تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کدما – شرکت معدنی دماوند

در این مقاله تحلیل کدما به‌عنوان یکی از باسابقه‌ترین شرکت‌های معدنی در کشور انجام شده است. شرکت معدنی دماوند دارای بیش از 38 سال فعالیت در زمینه معادن مختلف اعم از مواد معدنی طبقه یک (مانند سنگ آهک، پوکه معدنی، سنگ لاشه و سنگ‌های ساختمانی) و مواد معدنی طبقه دو مانند آهن، سرب، منیزیم و بُر است. این چند رشته‌ای بودن فعالیت‌های شرکت، جایگاه متمایزی را بین شرکت‌های صاحب نام معدنی کشور به شرکت معدنی دماوند می‌دهد. چرا که معمولا شرکت‌های معدنی کشور روی یکی از این دو طبقه‌بندی تمرکز می‌کنند. در این مقاله به تحلیل بنیادی کدما و محاسبه EPS و P/E تحلیلی سهام این شرکت پرداخته شده است.

برای آشنایی بیشتر با تحلیل فاندامنتال مقاله تحلیل بنیادی چیست پیشنهاد می‌شود.

جایگاه کدما در صنعت

شرکت معدنی دماوند در حال حاضر دارای 2 معدن فعال و 2 معدن غیرفعال در کشور است. معدن تراورتن اژدهاتو در استان زنجان و معدن سرب دونا در استان مازندران جزو معادن فعال این شرکت می‌باشند.

به علت بورسی بودن شرکت‌های تولیدکننده کنسانتره سرب، اطلاعات دقیقی از میزان تولید و فروش این شرکت‌ها در دسترس است. اما از حجم بازار سایر محصولات مانند پوکه معدنی، بُر و تراورتن اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما با توجه به تحقیقات میدانی، می‌توان اطلاعاتی به شرح زیر ارائه داد.

کنسانتره سرب

شرکت معدنی دماوند در بین شرکت‌های بورسی تولیدکننده کنسانتره سرب، رتبه سوم را در تناژ تولید و فروش به خود اختصاص داده است. میزان تولید و فروش محصول این شرکت تا تاریخ 1401٫09٫30، به ترتیب برابر با 464 و 738 تن است. روند تولید و فروش کنسانتره سرب از سال 1394 تا 1400 شیب صعودی داشته است.

پوکه معدنی

در تحلیل بنیادی کدما محصول دانه‌بندی شده پوکه شرکت معدنی دماوند جایگاه بالایی در بازار مصالح ساختمانی شهر آمل دارد. ملاک قیمت‌گذاری پوکه، علاوه بر کیفیت و وزن مخصوص ماده معدنی، قیمت تمام شده حمل از معدن تا بازار مصرف است. معادن پوکه بستان‌آباد به دلیل مسافت نسبتا زیاد تا بازار آمل قادر به رقابت با پوکه معدنی دماوند در شمال کشور نیستند. مقدار تولید پوکه از سال 1394 تاکنون تقریبا با روند یکنواختی کاهش پیدا کرده است. بخشی از علل کاهش تولید مقدار ماده معدنی در این واحد تولیدی، با کاهش کیفیت ذخیره ماده معدنی مرتبط است.

بُر

تولید و فروش سالیانه معدن بر، از سال 1378 تا 1383 روند یکنواخت و در سطح نسبتا بالایی بوده، از سال 1383 تا 1393 مقدار تولید کاهش یافته و در سال 1393 به دلیل استخراج غیراصولی طی این سال‌ها و همچنین  به پایان رسیدن ماده معدنی قابل رویت و قابل استخراج، معدن متروکه شد. پس  از چند سال توقف، شرکت عملیات را با شدت کمتری ادامه داد.

سرمایه و ترکیب سهامداران کدما

سرمایه کدما در بدو تاسیس 30 میلیارد ریال بوده است که طی چندین مرحله افزایش یافته است. در حال حاضر سرمایه شرکت مطابق آخرین افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات 250 میلیارد ریال است.

شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس با در اختیار داشتن 47.57 درصد سهام کدما، عمده‌ترین سهامدار این شرکت می‌باشد. همچنین شرکت معدنی دماوند جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس است. در ادامه جدول سهامداران بالای 1 درصد شرکت معدنی دماوند آمده است.

سهامداران شرکت معدنی دماوند

علاوه بر این در تحلیل کدما سهامداران عادی زیرمجموعه بنیاد مستصعفان بوده و این شرکت واحد تجاری نهایی این شرکت است. بنیاد مستضعفان با دارا بودن 48.81 درصد به‌صورت تلفیقی سهامدار عمده کدما است.

پیش از بررسی صورت‌های مالی در این تحلیل، لازم به ذکر است که شرکت مجمع عمومی فوق العاده‌ای در تاریخ 1401/10/24 برگزار کرد. در این مجمع سال مالی کدما از اول فروردین تا پایان اسفند به اول بهمن تا پایان دی هر سال تغییر پیدا کرد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل کدما

قیمت فروش محصولات کدما براساس نوع محصول طبق معیارهای مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال محصول کنسانتره سرب براساس قیمت بورس فلزات لندن (LME) سرب و نقره تعیین می‌شود. سایر محصولات مانند پوکه معدنی و تراورتن براساس قیمت‌های بازارهای داخلی به گونه‌ای که قابلیت رقابت با سایر عرضه‌کنندگان آن محصولات را داشته باشد تعیین می‌شود. به علت پایین بودن حجم تولید کنسانتره سرب در طول سال، مشتریان خارجی تمایلی به خرید مواد معدنی با تناژ پایین ندارند. در ادامه تحلیل بنیادی کدما، میزان و مبلغ هر یک از محصولات این شرکت در چهار دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1402 قابل مشاهده است.

فروش در تحلیل بنیادی کدما

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی در تحلیل بنیادی کدما

در تحلیل

کدما این شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 1401/09/30 مبلغ 313 میلیارد تومان برای تامین مواد اولیه مصرفی شرکت هزینه کرده است. با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، مبلغ هزینه شده نسبت به دوره مشابه سال گذشته 21 درصد افزایش داشته است. پیش‌بینی می‌شود کدما در پایان سال مالی 1402 مبلغ 1,342 میلیارد تومان برای تامین مواد مصرفی خود هزینه کند.

مواد اولیه در تحلیل کدما

سربار در تحلیل کدما

سربار کدما شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… به شرح جدول زیر است. هزینه سربار این شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1401 بیش از 14 میلیارد تومان بوده است. عمده هزینه سربار کدما مربوط به حقوق و مزایا بوده است. هزینه سربار کدما در سال مالی 1402 توسط تیم تحلیل انیگما، حدود 23 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سربار شرکت معدنی دماوند

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی کدما

برای تحلیل کدما و محاسبه سود خالص (EPS) این شرکت و ارزش‌گذاری سهام آن، صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد. تصویر صورت سود و زیان کدما در 4 دوره‌ مالی گذشته و پیش‌بینی سال مالی آینده در جدول زیر قابل مشاهده است. طبق این جدول شرکت در دوره مالی 9 ماهه منتهی به 1401/09/30 بیش از 37 میلیارد درآمد عمیاتی داشته که حدود 6 میلیارد را به سود خالص تبدیل کرده است. این درآمد و سود خالص نسبت به دوره مالی مشابه سال گذشته به ترتیب 3 درصد افزایش و 78 درصد کاهش یافته است. طبق پیش‌بینی انیگما شرکت در سال 1402 نزدیک به 70 میلیارد تومان درآمد عملیاتی خواهد داشت که با کسر سایر هزینه‌ها 7 میلیارد تومان سود خالص خواهد داشت.

صورت سود و زیان در تحلیل کدما

سود مجمع (DPS) کدما

سود خالص کدما در پایان دوره مالی 1401 به ازای هر سهم 336 ریال بود. مطابق مجمع عمومی عادی سالیانه که در تاریخ 1401/06/30 برگزار شد، به ازای هر سهم 240 ریال سود نقدی تقسیم شد. به عبارتی کدما 71 درصد از سود به‌دست آمده را میان سهامداران خود تقسیم کرده است.

سود سهامداران حقیقی در بهمن‌ ماه 1401 از طریق سپرده‎گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب معرفی شده در سجام واریز شد. همچنین سهامداران حقوقی سود خود را به همین روش در اردیبهشت ماه دریافت خواهند کرد.

EPS و P/E  تحلیلی منتهی به دوره‌ی مالی 1402٫10٫30

برای تحلیل بنیادی کدما از طریق محاسبه سود خالص این شرکت میانگین قیمت دلار در سال 1402، 40,000 تومان و میزان تورم 30 درصد درنظر گرفته شده است. با در نظر گرفتن حدود 2,119 دلار بر تن برای قیمت شمش سرب و 1,699,946 ریال بر تن تراورتن سود خالص هر سهم این شرکت برای سال مالی 1402، 283 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت روز تاریخ 1402٫01٫17 در سایت www.tsetmc.com  نسبت P/E فوروارد در تحلیل کدما 241.4 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کدما

مقاله پیشنهادی: آموزش تحلیل بنیادی

نمودار قیمتی کدما

با توجه به چارت زیر که نشان‌دهنده روند قیمتی کدما است می‌توان دریافت که روند افزایشی قیمت کدما از اوایل سال 1399 آغاز و در تاریخ 1399/10/22 به بالاترن قیمت خود به ارزش بازار 8,206 میلیارد تومان رسیده است. بعد از رسیدن به یک سقف قیمتی دیگر قیمت این سهم روند نزولی داشته و در تاریخ 1402/01/17 ارزش بازار کدما برابربا 1,675 میلیارد تومان شده است. قیمت کدما در این بازه زمانی 79 درصد افت داشته است.

چارت قیمتی کدما

سوالات متداول

سود خالص کدما چقدر است؟

DPS کدما منتهی به سال مالی 1400 به ازای هرسهم برابر با 336 ریال بوده است.

سهامداران عمده کدما چه کسانی هستند؟

گسترش صنایع معدنی کاوه پارس با مالکیت 47.57 درصد سهامدار عمده کدما است.

پی به ای کدما برای سال 1402 چقدر است؟

تحلیلگران انیگما در تحلیل کدما P/E فوروارد را 241.4 ریال تخمین زده‌اند.

4/5 - (3 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا