تحلیل بنیادی ارفع «شرکت آهن و فولاد ارفع»

تحلیل‌ بنیادی
ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع تولیدکننده شمش فولاد (بيلت) در کشور و یکی از بنگاه‌های پیشرو اقتصادی فعال در عرصه‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد است. تولید آهن اسفنجی در این شرکت به روش احیاء مستقیم و تولید شمش فولاد از طریق کوره قوس الکتریکی انجام می‌شود. در این مقاله به تحلیل بنیادی ارفع از طریق بررسی میزان فروش، هزینه مواد اولیه، سربار و… این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه ارفع در صنعت

شرکت فولاد ارفع دارای دو واحد مجزای تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی است. ظرفیت اسمی هریک از این واحدهای تولید 800،000 تن در سال است که از سال 1396 تا سال 1399 در خصوص واحد تولید آهن اسفنجی، به استثناء سال 1398 (بدلیل توقف تولید برای تعمیرات) از ظرفیت اسمی فراتر تولید شده است.

شرکت آهن و فولاد ارفع با توجه به بهره‌گیری از واحدهای گازدایی و کربن‌زدایی تحت خلا(VD-VOD)  اقدام به تولید یا ایجاد آمادگی برای تولید بیش از 20 گرید مختلف فولادی کرده است. همچنین این شرکت آمادگی تولید انواع گریدهای فولادی بر اساس استانداردهای DIN آلمان،BS  انگلستان،JIS  ژاپن،ASTM  آمریکا و طراحی گریدهای خاص بر اساس نیازهای ویژه مشتریان را دارد.

زنجیره ارزش فولاد

وجود ذخائر گاز به‌عنوان عامل اصلی تامین انرژی مورد نیاز برای فرآیند احیاء مستقیم اصلی‌ترین مزیت تولید این محصول است. آهن اسفنجی در شرکت آهن و فولاد ارفع با استفاده از گاز طبیعی و به روش میدرکس تولید می‌شود. شرکت آهن و فولاد ارفع با ظرفیت اسمی تولید 800 هزار تن موفق به تولید 837 هزارتن آهن اسفنجی در سال 1399 شد. تولید انجام شده حدود 3 درصد آهن اسفنجی تولید شده در کشور را به خود اختصاص داده است.

آهن اسفنجی تولیدی در واحد احیای مستقیم شرکت ارفع تماماً در فرآیند تولید شمش استفاده می‌شود و نه تنها مازادی جهت ارائه به بازار وجود ندارد بلکه برای تامین نیاز واحد تولید شمش، شرکت به خرید از سایر واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی اقدام می‌کند. در صورت تکمیل فرآیند افزایش ظرفیت آهن اسفنجی و رسیدن به ظرفیت 1 میلیون و دویست هزار تن، نیاز شرکت به تامین از سایر شرکت‌ها برطرف خواهد شد.

زنجیره تولید ارفع

مهم‌ترین سهامداران ارفع

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بخش عمده‌ای از سهام ارفع را در اختیار دارد. در جدول زیر سهامداران عمده بالای یک درصد شرکت فولاد ارفع قابل مشاهده است.

سهامداران ارفع

بیشتر سرمایه‌گذاران عمده ارفع مانند شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات زیرمجموعه شرکت فولاد مبارکه اصفهان هستند و فولاد مبارکه به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود جمعا 66،64 درصد سهام ارفع را در اختیار دارد.

سهامداران تلفیقی ارفع

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

با توجه به شرایط داخلی بازار فروش محصولات شرکت و محدودیت‌های ناشی از عدم اجرای پروژه‌های عمرانی جدید، در جهت پوشش ریسک بازار، فروش صادراتی مورد توجه شرکت قرار گرفته است. این شرکت با تشکیل سبدی از فروش شامل بازار داخلی و فروش در خارج از کشور سعی در پوشش ریسک مذکور دارد. نتیجه این تصمیم در سال مالی منتهی به 1399٫30٫12 موجب شد تا با وجود مشکلات به وجود آمده برای صادرات محصول ناشی از تحریم‌های اعمال شده به لحاظ مقداری حدود 19 درصد از فروش شمش فولادی شرکت به صادرات تخصیص یابد. همچنین این شرکت اقدام به فروش بخش عمده‌ای از محصول خود در بورس کالا کرده است. در جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ فروش داخلی و صادراتی بیلت تولید شده در این شرکت قابل مشاهده است.

فروش ارفع

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

تامین‌کننده اصلی مواد اولیه ارفع (گندله) شرکت معدنی و صنعتی چادرملو است که بیش از 44 درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد. در جدول زیر مقدار، قیمت، مبلغ و نسبت مصرف مواد اولیه ارفع آمده است.

مواد اولیه ارفع

سربار

هزینه‌های سربار ارفع مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… به شرح جدول زیر است.

سربار ارفع

صورت سود و زیان 5 دوره مالی گذشته

برای بررسی عملکرد شرکت‌ها باید صورت‌های مالی منتشر شده در دوره‌های مختلف را بررسی کرد. در شرکت‌های تولیدی برای محاسبه سود خالص هر سهم (EPS) باید صورت سود و زیان آن شرکت مورد بررسی قرار گیرد. با بررسی روند شرکت از طریق این صورت مالی و دیگر عوامل موثر می‌توان میزان سوددهی این شرکت در آینده را برآورد کرد. تصویر زیر صورت سود و زیان ارفع در ۵ دوره‌ مالی گذشته را نشان می‌دهد.

سود و زیان ارفع

بررسی EPS و P/E تحلیلی شرکت منتهی به سال مالی ۱۴۰۰٫۱۲٫۲۹

برای تحلیل بنیادی ارفع و محاسبه EPS آن بیلت 638 دلار بر تن در نظر گرفته شده است. همچنین با درنظر گرفتن میانگین دلار 22،500 و تورم 30 درصدی در سال 1400، سود خالص تحلیلی به ازای هر سهم ارفع 2،719 ریال محاسبه شده است. با تقسیم این میزان بر قیمت بازاری این سهم در تاریخ 1400٫05٫13 (15،862) نسبت P/E ارفع 5،9 محاسبه می‌شود.

تحلیل بنیادی ارفع

شما می‌توانید با مراجعه به سایت انیگما مفروضات تحلیل را تغییر دهید و با توجه به مفروضات خود، سود خالص ارفع را برای سال مالی 1400 مشاهده کنید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *