تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی سنیر – شرکت سیمان سفید نی‌ریز

تحلیل سنیر به‌عنوان یکی از شرکت‌های سیمانی بازار سرمایه در این مقاله مورد بررسی  قرار گرفته است. شرکت سیمان سفید نی‌ریز در سال ۱۳۶۶ تاسیس شد. این شرکت سال 1382 در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته و با نماد سنیر عرضه شد. در ادامه‌ی این مقاله به تحلیل بنیادی سنیر از طریق بررسی صورت‌های مالی و محاسبه EPS و P/E فوروارد این نماد پرداخته شده است.

مقاله‌ی پیشنهادی: تحلیل بنیادی چیست

جایگاه در صنعت سیمانی

ظرفیت اسمی تولید شرکت سیمان سفید نی‌ریز، تولید 165,000 تن کلینکر و 171,000 تن سیمان سفید در سال است. سیمان سفید نی‌ریز از شرکت‌های فرعی سیمان فارس و خوزستان است. سنیر در میان شرکت‌های فعال در این صنعت ۱۱ درصد از کل حجم فروش را به خود اختصاص داده است. همچنین سهم فروش محصول این شرکت از کل بازار داخلی در سال 1400 به شرح جدول زیر است. طبق این جدول 11 درصد از سیمان سفید کشور توسط شرکت سیمان نی‌ریز تولید می‌شود.

نوع محصولکل بازار داخلی (تن)سهم شرکت از بازار داخلیصادرات (تن)
سیمان سفید977,315102,84 (11 درصد)76,548

سهامداران عمده‌ی سنیر

شرکت سیمان فارس و خوزستان با 56.27 درصد مالکیت و شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی با 15.85 درصد مالکیت از سهامداران عمده‌ی سنیر هستند. جدول زیر سهامداران بالای یک درصد در تحلیل سنیر را نشان می‌دهد.

سهامداران سیمان نی ریز

در سایت انیگما سهامداران تمامی شرکت‌ها به‌صورت تلفیقی نیز قابل مشاهده است. سازمان تامین اجتماعی در تحلیل بنیادی سنیر به‌صورت تلفیقی به همراه زیرمجموعه‌های خود 56.51 درصد از سهام سنیر را در اختیار دارد. منظور از سهامداران تلفیقی، سهامدارانی هستند که به واسطه‌ی زیرمجموعه‌هایشان و به‌صورت غیرمستقیم سهامدار یک شرکت هستند.

سهامداران تلفیقی

مقدار، قیمت و مبلغ فروش در تحلیل سنیر

محصولات شرکت سیمان نی‌ریز شامل سیمان سفید فله و پاکتی و کلینکر سفید می‌باشد. حجم فروش داخلی شرکت در سال ۱۴۰۰ نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل ۴ درصد کاهش داشته است. سهم فروش این شرکت از کل بازار داخلی و صادراتی در دوره‌ی منتهی به 1401/09/30 نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته به شرح جدول زیر است.

نوع محصولمقدار کل بازار داخلی (تن)سهم شرکت از بازار داخلی (تن)درصد سهم شرکت از بازار داخلیصادرات
سیمان سفید746,78376,3651044,007

مقدار فروش شرکت در دوره‌ی منتهی به 1401/۰۹/30 نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته 13 درصد کاهش داشته است. از دلایل این کاهش می‌توان به عدم دسترسی به منابع آب کافی با توجه به محدودیت‌های منطقه از لحاظ خشک‌سالی و تشدید رقابت منفی در مورد فروش زیر قیمت محصولات توسط رقبا اشاره کرد.

جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ محصولات شرکت در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 توسط تیم تحلیلی انیگما نمایش داده شده است. طبق این جدول مبلغ فروش شرکت در آخرین دوره گزارش شده (دوره 9 ماهه سال 1402) افزایش یافته است. از عوامل تاثیرگذار در افزایش درآمد شرکت می‌توان به افزایش نرخ فروش سیمان که توسط دولت تعیین می‌شود، اشاره کرد. پیش‌بینی می‌شود فروش شرکت در سال مالی 1402 به حدود 343 میلیارد تومان برسد.

فروش در تحلیل بنیادی سنیر

مواد اولیه در تحلیل بنیادی سنیر

مواد اولیه در تحلیل سنیر شامل سنگ آهک، گرانیت، سنگ گچ، فلورین، کلینکر بازیافتی، کائولن و سنگ R3 است. جدول زیر مبلغ مصرف مواد اولیه را نشان می‌دهد. طبق جدول زیر در دوره‌ی منتهی به 30 آذر سال 1401 بیشترین مبلغ مواد اولیه مربوط به سنگ آهک است. بنابراین تغییرات قیمت سنگ آهک می‌تواند در هزینه مواد اولیه شرکت تاثیرگذار باشد. همچنین با وجود دسترسی شرکت سیمان نی‌ریز به معادن مواد اولیه سنگ آهک مناسب نزدیک به کارخانه فرصت بسیار خوبی را برای این کارخانه فراهم کرده است.

مواد اولیه در تحلیل بنیادی سنیر

سربار در تحلیل سنیر

هزینه‌های سربار در تحلیل سنیر شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه‌ی مواد مصرفی و حمل و نقل است. در دوره‌ی منتهی به 1401/۰۹/30 نسبت به دوره‌ مشابه سال 1399، هزینه‌های سربار سنیر ۳۶ درصد افزایش داشته است. از عوامل این افزایش می‌توان به افزایش نرخ حمل و نقل اشاره کرد. لازم به ذکر است هزینه‌ی سوخت بعد از حقوق و مزایا از عمده‌ترین هزینه‌های سربار شرکت است. سربار شرکت تا پایان سال جاری توسط تیم تحلیلی انیگما حدود 100 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

سربار سنیر

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی سنیر

صورت سود و زیان سنیر به‌صورت زیر است. سود خالص سنیر در دوره‌ی 9 ماهه ابتدای سال 1401 بیش از ۴۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته ۵۳ درصد افزایش یافته است. از دلایل افزایش سود خالص شرکت می‌توان به افزایش قیمت فروش سیمان، افزایش 30 درصدی درآمدعملیاتی و از سوی دیگر فروش باطله‌های معدن سنگ آهک به شرکت‌های تولید سیمان خاکستری و تورم عمومی در کشور اشاره کرد.

صورت سود و زیان در تحلیل سنیر

سود نقدی (DPS) سنیر

همانطور که در بخش پیش مشاهده شد، سود سنیر به ازای هر سهم در سال 1400 معادل 1,356 ریال بود. مجمع عمومی عادی سالیانه سنیر برای سال این سال در تاریخ 1401/02/24 برگزار شد. در این مجمع مصوب شد که 847 ریال از سود به دست آمده را میان سهامداران تقسیم کنند.

طبق اطلاعیه‌های منتشر شده، سود سهامداران حقیقی در تاریخ 1401/05/10 به حساب معرفی شده آن‌ها در سامانه سجام واریز شده است. همچنین سود سهامداران حقوقی نیز با هماهنگی‌های لازم پرداخت شده است.

محاسبه‌ی EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1402/12/29

با توجه به قیمت سنیر در زمان نگارش این مقاله (1402/01/21) در سایت www.tsetmc.com (46,500 ریال) و مفروضات زیر در تحلیل بنیادی سنیر، نسبت‌های پی بر ای تحلیلی سنیر 8.4 محاسبه شده است.

  • قیمت سوخت در سال 1402، 7,000 ریال بر مترمکعب
  • 30 درصد افزایش حقوق و دستمزد در سال 1402
  • میانگین دلار 40,000 تومان
  • ۳۰ درصد نرخ تورم سال 1402

لازم به ذکر است میانگین P/E و EPS بر اساس پیش‌بینی‌ تحلیلگران دارای اشتراک انیگما محاسبه شده است. در سایت انیگما می‌توان با وارد کردن مفروضات خود، تحلیل شخصی‌سازی خود را مشاهده کرد. برای یادگیری انجام تحلیل بنیادی مقاله آموزش تحلیل بنیادی پیشنهاد می‌شود.

تحلیل بنیادی سنیر

 تغییرات قیمتی سهام سنیر

نمودار زیر قیمت سهام سنیر را نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۰ روند صعودی خود را آغاز کرده و در سال ۱۳۹۹ به بالاترین مقدار خود ۱۱۸,۸۶۸ ریال رسید. قیمت سهام سنیر پس از رسیدن به سقف تاریخی خود، حدود 80 درصد ریزش را تجربه کرد و هم‌اکنون در محدوده‌ی 46 هزار ریال در حال نوسان است.

چارت قیمتی سیمان سفید نی ریز
3/5 - (2 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا