تحلیل بنیادی وخارزم «شرکت سرمایه‌‎گذاری خوارزمی»

تحلیل‌ بنیادی
وخارزم

شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی درسال 1376 با سرمایه 100 میلیارد ريال به صورت سهامی خاص به ثبت رسید. این شرکت در سال 1384 با هدف توسعه فعالیت‌ها، گسترش مشارکت در انواع طرح‌های سرمایه‌گذاری و ورود به عرصه صنعت سرمایه‌گذاری کشور، به سهامی عام تغییر یافت. سهام شرکت در سال 1389 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت و در اسفند ماه همان سال در بازار اول فرابورس ایران پذیرفته شد و هم‌اکنون با نماد معاملاتی «وخارزم» در بازار اول بورس اوراق بهادار تهران در حال معامله است. در این مقاله به تحلیل بنیادی وخارزم و محاسبه NAV این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه وخارزم در صنعت

فعالیت اصلی شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی عمدتا در زمینه‌های تولید برق، احداث ساختمان، بازار سرمایه، تولید دارو، فعالیت‌های معدنی و توليد و بهره‌برداری از انواع سخت‌افزار و نرم‌افزار تجهيزات الكترونيكی و الكتريكی و رايانه‌ای و واردات و صادرات است. این شرکت در میان 32 شرکت سرمایه‌گذاری که اطلاعات مربوط به پرتفوی سرمایه‌گذاری مورخ 1400/12/29 آن‌ها در سامانه کدال افشا شده است، رتبه 7 در مازاد ارزش پورتفوی بورسی را در اختیار دارد.

صنایع وخارزمسهامداران وخارزم

از سهامداران عمده وخارزم، می‌توان به موسسه توسعه همیاری سپهر و شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات اشاره کرد. در ادامه سهامداران بالای یک درصد شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی و میزان درصد سهام هریک از آن‌ها قابل مشاهده است.

سهامداران وخارزم

در محصول سهامداران انیگما تمام سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌ است، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. بانک صادرات به‌صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود بیش از 42 درصد از سهام وخارزم را در اختیار دارد. در جدول سهامداران وخارزم به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی وخارزم

تحلیل بنیادی وخارزم

برای ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ارزش خالص دارایی‌های آن (NAV) محاسبه شود. شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ دو نوع دارایی بورسی و غیربورسی دارند. سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند دارایی‌های بورسی یک شرکت است که به آن پرتفوی بورسی گفته می‌شود. همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس، مانند سرمایه‌گذاری از طریق خرید طلا، ارز، املاک، اوراق و… یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند، نیز پرتفوی غیربورسی شرکت را تشکیل می‌دهند. با توجه به این‌که وخارزم یک شرکت سرمایه‌گذاری است برای تحلیل بنیادی لازم است پرتفوی بورسی و غیربورسی این شرکت بررسی شود.

پرتفوی بورسی وخارزم

ارزش بخش زیادی از پرتفوی بورسی وخارزم متعلق به شرکت داروسازی سینا، بانک پاسارگاد و بانک صادرات ایران است. در ادامه پرتفوی بورسی وخارزم نمایش داده شده است. مازاد ارزش پرتفوی بورسی این شرکت در تاریخ 1401/05/12حدود 4 هزار و 700 میلیارد تومان است.

پرتفوی بورسی وخارزم

پرتفوی غیربورسی وخارزم

پرتفوی غیربورسی وخارزم نیز در جدول زیر قابل مشاهده است. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی بر اساس ارزش‌گذاری انجام شده در تاریخ توسط انیگما حدود 18 هزار میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی وخارزم

برای محاسبه ارزش شرکت‌های موجود در پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی را تحلیل و ارزش‌گذاری کرد. تحلیل‌های انجام شده باید به‌طور پیوسته به‌روز شوند. تیمی متخصص در انیگما ارزش تمامی شرکت‌های غیربورسی را تحلیل و به‌روزسانی می‌کنند. در ادامه برخی از تحلیل‌های پرتفوی غیربورسی وخارزم توسط تیم انیگما آمده است.

  • شرکت توسعه برق و انرژی سپهر مالک نیروگاه منتظر قائم با ظرفیت 1620 مگاوات است. این نیروگاه در زمینی به مساحت 100 هکتار در ملارد واقع شده است و 25 درصد برق تهران را تامین می‌کند. برآورد می‌شود این شرکت حدود 11000 میلیارد تومان ارزش داشته باشد.

محاسبه NAV وخارزم

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی وخارزم حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده و حدود 5 هزار و 800 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای وخارزم 15،533 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401٫05٫12 در سایت www.tsetmc.com  (3،782 ریال) حدود  24٫2 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی وخارزم

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *