تحلیل بنیادی خبهمن «گروه بهمن»

تحلیل‌ بنیادی
خبهمن

شرکت گروه بهمن در سال 1331 در زمینه حمل و نقل دریایی و حق‌العمل کاری نمایندگی‌های تجاری به نام شرکت خلیج‌کو تأسیس و پس از چندین مرحله تغییر نام‌، نهایتا در سال 1377 به نام گروه بهمن نام‌گذاری شد. با این تغییر نام، حوزه فعالیت‌های شرکت به زمینه‌های تولیدی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری توسعه یافت و سرآغاز نوینی برای این مجموعه رقم خورد. این شرکت در سال 1395 با رویکردی جدید و مأموریتی متفاوت، به بخش خصوصی واگذار شد و امروزه نقش موثری در صنعت خودرو به‌ویژه در بخش خودروهای کار و تجاری ایفا می‌کند. در این مقاله به تحلیل بنیادی خبهمن پرداخته شده است.

جایگاه خبهمن در صنعت

گروه بهمن به‌عنوان هلدینگ تخصصی چندرشته‌ای در سه حوزه اصلی خودرو، انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی و سرمایه‌گذاری مالی فعالیت می‌کند. موضوع اصلی فعالیت این شرکت، سرمایه‌گذاری در سهام، واحدهای صندوق، سایر اوراق بهادار و شرکت‌هایی در زمینه تولید و فروش و همچنین صادرات و واردات انواع خودروهای سبک و سنگین، تجاری، کِشنده و قطعات است.

صنایع خبهمن

سهامداران خبهمن

از سهامداران عمده خبهمن می‌توان به شرکت فن‌پردازان بهمن و سرمایه‌گذاری اندیشه فردا اشاره کرد. دیگر سهامداران بالای 1 درصد گروه بهمن و میزان درصد سهام هریک از آن‌ها در جدول زیر قابل مشاهده می‌باشد.

سهامداران خبهمن

بیشتر سهامداران گروه بهمن زیرمجموعه صنایع تولیدی کروز هستند و این شرکت با نزدیک به 77 درصد به‌صورت تلفیقی سهامدار عمده خبمهن به‌شمار می‌آید.

سهامداران تلفیقی خبهمن

محصولات گروه بهمن

خودروهای سواری: این خودروها در قالب برندهایی همچون دیگنیتی، مزدا و FAW عرضه می‌گردند که دربرنامه شرکت، عرضه خودرویی دیگر با نام فیدلیتی در سال جاری نیز قرار گرفته است.

خودروهای کار و تجاری: انواع وانت، خودروهای کِشنده و انواع مینی‌بوس با برندهای بهمن، ایسوزو، FAW، شیلر و پگاسوز به بازار عرضه می‌گردند.

موتورسیکلت: انواع موتورسیکلت در کلاس‌های مختلف نیز با برند ایران‌دوچرخ در سبد محصولات شرکت قرار دارند.

تحلیل NAV خبهمن

برای محاسبه ارزش خالص دارایی‌ها  (NAV) میزان دارایی‌های گروه بهمن مورد محاسبه قرار می‌گیرد. این دارایی‌ها شامل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس یا هرگونه سرمایه‌گذاری خارج از بورس مانند خرید املاک و مستغلات، طلا، سکه، ارز و… یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌های غیربورسی است. در ادامه میزان ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی خبهمن بررسی شده است.

پرتفوی بورسی خبهمن

مازاد ارزش پرتفوی بورسی خبهمن در تاریخ 1401/05/23 حدود 9 هزار و 400 میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی خبهمن را مشاهده می‌کنید. طبق جدول زیر عمده سهام شرکت بهمن دیزل متعلق به گروه بهمن است.

پرتفوی بورسی خبهمن

در تحلیل ارزش سهام موجود در پرتفوی بورسی، اگر شرکت سرمایه‌گذاری در زیرمجموعه بورسی خود سهام مدیریتی داشته باشد یا بتواند تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره را مشخص کند، در این صورت معمولا قیمت سهام مدیریتی با پریمیوم نسبت به سهام عادی معامله می‌شوند. به عنوان مثال خبهمن در بهمن دیزل مالک عمده است و سهام مدیریتی دارد. قیمت سهام مدیریتی معمولا می‌تواند بین 15 تا 20 درصد با سهام عادی تفاوت داشته باشد. در این تحلیل فرض شده است که تفاوتی بین این دو قیمت وجود ندارد. اگر بخواهید بین قیمت سهام مدیریتی و سایر سهام‌ تفاوت قائل باشید، می‌توانید بامراجعه به سایت انیگما در قسمت پرتفوی بورسی این تغییرات را اعمال کنید.

پرتفوی غیربورسی خبهمن

در ادامه پرتفوی غیربورسی خبهمن مورد بررسی قرار گرفته است. این شرکت مالک تمام یا بخشی از شرکت‌های بهمن موتور، کیامهستان، ، سیباموتور و شرکت سرمایه‌گذاری پویاهنگام است. با بررسی آخرین گزارش‌های منتشر شده می‌توان ارزشی در حدود 10 هزار میلیارد تومان برای پرتفوی غیربورسی آن در نظر گرفت.

پرتفوی غیربورسی خبهمن

برای محاسبه بهتر ارزش پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی را تحلیل و ارزش‌گذاری کرد. همچنین تحلیل‌های انجام شده در طی زمان باید باید به‌طور پیوسته به‌روز شوند. در سایت انیگما تمامی تحلیل‌های مربوط به زیرمجموعه‌های غیربورسی گروه بهمن تحلیل و به‌روز می‌شوند. همچنین نکات تحلیلی مهم و مفروضات ارزش‌گذاری هر یک از شرکت‌های زیرمجموعه نیز در سایت قابل دسترس است. همچنین شما می‌توانید ارزش هر یک از شرکت‌ها را تغییر دهید و نتیجه را در همان لحظه مشاهده کنید.

در ادامه ارزش‌گذاری شرکت کیامهستان انجام شده است. برای مشاهده ارزش‌گذاری و نکات تحلیل سایر شرکت‌های مرتبط با خبمهن به سایت انیگما و محصول تحلیل ان‌ای‌وی مراجعه کنید.

  • شرکت کیامهستان در تاریخ 29 اسفند 1400 دارای 1050 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 100 میلیارد تومان بوده است. همچنین این شرکت مالک 100 درصدی شرکت مانا نوین با بهای تمام شده 10 میلیارد تومان و ارزش روز 2000 میلیارد تومان است. باتوجه به آخرین حقوق صاحبان سهام شرکت، می‌توان ارزش روز آن را معادل 4300 میلیارد تومان دانست.

محاسبه NAV  خبهمن

برای تحلیل بنیادی خبهمن و محاسبه NAV آن حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 15 هزار و 600 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای خبهمن 2/608 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1400/04/12 67/7 درصد است.

تحلیل بنیادی خبهمن

تحلیل بنیادی خبهمن

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد. اما تجربه نشان داده است P/NAV برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV خبهمن 67/7 درصد است و از لحاظ بنیادی نمی‌توان رشد زیادی برای این سهم متصور شد.

دیدگاه‌ (۱)

  1. سعید
    14 تیر 1400 پاسخ

    خیلی ممنون، عالی بود

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.