ارزنده‌ترین‌هاتحلیل‌ بنیادی

ارزنده‌ترین شرکت‌های لاستیکی در بورس- فروردین 1401

یکی از گروه‌های بورسی، گروه لاستيک و پلاستيک می‌باشد. این صنعت جزو صنایع پایین‌دستی پتروشیمی محسوب می‌شود و جایگاه مهمی در اقتصاد جهان دارد. در این مقاله به تحلیل و بررسی صنعت لاستیک و همچنین ارزنده‌ترین شرکت‌های فعال در این گروه به لحاظ شاخص P/E فوروارد پرداخته شده است.

گروه لاستیک و پلاستیک

شرکت‌های بورسی فعال در زمینه تولید محصولات پلاستیکی و پلیمری در گروه لاستیک و پلاستیک قرار می‌گیرند. در این صنعت نرخ‌گذاری و فروش محصولات کاملا داخلی می‌باشد و از گروه‌های ریالی بازار سرمایه محسوب می‌شود.

بخش عمده مواد اولیه شرکت‌‌های لاستیکی دلاری می‌باشد، بنابراین در صورت توافق برجام، احتمال کاهش قیمت دلار و در پی آن مواد اولیه شرکت‌ها وجود دارد؛ پس می‌توان انتظار داشت حاشیه سود شرکت‌های فعال در این گروه افزایش یابد. همچنین باتوجه به این‌که مواد اولیه صنعت لاستیک عمدتا دوده و کائوچو می‌باشد، قیمت جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی به‌صورت غیرمستقیم در میزان سودسازی این شرکت‌ها تاثیرگذار هستند. گروه لاستیکی با 12 شرکت فعال بورسی، در مجموع دارای ارزش بازار حدود 17 هزار میلیارد تومان است. مهم‌ترین شرکت‌های این گروه در زمینه تولید تایر فعالیت می‌کنند. در نمودار زیر ارزش بازار برخی از شرکت‌های این گروه نمایش داده شده است.

ارزش بازار لاستیکی‌ها

در ادامه به بررسی ارزنده‌ترین نمادهای این گروه توسط تیم تحلیلی انیگما، پرداخته شده است.

تحلیل بنیادی صنعت لاستیک

جدول زیر لیستی از 5 شرکت ارزنده لاستیکی به همراه EPS و P/E تحلیلی منتهی به پایان سال 1401 هر یک را نشان می‌دهد. گروه صنعتی بارز با ظرفیت اسمی تولید سالانه 31,000 تن تایر بایاس، 56,400 تن تایر رادیال و 4,400 تن تیوب و نوار مشغول فعالیت است. این شرکت با نماد پکرمان در بورس دارای P/E فوروارد 3/8 می‌باشد. این نماد با کمترین پی‌به‌ای در این گروه، جزو نماد ارزنده بنیادی در بورس محسوب می‌شود. دیگر نمادهای گروه لاستیک دارای نسبت P/E فوروارد بیشتر از 6 می‌باشند.

EPS تحلیلی شرکت کویر تایر با نماد پکویر، 802 ریال پیش‌بینی شده است. باتوجه به قیمت روز این نماد در تاریخ 1401/01/23 نسبت P/E این نماد 6/2 محاسبه شده است. از دیگر نمادهای ارزنده این گروه می‌توان به نمادهای پسهند، پیزد و پارتا اشاره کرد.

شرکت صنایع لاستیکی سهند دارای خطوط تولید تسمه نقاله و قطعات فنی به ظرفیت عملی 3,500 تن و 1,200 تن تولید سالانه است.

ارزنده‌ترین لاستیکی‌ها

نکات تحلیل

  • در این گزارش شرکت‌های پکویر و پسهند دارای طرح توسعه هستند.
  • برای تمامی شرکت‌ها در این تحلیل 25 درصد افزایش نرخ در نظر گرفته شده است.

در محصول بنیادی انیگما، نکات تحلیل تمامی شرکت‌های تولیدی وجود دارد. همچنین در دیده‌بان بنیادی انیگما می‌توان لیست ارزنده‌ترین شرکت‌های تولیدی را بر اساس شاخص EPS و P/E تحلیلی به‌صورت کلی و به تفکیک صنعت مشاهده کرد.

برای ارتباط با کارشناسان انیگما و دریافت مشاوره رایگان، اطلاعات تماس خود را در بخش دیدگاه‌ها وارد کنید.

1/5 - (1 رای)
۴ دیدگاه
  1. شرکت پتایر در این گروه با توجه به P/E و ارزش بازار می تواند جزو 5 شرکت برتر باشد اما ظاهرا چون نماد برای افزایش سرمایه بسته است در گزارش شما دیده نمی شود.
    البته خواننده تصور نخواهد کرد که چون یک نماد برای چند روز بسته شده در تحلیل صنعت در نظر گرفته نشود
    با تشکر

    1. سلام، P/E فوروارد پتایر برای دوره مالی سال 1401، طبق پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما 8/3 می‌باشد و به همین دلیل در لیست فوق قرار نگرفته است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا