تحلیل بنیادی شبندر «شرکت پالایش نفت بندرعباس»

تحلیل‌ بنیادی
شبندر

شرکت پالایش نفت بندرعباس در سال 1375 با تغییر نام شرکت ملی گاز ایران ایجاد شد. این شرکت در سال 1390 در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس درج شد و در تیر ماه سال بعدش سهام شرکت از طریق بورس به عموم عرضه گردید. این شركت با پالايش روزانه 350 هزار بشكه نفت خام سنگين و ميعانات گازی حدود 16 درصد از سوخت مورد نياز كشور را تامين می‌کند. علاوه بر تامين بخش قابل توجهی از نيازهای داخلی به دليل مجاورت با آب‌های آزاد، امكان صادرات فرآورده‌های توليدی را نيز دارد. در ادامه به تحلیل بنیادی شبندر و محاسبه P/E تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه شرکت در صنعت

در حال حاضر در میان 10 شرکت پالایشی فعال در کشور بر اساس ظرفیت پالایش، شرکت پالایش نفت بندرعباس در رده چهارم قرار گرفته است. لازم به ذکر است از نظر پالایش نفت خام، این شرکت تنها شرکتی است که قادر به پالایش نفت خام سنگین می‌باشد. در ادامه نمودار ظرفیت پالایش شرکت‌های پالایشی ایران برحسب بشکه در روز نمایش داده شده است.

ظرفیت شرکت‌های پالایشی

مهمترین سهامداران شبندر

چهار بانک رفاه کارگران، صادرات، تجارت و ملت از سهامداران عمده شبندر می‌باشند. گروه گسترش نفت و گاز پارسیان نیز با داشتن 15٫25 درصد از سهام این شرکت در رده دوم لیست سهامدارن آن قرار دارد. در ادامه لیست سهامداران بالای یک درصد نماد شبندر نمایش داده شده است.

سهامداران شبندر

در انیگما سهامداران تمامی شرکت‌ها به صورت عادی و تلفیقی نمایش داده می‌شود. جدول سهامداران شبندر به صورت تلفیقی در ادامه نمایش داده شده است. سازمان تامین اجتماعی به صورت تلفیقی بیش از 34 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز در قالب سهام عدالت نمایش داده شده‌اند.

سهامداران تلفیقی شبندر

محصولات فرآورده‌های اصلی شرکت

در حال حاضر، بازار اصلی محصولات شركت، داخلی بوده و بر اساس قانون، شركت مكلف به تحويل پنج فرآورده اصلی به علاوه سوخت هوايی خود به شركت ملی پالايش و پخش فرآورده‌های نفتی ايران می‌باشد. شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ايران نیز با توجه به فروش فرآورده‌ها، نسبت به تسهيم و اعلام ميزان فروش داخلی، صادراتی، بنكرينگ، ارزی و مرزی و مبالغ فروش هر يک از پنج فرآورده اصلی به علاوه سوخت هوايی اقدام می‌کند. محصولات ويژه توليدی شركت نيز در بورس‌های كالا و انرژی عرضه می‌شود و مشتريان عمده اين فرآورده‌ها شركت‌های قيرسازی و توليدكننده انواع روانكارها هستند. فرآورده‌های ویژه شرکت شامل نفتا، وکیوم باتوم، وکیوم سلاپس، لوبکات، آیزوریسایکل، گوگرد، انواع حلال‌ها و پروپان است. در ادامه نمودار تفکیک محصولات فرآورده‌های اصلی شرکت نمایش داده شده است.

محصولات شبندر

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

در این تحلیل نرخ فروش بنزین شبندر برابر با نرخ بنزین اکتان 91 یورو 5 طبق فرمول زیر با استفاده از نرخ‌های آخرین نشریه پالایشی پلتس محاسبه شده است.

بنزین 91 یورو 5 = بنزین 95 سنگاپور -2.3*(بنزین 95 سنگاپور – بنزین 92 سنگاپور)

نرخ فروش گاز مایع نیز برابر با میانگین آخرین نرخ پروپان و بوتان اعلامی دفتر ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نظر گرفته شده است. نرخ فروش سوخت سنگین جت برابر با آخرین نرخ نفت سفید خلیج‌فارس به اضافه‌ی 1 دلار بر بشکه در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ فروش نفت سفید برابر با آخرین نرخ نفت سفید خلیج‌فارس اعلامی نشریه پالایشی پلتس در نظر گرفته شده است. در ادامه میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات این شرکت و پیش‌بینی آن برای سال 1401 قابل مشاهده است.

فروش شبندر

میزان، قیمت و مبلغ فروش مواد اولیه مصرفی

میزان، قیمت، مبلغ و همچنین نسبت مصرف مواد اولیه شبندر در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401 در جدول زیر آمده است. لازم به ذکر است که عمده نفت خام مصرفی شرکت، نفت سنگین است که از خارگ تامین می‌شود و کمتر از 1 درصد نفت سبک از هنگام دریافت می‌شود.

مواد اولیه شبندر

سربار

آیتم‌های سربار شبندر ازجمله حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… نمایش داده شده است. باتوجه به این‌که شرکت در 9 ماهه سال 1400 نزدیک به هزار و 800 میلیارد تومان هزینه سربار داشته است، پیش‌بینی می‌شود شرکت در سال 1401 بیش از 3 هزار و 500 میلیارد تومان بابت سربار خود هزینه کند.

سربار شبندر

صورت سود و زیان شبندر

برای تحلیل بنیادی شبندر، صورت سود و زیان آن در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن در سال مالی آینده نمایش داده شده است. درآمد عملیاتی این شرکت در 9 ماهه ابتدای سال 1400 بیش از 132 هزار و 600 میلیارد تومان بوده است که از این میزان حدود 15 هزار و 374 میلیارد تومان را به سود ناخالص تبدیل کرده است. پیش‌بینی می‌شود اگر این شرکت در سال 1401 حدود 252 هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته باشد با کسر سایر هزینه‌ها حدود 23 هزار 700 میلیارد تومان سود خالص خواهد داشت.

سود و زیان

تغییرات نسبت به دوره مشابه سال گذشته، به دلیل افزایش نرخ فروش بین‌المللی محصولات، افزایش نرخ تسعیر ارز، کاهش تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر عملکرد شرکت نسبت به دوره مشابه سال 1399، کاهش موجودی کالاهای ساخته شده اول دوره به دلیل برگشت ذخیره کاهش ارزش موجودی‌ها در سال 1399 می‌باشد.

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز شبندر و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1401/12/29

در این تحلیل نفت دبی 83 دلار بر بشکه و نفت عمان 88 دلار بر بشکه در نظر گرفته شده است. با در نظر گرفتن 40 درصد افزایش حقوق دستمزد در سال 1401 و 30 درصد تورم در این سال و همچنین با نظر گرفتن دلار 25 هزار تومانی، سود پایه هر سهم شبندر در سال مالی آینده 1,767 ریال پیش‌بینی شده است. طبق قیمت روز این سهم در تاریخ 12 بهمن 1400 در سایت www.tsetmc.com نسبت P/E فوروارد شبندر 3/8 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شبندر

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.