تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی وبملت – بانک ملت

در این مقاله تحلیل وبملت ، یکی از بانک‌های بزرگ کشور مورد بررسی قرار گرفته است. بانک ملت طبق ماده 17 لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها مصوب مهرماه 1358 از ادغام 10 بانک تشکیل شد. سهام بانک ملت در تاریخ 1387/11/22 در تابلوی اصلی بورس اوراق بهادار تهران در بخش بانک‌ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی با نماد وبملت درج شد. در ادامه به تحلیل بنیادی وبملت و بررسی عملکرد این بانک پرداخته شده است.

 • تحلیل بنیادی یکی از روش‌های تحلیل سهام بازار سرمایه است؛ در مقاله تحلیل بنیادی چیست می‌توانید با مفهوم آن بیشتر آشنا شوید.

جایگاه بانک ملت در صنعت بانکداری

نمودار زیر سهم بانک ملت از کل منابع ارز و ریالی کشور در مقایسه با سایر بانک‌های تجاری را نشان می‌دهد. منظور از بانک‌های تجاری شش بانک ملی، ملت، رفاه، سپه، تجارت و صادرات است.

بانک ملت رتبه اول در مانده سپرده جاری، سرانه شعب در جذب سپرده‌های ریالی، رتبه اول در کل مصارف و رتبه دوم مانده سپرده ارزی در بین بانک‌های تجاری را در سال مالی 1401 کسب کرده است.

سهم بانک ملت در میان بانک‌های تجاری

موضوع فعالیت بانک ملت در تحلیل وبملت

فعالیت‌های بانک ملت در تحلیل بنیادی وبملت به حوزه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • حوزه بین‌الملل: توسعه روابط کارگزاری، ارائه خدمات صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی، خدمات تامین مالی تجاری از قبیل تسهیلات ارزی از محل منابع داخلی بانک و ارائه خدمات بانکی بین‌المللی

تمامی فعالیت‌های بانک در حوزه ارزی در جدول زیر قابل ملاحظه است.

نوع شرح سال 1401
حوالجات تعداد حوالجات صادره و نقل و انتقالات بین بانکی 6,360
حجم حوالجات صادراه و نقل و انتقالات بین بانکی (معادل دلاری) 4,828,990,596
تعداد حوالجات وارده بانکی 2,683
حجم حوالجات وارده بانکی (معدل دلاری) 4,347,648,288
تسهیلات ارزی تسهیلات اعطایی از محل تسهیلات مالی کشور چین (عاملیت بانک) (معادل دلاری) 150,763,569
تسهیلات اعطایی از محل صندوق توسعه ملی (معادل دلاری) 40,047,912
بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به بانک مرکزی (معادل دلاری) 374,347,177
میزان تسهیلات ارزی اعطایی از محل منابع داخلی بانک (یورو) 55,092,873
ضمانت‌نامه‌ها تعداد ضمانت‌نامه‌های ارزی موجود (وارداتی و صادراتی) 248
مانده تعهدات ضمانت‌نامه‌های ارزی (معادل دلاری) 744,423,593
 • حوزه امنیت اطلاعات، زیر ساخت و آمار و فرآوری داده: بهره‌برداری از بستر ملی امن اطلاعات (GSB)، مشارکت در پیاده‌سازی سامانه لایر دیجیتال بانک مرکزی، استقرار و پیاده‌سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات در محدوده سرویس‌های غیرحضوری شامل بانکداری اینترنتی، همراه‌بانک و تلفن‌بانک، مدیریت متمرکز وصله‌های ترمیمی (Management Patch) در کلیه مراکز داده، سرورها و ایستگاه‌های کاری، بهبود وضعیت زیرساخت‌های عملکردی مراکز داده بانک جهت پایداری و سرویس‌دهی بهتر بانک به مشتریان

ترکیب مشتریان

بانک ملت مشتریان خود را به 3 گروه مشتری به‌صورت زیر تقسیم‌ بندی کرده و خدمات بانک برای هر یک از گروه مشتریان در تحلیل بنیادی وبملت مشخص است.

بانکداری شراکتی

مشتریان حقوقی بسیار بزرگی هستند که دارای سطح تعاملات بسیار بالا با بانک می‌باشند.

 1. انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با سازمان‌ها و شرکت‌ها به‌منظور دستیابی به اهداف بانک و افزایش سودآوری
 2. پرداخت مکانیزه خسارت شرکت‌های بیمه‌ای
 3. حساب‌های وکالتی شرکت‌های خودروسازی
 4. سامانه مدیریت وجوه حق نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان
 5. ارائه خدمات چک‌های صیادی در اپلیکیشن مباشر (موبایل بانک شرکتی)

بانکداری تجاری

 1. مشتریان حقوقی متوسطی هستند که دارای سطح تعاملات متوسط با بانک می‌باشند.
 2. یکپارچه‌سازی مدیریت مشتریان بانکداری تجاری با استفاده از «توسعه سامانه توام»
 3. برنامه‌ریزی جهت فروش محصولات و خدمات براساس اهداف بانكداری تجاری و نظارت مستمر به‌منظور تحقق اهداف تعیین شده

بانکداری شخصی

مشتریان حقیقی و همچنین مشتریان حقوقی کوچکی هستند که دارای سطح تعاملات کم با بانک می‌باشند.

 1. توسعه سامانه فرابانک ملت
 2. پروژه اعطاء تسهیلات فناورمحور به معرفی‌شدگان شرکت‌های فعال در حوزه لندتک در اکوسیستم BNPL
 3. توسعه بانک پلاس در راستای هم‌سویی و هم‌گامی با فناوری‌های روز و مطابق با استانداردهای جهانی در حوزه تحول دیجیتال
 4. احراز هویت غیرحضوری و صدور گواهی امضا دیجیتال

سرمایه و ترکیب سهامداران وبملت

سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس 33.5 میلیارد ریال بوده که در تاریخ 1401/12/22 از محل سود انباشته به 353,000,000 میلیارد ریال رسیده است.

جدول زیر اسامی سهامداران بالای یک درصد در تحلیل وبملت را نمایش داده است. حدود 11 درصد مالکیت سهام وبملت در اختیار دولت است. همچنین صندوق بازارگردانی ملت با 9 درصد در جایگاه دوم و گروه مالی ملت با 6.32 درصد در جایگاه سوم سهامداران کلان بانک ملت قرار دارند.

سهامداران بالای یک درصد بانک ملت

در سایت تحلیل بنیادی انیگما برای تمامی بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تولیدی علاوه بر سهامداران عادی، سهامداران تلفیقی نیز قابل مشاهده است. سهامداران تلفیقی به‌صورت غیرمستقیم و به‌واسطه زیرمجموعه‌های خود مالکیت بانک را دارند. در تحلیل بنیادی وبملت حدود 17 درصد از سهام این شرکت در قالب سهام عدالت در اختیار سرمایه‌گذاری‌های استانی است.

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی وبملت

برای تحلیل وبملت صورت سود و زیان این بانک مورد بررسی قرار گرفته است. این صورت مالی برای سال‌های مالی 1400 و 1401 قابل‌مشاهده است. بانک ملت در سال مالی منتهی به اسفند سال ۱۴۰۱، حدود ۱,۰۵۵,۱۶۷,۰۱۷ میلیون ریال درآمد تسهیلات اعطایی و سپرده‌گذاری و اوراق بدهی داشته است. با درنظرگرفتن هزينه سود سپرده‌ها، خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری، درآمد و هزینه کارمزد و همچنین خالص سود (زيان) مبادلات و معاملات ارزی و سرمایه‌گذاری‌ها بانک ملت در همین دوره مالی به ۸۹۸,۷۷۵,۹۵۸ میلیون ریال درآمد عملیاتی رسیده است.

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی وبملت

نسبت‌های مالی در تحلیل وبملت

تصویر زیر نسبت‌های مالی گذشته‌نگر وبملت را برای 5 دوره مالی نشان می‌دهد. طبق این جدول، نسبت P/E این بانک در دوره مالی 9 ماهه منتهی به 30 آذرماه 1401 معادل 2.8 است. همین مقدار برای سال مالی منتهی به 1401/12/29 برابر با 2.7  بوده است. سایر نسبت‌های مالی مانند نسبت P/S (قیمت به فروش) و P/B و همچنین حاشیه سود خالص و ناخالص وبملت در 5 دوره مالی گذشته در جدول زیر ارائه شده است.

نسبت‌های مالی در تحلیل وبملت

سود تقسیمی مجمع (DPS) در تحلیل بنیادی وبملت

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام وبملت در تاریخ 31 اردیبهشت 1402 برای سال مالی منتهی به 1401/12/29 برگزار و در خصوص تقسیم سود تصمیم‌گیری شد. این بانک در دوره مالی مذکور 1,215 ریال سود خالص به‌ازای هر سهم داشته است که طبق تصمیمات مجمع بانک ملت، از این میزان سود، 130 ریال را به‌عنوان سود تقسیمی به‌ازای هر سهم تصویب کرد. به‌عبارت‌دیگر بانک، 10 درصد سود به‌دست‌آمده خود در سال 1401 را میان سهامداران تقسیم کرده است.

طبق اطلاعیه زمان‌بندی پرداخت سود منتشر شده در سایت کدال، پرداخت سود در تحلیل وبملت به شرح زیر بوده است:

نوع سهامدارتاریخ واریز سود نحوه واریز سود
سهامداران حقیقی دارای کد سجام1402/04/31واریز به حساب اعلامی در سجام
سهامداران حقیقی فاقد کد سجام1402/05/31با اعلام شماره حساب و کد بورسی با مراجعه به هر یک از شعب بانک ملت
سهامداران حقوقی و و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌های دارای کد بورسی1402/06/20ارسال اصل درخواست کتبی سبدگردان و اعلام شماره به همراه مستندات واریز به نشانی امور سهامداران بانک ملت
سهامداران حقوقی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌های فاقد کد سجام1402/07/30ارسال اصل درخواست کتبی و اعلام شماره شبا به نشانی امور سهامداران بانک ملت

نمودار قیمتی وبملت

تصویر زیر چارت قیمتی وبملت را از ابتدای سال 1397 به نمایش گذاشته شده است. طبق این نمودار قیمت وبملت در تاریخ 27 خرداد 1402 به بالاترین مقدار خود رسید. ارزش بازار بانک در این تاریخ (1402/03/27) حدود 188 هزار میلیارد تومان بوده است. اکنون این سهم در تاریخ 31 خرداد 1402 در محدوده 5,000 ریال با ارزش بازار حدود 175 هزار میلیارد تومان در حال نوسان است.

روند قیمتی در تحلیل بنیادی وبملت
2.2/5 - (4 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا