تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وسبحان – شرکت سرمایه‌گذاری سبحان

در این مقاله تحلیل وسبحان به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری از طریق ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی و غیربورسی آن انجام شده است. شرکت سرمایه‌گذاری سبحان در ۱۳۶۲ تاسیس شد. این شرکت در زمینه سرمایه‌گذاری در فلزات گران‌بها، گواهی‌های سپرده نزد بانک‌ها، دارایی‌های فیزیکی ازجمله ساختمان، املاک، پروژه‌های ساختمانی و واحدهای تولیدی فعالیت دارد. در ادامه به‌منظور تحلیل بنیادی وسبحان، دارایی‌های این شرکت بررسی و NAV آن محاسبه شده است.

  • در مقاله تحلیل بنیادی چیست می‌توانید با تحلیل بنیادی شرکت‌ها و انواع روش‌های آن آشنا شوید.

جایگاه وسبحان در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری سبحان طبق طبقه‌بندی سازمان بورس در صنعت سرمایه‌گذاری قرار گرفته است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، عمده‌ترین سرمایه‌گذاری‌های وسبحان در شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی (39 درصد) و سرمایه‌گذاری‌ها (30 درصد) است. از‌جمله مهم‌ترین عوامل بین‌المللی تاثیرگذار بر شرکت می‌توان به شرایط کلان اقتصاد جهانی، روند تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و رشد اقتصاد جهان اشاره کرد. در سطح اقتصاد داخلی نیز، نرخ سود بین بانکی، نرخ سود پرداختی به سپرده‌گذاران بانکی، نرخ ارز و قیمت نفت از مهم‌ترین عواملی هستند که بر عملیات شرکت تاثیر مستقیم دارند.

صنایع شرکت سرمایه‌گذاری سبحان

سرمایه و ترکیب سهامداران وسبحان

سرمایه وسبحان در بدو تاسیس مبلغ 50 میلیون تومان بوده که طی چندین مرحله افزایش سرمایه، میزان دارایی خود را به 7٬800٬000 میلیون ریال رسانده است. آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال 1401 و از محل سود انباشته بوده است.

سهامدار اصلی وسبحان، شرکت سرمایه‌گذاری پایا تدبیر پارسا است که بیش از 49 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. درخصوص شرکت سرمایه‌گذاری پایا تدبیر پارسا می‌توان اشاره کرد که گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران، شرکت توسعه صنایع معدنی امید را از گروه سرمایه‌گذاری امید خریداری کرده و سپس نام شرکت را به سرمایه‌گذاری پایا تدبیر پارسا تغییر داده است.

شرکت پتروشیمیران با در اختیار داشتن 8٫41 درصد از سهام وسبحان در جایگاه دوم سهامداران درصدی این شرکت قرار دارد. جدول زیر، لیست مهم‌ترین سهامداران و درصد مالکیت هر یک را در تحلیل وسبحان نمایش می‌دهد.

سهامداران در تحلیل وسبحان

در محصول سهامداران انیگما تمام سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌ است، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. در حالت تلفیقی، گروه مالی فیروزه به‌همراه زیرمجموعه‌هایش، 52٫48 درصد از سهام وسبحان را در اختیار دارد.

سهامداران تلفیقی سرمایه‌گذاری سبحان

تحلیل بنیادی وسبحان

برای تحلیل بنیادی و ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه شود. شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ دو نوع دارایی بورسی (پورتفوی بورسی) و غیربورسی (پورتفوی غیربورسی) دارند. محاسبه ارزش روز دارایی‌ غیربورسی عاملی مهم برای افزایش دقت در محاسبه ان ای وی محسوب می‌شود؛ اما به دلیل سختی محاسبه آن، برخی تحلیلگران آن را معادل بهای تمام‌شده در نظر می‌گیرند. بنابراین مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی صفر محاسبه می‌شود. اما در تحلیل وسبحان توسط انیگما مازاد ارزش پورتفوی غیربورسی تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری محاسبه شده است. با ارزش‌گذاری پورتفوی غیربورسی و محاسبه مازاد ارزش آن، می‌توان ارزش واقعی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را برآورد کرد. در ادامه برای تحلیل بنیادی وسبحان پرتفوی بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

ارزش‌ روز پرتفوی بورسی در تحلیل وسبحان

در جدول زیر بخشی از پورتفوی بورسی شرکت سرمایه‌گذاری سبحان به‌همراه تعداد سهام و ارزش بازار آن‌ها قابل مشاهده است. در پورتفوی بورسی این نماد، شرکت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری صبا تامین، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و… قرار دارند. مجموع مازاد ارزش پورتفوی بورسی وسبحان در تاریخ 27 اردیبهشت‌ماه 1402، 332 میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی بورسی در تحلیل وسبحان

ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی وسبحان

مطابق پورتفوی غیربورسی شرکت سرمایه‌گذاری سبحان، 12 درصد از شرکت پتروشیمیران متعلق به نماد وسبحان است. همانطور که اشاره شد، به‌منظور افزایش دقت در تحلیل وسبحان، پورتفوی غیربورسی این شرکت نیز ارزش‌گذاری شده است. در ادامه ارزش‌گذاری بخشی از پرتفوی غیربورسی وسبحان قابل مشاهده است.

پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی وسبحان

به‌طور کلی مازاد ارزش غیربورسی این شرکت 2٬480 میلیارد تومان محاسبه شده است. در ادامه به نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی وسبحان اشاره شده است:

  • شرکت پتروشیمیران مالک بیش از 880 میلیون سهم معادل 44 درصد پلی‌پروپیلن جم است. این دارایی در تاریخ 29 اسفندماه 1401 بیش از 15٬300 میلیارد تومان ارزش داشته است. باتوجه به آخرین حقوق صاحبان سهام پتروشیمیران می‌توان ارزش روز آن را معادل 20 هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

برای مشاهده دیگر نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی و تغییر مفروضات مورد نظر خود، به تحلیل وسبحان در سایت انیگما مراجعه کنید.

سود هر سهم (EPS) وسبحان

طبق جدول زیر نسبت P/S ttm وسبحان در دوره 6 ماهه منتهی به 1401/10/30 برابر با 3٫8 بوده است. نسبت P/B وسبحان، حاشیه سود خالص و حاشیه سود ناخالص این نماد در دوره‌های مالی گذشته نمایش داده شده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، پی بر ای تی تی ام وسبحان در دوره 6 ماهه منتهی به 30 بهمن‌ماه1401، 3٫5 بوده است.

بر اساس صورت سود و زیان منتشر‌شده شرکت در سایت کدال، سود خالص هر سهم وسبحان در دوره 12 ماهه منتهی به 31 تیرماه 1401، 1٬069 ریال است.

نسبت‌های مالی وسبحان

در بخش کدال پلاس سایت انیگما تمامی گزارشات، صورت‌های مالی و نسبت‌های مالی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری قابل مشاهده است. همچنین در این بخش امکان فیلترنویسی و مقایسه شرکت‌ها بر اساس پارامترهای مختلف امکان‌پذیر است.

سود مجمع (DPS) وسبحان

همان‌طور که در بخش پیش گفته شد EPS وسبحان در سال مالی 1401، 1,069 ریال بوده است. طبق تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه وسبحان که در تاریخ 1401/06/29 برگزار شد، سود تقسیمی این شرکت در تحلیل وسبحان به ازای هر سهم در دوره مالی یک‌ساله منتهی به 31 تیر1401، 500 ریال بوده است.

در جدول زیر، زمان‌بندی پرداخت سود مجمع وسبحان ارائه شده است.

شرحنوعتاریخ پرداخت
سهامداران حقیقی/ صندوق‌های سرمایه‌گذاری / سبدگردان‌هاسجامی1401/09/01
سهامداران حقیقی/ صندوق‌های سرمایه‌گذاری / سبدگردان‌هاغیرسجامی1401/10/01
سهامداران حقوقیسجامی1401/12/10
سهامداران حقوقیغیرسجامی1402/01/15

DPS وسبحان برای سهامداران حقیقی و حقوقی که دارای کد سجام هستند، از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار به حساب اعلامی آن‌ها واریز شد. برای سایر سهامداران نیز سود نقدی به شماره حساب اعلام‌شده از طریق اداره سهام پرداخت شد.

محاسبه و تحلیل NAV وسبحان

برای تحلیل بنیادی وسبحان و محاسبه ان ای وی این نماد، حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و 937 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم وسبحان 4٬810 ریال برآورد شده است. نسبت قیمت سهم در سایت www.tsetmc.com به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1402/02/27 معادل 59٫8 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی وسبحان

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

نمودار قیمتی وسبحان

چارت زیر روند قیمتی سهام وسبحان را نشان می‌دهد. این نماد در تاریخ 1402/02/19 به بالاترین قیمت خود (3٬144 ریال) به ارزش بازار بیش از 2٬400 میلیارد تومان رسیده است. در حال حاضر با توجه به روند قیمتی این سهم در تاریخ 1402/02/27 قیمت آن معادل 2٬847 ریال است. ارزش بازار این سهم در تاریخ مذکور 2٬222 میلیارد تومان می‌باشد.

نمودار قیمتی سهام

سوالات متداول

P/NAV وسبحان چقدر محاسبه شده است؟

پی بر ناو وسبحان در تاریخ 1401/02/27، 59٫8 درصد محاسبه شده است.

سود خالص وسبحان برای سال مالی 1401 چقدر است؟

EPS وسبحان برای دوره 12 ماهه منتهی به 31 تیرماه 1402، 1٬069 ریال است.

مهم‌ترین سهامداران وسبحان چه کسانی هستند؟

شرکت سرمایه‌گذاری پایا تدبیر پارسا با مالکیت بیش از 49 درصد از سهام وسبحان، سهامدار عمده آن است.

4.7/5 - (6 رای)
۸ دیدگاه
    1. سلام، شما می‌توانید سود مجمع هر یک از شرکت‌ها را در سایت کدال در قسمت تصمیمات مجمع هر نماد مشاهده کنید. همچنین به‌زودی قابلیت مشاهده سود نقدی تمامی شرکت‌ها به محصولات انیگما افزوده خواهد شد.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا