تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کدما «شرکت معدنی دماوند»

شرکت معدنی دماوند دارای بیش از 38 سال فعالیت در زمینه معادن مختلف اعم از مواد معدنی طبقه یک (مانند سنگ آهک، پوکه معدنی، سنگ لاشه و سنگ‌های ساختمانی) و مواد معدنی طبقه دو مانند آهن، سرب، منیزیم و بُر است. این چند رشته‌ای بودن فعالیت‌های شرکت، جایگاه متمایزی را بین شرکت‌های صاحب نام معدنی کشور به شرکت معدنی دماوند می‌دهد. چرا که معمولا شرکت‌های معدنی کشور روی یکی از این دو طبقه‌بندی تمرکز می‌کنند. در این مقاله به تحلیل بنیادی کدما و محاسبه EPS تحلیلی سهام این شرکت پرداخته شده است.

معادن کدما

شرکت معدنی دماوند در حال حاضر دارای 2 معدن فعال و 2 معدن غیرفعال در کشور می‌باشد. معدن تراورتن اژدهاتو در استان زنجان و معدن سرب دونا در استان مازندران جزو معادن فعال این شرکت می‌باشند.

جایگاه شرکت در صنعت

به علت بورسی بودن شرکت‌های تولیدکننده کنسانتره سرب، اطلاعات دقیقی از میزان تولید و فروش این شرکت‌ها در دسترس است. اما از حجم بازار سایر محصولات مانند پوکه معدنی، بُر و تراورتن اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما با توجه به تحقیقات میدانی، می‌توان اطلاعاتی به شرح زیر ارائه داد.

کنسانتره سرب

شرکت معدنی دماوند در بین شرکت‌های بورسی تولیدکننده کنسانتره سرب، رتبه سوم را در تناژ تولید و فروش به خود اختصاص داده است. میزان تولید و فروش محصول این شرکت تا تاریخ 1400٫09٫30، به ترتیب برابر با 793 و 699 تن است. روند تولید و فروش کنسانتره سرب از سال 1394 تا 1399 شیب صعودی داشته است.

پوکه معدنی

محصول دانه‌بندی شده پوکه شرکت معدنی دماوند جایگاه بالایی در بازار مصالح ساختمانی شهر آمل دارد. ملاک قیمت‌گذاری پوکه، علاوه بر کیفیت و وزن مخصوص ماده معدنی، قیمت تمام شده حمل از معدن تا بازار مصرف است. معادن پوکه بستان‌آباد به دلیل مسافت نسبتا زیاد تا بازار آمل قادر به رقابت با پوکه معدنی دماوند در شمال کشور نیستند. مقدار تولید پوکه از سال 1394 تاکنون تقریبا با روند یکنواختی کاهش پیدا کرده است. بخشی از علل کاهش تولید مقدار ماده معدنی در این واحد تولیدی، با کاهش کیفیت ذخیره ماده معدنی مرتبط است.

بُر

تولید و فروش سالیانه معدن بر، از سال 1378 تا 1383 روند یکنواخت و در سطح نسبتا بالایی بوده، از سال 1383 تا 1393 مقدار تولید کاهش یافته و در سال 1393 به دلیل استخراج غیراصولی طی این سال‌ها و همچنین  به پایان رسیدن ماده معدنی قابل رویت و قابل استخراج، معدن متروکه شد. پس  از چند سال توقف، شرکت عملیات را با شدت کمتری ادامه داد.

مهم‌ترین سهامداران کدما

شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس با در اختیار داشتن 47/57 درصد سهام کدما، عمده‌ترین سهامدار این شرکت می‌باشد. در ادامه جدول سهامداران بالای 1 درصد شرکت معدنی دماوند آمده است.

سهامداران کدما

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات

قیمت فروش محصولات کدما براساس نوع محصول طبق معیارهای مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال محصول کنسانتره سرب براساس قیمت بورس فلزات لندن (LME) سرب و نقره تعیین می‌شود. سایر محصولات مانند پوکه معدنی و تراورتن براساس قیمت‌های بازارهای داخلی به گونه‌ای که قابلیت رقابت با سایر عرضه‌کنندگان آن محصولات را داشته باشد تعیین می‌شود. به علت پایین بودن حجم تولید کنسانتره سرب در طول سال، مشتریان خارجی تمایلی به خرید مواد معدنی با تناژ پایین ندارند. در ادامه میزان و مبلغ هر یک از محصولات این شرکت در چهار دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401 قابل مشاهده است.

فروش کدما

سربار

سربار کدما شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… به شرح جدول زیر است. هزینه سربار این شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1400 بیش از 12 میلیارد تومان بوده است. هزینه سربار کدما در سال مالی 1401 حدود 20 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سربار کدما

 صورت سود و زیان کدما

برای تحلیل بنیادی کدما و محاسبه سود خالص (EPS) این شرکت و ارزش‌گذاری سهام آن، صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد. تصویر صورت سود و زیان کدما در 4 دوره‌ مالی گذشته و پیش‌بینی سال مالی آینده در جدول زیر قابل مشاهده است. طبق این جدول شرکت در دوره مالی منتهی به 1400/09/30 بیش از 35 میلیارد درآمد عمیاتی داشته که حدود 20 میلیارد را به سود خالص تبدیل کرده است. طبق پیش‌بینی انیگما شرکت در سال 1401 نزدیک به 54 میلیارد درآمد عملیاتی خواهد داشت که با کسر سایر هزینه‌ها 10 میلیارد تومان سود خالص خواهد داشت.

صورت سود و زیان کدما

EPS و P/E  تحلیلی منتهی به دوره‌ی مالی 1401٫12٫29

برای تحلیل بنیادی کدما از طریق محاسبه سود خالص این شرکت میانگین قیمت دلار در سال 1401، 25000 تومان و میزان تورم 30 درصد درنظر گرفته شده است. با در نظر گرفتن حدود 2,278 دلار بر تن برای قیمت شمش سرب و 1،094،774 ریال بر تن تراورتن سود خالص هر سهم این شرکت برای سال آینده 432 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت روز تاریخ 1400٫12٫23 در سایت www.tsetmc.com  نسبت P/E تحلیلی برای این سهم 147٫7 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کدما

2/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا