بررسی صنعت دوده در بورس- تحلیل بنیادی شصدف و سایر شرکت‌های دوده‌ساز

تحلیل‌ بنیادی
دوده

این روزها صنعت دوده یکی از صنعت‌های جذاب به لحاظ بنیادی می‌باشد. صنعتی که با رشد ادامه‌دار نرخ فروش در ماه‌های اخیر و کاهش نرخ مواد اولیه توانسته در سطوح بسیار مناسبی از حاشیه سود قرار گیرد. در این مقاله به معرفی صنعت دوده و تحلیل بنیادی شصدف و سایر نمادهای بورسی دوده‌ساز پرداخته شده است. همچنین نرخ‌ فروش محصولات شرکت‌های فعال در این صنعت و سود خالص هر یک از شرکت‌ها را نیز مورد ارزیابی قرار گرفته است.

صنعت دوده در بورس

کربن بلک یا دوده صنعتی، دوده خالصی است که از سوزاندن هیدروکربن‌ها در مجاورت هوای محدود تهیه می‌شود. ظرفیت اسمی تولید دوده در کشور 148 هزار تن و میزان تقاضا 95 هزار تن می‌باشد.

سه شرکت بورسی صنعتی‌پارس با نماد «شدوص»، کربن ایران با نماد «شکربن» و دوده فام با نماد «شصدف» در صنعت تولید دوده فعالیت می‌کنند. همچنین یک نماد غیر‌بورسی به نام کربن سیمرغ نیز در دوده تولید می‌کند.

دوده صنعتی به دلیل ترکیب شیمیایی خاص و خواص رنگ‌دهی آن در صنایع مختلف مخصوصا صنعت لاستیک به‌طور گسترده و وسیع کاربرد دارد. حدود 25 تا 30 درصد وزن لاستیک را کربن تشکیل می‌دهد. بیشترین استفاده کربن بعد از صنعت لاستیک‌سازی در صنایع ساخت قطعات خودرو، جوهرسازی و رنگ می‌باشد.

برررسی بهای تمام شده دوده صنعتی

بخش قابل توجهی از بهای تمام شده در صنعت دوده مربوط به خرید مواد اولیه مصرفی (روغن اکسترکت) می‌باشد؛ در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۹ درصد از بهای تولید محصولات مربوط به روغن بود.

باتوجه به اینکه نزدیک به 90 درصد قیمت تمام شده محصولات این صنعت شامل مواد مصرفی می‌باشد، نمودار قیمتی یکساله روغن به‌عنوان ماده اولیه اصلی مورد بررسی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که عرضه نرخ مواد اولیه (روغن) براساس بورس کالا تعیین می‌شود که باعث یکنواخت شدن قیمت در میان فروشندگان مواد اولیه (روغن) می‌شود. شرکت‌های دوده‌ساز روغن مورد نیاز خود را از طریق خرید داخلی و از شرکت‌هایی چون نفت پارس و نفت سپاهان تهیه می‌کنند.

شنفت-و-شسپا

طبیعتا افزایش نرخ مواد اولیه تأثیر مستقیم در بهای تولید محصولات دارند. متوسط نرخ خرید روغن در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال 1399 به میزان 103/5 درصد افزایش داشته است. در ادامه نمودار دوده به‌عنوان محصول نهایی دو نماد شدوص و شکربن نمایش داده شده است.

تحلیل بنیادی شرکت‌های دوده‌ساز

برای تحلیل بنیادی شرکت‌های دوده‌ساز نرخ روغن اکسترکت به‌عنوان ماده اولیه 157,680 ریال بر کیلو در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ دوده داخلی میانگین شرکت‌ها 434,700 و دوده صادراتی میانگین شرکت‌ها 346,800 ریال بر کیلو لحاظ شده است. در ادامه EPS و P/E تحلیلی شرکت‌های دوده‌ساز توسط تیم تحلیلی انیگما آمده است.

نمادEPS (ریال)P/E تحلیلی
شدوص2,6254/3
شکربن7554/5
شصدف4,9396/8

شرکت صنعتی دوده‌فام (شصدف) به‌عنوان بزرگترین شرکت تولیدکننده دوده صنعتی در ایران دارای ظرفیت 60,000 تن می‌باشد. 30% از سهم از تولیدات داخل و 51% از سهم صادرات کشور در اختیار این شرکت می‌باشد. شصدف با 6/8 بیشترین پی بر ای فوروارد را میان شرکت‌های دوده‌ساز دارد. شرکت‌های دوده صنعتی پارس و کربن ایران با نسبت P/E حدود 4 از شرکت‌های ارزنده صنعت دوده به‌شمار می‌آیند.

نکات تحلیل

  • با توجه به اینکه روغن از مشتقات نفتی می‌باشد افزایش یا کاهش قیمت آن بر نرخ محصول دوده تاثیرگذار است. با کاهش قیمت نفت طی مدت اخیر قیمت اکسترکت مصرفی شرکت‌های دوده‌ساز رو به کاهش بوده است و در آخرین عرضه‌های بورس انرژی قیمت پایه 110,000 تا 125,000 ریال در هر کیلو را تجربه کرده است.
  • 273 ریال از EPS شرکت کربن ایران از محل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های صنایع لاستیکی سهند (پسهند) و دوده صنعتی پارس (شدوص) می‌باشد.
  • قیمت انواع گرید دوده نیز در آخرین عرضه‌ها در بورس کالا با اندکی کاهش به‌صورت میانگین در محدوده 410,000 تا 430,000 ریال در هر کیلو معامله شده است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.