تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وساخت – شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران

تحلیل وساخت به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری در این مقاله انجام شده است. شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران در سال 1375 در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید. این شرکت در سال 1377 با نماد «وساخت» در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در ادامه برای تحلیل بنیادی وساخت و محاسبه NAV آن از طریق بررسی ارزش روز دارایی‌های بورسی و غیربورسی پرداخته شده است.

در مقاله تحلیل بنیادی چیست با محاسبه ارزش ذاتی هر سهم و رویکردهای مختلف تحلیل بنیادی بیشتر آشنا شوید.

جایگاه وساخت در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران با هدف جذب سرمایه و تجهیز پس‌انداز به طور مستقیم، انبوه‌سازی و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه تأسیس شد. در همین راستا 66 درصد از فعالیت‌های این شرکت به انبوه‌سازی، املاک و مستغلات اختصاص دارد. سایر فعالیت‌های این شرکت در زمینه سرمایه‌گذاری در بانک‌ها، مؤسسات و نهادهای مالی واسط انجام می‌شود.

تحلیل بنیادی صنعت وساخت

سهامداران وساخت

گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان) با در اختیار داشتن نزدیک به 23 درصد از سهام این شرکت، در رتبه اول سهامداران وساخت قرار دارد. ومهان فعالیت‌های خود در زمینه شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی را از طریق شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران انجام می‌دهد. شرکت سرمایه‌گذاری هامون کیش با داشتن حدود 17 درصد از سهام وساخت، در رده دوم سهامداران این شرکت قرار دارد.

سایر سهامداران بالای ۱ درصد در تحلیل بنیادی وساخت و درصد سهام هر یک از آن‌ها در جدول زیر قابل مشاهده است.

سهامداران وساخت

در حالت تلفیقی، سازمان تأمین اجتماعی به همراه زیرمجموعه‌هایش با در اختیار داشتن 26.65 درصد از مالکیت وساخت، اصلی‌ترین سهامدار این شرکت محسوب می‌شود.

سهامداران تلفیقی

تحلیل بنیادی وساخت

برای تحلیل وساخت و محاسبه خالص ارزش دارایی‌های (NAV) این شرکت، پورتفوی بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرار گرفته است. تیم تحلیل انیگما برای افزایش دقت در محاسبه ان ای وی علاوه بر ارزش‌گذاری پرتفوی بورسی، ارزش روز دارایی‌های غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را نیز محاسبه می‌کند. می‌توانید در مقاله آموزش تحلیل بنیادی ، با نحوه انجام تحلیل بنیادی شرکت‌ها بیشتر آشنا شوید.

ارزش‌گذاری دارایی‌های بورسی در تحلیل وساخت

در جدول زیر بخشی از پورتفوی بورسی شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران به همراه تعداد سهام آن‌ها و سود شرکت قابل مشاهده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، 97 درصد از شرکت تأمین مسکن نوین در اختیار وساخت است. همچنین 92 درصد از سهام شرکت تأمین مسکن جوانان تحت مالکیت وساخت قرار دارد. مجموع مازاد ارزش دارایی‌های بورسی وساخت در تاریخ 23 بهمن 1401 حدود 757 میلیارد تومان برآورد شده است.

پرتفوی بورسی وساخت

ارزش‌گذاری دارایی‌های غیربورسی در تحلیل وساخت

شرکت‌هایی مانند تأمین مسکن نوید ایرانیان، صندوق بازارگردانی سهم آشنا، گروه آتیه ساوالان و… در پورتفوی غیربورسی این شرکت قرار دارند. جدول زیر شامل بخشی از دارایی‌های غیربورسی در تحلیل بنیادی وساخت و ارزش‌گذاری آن توسط تیم تحلیلی انیگما است.

پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی وساخت

در حال حاضر، طبق محاسبات انجام شده، مازاد ارزش غیربورسی این شرکت صفر است. نکات تحلیل ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی این شرکت در سایت انیگما قابل مشاهده است که در ادامه نمونه‌ای از آن ارائه شده است.

  • شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران به همراه زیرمجموعه‌های خود در مجموع مالک حدود 15 درصد سهام ونوین با بهای تمام شده 350 میلیارد تومان و ارزش روز 1650 میلیارد تومان است.

برای مشاهده سایر نکات، به تحلیل بنیادی وساخت در سایت انیگما مراجعه کنید.

سود هر سهم (EPS) وساخت

طبق جدول زیر نسبت P/E ttm وساخت در دوره 12 ماهه منتهی به 1401/06/31 برابر با 15.9 بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 22 واحد کاهش داشته است. همچنین پی بر ای تی تی ام وساخت در دوره 3 ماهه منتهی به 30 آذر 1401، 15.9 است.

بر اساس صورت سود و زیان منتشر شده شرکت در سایت کدال، سود وساخت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 1401، 61 ریال بوده است.

نسبت‌های مالی

محاسبه و تحلیل NAV وساخت

در تحلیل بنیادی وساخت ، حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و 3 هزار و 489 میلیارد تومان محاسبه شده است. ان ای وی هر سهم وساخت از طریق تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، 1,377 ریال برآورد شده است. نسبت قیمت سهم در سایت TSE به ان ای وی شرکت (P/NAV) در تاریخ 1401٫11٫24 حدود 116 درصد می‌باشد.

تحلیل بنیادی وساخت
تحلیل وساخت
4.5/5 - (2 رای)
۲ دیدگاه
  1. وساخت ۲۷ تا شرکت عمدتاً انبوه ساز تو پورتفوی غیر بورسیش داره اکثراً هم از چند سال قبل داره بعد تحلیل کردید ارزش ۰ واقعا خنده داره، حداقل صورت وضعیتی که شرکت گذاشته رو ببینید بعد تحلیل بذارید

    1. تمامی دارایی‌های پرتفوی غیربورسی وساخت در تحلیل‌های انیگما لحاظ و معادل 286 میلیارد تومان برآورد شده است؛ اما آنچه در محاسبه nav لحاظ می‌شود، مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی است. باتوجه به محاسبات انجام شده مازاد ازش پرتفوی غیربورسی این شرکت صفر در نظر گرفته شده است. در مقاله پرتفوی غیربورسی شرکت های سرمایه گذاری توضیح داده شده است که مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی برابر با ارزش روز دارایی منهای بهای تمام شده آن است.
      تحلیل انجام شده نظر تیم تحلیل انیگما است، اما شما می‌توانید در سایت انیگما نظرات خود در خصوص ارزش هر یک از دارایی‌های غیربورسی یک شرکت وارد کرده و تحلیل شخصی‌سازی شده خود را باتوجه به مفروضات خود مشاهده کنید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا