تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی کاوه «شرکت فولاد کاوه جنوب کیش»

صنعت فولاد جایگاه استراتژیکی در اقتصاد جهان دارد. فولاد با بسیاری از صنایع مختلف مانند خودروسازی، ساخت‌وساز و… ارتباط تنگاتنگی دارد. به همین دلیل بازارهای جهانی فولاد با چشم‌اندازهای روشنی در زمینه افزایش تقاضا مواجه هستند. چین با تولید تقریبا نیمی از فولاد مصرفی در جهان، بزرگترین کشور فعال در صنعت فولاد شناخته می‌شود. بنابر گزارشات انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام جهان در سال 2021 به 1952 میلیون تن رسید که در مقایسه با سال 2020 در حدود 7 درصد رشد داشته است. ایران نیز با تولید 28/5 میلیون تن فولاد خام در سال 2021 نسبت به سال گذشته 2 درصد کاهش داشته است. این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد خام در منطقه خاورمیانه بوده و در زمره 10 تولیدکننده بزرگ جهان قرار دارد. در این مقاله به تحلیل بنیادی کاوه (شرکت فولاد کاوه جنوب کیش) به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان فولاد در ایران، پرداخته شده است.

جایگاه کاوه در صنعت

فعالیت‌های اصلی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش شامل تولید آهن اسفنجی و تکمیل پروژه‌های فولادسازی، گندله‌سازی، پروژه‌های زیرساخت شامل آب شیرین‌کن معادل 55 هزار متر مکعب، پست برق 230 کیلو ولت GIS می‌باشد.

این شرکت با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد از گندله تا مقالع طويل فولادی تأسیس شده است. در حال حاضر این شرکت دارای دو مدول احياء مستقیم به منظور تولید آهن اسفنجی جمعا به ظرفیت 1,856,000 تن می‌باشد که در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. لازم به ذکر است تولید آهن اسفنجی این شرکت قابلیت ارتقاء تا ظرفیت ۲/۲ میلیون تن در سال را دارد.

همچنین شرکت فولاد کاوه جنوب کیش دارای دو واحد تولید شمش فولادی هر کدام به ظرفیت 1/2 میلیون تن می‌باشد. یک واحد آن در سال ۱۳۹۵ افتتاح شد. واحد دوم تولید شمش فولاد کاوه جنوب کیش در سال ۱۳۹۶ به بهره‌برداری رسید.

مهمترین سهامداران کاوه

شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس با حدود 53/5 درصد سهامدار عمده کاوه است. پس از آن بنیاد مستضعفان و توسعه بازاریابی و فروش برق صبا دارای درصدهای بالایی از سهام کاوه هستند. سهامداران عمده بالای 1 درصد کاوه در جدول زیر و سهامداران زیر 1 درصد در سایت انیگما قابل مشاهده است.

سهامداران کاوه

در سایت انیگما قابلیت دسترسی به تمامی سهامداران عمده بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر 1 درصد، به‌صورت عادی و تلفیقی به‌همراه شرکت مادر، برای تمامی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری وجود دارد.

سهامداران تلفیقی کاوه

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

بودجه توليد شمش شرکت در سال 1400 يک ميليون و 650 هزار تن بوده كه به‌دليل وجود محدوديت‌های اعمال شده در تامين برق و گاز، 87% آن به ميزان يک ميليون و 436 هزار تن محقق شده است. همچنين در اين سال بودجه مقدار توليد آهن اسفنجی در شركت فولاد كاوه جنوب كيش يک میلیون و 750 هزار تن بوده كه 99% آن محقق شده است. در جدول زیر میزان فروش، قیمت و مبلغ محصولات شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در دوره‌های مالی مختلف و پیش‌بینی آن برای سال مالی جاری قابل مشاهده می‌باشد. در این تحلیل نرخ فروش بلیت داخلی و صادراتی 5 درصد بالاتر از نرخ اعلام شده متال بولتن در نظر گرفته شده است.

فروش کاوه

مواد اولیه کاوه

مواد اولیه اصلی مصرفی شرکت گندله است. نرخ خرید هر تن گندله طبق قرارداد، معادل 26/5 درصد نرخ فروش هر تن شمش فولاد خوزستان در مقاطع سه‌ماهه تعیین می‌گردد. در دوره مالی منتهی به خرداد 1401، متوسط نرخ خرید هر کیلوگرم گندله نسبت به سال گذشته 80 درصد افزایش داشته است که به‌دلیل افزایش نرخ شمش فولاد خوزستان می‌باشد. پیش‌بینی می‌شود هزینه مواد اولیه شرکت تا پایان سال مالی 1401 بیش از 6 هزار و 800 میلیارد تومان باشد. در جدول زیر جزئیات میزان مصرف، قیمت و مبلغ مواد اولیه این شرکت قابل مشاهده است.

مواد اولیه کاوه

سربار

در جدول زیر هزینه‌های سربار شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401 قابل نمایش می‌باشد. این هزینه‌ها شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… است. عمده هزینه سربار کاوه مربوط به سوخت و هزینه مواد مصرفی می‌باشد. در تحلیل زیر نرخ سوخت شرکت در سال 1401، 2,000 تومان بر مترمکعب درنظر گرفته شده است.

سربار کاوه

صورت سود و زیان کاوه

در تحلیل بنیادی کاوه برای محاسبه سود خالص (EPS) صورت سود و زیان این شرکت موردبررسی قرار می‌گیرد. تصویر زیر صورت صورت و زیان کاوه در دوره‌های مختلف و پیش‌بینی دوره مالی منتهی به 1401/12/29 توسط تیم تحلیلی انیگما را نشان می‌دهد.

صورت سود و زیان کاوه

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شرکت فولاد کاوه جنوب کیش و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

EPS و P/E تحلیلی منتهی به دوره‌ی مالی 1401/12/29

در این تحلیل هزینه حمل هر تن آهن اسفنجی خریداری شده در سال 1401 برابر با 7,250,000 ریال و هزینه حمل هر تن گندله برابر 1,100,000 ریال در نظر گرفته شده است.

اگر نرخ بیلت 517 دلار بر تن و نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401، 50 درصد لحاظ شود، با میانگین دلار 25,000 تومانی سود خالص کاوه به ازای هر سهم (EPS فوروارد) 878 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت روز تاریخ 1401/05/05 نسبت P/E برای این سهم 5/7 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کاوه

در سایت انیگما تحلیل بنیادی تمامی شرکت‌های تولیدی وجود دارد. این تحلیل‌ها به‌طور پیوسته با تغییر متغیرها و قیمت‌گذاری‌ها به‌روز می‌شوند. شما می‌توانید از طریق لینک Enigma.ir تحلیل بنیادی کاوه را مشاهده کنید.

  • شما می‌توانید مفروضات مدنظر خود را در سایت انیگما وارد کرده و EPS سال 1401 را طبق تحلیل خود مشاهده کنید. برای مشاهده و تغییر مفروضات مدنظر خود به تحلیل کاوه در سایت انیگما مراجعه کنید.
امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا