‌دهنده‌ی مبلغ مصرف مواد اولیه است. هزینه مواد اولیه شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود 30 درصد افزایش یافته است. از دلایل افزایش هزینه مواد اولیه می‌توان به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در خریدهای داخلی مواد اولیه و بسته‌بندی و افزایش نرخ پایه ارز به ارز ترجیحی و نیمایی در گروهی از مواد موثره، مواد اولیه داروهای OTC، ویتامین‌ها و اقلام بسته‌بندی اشاره کرد.

مواد اولیه

سربار

هزینه‌های سربار در تحلیل بنیادی دارو شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، مواد مصرفی و سایر هزینه‌ها مطابق جدول زیر می‌باشد. طبق این جدول هزینه‌های سربار شرکت در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال قبل 43/8 درصد افزایش داشته که عمدتا ناشی از افزایش سطح عمومی دستمزدها و سطح عمومی قیمت‌ها بوده است.

سربار

صورت سود و زیان در تحلیل دارو

در تحلیل بنیادی دارو شرکت 985 هزار میلیارد تومان از درآمدهای عملیاتی خود در 9 ماهه ابتدای سال 1401 را به سود ناخالص تبدیل کرده است. با کسر سایر هزینه‌ها سود خالص شرکت در این بازه زمانی به 555 میلیارد تومان رسیده است. پیش‌بینی می‌شود سود خالص این شرکت تا پایان سال مالی جاری به بیش از 782 میلیارد تومان برسد.

صورت سود و زیان در تحلیل دارو

سود مجمع (DPS) دارو

طبق صورت‌جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به سال مالی 1400، 93 درصد از سود خالص هر سهم دارو, معادل 3,840 ریال سود نقدی در نظر گرفته شده است. سود نقدی سهام دارو در تاریخ 1401/03/05 به حساب بانکی معرفی شده در سامانه سجام سهامداران واریز می‌شود.

سود سهامداران حقیقی که اطلاعات و مشخصات آن‌ها در سامانه سجام ثبت نشده است، پس از تاریخ فوق از طریق مراجعه‌ی حضوری به هر یک از شعب بانک رفاه در سراسر کشور با ارائه‌ی مدارک شناسایی قابل دریافت می‌باشد.

محاسبه‌ی EPS و P/E تحلیلی داروپخش منتهی به تاریخ 1401/12/29

برای محاسبه‌ی ای پی اس و پی بر ای دارو ، مفروضات زیر برای سال 1401 در نظر گرفته شده است:

  • 50 درصد افزایش حقوق و دستمزد
  • 10 درصد افزایش حامل‌های انرژی
  • میانگین نرخ دلار 28,500 تومان
  • 30 درصد تورم سال ۱۴۰۱، 30 درصد

لازم به ذکر است میانگین P/E و EPS  تحلیلگران بر اساس پیش‌بینی مشترکین انیگما می‌باشد. با توجه به قیمت پایانی دارو در تاریخ 1401/12/02 در سایت www.tsetmc.com (23,000 ریال) نسبت P/E ‌فوروارد دارو معادل 7.6 پیش‌بینی شده است.

تحلیل بنیادی دارو

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

تغییرات قیمتی سهام داروپخش

نمودار تغییرات قیمتی در تحلیل دارو به صورت زیر است. همان‌طور که نشان داده شده در سال ۱۳۹۹ قیمت دارو به بیشترین مقدار خود 2,346 هزار تومان رسید. اکنون نیز سهام این شرکت در محدوده قیمتی 2,300 تومان در حال نوسان است.

چارت قیمتی دارو
4.5/5 - (2 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا