تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی دفارا – شرکت داروسازی فارابی

در این مقاله به تحلیل بنیادی دفارا به‌عنوان یکی از شرکت‌های فرعی پارس دارو پرداخته شده است. شرکت داروسازی فارابی در سال ۱۳۶۸ به صورت سهامی خاص تأسیس و در سال ۱۳۷۴ با نماد (دفارا) در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. فعالیت اصلی این شرکت تولید محصولات دارویی است. در ادامه EPS و P/E تحلیلی دفارا با بررسی صورت‌های مالی و عملکرد این شرکت محاسبه شده است. برای یادگیری تحلیل بنیادی، مقاله‌ی تحلیل بنیادی چیست را مطالعه کنید.

جایگاه دفارا در صنعت

شرکت داروسازی فارابی به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده آنتی بیوتیک کشور در سال ۱۴۰۰ معرفی شده است. همچنین شرکت در این سال با جلب نظر هلدینگ‌های تیپیکو و شستا جهت تولید دارو‌های خاص از طریق احداث خطوط تولید جدید اقدامات موثری انجام داده است. جدول زیر مقدار تولید شرکت داروسازی فارابی در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ را به تفکیک محصولات نشان می‌دهد.

دفارا در صنعت داروسازی

سهامداران دفارا

سهامداران بالای ۱ درصد دفارا در حالت عادی طبق جدول زیر است. بیش از 50 درصد از سهام دفارا در اختیار شرکت پارس دارو است. شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارویی تامین و سرمایه‌گذاری سپه نیز از دیگر سهامداران مهم این شرکت هستند.

سهامداران دفارا

همچنین می‌توان در سایت انیگما تمامی سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر ۱ درصد تمامی شرکت‌ها را به‌صورت عادی و تلفیقی مشاهده کرد. جدول زیر بخشی از سهامداران دفارا در حالت تلفیقی را نشان می‌دهد. طبق جدول زیر سازمان تأمین اجتماعی به همراه زیر مجموعه‌های خود با ۶۶.۵ درصد عمده‌ترین سهامدار دفارا به حساب می‌آید.

سهامداران تلفیقی

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات در تحلیل دفارا

تصویر زیر نمودار مقایسه‌ای عملکرد و بودجه تولید شرکت داروسازی فارابی برای سال مالی 1400 را نشان می‌دهد.

عملکرد فروش دفارا

مقدار فروش شرکت دارویی فارابی در نیم‌سال اول ۱۴۰۱ نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل ۳ درصد افت داشته است. از دلایل این کاهش می‌توان به کاهش مراودات و تعطیلی مدارس و اصناف به دلیل شیوع ویروس کرونا اشاره کرد.

اما در مقابل قیمت فروش این شرکت با توجه به تورم و افزایش نرخ ارز در 6 ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته ۱۴۱ درصد رشد داشته است.

طبق جداول زیر درآمد حاصل از فروش دفارا در نیمه اول سال ۱۴۰۱، 445 میلیارد تومان بوده و پیش‌بینی می‌شود این درآمد در نیمه دوم سال 56 درصد رشد داشته باشد.

مبلغ فروش دفارا

عملکرد فروش داخلی و صادراتی نیز به صورت زیر گزارش شده است.

فروش داخلی

با توجه به شیوع ویروس کرونا مقدار فروش با کاهش مواجه شد. اما افزایش قیمت محصولات باعث شد تا درآمد حاصل از فروش در شش ماهه‌ی اول سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل با کاهش روبرو نشود.

نوع محصولدرصد تغییرات مبلغ فروش سال ۱۴۰۰ نسبت به ۱۴۰۱
کپسول32.1
قرص(7.4)
سوسپانسیون(52.84)
خدمات کارمزدی
جمع مبلغ فروش داخلی و خدمات5.040

فروش صادراتی

فروش صادراتی شرکت در سال 1399 و 1400 نیز به تفکیک محصولات در جدول زیر آمده است. مقدار فروش صادراتی شرکت در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال 1399 کاهش یافت؛ اما با توجه به بالا رفتن نرخ ارز درآمد ناشی از فروش صادراتی در این سال نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

نوع محصولمبلغ فروش ۱۴۰۰مبلغ فروش ۱۳۹۹
کپسول8.506
سوسپانسیون26.2412.075
جمع فروش صادراتی26.24110.581

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه دفارا

طبق گزارشات منتشر شده از سوی شرکت موجودی مواد اولیه نسبت به دوره قبل 31 درصد افزایش داشته و دلیل افزایش موجودی، افزایش مواد اولیه موجود در انبار بوده است. در جدول زیر مبلغ مواد اولیه شرکت در 3 دوره مالی گذشته آمده است.

مواد اولیه شرکت دارویی فارابی

سربار دفارا

هزینه‌های سربار این شرکت عمدتاً مربوط به هزینه‌های حقوق و مزایا، استهلاک و سوخت می‌باشد. این هزینه در نیم‌سال اول ۱۴۰۱ نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل ۴۳ درصد رشد داشته است. در ادامه پیش‌بینی هزینه سربار دفارا تا پایان سال مالی 1401 نمایش داده شده است.

سربار شرکت دارویی فارابی

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی دفارا

در تحلیل دفارا سود خالص در نیم‌سال اول ۱۴۰۱ نزدیک به 40 میلیارد تومان بود که نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل (۱۸ میلیارد تومان)، ۱۷۰ درصد رشد را داشته است. پیش‌بینی می‌شود در نیم‌سال دوم این مقدار به 530 میلیارد تومان برسد. بهای تمام شده درآمد‌های عملیاتی در شش‌ماهه نخست ۱۴۰۱ معادل 314 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است. این افزایش عمدتاً ناشی از نرخ افزایش حامل‌های انرژی و افزایش قیمت مواد اولیه می‌باشد.

صورت سود و زیان در تحلیل دفارا

محاسبه‌ی EPS و P/E تحلیلی منتهی به  1401/12/29

در تحلیل بنیادی دفارا  مفروضات زیر جهت محاسبات EPS  و P/E  در نظر گرفته شده است:

  • 10 درصد افزایش نرخ حامل‌های انرژی در سال ۱۴۰۱
  • 50 درصد افزایش نرخ حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۱
  • میانگین قیمت دلار: 28,500
  • 30 درصد تورم سال ۱۴۰۱

لازم به ذکر است که در این تحلیل نرخ دلار 4,200 تومانی در نیمه دوم سال 1401 حذف شده است. با توجه به قیمت سهام دفارا در زمان نگارش این مقاله در سایت www.tsetmc.com نسبت P/E و EPS  دفارا محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی دفارا

میانگین تحلیلگران در تصویر بالا با توجه به میانگین پیش‌بینی‌ مشترکین انیگما، محاسبه شده است.

تغییرات قیمتی سهام دفارا

نمودار تغییرات قیمتی نماد دفارا به صورت زیر می‌باشد. همان‌طور که مشاهده می‌شود در سال ۹۹ قیمت سهام این شرکت به بالاترین مقدار خود (4.642 تومان) رسید و با ارزش بازار حدود 7 هزار میلیارد تومان رسید. هم‌اکنون قیمت این سهم در محدوده 2000 تومان در حال نوسان است.

چارت قیمتی دفارا
5/5 - (1 رای)
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا