تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی میدکو – شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه

تحلیل میدکو از طریق برآورد ارزش روز دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن در این مقاله انجام شده است. شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه در سال 1386 به صورت سهامی عام در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. این شرکت با نماد میدکو در سال 1390 در بازار فرابورس و در سال 1400 در بازار دوم بورس تهران عرضه شده است. در حال حاضر، میدکو جزو واحد تجاری فرعی شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان است. در این مقاله به تحلیل بنیادی میدکو و محاسبه ارزش خالص دارایی‌های (NAV) این نماد پرداخته شده است.

درمقاله تحلیل بنیادی چیست می‌توانید نحوه تحلیل بنیادی شرکت‌ها و رویکردهای مختلف آن را مطالعه کنید.

جایگاه میدکو در صنعت

فعالیت اصلی شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر است. میدکو عمدتا در سهام شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که در زمینه تحقیقات زمین‌شناسی متالوژی، استخراج و بهره‌برداری از معادن، تولید و فرآوری مواد معدنی فعال هستند. موضوع فعالیت شرکت‌های فرعی آن به صورت کلی در حوزه مشاوره، طراحی، نظارت و اجرای هرگونه عملیات ساختمانی و تاسیساتی و ایجاد کارخانجات آهن و فولادسازی و تولید کنستانتره، آهن اسفنجی، فولاد، کک و کاتد مس است.

سهامداران میدکو

اصلی‌ترین سهامدار نماد میدکو، شرکت مبنای خاورمیانه (15.19 درصد سهام) است. شرکت مبنای خاورمیانه با هدف سرمایه‌گذاری و مشارکت در انواع طرح‌های صنعتی مربوط به صنایع معدنی و فلزی تاسیس شده است.

شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان مجد با در اختیار داشتن 11.52 درصد، در جایگاه دوم سهامداران میدکو قرار دارد. در جدول زیر، لیست سهامداران بالای 1 درصد شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، تعداد سهام و درصد مالکیت هر یک از این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران میدکو

همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، در حالت تلفیقی، بانک پاسارگاد به همراه زیرمجموعه‌های خود حدود 66.50 درصد از سهام میدکو را در اختیار دارند. در سایت انیگما می‌توانید تمام سهامداران میدکو را به همراه زیرمجموعه‌هایشان به‌صورت عادی و تلفیقی مشاهده کنید.

سهامداران تلفیقی

تحلیل بنیادی میدکو

برای محاسبه ارزش واقعی شرکت میدکو، ارزش خالص دارایی‌های (ان ای وی) آن برآورد شده است. برای محاسبه NAV شرکت، تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری شده است. برخی تحلیلگران بنیادی ارزش پورتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را به دلیل سختی محاسبه آن، معادل بهای تمام شده در نظر می‌گیرند؛ در صورتی که در برخی از شرکت‌ها مانند میدکو مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی تاثیر زیادی در محاسبه ارزش ذاتی آن دارد. زیرا در حال حاضر، شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، دارایی بورسی ندارد و مازاد ارزش بورسی میدکو، صفر در نظر گرفته شده است.

در سایت انیگما مازاد ارزش پورتفوی غیربورسی تمامی شرکت‌‌های سرمایه‌گذاری محاسبه شده است. همچنین می‌توانید در مقاله محاسبه NAV مراحل تحلیل بنیادی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را آموزش ببینید.

ارزش‌گذاری دارایی‌های غیربورسی در تحلیل میدکو

بخشی مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی میدکو باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 25 بهمن ماه 1401 مطابق جدول زیر است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، سهم عمده شرکت‌های‌ بابک مس ایرانیان، فولاد سیرجان ایرانیان، فولاد زرند ایرانیان و… متعلق به میدکو است.

پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی میدکو

طبق تحلیل تیم انیگما، مازاد ارزش غیربورسی این شرکت 50 هزار و 792 میلیارد تومان محاسبه شده است. در ادامه به برخی از نکات تحلیل میدکو در ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی آن اشاره شده است.

  • شرکت گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه مالک یک طرح 500 هزار تنی کنسانتره زغال‌سنگ است. پیش‌بینی می‌شود این شرکت سالیانه 2,000 میلیارد تومان فروش داشته باشد.
  • شرکت فولاد بوتیای ایرانیان دارای ظرفیت عملی 1.8 میلیون تن گندله است. این شرکت در سال 1402 می‌تواند با فرض بیلت 450 دلار و دلار 35,000 تومان، حدود 7 هزار میلیارد تومان فروش داشته باشد.

برای مشاهده دیگر نکات ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی در تحلیل بنیادی میدکو و تغییر مفروضات مورد نظر خود، به تحلیل میدکو در سایت انیگما مراجعه کنید.

سود هر سهم (EPS) میدکو

طبق جدول زیر نسبت P/E ttm میدکو در دوره 12 ماهه منتهی به 1400/12/29 برابر با 65.7  بوده است. همان‌طور که در تحلیل میدکو مشاهده می‌شود، نسبت قیمت بر فروش میدکو (P/S ttm) در دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذرماه 1401 در مقایسه با دوره 9 ماهه سال گذشته حدود 104 واحد کاهش داشته است.

در بخش کدال پلاس سایت انیگما، امکان مقایسه شرکت‌ها و صنایع بر اساس نسبت‌های مالی و پارامترهای مختلف از طریق فیلترنویسی وجود دارد.

بر اساس صورت سود و زیان منتشر شده شرکت در سایت کدال، سود هر سهم میدکو در دوره ۱۲ ماهه منتهی به 29 اسفندماه 1400، 686 ریال بوده است.

نسبت‌های مالی

سود مجمع (DPS) میدکو

سود نقدی نیز یکی دیگر موارد قابل بررسی در تحلیل بنیادی میدکو است. همان‌طور که در بخش پیش گفته شد EPS میدکو در سال مالی 1400، 686 ریال بوده است. طبق تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه میدکو، سود نقدی این شرکت به ازای هر سهم در دوره مالی یکساله منتهی به 29 اسفند 1400، 670 ریال بوده است.

سود میدکو از تاریخ 1401/10/10 برای تمامی سهامداران حقیقی و حقوقی و بدون اولویت در تعداد سهامدار پرداخت می‌شود.

DPS میدکو (سود نقدی) برای سهامداران حقیقی و حقوقی که دارای کد سجام هستند، از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار به حساب اعلامی آن‌ها در سامانه سجام واریز می‌شود. همچنین سود تقسیمی میدکو برای سهامدارانی حقیقی و حقوقی غیرسجامی، به حساب بانکی معرفی شده توسط سهامدار به شرکت، واریز خواهد شد.

محاسبه و تحلیل NAV میدکو

برای تحلیل بنیادی میدکو ، حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. طبق این تحلیل، ان ای وی میدکو، 14 هزار و 574 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش دارایی‌های بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای میدکو 4,669 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به ان ای وی میدکو (P/NAV) در تاریخ 1401٫11٫25 حدود 206.3 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی میدکو
تحلیل بنیادی میدکو

مقاله آموزشی پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

4.7/5 - (3 رای)
۲ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا