تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی ارفع «شرکت آهن و فولاد ارفع»

شرکت آهن و فولاد ارفع تولیدکننده شمش فولاد (بيلت) در کشور و یکی از بنگاه‌های پیشرو اقتصادی فعال در عرصه‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد است. تولید آهن اسفنجی در این شرکت به روش احیاء مستقیم و تولید شمش فولاد از طریق کوره قوس الکتریکی انجام می‌شود. تیم تحلیلی انیگما تحلیل بنیادی تمامی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهد. در این مقاله به تحلیل بنیادی ارفع از طریق بررسی میزان فروش، هزینه مواد اولیه، سربار و… این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه ارفع در صنعت

شرکت فولاد ارفع دارای دو واحد مجزای تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی است. ظرفیت اسمی هریک از این واحدهای تولید 800،000 تن در سال است که از سال 1396 تا سال 1399 در خصوص واحد تولید آهن اسفنجی، به استثناء سال 1398 (به‌دلیل توقف تولید برای تعمیرات) از ظرفیت اسمی فراتر تولید شده است.

با توجه به گزارش انجمن فولاد ایران، در دوازده ماهه سال 1400 میزان کل تولید بیلت و بلوم کشور حدود 16 میلیون و 663 هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته 11 درصد افت داشته در این میان سهم شرکت آهن و فولاد ارفع در سال 1400، با استفاده از کوره قوس الکتریکی در دوره دوازده‌ماهه مذکور 770,435 تن می‌باشد که نسبت به سال گذشته 6 درصد افت داشته و سهم بازار تولید بیلت و بلوم شرکت آهن و فولاد ارفع در کل کشور از حدود 4/35 درصد در سال 1399
به حدود 4/62 درصد در سال 1400 افزایش یافته است. پیش‌بینی می‌شود با افزایش ظرفیت تولید و ارتقای تکنولوژی و بهره‌وری، میزان تولید شرکت در سال‌های آتی افزایش یابد.

جایگاه شرکت در زنجیره ارزش فولاد

وجود ذخائر گاز به‌عنوان عامل اصلی تامین انرژی مورد نیاز برای فرآیند احیاء مستقیم اصلی‌ترین مزیت تولید این محصول است. آهن اسفنجی در شرکت آهن و فولاد ارفع با استفاده از گاز طبیعی و به روش میدرکس تولید می‌شود. شرکت آهن و فولاد ارفع با ظرفیت اسمی تولید 800 هزار تن موفق به تولید 708 هزارتن آهن اسفنجی در سال 1400 شد. تولید انجام شده حدود 2/4 درصد آهن اسفنجی تولید شده در کشور را به خود اختصاص داده است.

آهن اسفنجی تولیدی در واحد احیای مستقیم شرکت ارفع تماماً در فرآیند تولید شمش استفاده می‌شود و نه تنها مازادی جهت ارائه به بازار وجود ندارد بلکه برای تامین نیاز واحد تولید شمش، شرکت به خرید از سایر واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی اقدام می‌کند. در صورت تکمیل فرآیند افزایش ظرفیت آهن اسفنجی و رسیدن به ظرفیت 1 میلیون و دویست هزار تن، نیاز شرکت به تامین از سایر شرکت‌ها برطرف خواهد شد.

زنجیره تولید ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع با توجه به بهره‌گیری از واحدهای گازدایی و کربن‌زدایی تحت خلا(VD-VOD)  اقدام به تولید یا ایجاد آمادگی برای تولید بیش از 20 گرید مختلف فولادی کرده است. همچنین این شرکت آمادگی تولید انواع گریدهای فولادی بر اساس استانداردهای DIN آلمان،BS  انگلستان،JIS  ژاپن،ASTM  آمریکا و طراحی گریدهای خاص بر اساس نیازهای ویژه مشتریان را دارد.

مهم‌ترین سهامداران ارفع

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بخش عمده‌ای از سهام ارفع را در اختیار دارد. در جدول زیر سهامداران عمده بالای یک درصد شرکت فولاد ارفع قابل مشاهده است.

سهامداران ارفع

بیشتر سرمایه‌گذاران عمده ارفع مانند شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات زیرمجموعه شرکت فولاد مبارکه اصفهان هستند و فولاد مبارکه به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود جمعا 66،28 درصد سهام ارفع را در اختیار دارد.

سهامداران تلفیقی ارفع

مقدار، قیمت و مبلغ فروش ارفع

مبلغ فروش در سال 1400 نسبت به سال 1399 به میزان 39 درصد افزایش داشت. این افزایش ناشی از افزایش نرخ فروش بوده است. علیرغم شرایط ایجاد شده در بازار فروش صادراتی شمش فولادی، حدود 255 هزار تن فروش شمش فولادی در سال 1400 محقق شده است؛ پیش‌بینی می‌شود میزان فروش صادراتی شرکت در سال جاری به میزان 270 هزار تن پیش‌بینی می‌شود. در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ فروش داخلی و صادراتی محصولات تولید شده ارفع و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401 نمایش داده شده است.

فروش ارفع

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی ارفع

تامین‌کننده اصلی مواد اولیه ارفع (گندله) شرکت معدنی و صنعتی چادرملو است که بیش از 44 درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد. در جدول زیر مقدار، قیمت، مبلغ و نسبت مصرف مواد اولیه ارفع آمده است.

مواد اولیه ارفع

بهای تمام‌شده شرکت در سال مالی 1400 نسبت به سال 1399، 66 درصد افزایش داشته است. این افزایش به دلیل افزایش 84 درصدی قیمت گندله بوده است. همچنین قیمت گاز مصرفی نیز در این سال 3 برابر شده بود. در ادامه میزان موجودی شرکت فولاد ارفع در ابتدای دوره مالی سال 1401 و پیش‌بینی انیگما از میزان و قیمت خرید و مصرف شرکت در این سال آمده است.

پیش‌بینی مواد اولیه ارفع

سربار

هزینه‌های سربار ارفع مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… به شرح جدول زیر است.

سربار ارفع

صورت سود و زیان ارفع 

برای بررسی عملکرد شرکت‌ها باید صورت‌های مالی منتشر شده در دوره‌های مختلف را بررسی کرد. در شرکت‌های تولیدی برای محاسبه سود خالص هر سهم (EPS) باید صورت سود و زیان آن شرکت مورد بررسی قرار گیرد. با بررسی روند شرکت از طریق این صورت مالی و دیگر عوامل موثر می‌توان میزان سوددهی این شرکت در آینده را برآورد کرد. تصویر زیر صورت سود و زیان ارفع در ۵ دوره‌ مالی گذشته را نشان می‌دهد.

صورت سود و زیان ارفع

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت آهن و فولاد ارفع و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی شرکت منتهی به سال مالی 1401/12/29

برای تحلیل بنیادی ارفع و محاسبه EPS آن بیلت 517 دلار بر تن در نظر گرفته شده است. همچنین با درنظر گرفتن میانگین دلار 25,000 و تورم 30 درصدی در سال 1401، سود خالص تحلیلی به ازای هر سهم ارفع 2،086 ریال محاسبه شده است. با تقسیم این میزان بر قیمت بازاری این سهم در تاریخ 1401٫05٫09 نسبت P/E ارفع 5،5 محاسبه می‌شود.

تحلیل بنیادی

شما می‌توانید با مراجعه به سایت انیگما مفروضات تحلیل را تغییر دهید و با توجه به مفروضات خود، سود خالص ارفع را برای سال مالی 1401 مشاهده کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا