تحلیل‌ بنیادی

تحلیل بنیادی شخارک «شرکت پتروشیمی خارک»

شركت پتروشيمی خارک تحت عنوان شركت سهامی شيميايی خارک به‌منظور بازيافت پروپان، بوتان، نفتا و گوگرد از گازهای استحصالی چاه‌های حوزه نفتی فلات قاره ايران به بهره‌برداری رسيد. این شرکت در سال 1377 با نماد «شخارک» در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی شخارک و بررسی EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت پتروشیمی خارک در حوزه احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش و صدور انواع مختلف محصولات پتروشیمی مانند گوگرد، بوتان، پروپان، پنتان و مواد نفتی سنگین‌تر و هر نوع ماده شیمیایی مشابه فعالیت می‌کند. بهره‌برداری از کارخانه این شرکت با ظرفیت اسمی 430 هزارتن در سال 1348 آغاز شد و در سال 1378، بعد از گذشت 30 سال با ظرفیت اسمی 660 هزارتن محصول در سال به بهره‌برداری رسید. این شرکت در نظر دارد تا سال 1404، با افزایش مشتریان و گسترش مرحله‌ای حیطه جغرافیایی فعالیت خود، به یکی از سه قطب برتر عرضه متانول در منطقه تبدیل شود.

مهمترین سهامداران شخارک

گروه پتروشیمی تابان فردا با داشتن حدود 39 درصد از سهام این شرکت، مهمترین سهامدار شخارک است. سایر سهامداران عمده بالای یک درصد این نماد به شرح جدول زیر است.

سهامداران شخارک

صندوق بازنشستگی نفت به صورت غیرمستقیم 39/41 درصد و سازمان تامین اجتماعی 23/20 از سهام شرکت پتروشیمی خارک را در اختیار دارد. در سایت انیگما سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود نمایش داده شده‌­اند.

سهامداران تلفیقی شخارک

محصولات و خدمات اصلی شرکت خارک

محصولات شرکت پتروشیمی خارک شامل گوگرد، بوتان، پروپان، پنتان و مواد نفتی سنگین‌تر، متانول و هر نوع مواد حلقوی نفتی یا خطی است. متانول ماده اولیه جهت تولید  MTBE، اسید استیک و فرم‌آلدئید و حلال‌های صنعتی است. پروپان به‌عنوان ماده اولیه جهت تهیه الفین‌ها و همچنین سوخت استفاده می‌شود. بوتان نیز به‌عنوان سوخت مصرف داشته و در تولید الفین‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نفتا که از دیگر محصولات این شرکت است علاوه بر سوخت در تهیه الفین‌ها مصرف دارد. گوگرد به‌عنوان ماده اولیه در کارخانجات تهیه ترکیبات گوگردی، اسید سولفوریک، کودهای مصنوعی، عایق‌های الکتریکی، صنایع داروئی و کارخانجات تولید لاستیک، باروت، کبریت و صنایع بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در شركت پتروشيمی خارک گوگرد به‌صورت گرانول توليد می‌شود.

میزان، قیمت و مبلغ فروش 

هر نوع تغییرات در نرخ ارز مستقیماً در مبلغ درآمد فروش محصولات صادراتی شرکت اثرگذار است. همچنین کاهش نرخ‌های جهانی محصولات شرکت، مستقیماً بر سودآوری شرکت تأثیرگذار خواهد بود.

مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت در دوره 9 ماهه ابتدای سال 1400 بیش از 6 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشـابه سـال گذشته 124 درصد افزایش داشته است. این افزایش عمدتا ناشی از افزایش قیمت فـروش محصـولات، به دلیل تغییر نرخ تسعیر ارز و مقدار فروش محصولات می‌باشد. میزان فروش، قیمت و مبلغ هر یک از محصولات این شرکت در جدول زیر نمایش داده شده است.

فروش شخارک

در پیش‌بینی انجام شده نرخ فروش متانول صادراتی برابر با آخرین نرخ پلتس، نرخ فروش پروپان و بوتان برابر با آخرین نرخ اعلامی دفتر توسعه صنایع پتروشیمی و نرخ فروش پنتان 20 درصد بالاتر از آخرین نرخ پنتان پلاس اعلامی دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی لحاظ شده است.

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

ماده اولیه شرکت پتروشیمی خارک، گاز ترش است که از شرکت نفت فلات قاره تامین می‌شود. نرخ این ماده نسبت به دوره مشابه سال گذشته 224 درصد افزایش داشته است. در جدول زیر میزان، قیمت، مبلغ و نسبت مصرف این ماده و پیش‌بینی آن برای سال مالی 1401 نمایش داده شده است. طبق پیش‌بینی تیم تحلیلی انیگما مصرف گاز ترش در سال آینده بیش از 795 میلیون مترمکعب خواهد بود.

مواد اولیه شخارک

سربار

حقوق و مزایای نماد شخارک با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 (40درصد) حدود 275 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. دیگر اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت شامل استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی، هزینه حمل و نقل و انتقالات و… است. در جدول زیر اقلام سربار شخارک در 4 دوره مالی گذشته و پیش‌بینی آن برای سال مالی آینده نمایش داده شده است.

سربار شخارک

صورت سود و زیان شخارک

در ادامه برای تحلیل بنیادی شخارک صورت سود و زیان آن نمایش داده شده است. طبق جدول زیر این شرکت در 9 ماهه اول سال 1400 حدود 3 هزار میلیارد تومان از درآمد عملیاتی را به سود ناخالص تبدیل کرده است. هزینه‌های فروش، اداری و عمومی در این دوره نسبت به دوره مشابه سال گذشته، 19 درصد افزایش داشته که عمدتا به دلیل افـزایش هزینه حمل و نقل و دریایی (ناشی از افزایش نرخ هزینه حمل و تسعیر نرخ ارز) بوده است. شرکت مبلغ 2,253,867 میلیون ریال سایر درآمدهای عملیاتی داشته که بخش عمده آن مربوط به تسعیر دارایی‌های ارزی شرکت می‌باشد.

درآمدهای عملیاتی شخارک تا انتهای سال 1401 بیش از 11 هزارمیلیارد تومان پیش‌بینی شده است. با کسر تمامی هزینه‌های شرکت از درآمدهای آن، سود خالص این شرکت در سال مالی آینده نزدیک به 3 هزار و 700 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

صورت سود و زیان شخارک

شما می‌توانید برای مشاهده تحلیل به‌روز پتروشیمی خارک و ارتباط با کارشناسان انیگما فرم قسمت دیدگاه‌ها در انتهای صفحه را تکمیل کنید.

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1401/12/29

در تحلیل بنیادی شخارک ظرفیت اسمی تولید سالانه 660 هزار تن متانول، 120 هزارتن پروپان، 115 هزارتن بوتان، 70 هزارتن پنتان و 170 هزارتن گوگرد در نظر گرفته شده است.

گاز طبیعی در این تحلیل 20 سنت بر مترمکعب و متانول پلتس 363 دلار بر تن محاسبه شده است. با درنظرگرفتن 30 درصد تورم در سال آینده، میزان سود خالص شخارک به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) 6،154 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/12/02 در سایت www.tsetmc.com نسبت P/E تحلیلی شرکت 7/1 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شخارک

لازم به ذکر است که لغو معافیت مالیاتی ناشی از صادرات LPG و متانول در تحلیل سال مالی 1401 لحاظ و میانگین دلار در این سال 25000 تومان در نظر گرفته شده است.

  • برای مشاهده و تغییر مفروضات مد نظر خود در این تحلیل، به تحلیل پتروشیمی خارک در سایت انیگما مراجعه کنید.
امتیاز خود را ثبت کنید
۲ دیدگاه
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا