تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شصدف «شرکت صنعتی دوده فام»

شرکت صنعتی دوده‌فام به منظور تولید دوده صنعتی در سال 1383 در تهران به ثبت رسید. کارخانه صنعتی دوده‌فام در پایان سال 1390، پس از انجام مراحل انتخاب تکنولوژی و عقد قرارداد با مشاور خارجی در استان خوزستان به بهره‌برداری رسید. این کارخانه دارای دو خط 20 هزار تنی تولید دوده سخت و نرم به طور مجزا است. شصدف موفق شده است در سال‌های اخیر 31 درصد از سهم تولید داخل را از آن خود کند و 75 درصد از کل صادرات دوده کشور را به خود اختصاص دهد. در این مقاله به تحلیل بنیادی شصدف و محاسبه EPS آن پرداخته شده است.

محصولات

دوده صنعتی اغلب در پلاستیک و توليدات آن جهت رنگ بخشيدن، محافظت در مقابل حرارت، محافظت در مقابل فساد ناشی از تشعشعات ماوراء بنفش، خصوصيات الكتريكی و همچنين خاصيت استحكام‌بخشی مورد استفاده قرار می‌گيرد. این محصول بعضاً در صنعت به عنوان ماده احياكننده نيز به كار می‌رود. همچنين نقش مهمی را در الاستومرها، پلاستيک‌ها، رنگ و جوهر بر عهده دارد. حدود 80 درصد از دوده صنعتی توليدی در صنعت تاير مصرف می‌شود.

این ماده بر اساس فرآيند توليد، نوع خوراک اوليه يا نوع كاربرد و يا خواص محصول نهايی طبقه‌بندی می‌شود.

دوده صنعتی به لحاظ فرآيند توليد به دو دسته دوده‌هایی كه با روش تجزيه حرارتی و دوده‌هایی كه با روش سوختن جزئی توليد می‌شوند، تقسیم شده می‌شود. از نظر كاربرد نیز دوده صنعتی به دو گروه اصلی دوده مورد استفاده در صنعت لاستيک و دوده مورد استفاده در صنعت غيرلاستيكی تقسيم می‌شود.

دوده مورد استفاده در صنعت غيرلاستيكی با عنوان «دوده‌های خاص» نيز ناميده می‌شوند و از نظر مورفولوژی و سطح شيميایی با دوده‌های مورداستفاده در صنايع لاستيكی متفاوت هستند.

جایگاه شرکت در صنعت

به طور کلی محصولات شرکت به دو گروه دوده سخت و دوده نرم تقسیم می‌شود:

محصولات شصدف

ظرفیت فعلی اجرا شده شرکت 40 هزار تن شامل دو خط نرم و سخت است. خط سخت به ظرفیت 20 هزار تن در سال 91 و خط نرم با ظرفیت 20 هزارتن در آبان ماه سال 92 به بهره‌برداری رسیده است. همچنین در سال 99 مجوز 20 هزار تن دوده سخت مربوط به فاز سه از وزارت صمت اخذ شده است.

مهمترین سهامداران شصدف

شرکت گسترش پایا صنعت سینا بیش از نیمی از سهام شصدف را در اختیار دارد. در جدول زیر سهامداران بالای یک درصد شرکت صنعتی دوده‌فام قابل مشاهده است.

سهامداران شصدف

تمام بازیگران حقوقی حاضر در ترکیب سهامداران شصدف تحت مدیریت بنیاد مستضعفان هستند که در جدول زیر به صورت تلفیقی آمده است.

سهامداران تلفیقی شصدف

میزان، قیمت و مبلغ فروش

شرکت صنعتی دوده فام در سال 1399 با صادرات 26 هزار تن انواع دوده صنعتی، 12,739 هزار دلار ارزآوری داشته است. کلیه ارزها مطابق دستورالعمل‌ها و ابلاغیه‌های بانك مرکزی وارد کشور و عرضه شده است. بودجه درنظر گرفته شده برای صادرات سال 1399، معادل 20,000 تن بوده است که با توجه اقدامات صورت گرفته در بخش فروش، صادرات به 25,654 تن رسید که تحقق بودجه 128درصد و میزان فروش صادرات نسبت به سال گذشته 39٫5 درصد رشد داشته است. میزان و مبلغ فروش محصولات شصدف به شرح جدول زیر است.

فروش شصدف

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

بخش قابل توجهی از بهای تمام شده در صنعت دوده صنعتی مربوط به مواد اولیه (روغن) مصرفی است. در سال 1400 حدود 85 درصد از بهای تولید محصولات مربوط به مواد اولیه (روغن) است. بدیهی است که کاهش نرخ مواد اولیه (روغن) تاثیر مستقیم در تولید محصولات دارد. متوسط نرخ خرید مواد اولیه روغن در سال 1400 نسبت به متوسط نرخ سال 1399 افزایش یافته است که عمدتا از طریق خرید داخلی انجام می‌شود.

عرضه نرخ مواد اولیه (روغن) شرکت بر اساس بورس کالا است که باعث یکنواخت شدن قیمت در میان فروشندگان مواد اولیه شده است. در ادامه جدول مقدار و قیمت مصرف این ماده آمده است.

مواد اولیه شصدف

سربار

به هزینه‌هایی مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… سربار گفته می‌شود. سربار شصدف در ۵ دوره مالی گذشته به شرح زیر است.

سربار صدف

صورت سود و زیان 5 دوره مالی گذشته

برای تحلیل بنیادی شصدف و محاسبه سود خالص(EPS)   این شرکت و ارزش‌گذاری سهام آن، صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد. تصویر صورت سود و زیان شصدف در ۵ دوره‌ مالی گذشته در جدول زیر قابل مشاهده است.

صورت سود و زیان شصدف

نکات تحلیل بنیادی شصدف

شرکت صنعتی دوده فام در دوره 3 ماهه سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تولیدات خود را به میزان 4/6 درصد افزایش داده است. تولید دوده این شرکت در 3 سال گذشته به شرح جدول زیر است.

تولیدات شصدف

EPS و P/E تحلیلی دوره‌ی مالی منتهی به 1400/12/29

برای تحلیل بنیادی شصدف از طریق محاسبه سود خالص این شرکت نرخ افزایش حامل‌های انرژی در سال 1400، 50 درصد، نرخ افزایش حقوق و دستمزد 40 درصد و تورم 30 درصدی درنظر گرفته شده است. با در نظر گرفتن حدود 23 میلیون ریال برای قیمت دوده، سود خالص به ازای هر سهم برای شرکت صنعتی دوده فام با کسر دیگر هزینه‌ها 4,257 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت روز تاریخ 1400٫05٫19 در سایت www.tsetmc.com (47,768 ریال) نسبت P/E برای این سهم 11٫1 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شصدف

شرکت در نیمه دوم سال 1399 اقدام به اجرای طرح توسعه 20,000 تن نموده است که انتظار می‌رود در سال 1400 به بهره‌برداری برسد. در تحلیل صورت گرفته نیمی از ظرفیت این طرح در نظر گرفته شده‌است.

همچنین با توجه به وضعیت سهم و قیمت آن در بازار بنظر می‌رسد از نظر بنیادی سهم در قیمت‌های تعادلی خود در نوسان باشد و نمی‌توان رشد معنادارای را به لحاظ بنیادی انتظار داشت.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا