تحلیل بنیادی پارسان «گروه گسترش نفت و گاز پارسان»

تحلیل‌ بنیادی
پارسان

گروه گسترش نفت و گاز پارسیان از سال 1387 فعالیت خود را در قالب یک هلدینگ تخصصی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی آغاز کرده است. این گروه از سال 1388 تمامی توان خود را به توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی معطوف و با حضور در ساختار مالکیتی شرکت‌های بزرگ و مطرح پتروشیمی و پالایشگاهی و اصلاح و بهبود ساختارهای تولید و همچنین اجرای طرح‌های توسعه‌ای در این شرکت‌ها، خود را به بزرگترین هلدینگ پتروپالایشگاهی کشور تبدیل کرده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی پارسان و محاسبه NAV این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت پارسان

گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با در اختیار داشتن سهام کنترلی برخی از بزرگترین شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی کشور جایگاه منحصر به فردی را در صنعت نفت و پتروشیمی کشور برای خود کسب نموده است. در حال حاضر با توسعه روزافزون این گروه، حوزه فعالیت‌های آن نیز گسترش یافته، به‌گونه‌ای که مجموعه شرکت‌های تحت پوشش آن طیف وسیعی از محصولات اولیه، واسطه‌ای و نهایی حوزه پتروشیمی و پالایشگاهی را در بر می‌گیرد. امروزه گروه گسترش نفت و گاز پارسیان علاوه بر محصولات عمده و استراتژیک پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، گستره فعالیت‌های خود را در حوزه انرژی، ساخت و مهندسی صنایع نفت، حمل و نقل ریلی و همچنین بازرگانی محصولات پتروپالایشی نیز گسترش داده است و به این ترتیب می­‌رود تا چرخه کامل تولید در این حوزه‌­ها را از ابتدا تا انتها تحت مدیریت خود درآورد.

جایگاه پارسان در صنعت

گروه گسترش نفت و گاز پارسیان در حوزه پتروشیمی عمدتا دو محصول مهم اوره و متانول را تولید می‌کند. پارسان با تولید سالانه 5٫452 هزار تن اوره، مدیریت 62 درصد ظرفیت تولید این محصول و 24 درصد از ظرفیت تولید متانول (3٫400 هزار تن) کشور را در اختیار دارد. همچنین 22/3 درصد از ظرفیت فرآورش نفت خام کشور نیز تحت مدیریت این شرکت است.

صنایع پارسان

سهامداران پارسان

لیست سهامداران بالای یک درصد پارسان در جدول زیر نمایش داده شده است. همچنین تمامی سهامداران حقوقی و حقیقی بالای یک درصد شرکت‌های سرمایه‌گذاری که در کدال گزارش شده‌اند، در سایت انیگما قابل مشاهده می‌باشد. مالکیت حدود 65 درصد از پارسان در اختیار وغدیر است.

سهامداران پارسان

جدول زیر بخشی از سهامداران پارسان را به‌صورت تلفیقی نشان می‌دهد. طبق این جدول عمده سهام پارسان در اختیار سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح می‌باشد.

سهامداران تلفیقی پارسان

تحلیلNAV پارسان

برای ارزش‌گذاری پارسان به‌عنوان یک هلدینگ سرمایه‌گذاری و محاسبه ارزش خالص دارایی‌های (NAV) این شرکت، دارایی‌های بورسی و غیربورسی و همچنین حقوق صاحبان سهام آن مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی پارسان

مازاد ارزش پرتفوی بورسی پارسان در تاریخ 1401٫06٫06 حدود 179 هزار میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی از دارایی‌های بورسی پارسان و همچنین تعداد سهام و ارزش هر یک در تاریخ فوق قابل مشاهده است. پارسان سهامدار عمده‌ی شرکت‌های مهم پتروشیمی مانند پتروشیمی پردیس و شیراز است.

پرتفوی بورسی پارسان

پرتفوی غیربورسی پارسان

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی پارسان باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا این تاریخ مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی پارسان حدود 18 هزار 200 میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی پارسان

کلیه نکات تحلیلی ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی پارسان در سایت انیگما قابل مشاهده است. در ادامه به یک نمونه آن اشاره شده است.

  • شرکت پتروشیمی اروند دارای تولید سالیانه 450 هزارتن کاستیک، 200 هزارتن کلر و 250 هزارتن پی وی سی است که با فرض پی وی سی 1600 دلاری و دلار 25000 تومان در سال 1401 می‌تواند حدود 20000 میلیارد تومان درآمد و 8000 میلیارد تومان سود خالص شناسایی کند.

محاسبهNAV  پارسان

برای محاسبه NAV پارسان حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و بیش از 36 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای پارسان 57,978 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1401٫06٫06 تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV)  54/4 درصد است.

تحلیل بنیادی پارسان

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور تجربی محدوده تعادلیP/NAV   سهام پارسان کمی بیش از این اعداد بوده است و می‌توان پتانسیل رشد بیشتری برای آن متصور بود.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.